Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Γενικά για την εταιρία αυτή ποια είναι η άποψη εδώ;

Eχω δυο παροχες Γ22 απο τον Οκτωβριο στην We και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Μερικα προβληματακια που ειχα αρχικα με τις χρεωσεις σε διαφορους λογαριασμους λυθηκαν σχεδον αμεσα με την εκδοση νεων λογαριασμων μετα απο επικοινωνια.Η επικοινωνια ειναι αμεση μιας και δεν εχουν πολλους πελατες οπως αλλοι παροχοι.

Αν θες την γνωμη μου προχωρα αφοβα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Οκ, το αλλάζεις σε παρακαλώ να δούμε πως επηρεάζει το σύνολο;

ήδη το άλλαξα πριν (δες ημερομηνία στο Α1 κελί) ή κάνε ανανέωση τη σελίδα και μετά ξανακατέβασέ το

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Για τη Volterra ποιά είναι η γενική συναίνεση; Δυστυχώς σε αυτό το τιμολόγιο οι επιλογές είναι λίγες.

δε σε πρόλαβα , συμπλη´ρωσα πριν το προηγούμενο ποστ

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Να υποθέσω όλα αυτά για το χρηματιστήριο τιμών κλπ. που γράφουν σε κάποιες σελίδες τα αγνοούμε προς το παρόν μέχρι 30/9; Ισχύει κανονικά και εδώ ο τουρισμός κλπ., έτσι;

ναι , αν και σε Γ22 είναι περιορισμένες οι επιλογές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eχω δυο παροχες Γ22 απο τον Οκτωβριο στην We και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Μερικα προβληματακια που ειχα αρχικα με τις χρεωσεις σε διαφορους λογαριασμους λυθηκαν σχεδον αμεσα με την εκδοση νεων λογαριασμων μετα απο επικοινωνια.Η επικοινωνια ειναι αμεση μιας και δεν εχουν πολλους πελατες οπως αλλοι παροχοι.

Αν θες την γνωμη μου προχωρα αφοβα.

Η μετάβαση πώς γίνεται (ιδίως σε αυτά τα "δύσκολα" τιμολόγια); Δεν βλέπω online δυνατότητα, μόνο να σε καλέσουν αυτοί. Τί χαρτιά θέλουνε και σε πόσες μέρες κατάφερες τη μετάβαση;

Edit: Πώς δουλεύει η συνέπεια στην We @HERTHAN;

13 λεπτά πριν, korakios είπε

volterra απλά ήταν αρκετά ακριβή τους προηγούμενους μήνες , κομπλέ εταιρία πάντως όσο ήμουν

Βλέπω ότι βάσει excel στο Γ22 η Volterra είναι η 2η φτηνότερη μετά την We, και όσο να 'ναι είναι λίγο μεγαλύτερη. Φυσικά πλέον δεν ξέρω αν το μεγάλος είναι καλό ή κακό. Τα τιμολόγια είναι οκ/καθαρά ή όπου βρουν κλέβουν (συνηθισμένος από την πράσινη);

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η μετάβαση πώς γίνεται (ιδίως σε αυτά τα "δύσκολα" τιμολόγια); Δεν βλέπω online δυνατότητα, μόνο να σε καλέσουν αυτοί. Τί χαρτιά θέλουνε και σε πόσες μέρες κατάφερες τη μετάβαση;

Ειχα μιλησει μαζι τους στο τηλεφωνο και τους εδωσα ενα email για να μου στειλουν αναλυτικα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ωστα να προχωρησουμε.Τα εστειλα και μεσα σε λιγες ημερες εγινε η μεταβαση.

Κανε το ιδιο για να εισαι σιγουρος γιατι μπορει κατι να εχει αλλαξει απο τοτε που εκανα εγω την μεταβαση και να χρειαζονται επιπλεον δικαιολογητικα η και λιγοτερα απ'οσα ειχα δωσει εγω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειχα μιλησει μαζι τους στο τηλεφωνο και τους εδωσα ενα email για να μου στειλουν αναλυτικα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ωστα να προχωρησουμε.Τα εστειλα και μεσα σε λιγες ημερες εγινε η μεταβαση.

Κανε το ιδιο για να εισαι σιγουρος γιατι μπορει κατι να εχει αλλαξει απο τοτε που εκανα εγω την μεταβαση και να χρειαζονται επιπλεον δικαιολογητικα η και λιγοτερα απ'οσα ειχα δωσει εγω.

Η συνέπεια πώς ακριβώς δουλεύει; Επίσης εγγύηση χρεώνουν με ύπαρξη παγίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η συνέπεια πώς ακριβώς δουλεύει; Επίσης εγγύηση χρεώνουν με ύπαρξη παγίας;

Σε οτι αφορα την συνεπεια οταν πληρωνεις εναν λογαριασμο η εκπτωση δινεται στον αμεσως επομενο.

Για την παγια και την εγγυηση δεν γνωριζω μιας και δεν το ρωτησα ποτε.Πιθανοτατα αν βαλεις παγια δεν θα χρεωθεις και εγγυηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε οτι αφορα την συνεπεια οταν πληρωνεις εναν λογαριασμο η εκπτωση δινεται στον αμεσως επομενο.

Για την παγια και την εγγυηση δεν γνωριζω μιας και δεν το ρωτησα ποτε.Πιθανοτατα αν βαλεις παγια δεν θα χρεωθεις και εγγυηση.

Τους πήρα πάντως, μου είπανε θα σας καλέσουμε και ήδη έχει περάσει κανά 40λεπτο (υποτίθεται πρέπει να καίγονται για νέους). Δεν αρχίσαμε και πολύ καλά...😆

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sosias είπε

Ελιν λογαριασμό έλαβε κανένας; 

Όχι, μίλησα τώρα και μου είπαν ότι δεν έχουν βγει, θα βγουν τις επόμενες μέρες. Ρώτησα και για το bonus και τι θα γίνει με την έκπτωση συνέπειας στον τελικό, αν αλλάξουμε εταιρεία, και είπαν ότι δεν ξέρουν ακόμα, γιατί δεν το έχουν ξανακάνει, αλλά λογικά θα βγει πιστωτικός μετά - σύμφωνα με το τι λέει η ΡΑΕ στην οποία υπακούν.

Και εδώ έρχομαι να ρωτήσω τους υπόλοιπους αν η ΡΑΕ έχει όντως εκδώσει σαφή οδηγία σχετικά με αυτό το θέμα ή θα μας κρεμάσει (κάτι πήρε το μάτι μου στις προηγούμενες σελίδες αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω).

(ο τύπος για το comfort είναι 1,18*ΤΕΑ + 0,035€/kWh ενώ για το bonus+ με έκπτωση συνέπειας είναι 1,18*ΤΕΑ + 0,0275€/kWh, οπότε αυτή είναι η διαφορά των δύο προγραμμάτων, από τη στιγμή που θα σταματήσουν να δίνουν μηνιαία τιμή)

 

Επεξ/σία από marinna
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Σε οτι αφορα την συνεπεια οταν πληρωνεις εναν λογαριασμο η εκπτωση δινεται στον αμεσως επομενο.

Για την παγια και την εγγυηση δεν γνωριζω μιας και δεν το ρωτησα ποτε.Πιθανοτατα αν βαλεις παγια δεν θα χρεωθεις και εγγυηση.

Πληρώνεις εσύ χωρίς πάγια; Έτσι όμως σου κρατάνε την εγγύηση, που από όσο μου είπε στο Γ22 είναι 200(!) ευρώ και τη μείωσε ύστερα στα 150 € (σε μένα λόγω μικρής κατανάλωσης). Γενικά υπάρχει ένα μειονέκτημα σε αυτούς σε σχέση με το πως πληρώνω: Δεν μπορείς να βάλεις την πάγια μέσω της We αλλά πρέπει να πας υποχρεωτικά μέσω τράπεζας, που σημαίνει προμήθεια, κάτι που σιχαίνομαι. Η μόνη λύση είναι να μην βάλεις παγία και να πληρώνεις απευθείας στο σάιτ τους (χωρίς προμήθεια), αλλά έτσι σου κρατάει την εγγύηση.

Έχει βρει κανένας τρόπο να βάλει πάγια στην We χωρίς προμήθειες κλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tryfos είπε

Έχει βρει κανένας τρόπο να βάλει πάγια στην We χωρίς προμήθειες κλπ.;

γενικά βάζεις πάγια αλλά φροντίζεις να πληρώνεις ο ίδιος , έτσι και δε χρεώνεσαι εγγύηση , ουτε παίζουν προμήθειες

Μόλις τώρα, NickTheMeat είπε

Ολοκληρώθηκε σε κανέναν η μεταφορά στο day and night από άλλο παροχο?

απο το Σάββατο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μια διευκρίνηση, στο EXCELL στον υπολογισμό της nrg on time  ποιά έκπτωση έχει υπολογιστεί; το πρόγραμμα αναφέρει 30%τους δύο πρώτους μήνες και 10% τους επόμενους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

γενικά βάζεις πάγια αλλά φροντίζεις να πληρώνεις ο ίδιος , έτσι και δε χρεώνεσαι εγγύηση , ουτε παίζουν προμήθειες

Εντάξει, υποκλίνομαι, σούπερ ιδέα! Φυσικά εξαιρείται ο δεύτερος λογαριασμός, που θα πρέπει να πληρωθεί φαντάζομαι με την πάγια, για να τη δει το σύστημα της We και σου επιστραφεί η εγγύηση. Και φυσικά έχει το μειονέκτημα, ότι πρέπει να έχεις το νου σου μη χάσεις καμία πληρωμή (οπότε θα χρεωθείς την προμήθεια της πάγιας).

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εντάξει, υποκλίνομαι, σούπερ ιδέα! Φυσικά εξαιρείται ο δεύτερος λογαριασμός, που θα πρέπει να πληρωθεί φαντάζομαι με την πάγια, για να τη δει το σύστημα της We και σου επιστραφεί η εγγύηση. Και φυσικά έχει το μειονέκτημα, ότι πρέπει να έχεις το νου σου μη χάσεις καμία πληρωμή (οπότε θα χρεωθείς την προμήθεια της πάγιας).

Εγώ το έκανα στην ελιν και χρεώθηκε 2 φορές.. παρόλο που με πήρα επιβεβαίωση και από τη τραπεζα πως δεν θα εκτελεστεί η πάγια αν πληρωθεί νωριτερα ο λογαριασμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...