Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.5589a6fe7c83051b3d2960323d4c22bb.jpg

Ένας καινούργιος όρος που διακρίνω είναι ότι δε μπορούν να τροποποιήσουν τη τιμή και το πάγιο καθ'όλη τη διάρκεια της σύμβασης. Ούτε μπορούν να το κάνουν ρητροπρόγραμμα μετά το 6μηνο. Ελπίζω να μη χρεαστεί να καταλήξουμε πάλι εκεί στο μέλλον...

προς το παρών οι τιμές δείχνουν να πέφτουν , βέβαια  Απρίλιος μέχρι μέσα/τέλη Ιουνίου (πότε θα αρχίσουν οι καύσωνες) είναι νεκρή περίοδος με τις χαμηλότερες τιμές .

και μην ξεχνάμε και τις ρυθμιζόμενες που ανέβηκαν (και μπήκαν και στο νυχτερινό)

θα δούμε Ιούλιο/Αύγουστο όπου αν παίξει μεγάλο σκαμπανέβασμα ίσως μας προετοιμάσει για αντίστοιχο το χειμώνα , δλδ αν το μεγαλύτερο μέρος της κατανάλωσης γίνει όταν ξεφεύγει η τιμή κιλοβατώρας τότε ένα κυμαινόμενο μπορεί να είναι ακριβότερο απο ένα τσιμπημένο σταθερό .

Μέχρι τώρα είχαμε τις (δανεικές/τοκογλυφικές) επιδοτήσεις που κρατούσαν τις τιμές όταν ξέφευγαν και δε φαινόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Υπάρχει η δυνατότητα στον ΘΑΛΗ να σταλεί η αίτηση χωρίς ένδειξη, ώστε αναγκαστικά να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση; Ή πρέπει υποχρεωτικά ο πάροχος να καταχωρήσει ένδειξη;

Διότι αν είναι υποχρεωτική η καταχώρηση ένδειξης στον ΘΑΛΗ, τότε παρανομούν που παροτρύνουν τους πελάτες να μη στείλουν φωτογραφία... ή και αυτοί που στέλνουν φωτογραφία πρέπει να είναι προσεκτικοί να αναγραφεί πάνω στην αίτηση.

Αν δεν είναι η υποχρεωτική η καταχώρηση ένδειξης στο ΘΑΛΗ και μπορεί να μείνει κενή, τότε είναι ύπουλο αυτό που κάνουν στην Elpedison βάζοντας τη προηγούμενη καταμέτρηση. Αν το πάρει χαμπάρι ο  ΔΕΔΔΗΕ, τότε θα στείλει υπάλληλο για έκτακτη καταμέτρηση... αν δε το πάρει χαμπάρι, τότε η Elpedison αρπάζει λεφτά που θα έπρεπε να εισπράξει ο προηγούμενος πάροχος.

Αν δεν καταχωρηθεί ένδειξη στον Θαλή δεν μπορεί να καταχωρηθεί αίτηση. Το θέμα εδώ είναι πως οι πάροχοι κανονικά δεν προχωρούν αιτήσεις αν δεν υπάρχει στην αίτηση η αρχική ένδειξη που δίνει ο πελάτης. Πάντως σίγουρα δεν καταχωρούν την ένδειξη που υπάρχει στο σύστημα γιατί εκτός από ύπουλο όπως είπες, επιβαρύνει σημαντικά τον πελάτη τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, motoboots είπε

Με ρήτρα αναπροσαρμογής οι λογαριασμοί από Οκτώβριο.

https://www.kathimerini.gr/economy/562450525/ilektriko-me-ritra-anaprosarmogis-oi-logariasmoi-apo-oktovrio/#Echobox=1685623404

Καλημερα... Αυτο θα εξαρτηθει... Πιθανον απο πολλα... Αν εχουν πεσει οι τιμες στο φυσικο αεριο , πετρελαιο κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. 
Προκαταβολικα συγγνώμη, αλλά το θέμα έχει φτάσει τις 594 σελίδες και είναι τεχνικά δύσκολο να διαβαστούν όλες.

Συνοπτικά, για απλή οικιακή κατανάλωση, σκεφτείτε λείπω 12 ώρες από το σπίτι,γυρνάω βράδυ κοιμάμαι και πρωί ξανά δουλειά. Θέλω να φύγω από ΔΕΗ καθώς ακούω για εναλλακτικές επιλογές αρκετά πιο οικονομικές. 

Ποιες εταιρείες είναι αυτή την εποχή από άποψη αξιοπιστίας στο κομμάτι χρεώσεων, τέλη μετάβασης κλπ ;

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Adon1s είπε

Καλημέρα στην παρέα. 
Προκαταβολικα συγγνώμη, αλλά το θέμα έχει φτάσει τις 594 σελίδες και είναι τεχνικά δύσκολο να διαβαστούν όλες.

Συνοπτικά, για απλή οικιακή κατανάλωση, σκεφτείτε λείπω 12 ώρες από το σπίτι,γυρνάω βράδυ κοιμάμαι και πρωί ξανά δουλειά. Θέλω να φύγω από ΔΕΗ καθώς ακούω για εναλλακτικές επιλογές αρκετά πιο οικονομικές. 

Ποιες εταιρείες είναι αυτή την εποχή από άποψη αξιοπιστίας στο κομμάτι χρεώσεων, τέλη μετάβασης κλπ ;

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνοπτικά: Τέλη μετάβασης κλπ, δεν υπάρχουν! Κάνεις αίτηση στον πάροχό σου και μεταφέρεσαι εμπορικά από τον ένα πάροχο, στον άλλο.
Στο κομμάτι χρεώσεων για τους επόμενους μήνες, κάθε μήνα ανακοινώνεται από κάθε πάροχο, ποια θα είναι η τιμή για τον επόμενο μήνα για κάθε πρόγραμμα, οπότε αν το παρακολουθείς είναι όλα ξεκάθαρα. Πρακτικά πρέπει να έχεις το νου σου, γιατί κάποιοι πάροχοι "βαφτίζουν" κάθε μήνα διαφορετικά το προϊόν - κράχτη τους, που είναι το πιο οικονομικό τους, και ανεβάζουν τις τιμές στα προηγούμενα.
Γενικά κατέβασε το excel που είναι αναρτημένο στην 1η σελίδα του thread βλ. και υπογραφή μέλους @korakios και αν έχεις απορίες, ρώτα για να καλυφθούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας, ήθελα την βοήθεια σας, είμαι στον ΗΡΩΝ και λαμβάνω πολύ καθηστερημένα τους λογαρισμούς ρεύματος. Τώρα εκδόθηκε ο λογαριασμός για την κατανάλωση από 24/2 έως 23/3. Παρατήρησα ότι η κρατική επιδότηση είναι εξαιρετικά μειωμένη. Στον λογαρισμό κατανάλωσης μήνα Ιανουαρίου ήταν 69€, τον Φεβρουάριο 23€ και στον τελευταίο για τον μήνα Μάρτιο 9,52. Η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια περίπου στις 230 Κιλοβατ. θεωρείτε ότι είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Συνοπτικά: Τέλη μετάβασης κλπ, δεν υπάρχουν! Κάνεις αίτηση στον πάροχό σου και μεταφέρεσαι εμπορικά από τον ένα πάροχο, στον άλλο.
Στο κομμάτι χρεώσεων για τους επόμενους μήνες, κάθε μήνα ανακοινώνεται από κάθε πάροχο, ποια θα είναι η τιμή για τον επόμενο μήνα για κάθε πρόγραμμα, οπότε αν το παρακολουθείς είναι όλα ξεκάθαρα. Πρακτικά πρέπει να έχεις το νου σου, γιατί κάποιοι πάροχοι "βαφτίζουν" κάθε μήνα διαφορετικά το προϊόν - κράχτη τους, που είναι το πιο οικονομικό τους, και ανεβάζουν τις τιμές στα προηγούμενα.
Γενικά κατέβασε το excel που είναι αναρτημένο στην 1η σελίδα του thread βλ. και υπογραφή μέλους @korakios και αν έχεις απορίες, ρώτα για να καλυφθούν.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια προς το παρόν ερώτηση που έχω είναι η εξής. Στις εταιρείες πλην ΔΕΗ , εκτως από το πάγιο , υπάρχουν οι έξτρα χρεώσεις της ΔΕΗ ? Βλέπε χρεώσεις τύπου  « χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ», «Ρυθμιζόμενες χρεώσεις», « ΔΙΑΦΟΡΑ-ΔΗΜΟΣ-ΕΡΤ» ?

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Adon1s είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια προς το παρόν ερώτηση που έχω είναι η εξής. Στις εταιρείες πλην ΔΕΗ , εκτως από το πάγιο , υπάρχουν οι έξτρα χρεώσεις της ΔΕΗ ? Βλέπε χρεώσεις τύπου  « χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ», «Ρυθμιζόμενες χρεώσεις», « ΔΙΑΦΟΡΑ-ΔΗΜΟΣ-ΕΡΤ» ?

Όλοι οι λογαριασμοί έχουν 2 σκέλη, το ένα που λέει Χρέωση Ενέργειας και το δεύτερο που λέει Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις. Όταν αλλάζεις πάροχο, αλλάζει μόνο το πρώτο κομμάτι της ενέργειας, ΟΛΑ τα άλλα παραμένουν τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, maravra είπε

καλημέρα σας, ήθελα την βοήθεια σας, είμαι στον ΗΡΩΝ και λαμβάνω πολύ καθηστερημένα τους λογαρισμούς ρεύματος. Τώρα εκδόθηκε ο λογαριασμός για την κατανάλωση από 24/2 έως 23/3. Παρατήρησα ότι η κρατική επιδότηση είναι εξαιρετικά μειωμένη. Στον λογαρισμό κατανάλωσης μήνα Ιανουαρίου ήταν 69€, τον Φεβρουάριο 23€ και στον τελευταίο για τον μήνα Μάρτιο 9,52. Η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια περίπου στις 230 Κιλοβατ. θεωρείτε ότι είναι οκ;

Δεν λεν απολύτως τίποτα τα νούμερα δυστυχώς . Δες στο excel το φύλλο «ιστορικό επιδοτήσεων» να δεις τα ποσά για τον αντίστοιχο μήνα 

Τελος είναι γνωστή η καθυστέρηση τιμολόγησης στον Ηρων (ανεξάρτητα προγράμματος )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Αν δεν καταχωρηθεί ένδειξη στον Θαλή δεν μπορεί να καταχωρηθεί αίτηση. Το θέμα εδώ είναι πως οι πάροχοι κανονικά δεν προχωρούν αιτήσεις αν δεν υπάρχει στην αίτηση η αρχική ένδειξη που δίνει ο πελάτης. Πάντως σίγουρα δεν καταχωρούν την ένδειξη που υπάρχει στο σύστημα γιατί εκτός από ύπουλο όπως είπες, επιβαρύνει σημαντικά τον πελάτη τους. 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. 👍 Δε ξέρω πού δουλεύεις αλλά αν έχεις τη δυνατότητα... ενημέρωσε ότι η Elpedison δεν έχει πεδίο ένδειξης στην αίτηση προμήθειας και δημιουργείται αυτό το μπάχαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. 👍 Δε ξέρω πού δουλεύεις αλλά αν έχεις τη δυνατότητα... ενημέρωσε ότι η Elpedison δεν έχει πεδίο ένδειξης στην αίτηση προμήθειας και δημιουργείται αυτό το μπάχαλο.

Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία μάλλον. Απλά γνωρίζω μέσες άκρες πως λειτουργεί η χονδρεμπορική αγορά και το ρυθμιστικό πλαίσιο της λιανικής! Και ότι δεν γνωρίζω το μαθαίνω...(ρωτώντας πας στην πόλη). Πάντως, υπάρχει σαφής οδηγία προς τους προμηθευτές να ζητούν φωτογραφία του μετρητή πριν την εκπροσώπηση ή να μην προχωρούν αιτήσεις...ας μας πουν οι συμφορουμίτες ποιοι πάροχοι ζητούν ή όχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ήρων γενικά απ ο,τι έχω διαβάσει εδώ ζητάει φωτογραφία μετρητή, αλλά εμένα δε μου ζήτησαν. Δέχτηκαν κατ ευθείαν την ένδειξη που έδωσα στο econtract. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

ας μας πουν οι συμφορουμίτες ποιοι πάροχοι ζητούν ή όχι....

Για να μη σπαμάρουμε... ας μας πούνε καλύτερα μόνο ποιοι δε ζητάνε.

Νομίζω πως μόνο στην Elpedison γίνεται αυτό το χάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...