Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβαλα simply απο generous γιατι βγαινει φθηνοτερο παρολη τη συνεπεια του generous
-πρεπει κατι να προσεξω;;;;
-δεν καταλαβα γιατι δε γραφουν απευθειας το 0,1125 αφου η εκπτωση 10% γινεται στον τρεχοντα λογαριασμο

λεει σε 1 μερα γινεται η αλλαγη, το site μου πε στον επομενο εκκαθαριστικο και φρικαρα αλλα λενε ξεμεινε απο παλια αυτο
η αλλαγη πακετου εγινε απο δω, ακολουθει τηλεφωνο ή mail για επιβεβαιωση
https://my.heron.gr/shop/home


image.jpeg.5abd70156ba6e5325fae0bb85e3f4274.jpeg

image.jpeg.0046a758ade9366ebf1d055f28a07f1f.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα μίλησα με την NRG και μου λένε ότι το simple είναι για καινούργιους πελάτες ενώ οι παλιοί δεν μπορούνε να πάνε.

Πόσο νόμιμο είναι οι ήδη υπάρχοντες πελάτες να μην μπορούν να μπούνε στα καινούργια προγράμματα των εταιρειών χωρίς να αλλάξουνε πάροχο;

Η ΡΑΕ τι λέει γι'αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Η ΡΑΕ τι λέει γι'αυτό;

όταν στείλετε email και μετά πλακωθείτε στα τηλέφωνα (και για την περίπτωση της Ζενίθ) , θα μάθουμε :)

4 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Πόσο νόμιμο είναι οι ήδη υπάρχοντες πελάτες να μην μπορούν να μπούνε στα καινούργια προγράμματα των εταιρειών χωρίς να αλλάξουνε πάροχο;

παράνομο σύμφωνα με την νομοθεσία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν στείλετε email και μετά πλακωθείτε στα τηλέφωνα (και για την περίπτωση της Ζενίθ) , θα μάθουμε :)

παράνομο σύμφωνα με την νομοθεσία

φιλε korakios το excel για το φυσικό αέριο δεν δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, revmatopliktos είπε

Σήμερα μίλησα με την NRG και μου λένε ότι το simple είναι για καινούργιους πελάτες ενώ οι παλιοί δεν μπορούνε να πάνε.

Πόσο νόμιμο είναι οι ήδη υπάρχοντες πελάτες να μην μπορούν να μπούνε στα καινούργια προγράμματα των εταιρειών χωρίς να αλλάξουνε πάροχο;

Η ΡΑΕ τι λέει γι'αυτό;

αν το πανε ετσι... θυμιζει τη τηλεφωνια που δε δινουν τις νεες τιμες στους παλιους πελατες
βεβαια στη τηλεφωνια εχεις κλειδωσει συμβολαιο 2χρονο
ε φυγε απο την nrg και ξαναπηγαινε και θα στο δωσουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, revmatopliktos είπε

Σήμερα μίλησα με την NRG και μου λένε ότι το simple είναι για καινούργιους πελάτες ενώ οι παλιοί δεν μπορούνε να πάνε.

Πόσο νόμιμο είναι οι ήδη υπάρχοντες πελάτες να μην μπορούν να μπούνε στα καινούργια προγράμματα των εταιρειών χωρίς να αλλάξουνε πάροχο;

Η ΡΑΕ τι λέει γι'αυτό;

Το ΙΔΙΟ δεν γίνεται και στην τηλεφωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που λένε για πάγια εντολή, η διαφορά είναι ότι αν σε κάνουν αυτοί πάγια εντολή δεν πληρώνεις προμήθεια. Εγώ πάντως είμαι στον Ηρων και έκανα εγώ πάγια εντολή μέσω eurobank, με πιστωτική, το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι πληρώνω  προμήθεια, με λίγα λόγια γίνεται αυτόματη χρέωση από την πιστωτική του λογαριασμού, και η προμήθεια κρατιέται από τον τραπεζικό λογαριασμό.Και όλο αυτό γίνεται γιατί όταν έκανα την πάγια είχε επιλογή που έλεγε τραπεζικό λογαριασμό που θα με κρατάνε προμήθεια, ενώ θα μπορούσα αυτο το ποσό της προμήθειας να μου το κρατάνε από την πιστωτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

upd: τους έστειλαν τους όρους, τους έχω επισυνάψει εδώ. @korakios δεν βλέπω κάτι για συνδρομές μέσα κλπ στους όρους, επομένως νομίζω είμαστε ΟΚ, ελπίζω να μην την πατήσω

 

Διάλογος με Ζενίθ (προ ημερών): 

-Θα σας στείλουμε κύριε το συμβόλαιο να δείτε τους όρους και μετά μιλάμε από τηλεφώνου για να δώσετε τη συναίνεση σε ηχογραφημένη συνομιλία

-Περίφημα

Διάλογος με Ζενίθ (σήμερα): 
-Ξεκινάμε την ηχογραφημένη συνομιλία βάσει νόμου...

-Με συγχωρείτε, δεν μου έχετε στείλει τους όρους, ούτε το συμβόλαιο, όπως είχατε πει για να το δω πριν δώσω το ΟΚ

-Δεν γίνεται έτσι. Πρώτα δίνετε τη συναίνεση και μετά παίρνετε τους όρους. 

-Μα τι λογική έχει αυτό;

-Μην ανησυχείτε, έχετε δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών.

-Ωραία, ας το κάνουμε έτσι. Πότε θα στείλετε το συμβόλαιο;

-Μέσα στο επόμενο... πενθήμερο.

---

Για να μην τα πολυλογώ, σπάστηκα και είπα ότι αν δεν στείλουν πρώτα όρους και συμβόλαιο, ακυρώνεται η αίτηση. Εν τέλει θα στείλουν τους όρους... Γιατί έχει γίνει τόσο τραγικό το service σε κάτι τόσο απλό όπως μια ****σύμβαση για ρεύμα; Να ζητούν υπογραφή δίχως να σου έχουν κοινοποιήσει όρους; Σε μια κανονική χώρα θα έπρεπε να είναι παράνομο αυτό!

 

 

 

 

power-home-day-night-ειδικοί-όροι.pdf gosp_electricity.pdf

Επεξ/σία από Rebirth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Για να μην τα πολυλογώ, σπάστηκα και είπα ότι αν δεν στείλουν πρώτα όρους και συμβόλαιο, ακυρώνεται η αίτηση. Εν τέλει θα στείλουν τους όρους... Γιατί έχει γίνει τόσο τραγικό το service σε κάτι τόσο απλό όπως μια ****σύμβαση για ρεύμα; Να ζητούν υπογραφή δίχως να σου έχουν κοινοποιήσει όρους; Σε μια κανονική χώρα θα έπρεπε να είναι παράνομο αυτό!

Συμφωνώ σε αυτό που λες, γενικά η ΖΕΝΙΘ παίζει πολύ με τηλέφωνα, προσπαθεί να "σε πιάσει στον ύπνο".

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, στη σελίδα του προϊόντος, υπάρχουν και οι "Ειδικοί Όροι" και οι "Γενικοί Όροι", δεν είναι δηλαδή ότι τους αποκρύπτουν.

Spoiler

image.png.dae3673bac7654859cde45e24a0311e4.png

Ξαναλέω, συμφωνώ σε αυτά που λες για τις τακτικές τους, δεν γίνεται να είναι όλοι εξεικοιωμένοι ή να γνωρίζουν τα πάντα.

Spoiler

offtopic: Εμένα σκέψου με πήραν τηλ για το ρεύμα και "επι τη ευκαιρία", κάναμε και ανανέωση στο Φυσικό Αέριο. Μου είχαν στείλει προσωπική επιστολή στο σπίτι, γράφοντας ότι δεν θα έχω penalty αποχώρησης. Στην ηχογραφημένη συνομιλία όμως, το ρώτησα και μου είπε ότι θα έχω κανονικά. Πάλι με πέτυχαν στη δουλειά και δεν είχα χρόνο να εξηγήσω περαιτέρω και είπα "Δε γαμ@@@". Ελπίζω να μη το μετανιώσω...

 

Επεξ/σία από kkaragki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Συμφωνώ σε αυτό που λες, γενικά η ΖΕΝΙΘ παίζει πολύ με τηλέφωνα, προσπαθεί να "σε πιάσει στον ύπνο".

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, στη σελίδα του προϊόντος, υπάρχουν και οι "Ειδικοί Όροι" και οι "Γενικοί Όροι", δεν είναι δηλαδή ότι τους αποκρύπτουν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.dae3673bac7654859cde45e24a0311e4.png

Ξαναλέω, συμφωνώ σε αυτά που λες για τις τακτικές τους, δεν γίνεται να είναι όλοι εξεικοιωμένοι ή να γνωρίζουν τα πάντα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

offtopic: Εμένα σκέψου με πήραν τηλ για το ρεύμα και "επι τη ευκαιρία", κάναμε και ανανέωση στο Φυσικό Αέριο. Μου είχαν στείλει προσωπική επιστολή στο σπίτι, γράφοντας ότι δεν θα έχω penalty αποχώρησης. Στην ηχογραφημένη συνομιλία όμως, το ρώτησα και μου είπε ότι θα έχω κανονικά. Πάλι με πέτυχαν στη δουλειά και δεν είχα χρόνο να εξηγήσω περαιτέρω και είπα "Δε γαμ@@@". Ελπίζω να μη το μετανιώσω...

 

Έτσι είναι. Ναι, γνωρίζω ότι είναι αναρτημένοι οι όροι, αλλά δεν είναι πάντα οι ίδιοι με αυτόυς που σου στέλνουν τελικά. Εν προκειμένω, δεν είναι το ίδιο έγγραφο αυτό που μου έστειλαν με αυτό που έχουν αναρτημένο. Δεν είδα αν έχουν διαφορές σημαντικές, όμως είναι άλλη η ημερομηνία έκδοσης του εγγράφου. 

Σε άλλα νέα, είπα το «ναι» στη Ζενίθ (αντίο nrg). Ελπίζω να μη σιχτιρίζουμε εδώ σε κανένα μήνα χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα στη Ζενιθ το Power Home Day & Night και παιχτηκε το ίδιο απλά ουσιαστικά μου διάβαζε τους όρους και μου λέει ηχογραφείται.  Είχα ήδη διαβασει βέβαια τους γενικους & ειδικούς όρους και δεν είπε τίποτα διαφορετικό αλλά θα δείξει αν με έπιασαν κότσο.

Θα μπορούσε για διαφάνεια να σου έστελνε το συμβόλαιο και να το πέρναγες απο βεβαίωση εγγραφου στο gov ...τόσο απλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, favou2000 είπε

Ο πρώτος λογαριασμός στην Ελπεντισον πόσο καιρό κάνει να βγει?Μου στείλανε για μέτρηση και έστειλα στις 21 του μήνα.

Αυτή η ένδειξη θα τιμολογήθεί στο τέλος του επόμενου μήνα... και η ένδειξη του επόμενου μήνα στο τέλος του μεθεπόμενου μήνα κλπ

21 ώρες πριν, revmatopliktos είπε

Σήμερα μίλησα με την NRG και μου λένε ότι το simple είναι για καινούργιους πελάτες ενώ οι παλιοί δεν μπορούνε να πάνε.

Πόσο νόμιμο είναι οι ήδη υπάρχοντες πελάτες να μην μπορούν να μπούνε στα καινούργια προγράμματα των εταιρειών χωρίς να αλλάξουνε πάροχο;

Η ΡΑΕ τι λέει γι'αυτό;

Είναι κάργα παράνομο... απείλησε τους στα ίσια. Είτε θα σου αλλάξουν πρόγραμμα, είτε θα χρειαστεί να δώσουν εξηγήσεις στη ΡΑΕ και το Υπουργείο.

Spoiler

Ft0yaJgWYAA7kiB.jpg.7a033fcd81f936f91dde6d71769b68c1.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...