Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/5/2023 στις 12:05 ΠΜ, Greg29M είπε

Eπειδη είμαι στον ΗΡΩΝ και έκανα αλλαγή άμεσα στο simply δεν χανεται το 50αρικο. Παρτε τους τηλ για αμεση αλλαγη προγραμματος.

Ναι αλλά στην πράξη ελπίζω να μην ισχύει όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω. 

42 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ο ηρων ισχυρίζεται ότι εάν γίνει αλλαγή πριν την έκδοση του πρώτου λογαριασμου χάνεται το 50αρικο του econtract

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 minutes ago, BrokenExe said:

Ναι αλλά στην πράξη ελπίζω να μην ισχύει όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω. 

 

Λογικά δεν θα ισχύσει στο κάτω κάτω δεν λέει πουθενά μινιμουμ παραμονής σε αυτό το προγραμμα. Αλλά στη περίπτωση νου επειδή πρόκειται για εξοχικό που δεν θα έχω κατανάλωση μέχρι τον Αύγουστο λέω να περιμένω την έκδοση του πρώτου λογαριασμου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

Λογικά δεν θα ισχύσει στο κάτω κάτω δεν λέει πουθενά μινιμουμ παραμονής σε αυτό το προγραμμα. Αλλά στη περίπτωση νου επειδή πρόκειται για εξοχικό που δεν θα έχω κατανάλωση μέχρι τον Αύγουστο λέω να περιμένω την έκδοση του πρώτου λογαριασμου 

Σίγουρα τότε αξίζει να περιμένεις, εγω με το που ολοκληρωθεί η μετάβαση σε Ηρων θα κάνω την αίτηση μέσω εφαρμογής για το simply και θα ενημερώσω εδώ όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός. 

 

Έχει κανείς εμπειρία πόσο περίπου κάνει ο δεδδηε να κάνει την μεταφορά παροχου από την στιγμή που του στέλνει ο παροχος την αίτηση; Ή εξαρτάται από την περιοχή και την περίοδο της αλλαγής; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Σίγουρα τότε αξίζει να περιμένεις, εγω με το που ολοκληρωθεί η μετάβαση σε Ηρων θα κάνω την αίτηση μέσω εφαρμογής για το simply και θα ενημερώσω εδώ όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός. 

υπόψιν ο 1ος λογαριασμός στον Ηρών εκδίδεται μετά απο σχεδόν 2 μήνες

37 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Έχει κανείς εμπειρία πόσο περίπου κάνει ο δεδδηε να κάνει την μεταφορά παροχου από την στιγμή που του στέλνει ο παροχος την αίτηση; Ή εξαρτάται από την περιοχή και την περίοδο της αλλαγής;

απο την περιοχή , θέμα υπαλλήλου να πατήσει ένα κουμπάκι (δε χρειάζεται επιτόπια μέτρηση αν δώσεις ενδείξεις)

υπο νορμάλ συνθήκες 2 εργάσιμες το πολύ

_____________________________

έτοιμη και η αίτηση στο πρόγραμμα της Ζενίθ , δυστυχώς ακόμα ξεμείνανε στα τηλέφωνα και έγινε προφορικά η φάση   , ευτυχώς είχα στείλει τα στοιχεία σε email και δε χρειάστηκε να τα δώσω , βέβαια 6 λεπτά μαρτυρίου μιας και διάβαζε τα στοιχεία για επιβεβαίωση , αντί να μου στείλουν ένα email και σε ένα λεπτό να έστελνα ψηφιακά υπογεγραμμένη  ....

το 1ο πάγιο είναι δωρεάν , δεν το είχα προσέξει/διαβάσει κάπου στο site

το chat παραμένει βασικό όπως το είχα αφήσει χρόνια πριν και δεν είναι για τίποτα σοβαρό

50€ εγγύηση , ψιλοτσιμπημένο αλλά η Ελίν μου έχωσε 120€ και ήταν ο λόγος που την κάνω γιατί μου την έσπασε

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Γνωρίζεις σε ποιο άρθρο του κώδικα αυτό αναφέρεται; Γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

ΩΠ! Sorry για την καθυστέρηση! Κοίταξε στα παραρτήματα του Κώδικα. Είναι βασική διάταξη:

1. Όλοι οι κάτοικοι της επικράτειας έχουν ελεύθερη πρόσβαση στα ανακοινωμένα τιμολόγια των παρόχων

2. Απαγορεύεται οιασδήποτε μορφής σταυροειδής επιδότηση ανάμεσα σε τιμολόγια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 11:39 ΠΜ, korakios είπε

'ιιιισως δεν είναι διαθέσιμο πριν απο 1/7 και γιαυτό έχουν χάσει την μπάλα , το σίγουρο είναι οτι δε με εμπνέουν σαν νέο πελάτη δλδ αν αργότερα βαρέσουν τις τιμές , βγάλουν άλλο πρόγραμμα και δε μπορώ να μπω εκεί

στείλε ένα email για καλό και για κακό αναφέροντας οτι θα αλλάξεις σε άλλο πάροχο και το αέριο μπας και συγκινηθούν

Ακολούθησα πιστά την συμβουλή σου @korakios και έστειλα email χθες, λέγοντας ότι ο μόνος τρόπος για να παραμείνω στην εταιρία, είναι να με μεταφέρουν στο Power Home Day & Night.

Ως δια μαγείας, πριν λίγο με κάλεσε η ίδια υπάλληλος με την οποία είχα μιλήσει, λέγοντας μου ότι ποτέ δεν είπε ότι δεν μπορώ να μεταφερθώ, απλώς μου έδωσε μία συμβουλή να περιμένω 1 μήνα μήπως βρεθεί πιο συμφέρον πρόγραμμα...

Θα κάνει, λέει, ειδικό αίτημα εκ μέρους μου και θα με καλέσει ξανα αύριο 🤣.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Ακολούθησα πιστά την συμβουλή σου @korakios και έστειλα email χθες, λέγοντας ότι ο μόνος τρόπος για να παραμείνω στην εταιρία, είναι να με μεταφέρουν στο Power Home Day & Night.

Ως δια μαγείας, πριν λίγο με κάλεσε η ίδια υπάλληλος με την οποία είχα μιλήσει, λέγοντας μου ότι ποτέ δεν είπε ότι δεν μπορώ να μεταφερθώ, απλώς μου έδωσε μία συμβουλή να περιμένω 1 μήνα μήπως βρεθεί πιο συμφέρον πρόγραμμα...

Θα κάνει, λέει, ειδικό αίτημα εκ μέρους μου και θα με καλέσει ξανα αύριο 🤣.

το μόνο που ξέχασα να ρωτήσω είναι τιμή κιλοβατώρας για Μάιο , αν τυχών θυμηθείς ενημέρωσε

το app λειτουργεί κανονικά πλέον ? μπορείς να δίνεις καταμέτρηση ? (έχω καιρό και δε θυμάμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

το μόνο που ξέχασα να ρωτήσω είναι τιμή κιλοβατώρας για Μάιο , αν τυχών θυμηθείς ενημέρωσε

Αν μιλάς για το Power Home Day & Night, είναι καινούργιο "προϊόν", λογικά θα είναι διαθέσιμο από 01/06.

25 λεπτά πριν, korakios είπε

το app λειτουργεί κανονικά πλέον ? μπορείς να δίνεις καταμέτρηση ? (έχω καιρό και δε θυμάμαι)

Δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε app 😅. Έφτιαξα πάντως στα γρήγορα έναν λογαριασμό, βλέπω υπάρχει καρτέλα "Manual Καταμέτρηση", αλλά μόλις μπαίνω αρχίζουν τα "Something went wrong"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

το μόνο που ξέχασα να ρωτήσω είναι τιμή κιλοβατώρας για Μάιο , αν τυχών θυμηθείς ενημέρωσε

το app λειτουργεί κανονικά πλέον ? μπορείς να δίνεις καταμέτρηση ? (έχω καιρό και δε θυμάμαι)

φιλε korakios είμαι στο ΔΕΗ Myhome open N με καταναλωση διμηνου λογαριασμου περιπου 450 - 150 (ημερα - νυχτα) .

προσωπική σου άποψη ποια εταιρεια θα προτεινες για ηλεκτρικο ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

 

έτοιμη και η αίτηση στο πρόγραμμα της Ζενίθ , δυστυχώς ακόμα ξεμείνανε στα τηλέφωνα και έγινε προφορικά η φάση   , ευτυχώς είχα στείλει τα στοιχεία σε email και δε χρειάστηκε να τα δώσω , βέβαια 6 λεπτά μαρτυρίου μιας και διάβαζε τα στοιχεία για επιβεβαίωση , αντί να μου στείλουν ένα email και σε ένα λεπτό να έστελνα ψηφιακά υπογεγραμμένη  ....

το 1ο πάγιο είναι δωρεάν , δεν το είχα προσέξει/διαβάσει κάπου στο site

το chat παραμένει βασικό όπως το είχα αφήσει χρόνια πριν και δεν είναι για τίποτα σοβαρό

50€ εγγύηση , ψιλοτσιμπημένο αλλά η Ελίν μου έχωσε 120€ και ήταν ο λόγος που την κάνω γιατί μου την έσπασε

Ρε μεγάλε @korakiosούτε συννενοημένοι να ειμασταν. Έκανα ακριβώς και εγώ την ίδια διαδικασία το πρωί και μάλιστα αποχωρώ από την ΕΛΙΝ🤣 ( όχι όμως για την εγγύηση, που έτσι και αλλιώς δεν είχα, αλλά για την μεγάλη διαφορά που εχει πλέον η τιμή). Να δούμε ποιος θα μπει πρώτος, που κάναμε την αίτησή την ίδια στιγμή🤣. Το θέμα είναι πως τώρα που γυρνούσα από την δουλειά με κάλεσα για το nrg on timeκ αι μου το πρότειναν με τιμή 0.07€, επειδή ήμουν στο τρένο τους είπα να καλέσουν αύριο να το δω και βλέπω στο site αλλά αντί άλλων.... Να δω τι δικαιολογία θα μου πουν αύριο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, akisdg said:

Ρε μεγάλε @korakiosούτε συννενοημένοι να ειμασταν. Έκανα ακριβώς και εγώ την ίδια διαδικασία το πρωί και μάλιστα αποχωρώ από την ΕΛΙΝ🤣 ( όχι όμως για την εγγύηση, που έτσι και αλλιώς δεν είχα, αλλά για την μεγάλη διαφορά που εχει πλέον η τιμή). Να δούμε ποιος θα μπει πρώτος, που κάναμε την αίτησή την ίδια στιγμή🤣. Το θέμα είναι πως τώρα που γυρνούσα από την δουλειά με κάλεσα για το nrg on timeκ αι μου το πρότειναν με τιμή 0.07€, επειδή ήμουν στο τρένο τους είπα να καλέσουν αύριο να το δω και βλέπω στο site αλλά αντί άλλων.... Να δω τι δικαιολογία θα μου πουν αύριο... 

Σε ποιο πρόγραμμα της Ζενιθ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akisdg είπε

Το θέμα είναι πως τώρα που γυρνούσα από την δουλειά με κάλεσα για το nrg on timeκ αι μου το πρότειναν με τιμή 0.07€, επειδή ήμουν στο τρένο τους είπα να καλέσουν αύριο να το δω και βλέπω στο site αλλά αντί άλλων.... Να δω τι δικαιολογία θα μου πουν αύριο... 

0,07 αποκλείεται , 0,08540 έχει λόγω έκπτωσης 30% τους 2 πρώτους μήνες και μετά πέφτει στο 10%

1 ώρα πριν, supermarioarv είπε

προσωπική σου άποψη ποια εταιρεια θα προτεινες για ηλεκτρικο ρεύμα?

δεν υπάρχει "σωστή" εταιρία , όλες κάνανε παπάντζες , η χειρότερη είναι η ελπέδισον αλλά έχει και πρόγραμμα με καλή χρέωση οπότε κινείσαι όπως καταλαβαίνεις . Τσέκαρε το excel για τιμές προγραμμάτων :)

5 λεπτά πριν, S90 είπε

Σε ποιο πρόγραμμα της Ζενιθ ?

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-day-night/

τσιμπημένο πάγιο , φθηνή κιλοβατώρα , εξαρτάται δλδ την κατανάλωση που έχει αν συμφέρει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-day-night/

τσιμπημένο πάγιο , φθηνή κιλοβατώρα , εξαρτάται δλδ την κατανάλωση που έχει αν συμφέρει

Εντάξει το πάγιο το ίδιο με την ΕΛΙΝ ήταν 4,9€....αλλα πραγματικά η τιμή πολύ καλή και μπαίνω και ξανά στην λογική του νυχτερινού που στην ΕΛΙΝ δεν το είχα.... Ελπίζω να μην κρατήσει μόνο για ένα μηνα🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 1:04 ΜΜ, akisdg είπε

Καλημέρα σε όλα τα παιδια,

Μετά από 5 μήνες στην ΕΛΙΝ Power On! Home Comfort, σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω για το Zenith Power Home Day & Night, καθώς πλέον είναι ξεκάθαρη η διαφορά. Θα επικοινωνήσω σήμερα να δω τι γίνεται, απλά θα ήθελα τις συμβουλές σας σε κάποια θέματα για να έχω σφαιρική άποψη:

1. το νέο πρόγραμμα είναι ξεκάθαρα κάτω από 1 ευρώ/kw και έχει διαφορά με αυτό που δείνω τώρα 0,11. Φυσικά υπάρχει και επιλογή των καινούργιων που έβγαλε η Ελιν, αλλά εξαιτίας της συνέπειας ο 1ος μήνας θα είναι αρκετά υψηλός.

2.Καθώς υπάρχει επιμήκυνση πλέον της πολιτικής με τις επιδοτήσεις μέχρι τον Σεπτέμβριο (άρα με΄χρι τότε λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα με ακραίες τιμές), μετά η εταιρία είναι αξιόπιστη ή πρέπει να έχω το νου μου, για περίεργες χρεώσεις όπως λέγαμε για την elpedison?

3.Από άποψη επικοινωνίας και συμπεριφοράς πως είναι τα πράγματα, καθώς στην ΕΛΙΝ ήταν άψογα και δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα ούτε να έρθω σε επαφή ούτε να συννενοηθώ

4. Υπάρχει η δυνατότητα, για μηνιαίες καταχωρίσεις και εκκαθαριστικούς, καθως αυτό με είχε βολέψει απιστευτα στην ΕΛΙΝ τον χειμώνα, όπου μπόρεσα και έκανα κατανομή των καταναλώσεων, από τις υψηλές (Φεβρουάριο & Μάρτιο) σε χαμηλότερες (Απρίλιο και Μάϊο) και μοίρασα το κόστος μια χαρά.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Θα σας παρακαλούσα για τις προτάσεις σας για τις ανωτέρω σκέψεις ή για κάποιο άλλο θέμα που νομίζετε σχετικά με την μετακίνηση αυτή. Σας ευχαριστώ....

 

Φίλε μου εγω την εκανα την μεταβαση.....χωρις να ειμαι σιγουρος θεωρω οτι εφοσον εισαι ηδη πελατης η εκπτωση συνεπειας δεν θα χαθει εφοσον πληρωσες κανονικα στην ωρα σου!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...