Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Λάθος με συγχωρείτε!

Αυτό είναι παράνομο. Τα αναρτημένα τιμολόγια των παρόχων είναι βάσει κώδικα διαθέσιμα σε όλους τους καταναλωτές στην επικράτεια (και όχι για καινούργιους πελάτες)...πάρε και βρίσε τους τελικά 😁

Γνωρίζεις σε ποιο άρθρο του κώδικα αυτό αναφέρεται; Γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι, θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Αφορά το σπίτι των γονιών μου με καταναλώσεις 12000-16000 kwh τον χρόνο, λόγω ηλεκτρολέβητα.

Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος της ΔΕΗ και δικαιούται έκπτωση 30% στις χρεώσεις ρεύματος.
Ήμουν τυχερός πριν 2 χρόνια, τους είχα κάνει το σταθερό της ΔΕΗ με 0,105/kwh-30%=0,0735/kwh, οπότε δεν άγγιξε η ρήτρα αναπροσαρμογής τους ανθρώπους, γιατί θα είχαμε δράματα.

Δυστυχώς το πρόγραμμα αυτό τελειώνει τέλη του μήνα και η επιλογή που μου προτείνει η ΔΕΗ είναι το Myhome4all.

Οι χρεώσεις είναι:
-0,139/kwh-30%=0.0973/kwh για τις πρώτες 500kwh
-0,154/kwh-30%=0,1078/kwh για τις επόμενες 500kwh

-0,21/kwh-30%=0.147/kwh σε περίπτωση μεγαλύτερης κατανάλωσης

Επίσης υπάρχει και νυχτερινό με πολύ καλές τιμές.

Επειδή λόγω του σταθερού τιμολογίου των τελευταίων 2 ετών δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πιο συμφέρον πρόγραμμα σε ιδιώτη πάροχο, ή αν αξίζει να παραμείνω στην ΔΕΗ τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο που οι καταναλώσεις τους θα είναι σαφώς χαμηλότερες, λόγω μη χρησιμοποίησης του λέβητα.
Θεωρώ ότι για διαφορές του 1 cent δεν αξίζει να φύγουν από την ΔΕΗ, αλλά αν είναι για μεγαλύτερη διαφορά συμφέρει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για το σεντόνι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, trif_on είπε

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πιο συμφέρον πρόγραμμα σε ιδιώτη πάροχο,

μάθε πρώτα τι παίζει απο ΔΕΗ στο άλλο νήμα και μετά τα ξαναλέμε αν είναι εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=59802483

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhmak είπε

Από τα προγράμματα της ΔΕΗ ξέρουμε ποίο έχει χαμηλότερη τιμή ;;

  

12 ώρες πριν, korakios είπε

μάθε πρώτα τι παίζει απο ΔΕΗ στο άλλο νήμα και μετά τα ξαναλέμε αν είναι εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=59802483

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, trif_on είπε

Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος της ΔΕΗ και δικαιούται έκπτωση 30% στις χρεώσεις ρεύματος.

-30% σε οποιδήποτε πρόγραμμα ΔΕΗ και υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με εναλλακτικούς παρόχους;

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

-30% σε οποιδήποτε πρόγραμμα ΔΕΗ και υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με εναλλακτικούς παρόχους;

Κι εγώ αυτό πιστεύω, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μικροδιαφορές στις χρεώσεις. 
Είπα να κάνω μια ερώτηση απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα με την κατανάλωση του καθενός. Φτηνότερος κατά 0,02/kwh βγαίνει ο πιο φτηνός πάροχος με επιδότηση συγκριτικά με το Γ1Ν με 30% έκπτωση και επιδότηση. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περί ΔΕΗ στο άλλο νήμα :)

16 ώρες πριν, korakios είπε

μάθε πρώτα τι παίζει απο ΔΕΗ στο άλλο νήμα και μετά τα ξαναλέμε αν είναι εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=59802483

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ανάλογα με την κατανάλωση του καθενός. Φτηνότερος κατά 0,02/kwh βγαίνει ο πιο φτηνός πάροχος με επιδότηση συγκριτικά με το Γ1Ν με 30% έκπτωση και επιδότηση. 

Μιλάς για κάποιον συγκεκριμένο πάροχο φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trif_on δες και εσύ το φύλλο " ιστορικό τιμών " στο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο) να δεις τι παίζει απο τιμές

μετά αφού δεις στο άλλο νήμα τι παίζει με την έκπτωση τα βάζεις κάτω και βλέπεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chocorellos είπε

παιδιά ξέρει κανείς εάν αλλάξω πρόγραμμα  μέσα στον ΗΡΩΝ αν θα μου φάνε την έκπτωση συνέπειας ή οχι?

Στο τηλέφωνο που με κάλεσαν για την αλλαγή προγράμματος μου είπαν ότι δεν την χάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...