Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εγώ έκανα αίτημα για αλλαγή από generous σε solar. Περιμένω τηλεφώνημα. 

Σου είπαν αν το πρόγραμμα θα ισχύσει κατευθείαν ή από τον επόμενο εκκαθαριστικό; Γιατί όταν πάτησα για αλλαγή προγράμματος, έλεγε ότι η αλλαγή θα γίνει στον επόμενο εκκαθαριστικό. 

Γτ αν επιτρέπεται? θα επενδύεις στο Ε.ΝΑ?

 

εγώ εχω solar generous 

5ευρω πάγιο 0.1428kwh (μαιου)

να πάω:

α)generous 3€ πάγιο 0.1432kwh

β)simply gen 3.5€ πάγιο 0.1125kwh

γ)nrg on time 1.8€ παγιο 0.076kwh

??

τι γνώμη έχετε για Nrg γενικά?

είδα ότι πολλοί αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα με την εφαρμογή και επίσης μου έκανε εντύπωση ότι η επιβεβαίωση για τον νέο πελάτη γίνεται μέσω τηλεφωνικής επικύρωσης 

 

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, chocorellos είπε

τι γνώμη έχετε για Nrg γενικά?

απο λίγο που έμεινα σε fixed , αλλά έφυγα μιας και το καταργήσανε νωρίς και είχε γίνει θέμα , σούπερ ικανοποιημένος απο τις υπηρεσίες τους (αίτηση , ebill , chat , έκδοση κτλ)

απλά το ontime έχει κλιμακωτή έκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, chocorellos είπε

Γτ αν επιτρέπεται? θα επενδύεις στο Ε.ΝΑ?

Γιατί είναι πιο φτηνό από το generous και δίνει και 90 ευρώ δώρο (15 ευρώ*6 μήνες). Τώρα το καλοκαίρι με τα AC θα βολέψει. Επίσης έχω ΚΟΤ που δε παίρνει την έκπτωση 10% του simply, αλλιώς θα πήγαινα στο simply. Και πολύ το καθυστέρησα να πάω στο solar, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω με τηλέφωνα. 

Στο Ε.ΝΑ δε θα επενδύσω. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H κίνηση της Ελιν με τα νέα προγράμματα είναι μια καθαρά επιχειρηματική κίνηση. 

Σε καλοκαιρινούς μήνες, πιθανολογεί σε αυξημένη χρήση κλιματιστικών άρα περισσότερες kw ανά πελάτη. Δεδομένου πως ρεύμα για ψύξη καταναλώνει μεγάλο μέρος του κοινού, έναντι του μικρότερου ποσοστού που το χρησιμοποιεί για θέρμανση. 

Τη συμφέρει να τιμολογήσει ακριβά έναν μήνα και να αποδώσει μετά έκπτωση στους επόμενους. Δεν είναι ανήθικο, είναι επιχειρηματική στρατηγική. 

Ως καταναλωτές δεν υπάρχει καλύτερο/χειρότερο γενικά. Μόνο προσωπικά με βάση το πως είναι οι καλοκαιρινές καταναλώσεις του καθένα. 

Αν πχ κάποιος φεύγει ολο τον Ιούλιο, τον συμφέρει να κάνει τότε τη μετάβαση και ο ακριβός μήνας να είναι με μηδένικές καταναλώσεις. 

Ολα αυτά βέβαια στην αβεβαιότητα πως τον αλλο μήνα οι τιμές θα είναι ξανά διαφορετικές! 

Επεξ/σία από CHRISpros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

H κίνηση της Ελιν με τα νέα προγράμματα είναι μια καθαρά επιχειρηματική κίνηση. Τη συμφέρει να τιμολογήσει ακριβά έναν μήνα και να αποδώσει μετά έκπτωση στους επόμενους. Δεν είναι ανήθικο, είναι επιχειρηματική στρατηγική.

 

  Ανήθικο είναι αυτό ⬇️, όταν δεν υπάρχει ξεκάθαρος όρος που να λέει ότι μετά το τελικό δε πιστώνεται η συνέπεια. Από εκεί θα προσπαθήσουν να αρπάξουν λεφτά.

Στις 21/5/2023 στις 12:30 ΜΜ, ekrepali είπε

Επίσης προσοχή, όταν βγαίνει τελικός λένε τις γνωστές βλακείες ότι δε βγαίνει έκτακτος λογαριασμός για τη συνέπεια. Εγώ όταν έφυγα πρόπερσι γλύτωσα τη ταλαιπωρία των καταγγελιών γιατί αναγκάστηκαν να βγάλουν έκακτο λογαριασμό για ένα λάθος που είχαν κάνει στα δημοτικά τέλη.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε η watt and wolt για να μου πει ότι έχει την χαμηλότερη τιμή της αγοράς και μου έδωσε και πρόγραμμα αερίου με δώρο όλα τα πάγια για 24 μήνες, τι άποψη έχετε; ποια είναι η καλύτερη - φθηνότερη εταιρία αυτήν την στιγμή σε ρεύμα; ή συνδιαστικα ρεύμα και αέριο με την καλύτερη τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

ποια είναι η καλύτερη - φθηνότερη εταιρία αυτήν την στιγμή σε ρεύμα;

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

δες το φύλλο με "Ιστορικό τιμών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

H κίνηση της Ελιν με τα νέα προγράμματα είναι μια καθαρά επιχειρηματική κίνηση. 

Σε καλοκαιρινούς μήνες, πιθανολογεί σε αυξημένη χρήση κλιματιστικών άρα περισσότερες kw ανά πελάτη. Δεδομένου πως ρεύμα για ψύξη καταναλώνει μεγάλο μέρος του κοινού, έναντι του μικρότερου ποσοστού που το χρησιμοποιεί για θέρμανση. 

Τη συμφέρει να τιμολογήσει ακριβά έναν μήνα και να αποδώσει μετά έκπτωση στους επόμενους. Δεν είναι ανήθικο, είναι επιχειρηματική στρατηγική. 

Ως καταναλωτές δεν υπάρχει καλύτερο/χειρότερο γενικά. Μόνο προσωπικά με βάση το πως είναι οι καλοκαιρινές καταναλώσεις του καθένα. 

Αν πχ κάποιος φεύγει ολο τον Ιούλιο, τον συμφέρει να κάνει τότε τη μετάβαση και ο ακριβός μήνας να είναι με μηδένικές καταναλώσεις. 

Ολα αυτά βέβαια στην αβεβαιότητα πως τον αλλο μήνα οι τιμές θα είναι ξανά διαφορετικές! 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω...η έκπτωση συνέπειας δίνεται στον επόμενο μήνα για την κατανάλωση του προηγούμενου. Αν καταναλώσεις πολύ τον Ιούλιο θα σου πιστώσει πολλά τον Αύγουστο αλλά για την προηγούμενη κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αίτηση μέσω εφαρμογής του ΗΡΏΝ και E-CONTRACT, μου έστειλαν σήμερα μια συμπληρωματική αίτηση για να προχωρήσει η αλλαγή παροχου και να μπω στο generous home.

Στο πλαίσιο που αναφέρει την ονοματολογία τιμολογίου, το πρόγραμμα αναφέρεται σαν "Generous home bonus". Δεν κατάφερα να το εντοπίσω ξεχωριστά σαν πρόγραμμα, ούτε βρήκα κάποια διαφορά σε σχέση με το σκέτο Generous home. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι διαφορετικό που μου διαφεύγει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BrokenExe said:

Μετά από αίτηση μέσω εφαρμογής του ΗΡΏΝ και E-CONTRACT, μου έστειλαν σήμερα μια συμπληρωματική αίτηση για να προχωρήσει η αλλαγή παροχου και να μπω στο generous home.

Στο πλαίσιο που αναφέρει την ονοματολογία τιμολογίου, το πρόγραμμα αναφέρεται σαν "Generous home bonus". Δεν κατάφερα να το εντοπίσω ξεχωριστά σαν πρόγραμμα, ούτε βρήκα κάποια διαφορά σε σχέση με το σκέτο Generous home. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι διαφορετικό που μου διαφεύγει; 

Για το δώρο των 50 ευρώ προσφέρει αυτό το πρόγραμμα με αυξημένη την τιμή της κιλοβατώρας που όμως για ένα μηνα με φυσιολογική κατανάλωση συμφερει και βγαίνεις κερδισμένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BrokenExe said:

Μετά από αίτηση μέσω εφαρμογής του ΗΡΏΝ και E-CONTRACT, μου έστειλαν σήμερα μια συμπληρωματική αίτηση για να προχωρήσει η αλλαγή παροχου και να μπω στο generous home.

Στο πλαίσιο που αναφέρει την ονοματολογία τιμολογίου, το πρόγραμμα αναφέρεται σαν "Generous home bonus". Δεν κατάφερα να το εντοπίσω ξεχωριστά σαν πρόγραμμα, ούτε βρήκα κάποια διαφορά σε σχέση με το σκέτο Generous home. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι διαφορετικό που μου διαφεύγει; 

όχι. το bonus ειναι για το 50αρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Μετά από αίτηση μέσω εφαρμογής του ΗΡΏΝ και E-CONTRACT, μου έστειλαν σήμερα μια συμπληρωματική αίτηση για να προχωρήσει η αλλαγή παροχου και να μπω στο generous home.

Στο πλαίσιο που αναφέρει την ονοματολογία τιμολογίου, το πρόγραμμα αναφέρεται σαν "Generous home bonus". Δεν κατάφερα να το εντοπίσω ξεχωριστά σαν πρόγραμμα, ούτε βρήκα κάποια διαφορά σε σχέση με το σκέτο Generous home. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι διαφορετικό που μου διαφεύγει; 

το 50ρικο είναι το bonus απο όσο έχω καταλάβει , το θέμα είναι να μη σε κρατήσουν στο home καιρό και μη σου φάνε τη συνέπεια όταν μπεις στο simple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

το 50ρικο είναι το bonus απο όσο έχω καταλάβει , το θέμα είναι να μη σε κρατήσουν στο home καιρό και μη σου φάνε τη συνέπεια όταν μπεις στο simple

Έχω σκοπό με το που ολοκληρωθεί η διαδικασία να κάνω αμέσως αίτηση μέσω εφαρμογής όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω για να μπω στο simple. 

Οπως και να έχει από το mvp value της protergia που έχω ξεμείνει σίγουρα θα είναι καλύτερα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BrokenExe said:

Έχω σκοπό με το που ολοκληρωθεί η διαδικασία να κάνω αμέσως αίτηση μέσω εφαρμογής όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω για να μπω στο simple. 

Οπως και να έχει από το mvp value της protergia που έχω ξεμείνει σίγουρα θα είναι καλύτερα 😂

Καπως ετσι εχω κινηθεί κ εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BrokenExe said:

Έχω σκοπό με το που ολοκληρωθεί η διαδικασία να κάνω αμέσως αίτηση μέσω εφαρμογής όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω για να μπω στο simple. 

Οπως και να έχει από το mvp value της protergia που έχω ξεμείνει σίγουρα θα είναι καλύτερα 😂

 

13 minutes ago, korakios said:

το 50ρικο είναι το bonus απο όσο έχω καταλάβει , το θέμα είναι να μη σε κρατήσουν στο home καιρό και μη σου φάνε τη συνέπεια όταν μπεις στο simple

έχω κάνει το πειραματόζωο.. αιτήθηκα αλλαγή πριν βγει πρώτος λογαριασμός, κλασσικά αν δε δώσουν το 50αρι θα γαυγίζω 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...