Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Καλημέρα σε όλους! Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει; Πως γίνεται με τόσο μικρή κατανάλωση να έχω τέτοιο μεγάλο λογαριασμό; 

 

12305065450850129_copy.pdf 857.82 kB · 6 downloads

Kαλημέρα! Γιατί πολύ απλά είστε στο ακριβότερο σχεδόν πρόγραμμα της εταιρείας. Αν θέλετε να παραμείνετε στον συγκεκριμένο πάροχο κάνετε άμεσα μετάβαση στο πρόγραμμα value. Διαφορετικά, αν θέλετε κάτι πιο οικονομικό, κάνετε μετάβαση στον ΗΡΩΝ μέσω econtact για να πάρετε τα 50ευρώ δώρο και στο πρόγραμμα simply generous (τον Ιούνιο έχει τιμή κάτω από 0,10 λεπτά την κιλοβατόρα) ή στην ELPEDISON και το προγραμμα ELPEDISON economy (χωρις παγιο και τιμη κιλοβατόρας περί τα 0,11 ευρώ η κιλοβατόρα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Kαλημέρα! Γιατί πολύ απλά είστε στο ακριβότερο σχεδόν πρόγραμμα της εταιρείας. Αν θέλετε να παραμείνετε στον συγκεκριμένο πάροχο κάνετε άμεσα μετάβαση στο πρόγραμμα value. Διαφορετικά, αν θέλετε κάτι πιο οικονομικό, κάνετε μετάβαση στον ΗΡΩΝ μέσω econtact για να πάρετε τα 50ευρώ δώρο και στο πρόγραμμα simply generous (τον Ιούνιο έχει τιμή κάτω από 0,10 λεπτά την κιλοβατόρα) ή στην ELPEDISON και το προγραμμα ELPEDISON economy (χωρις παγιο και τιμη κιλοβατόρας περί τα 0,11 ευρώ η κιλοβατόρα).

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για να παρω στην elpedison, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω; 

Επικοινωνώ με την elpedison κατεθειαν η χρειάζεται κάποια ενέργεια από την μεριά μου με την protergia που ήδη βρίσκομαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για να παρω στην elpedison, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω; 

Επικοινωνώ με την elpedison κατεθειαν η χρειάζεται κάποια ενέργεια από την μεριά μου με την protergia που ήδη βρίσκομαι; 

Όχι, δεν ενημερώνετε τον υφιστάμενο πάροχο σας. Αν σας καλέσει αργότερα όταν είστε σε διαδιακασία αλλαγης θα προσπαθήσει να σας εξαπατήσει ως συνήθως αλλά μην ενδώσετε (εκτός κι αν σας προσφερει κάτι τόσο δελεαστικό σε σύγκριση με άλλους που δεν νομίζω).

Για να κάνετε μετάβαση στην elpedison είτε τηλεφωνικά είτε πάτα σε κάποιο κατάστημα. Απλά μην ξεχάσετε να τους πείτε πάνω στην αίτηση σας να συμπληρώσουν και την τελευταία ένδειξη του μετρητή σας ώστε να γίνει γρηγορότερα η αλλαγή παρόχου.

Επεξ/σία από Greg29M
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BrokenExe είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για να παρω στην elpedison, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω; 

Επικοινωνώ με την elpedison κατεθειαν η χρειάζεται κάποια ενέργεια από την μεριά μου με την protergia που ήδη βρίσκομαι; 

Καλημερα... Σημερα θα ανακοινωθουν οι τιμες... Υπομονη λιγο ακομα... Να δεις και να επιλεξεις...Θα βγουν  οι νεες τιμες μαλλον λιγο προς τα κατω....

 

https://www.ot.gr/2023/05/20/energeia/logariasmoi-reymatos-simantiki-ptosi-stis-times-grafima/

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Όχι, δεν ενημερώνετε τον υφιστάμενο πάροχο σας. Αν σας καλέσει αργότερα όταν είστε σε διαδιακασία αλλαγης θα προσπαθήσει να σας εξαπατήσει ως συνήθως αλλά μην ενδώσετε (εκτός κι αν σας προσφερει κάτι τόσο δελεαστικό σε σύγκριση με άλλους που δεν νομίζω).

Για να κάνετε μετάβαση στην elpedison είτε τηλεφωνικά είτε πάτα σε κάποιο κατάστημα. Απλά μην ξεχάσετε να τους πείτε πάνω στην αίτηση σας να συμπληρώσουν και την τελευταία ένδειξη του μετρητή σας ώστε να γίνει γρηγορότερα η αλλαγή παρόχου.

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ! Τελικά εάν δεν ψάχνεσαι σε αυτή την χώρα από όπου μπορούν θα στα παίρνουν. 

 

13 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Σημερα θα ανακονωθουν οι τιμες... Υπομονη λιγο ακομα... Να δεις και να επιλεξεις...Θα βγουν  οι νεες τιμες μαλλον λιγο προς τα κατω....

Καλημέρα και σε σένα, θα περιμένω, ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά δεδομένα, αν πούμε ότι η κατάργηση της ρήτρας έπαυε να ισχύει από 1.6.2023, ποια εταιρεία έχει το πιο φτηνο fix πρόγραμμα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Castorp είπε

Με τα σημερινά δεδομένα, αν πούμε ότι η κατάργηση* της ρήτρας έπαυε να ισχύει από 1.6.2023, ποια εταιρεία έχει το πιο φτηνο fix πρόγραμμα;

*ενσωμάτωση

 

δεν έχει νόημα η ερώτηση  μιας και ο μηχανισμός θα ισχύει μέχρι Σεπτέμβριο , άρα αύριο τσεκάρεις νέες τιμές και όταν καταργηθεί ξαναβλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά το on time της NRG με συνέπεια μετά το δίμηνο είναι πιό ακριβό  από το simple χωρίς συνέπεια;

Υποτίθεται ότι με την συνέπεια θα έπρεπε να είναι πιο φθηνό.Η έκπτωση του 10% μετά το δίμηνο πάει την τιμή  στο 12.6 ενώ στο simple είναι 12 λεπτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2023 στις 11:21 ΜΜ, ekrepali είπε

Είναι το λεγόμενο "ντροπαλό" πρόγραμμα.

  

Αντί να χρεώνουν με τις τιμές που ανακοινώνονται κάθε 20 του μήνα (βάσει πρόβλεψης για τον απόμενο μήνα), χρεώνουν βάσει πραγματικής τιμής χονδρικής συν προμήθεια (κατά πόσο επιτρέπεται αυτό είναι άλλη συζήτηση αλλά τέσπα). Κάποιους μήνες συνέφερε. Πχ τον Σεπτέμβριο - Οκτώβρια τα μηνιαία τιμολόγια ήταν πανάκριβα (οι πάροχοι ανακοίνωσαν υψηλές τιμές εκ του ασφαλούς για να μη φάνε πακέτα). Τελικά η χονδρική παρέμεινε παρακάτω και το συγκεκριμένο ειδικό πρόγραμμα της Protergia συνέφερε.

Το καλοκαίρι είναι αδύνατον να προβλέψει κανείς αν θα συμφέρει ή όχι...

 

Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα να ανακοινώσουν τιμές χαμηλότερες απο αυτή; με μικρότερη προμήθεια απο 0,012€/kwh;

Είναι μεγάλη αυτή η πιθανότητα; Είδα σήμερα το πρόγραμμα της Ελιν για 23 με συνέπεια 0,0975€/kwh και μου φάνηκε καλό, τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lunarinx είπε

Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα να ανακοινώσουν τιμές χαμηλότερες απο αυτή; με μικρότερη προμήθεια απο 0,012€/kwh;

Είναι μεγάλη αυτή η πιθανότητα; Είδα σήμερα το πρόγραμμα της Ελιν για 23 με συνέπεια 0,0975€/kwh και μου φάνηκε καλό, τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Με τέτοιο τύπο υπολογισμού κάνε το και κράτησε το και για μετά τον Σεπτέμβριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lunarinx είπε

Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα να ανακοινώσουν τιμές χαμηλότερες απο αυτή; με μικρότερη προμήθεια απο 0,012€/kwh;

Είναι μεγάλη αυτή η πιθανότητα; Είδα σήμερα το πρόγραμμα της Ελιν για 23 με συνέπεια 0,0975€/kwh και μου φάνηκε καλό, τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Και γω το ειδα μολις κ μου φανηκε επισης καλο μιας κ ειμαι ηδη συνδρομητης της ελιν κ ειμαι ευχαριστημενος.....κ πιστευω κ η μεταβαση σ αυτο το προγραμμα θα ειναι κ ευκολη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Lunarinx είπε

Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα να ανακοινώσουν τιμές χαμηλότερες απο αυτή; με μικρότερη προμήθεια απο 0,012€/kwh;

Είναι μεγάλη αυτή η πιθανότητα; Είδα σήμερα το πρόγραμμα της Ελιν για 23 με συνέπεια 0,0975€/kwh και μου φάνηκε καλό, τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Τα΄χεις μπερδέψει. Yπάρχουν 3 ειδών τιμολόγια.

1) Τιμολόγια έκτακτου μηχανισμού που ανακοινώνονται απ'τους παρόχους μηνιαίως. Η τιμή είναι τελική, περιλαμβάνει όλες τις χρεώσεις χονδρικής - προμήθειας.

2) Τιμολόγια με χαμηλές τιμές προμήθειας συν ρήτρα αναπροσαρμογής, που θα ξαναμπούν σε ισχύ μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού.

3) Τιμολόγια με κόστος όλης της τιμής χονδρικής συν μικρό περιθώριο κέρδους που θα ξαναπούν σε ισχύ μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού.

Εσένα η Protergia σου προτείνει τιμολόγιο της 3ης κατηγορίας που. κανονονικά απαγορεύεται αυτή τη περίοδο. O μέσος όρος χονδρικής αυτή τη στιγμή είναι περίπου 0.11, συν λοιπές χρεώσεις απωλειών κλπ, συν προμήθεια παρόχου = 0.14 ας πούμε. Με μεγάλη επιφύλαξη. Βέβαια τις τελευταίες 2 μέρες η χονδρική έπεσε στο 60, οπότε αδύνατον να κάνεις σίγουρους υπολογισμούς. Ζήτα να σου πούνε ποιες είναι οι τελικές τιμές του συγκεκριμένου προγράμματος των 3 τελευταίων μηνών ώστε να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης με τα μηνιαία διαθέσιμα τιμολόγια του έκτακτου μηχανισμού.

Ελίν δε ξέρω που το βρήκες το 0.09... μάλλον κοιτάς τις τιμές που θα ισχύουν μετά το μηχανισμό, δηλαδή 0.09+ρήτρα αναπροσαρμογής. Δηλαδή τιμολόγιο της 2ης κατηγορίας.

Η τιμή έκτακτου μηχανισμού της Ελίν για το Γ23 είναι 0.15 https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/enhmerosh-hreoseon-promitheias-epaggelmatikes-paroxes/

Για τους υπόλοιπους παρόχους πρέπει να ψάξεις μία - μία τις ανακοινώσεις γιατί ο korakios δεν έχει επαγγελματικά νυχτερινά στο excel.

Η Elpedison τον Ιούνιο έχει τιμή 0.114 για όλα τα επαγγελματικά ως 35kva https://www.elpedison.gr/files/1/Τιμοκατάλογοι_Ιούνιος_2023.pdf Mε επιφύλαξη νομίζω ότι είναι η φτηνότερη τιμή αυτή στη στιγμή για Γ23.

Η Volton έχει τιμή 0.099 για το Energy Control, αλλά δε ξέρω αν ισχύει για το Γ23. Επίσης αφορά παροχές ως 25kva.

3 ώρες πριν, desiro είπε

Και γω το ειδα μολις κ μου φανηκε επισης καλο μιας κ ειμαι ηδη συνδρομητης της ελιν κ ειμαι ευχαριστημενος.....κ πιστευω κ η μεταβαση σ αυτο το προγραμμα θα ειναι κ ευκολη!!

Που το είδατε ρε παιδιά... δώστε ένα link να καταλάβουμε τι ακριβώς κοιτάτε.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα΄χεις μπερδέψει. Yπάρχουν 3 ειδών τιμολόγια.

1) Τιμολόγια έκτακτου μηχανισμού που ανακοινώνονται απ'τους παρόχους μηνιαίως. Η τιμή είναι τελική, περιλαμβάνει όλες τις χρεώσεις χονδρικής - προμήθειας.

2) Τιμολόγια με χαμηλές τιμές προμήθειας συν ρήτρα αναπροσαρμογής, που θα ξαναμπούν σε ισχύ μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού.

3) Τιμολόγια με κόστος όλης της τιμής χονδρικής συν μικρό περιθώριο κέρδους που θα ξαναπούν σε ισχύ μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού.

Εσένα η Protergia σου προτείνει τιμολόγιο της 3ης κατηγορίας που. κανονονικά απαγορεύεται αυτή τη περίοδο. O μέσος όρος χονδρικής αυτή τη στιγμή είναι περίπου 0.11, συν λοιπές χρεώσεις απωλειών κλπ, συν προμήθεια παρόχου = 0.14 ας πούμε. Με μεγάλη επιφύλαξη. Βέβαια τις τελευταίες 2 μέρες η χονδρική έπεσε στο 60, οπότε αδύνατον να κάνεις σίγουρους υπολογισμούς. Ζήτα να σου πούνε ποιες είναι οι τελικές τιμές του συγκεκριμένου προγράμματος των 3 τελευταίων μηνών ώστε να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης με τα μηνιαία διαθέσιμα τιμολόγια του έκτακτου μηχανισμού.

Ελίν δε ξέρω που το βρήκες το 0.09... μάλλον κοιτάς τις τιμές που θα ισχύουν μετά το μηχανισμό, δηλαδή 0.09+ρήτρα αναπροσαρμογής. Δηλαδή τιμολόγιο της 2ης κατηγορίας.

Η τιμή έκτακτου μηχανισμού της Ελίν για το Γ23 είναι 0.15 https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/enhmerosh-hreoseon-promitheias-epaggelmatikes-paroxes/

Για τους υπόλοιπους παρόχους πρέπει να ψάξεις μία - μία τις ανακοινώσεις γιατί ο korakios δεν έχει επαγγελματικά νυχτερινά στο excel. H Volton για παράδειγμα έχει φτηνό Γ21 και ακριβό Γ23.

Η Elpedison τον Ιούνιο έχει τιμή 0.114 για όλα τα επαγγελματικά ως 35kva https://www.elpedison.gr/files/1/Τιμοκατάλογοι_Ιούνιος_2023.pdf Mε επιφύλαξη νομίζω ότι είναι η φτηνότερη τιμή αυτή στη στιγμή για Γ23.

Που το είδατε ρε παιδιά... δώστε ένα link να καταλάβουμε τι ακριβώς κοιτάτε.

Αυτό εδώ

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/power-on-business-bonus-plus-reyma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...