Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί στον λογαριασμό ρεύματος μου εμφανίζονται τρεις διαφορετικές τιμές όσον αφορά τα ΔΤ (Δημοτικά τέλη), ΔΦ (Δημοτικός Φόρος) και ΤΑΠ (Τέλος ακίνητης περιουσίας) ; Να σημειώσω ότι είμαι ενοικιαστής του ακινήτου και συγκεκριμένα εμφανίζονται οι τιμές 67,48,62 αντίστοιχα, ενώ το ακίνητο είναι συνολικά σύμφωνα με το μισθωτήριο 57 τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 hours ago, Greg29M said:

Γιατί στον λογαριασμό ρεύματος μου εμφανίζονται τρεις διαφορετικές τιμές όσον αφορά τα ΔΤ (Δημοτικά τέλη), ΔΦ (Δημοτικός Φόρος) και ΤΑΠ (Τέλος ακίνητης περιουσίας) ; Να σημειώσω ότι είμαι ενοικιαστής του ακινήτου και συγκεκριμένα εμφανίζονται οι τιμές 67,48,62 αντίστοιχα, ενώ το ακίνητο είναι συνολικά σύμφωνα με το μισθωτήριο 57 τ.μ.

Ο Δήμος έχει ενημερωθεί με το συμβόλαιο του σπιτιού. Είναι διαφορετικά γιατί λογικά εκτός από το σπίτι έχει υπόγειο πάρκινγκ η πυλωτή και έχεις και αποθήκη. Από αυτά το υπόγειο πάρκινγκ πχ πληρώνει ταπ γιατί είναι ηλεκτροδοτουμενο. Αν πχ έχεις πυλωτή δεν πληρώνει και ας ηλεκτροδοτητε. Κάπως έτσι πάνε. Και εμένα έχει άλλους αριθμούς από το πρώτο μήνα που πήρα το σπίτι και επειδή ήξερα που να πάω στο Δήμο, πήγα άμεσα με το συμβόλαιο και μου το διάβασε ο άνθρωπος και το εξήγησε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδόθηκε ο τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός μετά την αποχωρησή μου από το solar generous home  στον οποίο δεν έχουν αφαιρέσει τις εκπτώσεις(Ε.ΝΑ SOLAR) που έχω λάβει όσο διάστημα ήμουν.Προφανώς και δεν πρόκειται να τους πω τίποτα.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω επαγγελματικη παροχη Γ23 με ΚΑΔ 1071 (Αρτοποιείο), τα Χριστούγεννα μας είχαν προτείνει απο τον σύλλογο αρτοποιών, να πάμε στην protergia, όπου είχαν κάνει συμφωνία για το παρακάτω προγραμμα, τότε δεν το  είχαμε προχωρήσει αλλά πρόσφατα με ξανά κάλεσαν (απο τον σύλλογο) για να το προχωρήσουμε.

Ποιά είναι η άποψη σας για το παρακάτω πρόγραμμα;

Έχει κάποια παγίδα; Πρέπει κατι να προσέξω;

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας.Screenshot_1.png.76320a7d07f8b50bcb78b227e2b2ad36.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lunarinx είπε

Καλησπέρα, έχω επαγγελματικη παροχη Γ23 με ΚΑΔ 1071 (Αρτοποιείο), τα Χριστούγεννα μας είχαν προτείνει απο τον σύλλογο αρτοποιών, να πάμε στην protergia, όπου είχαν κάνει συμφωνία για το παρακάτω προγραμμα, τότε δεν το  είχαμε προχωρήσει αλλά πρόσφατα με ξανά κάλεσαν (απο τον σύλλογο) για να το προχωρήσουμε.

Ποιά είναι η άποψη σας για το παρακάτω πρόγραμμα;

Έχει κάποια παγίδα; Πρέπει κατι να προσέξω;

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας.Screenshot_1.png.76320a7d07f8b50bcb78b227e2b2ad36.png

Έχει περάσει καιρός από τότε.. Να δεις πάλι τις χρεώσεις. Αλλάζουν τα τιμολόγια κάθε μήνα.. Αν σε συμφέρει.. Πάρε και από  άλλου προσφορές.. Ρώτησε τον σύλλογο σου αν ισχύουν οι τιμές ακόμα;; Ψαξου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Έχει περάσει καιρός από τότε.. Να δεις πάλι τις χρεώσεις. Αλλάζουν τα τιμολόγια κάθε μήνα.. Αν σε συμφέρει.. Πάρε και από  άλλου προσφορές.. Ρώτησε τον σύλλογο σου αν ισχύουν οι τιμές ακόμα;; Ψαξου.. 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Όπως αναφέρω επικοινώνησαν μαζί μου πρόσφατα (πρίν απο 5-6 μέρες) για να μου προτείνουν το ίδιο πρόγραμμα άρα ισχύουν τα παραπάνω.

Όταν λες να πάρω απο αλλού προσφορές, εννοείς να δώ τις τιμές που ανακοινώνουν κάθε μήνα οι πάροχοι και να συγκρίνω;

Γιατί όσες φορές και να έχω επικοινωνήσει ή επισκεφτεί κάποιο πάροχο δεν δίνουν κάτι διαφορετικό απο τα ήδη ανακοινωθέντα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ετοιμαστείτε! Όσοι τυχεροί ήταν στο φθηνότερο πρόγραμμα της αγοράς Maxi Free, που έγινε το φθηνότερο της αγοράς ως Maxi Free +, θα γίνει το φθηνότερο της αγοράς ως Maxi Free Super + Τέτοια κοροϊδία από καμία άλλη εταιρεία!!!! Αν υπάρξει έστω και ένας εδώ μέσα που κάνει συμβόλαιο στο φυσικό αέριο Ελλάδος απλά θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lunarinx είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Όπως αναφέρω επικοινώνησαν μαζί μου πρόσφατα (πρίν απο 5-6 μέρες) για να μου προτείνουν το ίδιο πρόγραμμα άρα ισχύουν τα παραπάνω.

Όταν λες να πάρω απο αλλού προσφορές, εννοείς να δώ τις τιμές που ανακοινώνουν κάθε μήνα οι πάροχοι και να συγκρίνω;

Γιατί όσες φορές και να έχω επικοινωνήσει ή επισκεφτεί κάποιο πάροχο δεν δίνουν κάτι διαφορετικό απο τα ήδη ανακοινωθέντα προγράμματα.

Αυτό εννοώ.. Να δεις και ανάλογα θα πράξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lunarinx είπε

Καλησπέρα, έχω επαγγελματικη παροχη Γ23 με ΚΑΔ 1071 (Αρτοποιείο), τα Χριστούγεννα μας είχαν προτείνει απο τον σύλλογο αρτοποιών, να πάμε στην protergia, όπου είχαν κάνει συμφωνία για το παρακάτω προγραμμα, τότε δεν το  είχαμε προχωρήσει αλλά πρόσφατα με ξανά κάλεσαν (απο τον σύλλογο) για να το προχωρήσουμε.

Ποιά είναι η άποψη σας για το παρακάτω πρόγραμμα;

Έχει κάποια παγίδα; Πρέπει κατι να προσέξω;

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας.

Spoiler

Screenshot_1.png.76320a7d07f8b50bcb78b227e2b2ad36.png

 

Είναι το λεγόμενο "ντροπαλό" πρόγραμμα.

  

Στις 6/12/2022 στις 2:43 ΜΜ, ekrepali είπε

https://energypress.gr/news/mipos-i-ritra-itan-i-pio-dikaii-kai-symferoysa-lysi

Mήπως έχει κανείς κους-κους για τα άτυπα, ντροπαλά τιμολόγια που γίνονται στο "μιλητό", στη προσκοπική τιμή των παρόχων; 🤣

Αντί να χρεώνουν με τις τιμές που ανακοινώνονται κάθε 20 του μήνα (βάσει πρόβλεψης για τον απόμενο μήνα), χρεώνουν βάσει πραγματικής τιμής χονδρικής συν προμήθεια (κατά πόσο επιτρέπεται αυτό είναι άλλη συζήτηση αλλά τέσπα). Κάποιους μήνες συνέφερε. Πχ τον Σεπτέμβριο - Οκτώβρια τα μηνιαία τιμολόγια ήταν πανάκριβα (οι πάροχοι ανακοίνωσαν υψηλές τιμές εκ του ασφαλούς για να μη φάνε πακέτα). Τελικά η χονδρική παρέμεινε παρακάτω και το συγκεκριμένο ειδικό πρόγραμμα της Protergia συνέφερε.

Το καλοκαίρι είναι αδύνατον να προβλέψει κανείς αν θα συμφέρει ή όχι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, favou2000 είπε

δεν έχουν αφαιρέσει τις εκπτώσεις(Ε.ΝΑ SOLAR)

Φαντάζομαι στο ΕΝ.Α. (ξεχωριστή χρέωση)  δεν ''επένδυσες'' ? 
(για να ξέρουμε αν επιστρέφονται κι αυτά ατόφια ρωτάω)
*έχω κλείσει 5 μήνες κι ακόμα από την τσέπη μου δεν έχω δώσει, είμαι στο -21
(εκτός του ΕΝ.Α που -υποτίθεται- θα τα πάρω στο κρανίο πίσω)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, foul είπε

Φαντάζομαι στο ΕΝ.Α. (ξεχωριστή χρέωση)  δεν ''επένδυσες'' ? 
(για να ξέρουμε αν επιστρέφονται κι αυτά ατόφια ρωτάω)
*έχω κλείσει 5 μήνες κι ακόμα από την τσέπη μου δεν έχω δώσει, είμαι στο -21
(εκτός του ΕΝ.Α που -υποτίθεται- θα τα πάρω στο κρανίο πίσω)

Όχι , δεν έβαλα άλλο ποσό αλλά τα υπόλοιπα όλα δεν μου τα ζήτησαν πίσω Βασικά και εγώ 5 μήνες τζάμπα την έβγαλα😁Αλλά πλέον την έκανα για ελπε μου την έδωσε το 5ευρώ πάγιο και η αύξηση τιμών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...