Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

αν επανελθει η ρητρα αναπροσαρμογης ,δεν ειναι σιγουρο σωνει και καλα ,οτι θα την εχουμε καθε μηνα.

Εννοείται ότι θα την έχουμε κάθε μήνα. Δε πρόκειται να ξαναπέσει η χονδρική στα 50Ε/ΜWH...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε αυτην την περιπωση θα πρεπει να βρεθει καποια λυση,αλλιως θα αναγκαστουμε αν υπαρχουν προγραμματα με σταθερο ποσο τον μηνα ,οπως υπηρχαν καποτε.μια εναλακτικη λυσηθα ηταν αυξηση της εκπτωσης συνεπειας

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

σε αυτην την περιπωση θα πρεπει να βρεθει καποια λυση,αλλιως θα αναγκαστουμε αν υπαρχουν προγραμματα με σταθερο ποσο τον μηνα ,οπως υπηρχαν καποτε.μια εναλακτικη λυσηθα ηταν αυξηση της εκπτωσης συνεπειας

Θεωρώ απίθανο να ξαναπάρουν ρίσκο οι πάροχοι να βγάλουν σταθερό συμβόλαιο με χαμηλή τιμή, γιατί δε μπορούν να κάνουν τροποποίηση το αρχικό 6μηνο της σύμβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θεωρώ απίθανο να ξαναπάρουν ρίσκο οι πάροχοι να βγάλουν σταθερό συμβόλαιο με χαμηλή τιμή, γιατί δε μπορούν να κάνουν τροποποίηση το αρχικό 6μηνο της σύμβασης.

Οι σοβαροί πάροχοι θες να πεις δεν το σπάνε, όπως η ΔΕΗ. Η nrg όπως προείπα μια σελίδα πίσω, το σπάει παράνομα στον μήνα πάνω, και ζητάει και τα ρέστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.nrg.gr/el/dimosieusitimwnenergeias

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2022-08/nrg_ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΙΜΩΝ Aug 2022_09082022_1_0.pdf

 

44.jpg.5178b7bfb838bc0b4a36b94d96b20434.jpg

 

----

Tα σταθερά προγράμματα δε σπάνε εντός 6μήνου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, barimagas είπε

Πολύ απλό, σε κάποιο λογαριασμό το είχαν αναγράψει σε κάποια γωνιά με ψιλά γράμματα, δεν το είδες και μετά από ένα μηνα είναι σαν να το αποδέχτηκες σιωπηλά. Τόσο καιρό όμως φταις που δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Είναι τακτική τους, εμένα πάνω στον μήνα το είχαν κάνει το είδα και μετά τα είπαμε μεσω rae γιατί κατήγγειλα την σύμβαση και κακώς με χρέωσαν εγγύηση που έφυγα. Μακριά από nrg οπότε. Έχω τέσσερις μήνες την "κακή" elpedison και πάνε όλα ρολόι, λογαριασμοί αλλά και τιμές.

Ο μόνος λόγος που δεν κατάλαβα κάτι είναι επειδή δεν άλλαξε κάτι τόσο στις τιμές ώστε να χτυπήσει καμπανάκι. Είδα τους λογαριασμούς εκείνους και δεν βρήκα κάποια ενημέρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rebirth είπε

Ο μόνος λόγος που δεν κατάλαβα κάτι είναι επειδή δεν άλλαξε κάτι τόσο στις τιμές ώστε να χτυπήσει καμπανάκι. Είδα τους λογαριασμούς εκείνους και δεν βρήκα κάποια ενημέρωση. 

Κάτω κάτω δες, έτσι ενημέρωσαν εμένα τότε...

Screenshot_20230514-084159.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, barimagas είπε

Κάτω κάτω δες, έτσι ενημέρωσαν εμένα τότε...

Screenshot_20230514-084159.jpg

😵‍💫Αν είναι δυνατόν, θα έπρεπε να είναι παράνομο αυτό! Θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό να το γράφουν σε ευκρινές σημείο. Τι μπανανία...! Θα κοιτάξω ξανά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έτυχε σήμερα να μπω στο mydei να βαλω μετρησεις και είδα τις καρτέλες με τα προγράμματα που προτείνει. Προστέθηκε το myhome enter με νέες "συμφέρουσες" 😆 τιμές.......0,295 πρωινή και 0,260 και 3€ πάγιο (+5% εκπτωση συνεπειας & 2% για πάγια) & online με 0.280 πρωινη & 0,240 βραδινή και 1€ πάγιο χωρις εξτρα εκπτώσεις γιατί οι τιμές ειναι εξαιρετικές! 😜

Τρέχτε..........ΜΗΝ!

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, konstantin79 είπε

έτυχε σήμερα να μπω στο mydei να βαλω μετρησεις και είδα τις καρτέλες με τα προγράμματα που προτείνει. Προστέθηκε το myhome enter με νέες "συμφέρουσες" 😆 τιμές.......0,295 πρωινή και 0,260 και 3€ πάγιο (+5% εκπτωση συνεπειας & 2% για πάγια) & online με 0.280 πρωινη & 0,240 βραδινή και 1€ πάγιο χωρις εξτρα εκπτώσεις γιατί οι τιμές ειναι εξαιρετικές! 😜

Τρέχτε..........ΜΗΝ!

Για ΔΕΗ, εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελετώντας τον εκκαθαριστικό λογαριασμό του Ήρωνα (generous home bonus) διαπιστώνω ότι η κατανομή των καταναλώσεων στους μήνες δεν ταυτίζεται με αυτήν των έναντι λογαριασμών. Πχ Ιαν 415kWh στον έναντι και 346 στον εκκαθαριστικό. Γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και αν έτσι δημιουργείται κάποια "κρυφή" χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, v_vasilis είπε

Μελετώντας τον εκκαθαριστικό λογαριασμό του Ήρωνα (generous home bonus) διαπιστώνω ότι η κατανομή των καταναλώσεων στους μήνες δεν ταυτίζεται με αυτήν των έναντι λογαριασμών. Πχ Ιαν 415kWh στον έναντι και 346 στον εκκαθαριστικό. Γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και αν έτσι δημιουργείται κάποια "κρυφή" χρέωση?

έχει αναφερθεί αρκετές φορές οτι σπάει αναλογικά την κατανάλωση .

πχ αν 1200kw /τετράμηνο , θα πάει 300kw το μήνα ,άσχετα με τα έναντι ή την κατανάλωση που έχεις δηλώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

έχει αναφερθεί αρκετές φορές οτι σπάει αναλογικά την κατανάλωση .

πχ αν 1200kw /τετράμηνο , θα πάει 300kw το μήνα ,άσχετα με τα έναντι ή την κατανάλωση που έχεις δηλώσει

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 7:56 ΜΜ, ekrepali είπε

Μέχρι Μάιο 2022 ήμουν Ήρων Only Business (φτηνό σταθερό που έληξε)

Ιούνιος 2022: WeEnergy Yellow σταθερό, μετά άρχισαν να συμφέρουν τα κυμαινόμενα.

Αύγουστος 2022: WeEnergy Green

Οκτώβριος 2022: ΗΡΩΝ Generous

Δεκέμβριος 2022:  Eλίν Comfort

Φεβρουάριος 2023: Εlpedison Εconomy

Mάιος 2023: Volton Εnergy Control

Ιούλιο αν επιστρέψει η ρήτρα αναπροσαρμογής, εννοείται θα πάω αλλού.

---------

Μόλις έλαβα τον τελικό της Elpedison, όλα κομπλέ... έβαλαν σωστά και την επιδότηση του Φεβρουαρίου. Παίζει να είμαι ο 1ος πελάτης που έχει ικανοποιητική εμπειρία. 😁

Με πήραν τηλέφωνο απο Ζενίθ σημερα να με προτείνουν να ξαναπαω σ αυτους... ήμουν εκει πριν το σταθερό της ΔΕΗ ,το παλιο μου σπίτι και απο τον Φεβρουάριο μπήκα elpedison economy.

Και προφανώς στην προσπάθεια του να με πείσει να παω σε αυτους με το που ακουσε elpedison, αρχισε να μου λεει για την αναδρομική ρητρα τους...τον λεω εννοείται οτι θα φυγω νωρίτερα αν δω οτι τελειώνει η ιστορία τον Ιούλιο...και με λεει οχι...και να φυγεις τον Ιούνιο και να βγει τελικός στην elpedison, μετα λεει απο 1/7 θα μου ξαναβγαλουν λεει 2ο "τελικο" που θα εχεις αναδρομική ρητρα 2 λεπτά για απο τότε που ειμαι ελπε....οποτε λεει καθε μέρα που καθομαι ελπε,χανω 2 λεπτα στο κεφάλι....😲

 

Τα σχόλια δικα σας...

 

Εννοείται τον είπα ευχαριστώ πολυ ,θα το σκεφτώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...