Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, ezioioannis είπε

Καλημέρα σ όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Λήγει το συμβόλαιο ρεύματος κ αερίου των γονιών μου από τη προτεργια. Οι γονείς μου είναι μεγάλοι κ τρέχω εγώ για όλα. Δεν έχω όμως τη δυνατότητα να τους κάνω συμβόλαιο και να αλλάζω κάθε μήνα αναλόγως τις τιμολογησεις των εταιρειών γιατί μένω σε άλλη πόλη μακριά τους. Έχετε να προτείνετε κάποιο τρέχον πρόγραμμα αξιόπιστο ώστε να τους κρατήσει κάνα 2 χρόνια σίγουρα? 

Να περιμένεις τις τιμές που θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.. 20/5..Και να δεις.. Υπομονή.. 

1 ώρα πριν, Rebirth είπε

Μόλις ενημερώθηκα απο την NRG ότι μου είχαν αλλάξει πρόγραμμα τον Αύγουστο, δίχως να έχω ενημερωθεί ποτέ (έψαξα email και SMS, ενώ ποτέ δεν συμφώνησα σε κάτι τέτοιο από τηλ!!). Το νέο πρόγραμμα (nrg adapt!!!) λέει δεν έχει νυχτερινό. Δηλαδή, σα μαμάκας εγώ κοιτούσα τόσους μήνες πότε να βάλουμε φούρνους και πλυντήρια. Παρακαλώ παιδιά μια εναλλακτική πρόταση. Πρέπει οπωσδήποτε να φύγω (έχω ζητήσει τις τελευταίες τηλεφωνικές συνομιλίες σε αρχεία και θα προβώ και σε καταγγελία). 

Άργησες πολυ.. Για δες τι θα ανακοινωθεί σε λίγες μέρες.. Και τότε βλέπεις τι σε συμφέρει καλύτερα.. Υπομονή μέχρι 20/5..Γιατί αλλάζουν κάθε μήνα αυτά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αργησες πολυ.. Για δες τι θα ανακοινωθεί σε λίγες μέρες.. Και τότε βλέπεις τι σε συμφέρει καλύτερα.. Υπομονή μέχρι 20/5..Γιατί αλλάζουν κάθε μήνα αυτά.. 

Προφανώς άργησα, ναι... Θα κοιτάξω του @korakios ελπίζοντας να βγάλω άκρη. Σε κάθε περίπτωση θα ζητήσω να δω πώς με άλλαξαν πρόγραμμα χωρίς τη συναίνεσή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 50 του Ήρων ξέρετε τι ισχύει? Το έχω πάρει ήδη μια φορά πριν αρκετούς μήνες στο generous home, τώρα μόλις πήγα elpe, άμα σε 1-2 μήνες κάνω online αίτηση για simply generous θα το ξανά πάρω το 50 ή είναι μέχρι μια φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Προφανώς άργησα, ναι... Θα κοιτάξω του @korakios ελπίζοντας να βγάλω άκρη. Σε κάθε περίπτωση θα ζητήσω να δω πώς με άλλαξαν πρόγραμμα χωρίς τη συναίνεσή μου. 

Για κοίταξε μήπως το έγραφε κάποιος λογαριασμός.. Με μικρά γράμματα.. Ότι αν λήξει το πρόγραμμα αυτό πας άλλου.. Κανένα email.. Κάτι άλλο.. 

Απλά μην βιαστείς. Να δεις τι σε συμφέρει και χρόνο.. Έχεις και το νυχτερινό.. Όλα θα τα δεις.. 20/5 που θα βγουν οι τιμές παλι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, takoulou είπε

Απλά μην βιαστείς. Να δεις τι σε συμφέρει και χρόνο.. Έχεις και το νυχτερινό.. Όλα θα τα δεις.. 20/5 που θα βγουν οι τιμές παλι.. 

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω τις τιμές.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είδα σημαντικές διαφορές ως προς τι πληρώνω, όμως οι δυο διπλοχρεώσεις τις οποίες δεν στις επιστρέφουν, αλλά στις πιστώνουν στον επόμενο λογαριασμό, χτύπησαν καμπανάκι. Επιπλέον το 0,25900 μέρα/νύχτα μου ακούγεται too much, πραγματικά. Ελπίζω να βγάλω άκρη όταν βγουν οι τιμές. 

Να προσθέσω ότι βάζοντας στη μηχανή σύγκρισης (αλλάζωρεύμα, δεν ξέρω και πόσο αξιόπιστη είναι), βάσει του τελευταίου μου εκκαθαριστικού (840 kWh, για το τετράμηνο από 30/9 έως 30/1) μου βγάζει αυτά: 

εεεεε.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 10:10 ΠΜ, Greg29M είπε

Εγώ τουλάχιστον στον ΗΡΩΝ απενεργοποίησα την πάγια εντολή και μου ζήτησαν τραπεζικό λογαριασμό, όπου μου πιστώσαν τελικά το ποσό.

πως απενεργοποιεις την παγια στον ΗΡΩΝ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω τις τιμές.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είδα σημαντικές διαφορές ως προς τι πληρώνω, όμως οι δυο διπλοχρεώσεις τις οποίες δεν στις επιστρέφουν, αλλά στις πιστώνουν στον επόμενο λογαριασμό, χτύπησαν καμπανάκι. Επιπλέον το 0,25900 μέρα/νύχτα μου ακούγεται too much, πραγματικά. Ελπίζω να βγάλω άκρη όταν βγουν οι τιμές. 

Να προσθέσω ότι βάζοντας στη μηχανή σύγκρισης (αλλάζωρεύμα, δεν ξέρω και πόσο αξιόπιστη είναι), βάσει του τελευταίου μου εκκαθαριστικού (840 kWh, για το τετράμηνο από 30/9 έως 30/1) μου βγάζει αυτά: 

εεεεε.jpg

Δεν δίνει και πολυ αξιόπιστη.. Βρες και άλλη.. Υπάρχουν.. 

 

Energycost. gr

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, takoulou είπε

Energycost. gr

Βγάζει αυτό με τις σημερινές τιμές (να σημειώσω ότι το ίδιο διάστημα ο λογαριασμός της NRG ήταν 77, δηλαδή χονδρικά: Ρεύμα προ ΦΠΑ (442)-κρατική επιδότηση (260)-αξία ρεύματος έναντι (126) +ρυθμιζόμενες χρεώσεις=77 ευρώ):

 

dfefeff.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κλείνετε allazorevma, energycost, καλάθι ενέργειας κλπ... και κατεβάζετε το excel του κοράκιου

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

Τι ακριβώς συμπληρώνουμε ρε παιδιά σε αυτά; Μόνο το σημείο που λέει τετράμηνα εκκαθαριστικών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gesiyi είπε

Με το 50 του Ήρων ξέρετε τι ισχύει? Το έχω πάρει ήδη μια φορά πριν αρκετούς μήνες στο generous home, τώρα μόλις πήγα elpe, άμα σε 1-2 μήνες κάνω online αίτηση για simply generous θα το ξανά πάρω το 50 ή είναι μέχρι μια φορά?

Κάποιος νομίζω εδώ μέσα έχει πει ότι το έχει πάρει.

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο τμήμα προσφορών όταν αποφασίσεις να πας ξανά σε αυτούς και να τους πεις τι έχει συμβεί υπάρχει τεράστια πιθανότητα επειδή θέλω να σε πάρουν ξανά πελάτη να στο δώσουν και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Τι ακριβώς συμπληρώνουμε ρε παιδιά σε αυτά; Μόνο το σημείο που λέει τετράμηνα εκκαθαριστικών;

Ναι, και παρακάτω αν έχεις ΚΟΤ βάζεις το όριο που δικαιούσαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gesiyi είπε

Με το 50 του Ήρων ξέρετε τι ισχύει? Το έχω πάρει ήδη μια φορά πριν αρκετούς μήνες στο generous home, τώρα μόλις πήγα elpe, άμα σε 1-2 μήνες κάνω online αίτηση για simply generous θα το ξανά πάρω το 50 ή είναι μέχρι μια φορά?

Το δικαιούσαι πάλι 

2 ώρες πριν, Dimperor είπε

πως απενεργοποιεις την παγια στον ΗΡΩΝ ;

Είτε μέσω του myheron. Διαφορετικά, πατάς στο Google απενεργοποίηση πάγιας εντολής ΗΡΩΝ, κατεβάζεις το έντυπο, το συμπληρώνεις και το στέλνεις στο mail [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Greg29M είπε
10 ώρες πριν, Dimperor είπε

πως απενεργοποιεις την παγια στον ΗΡΩΝ ;

Είτε μέσω του myheron. Διαφορετικά, πατάς στο Google απενεργοποίηση πάγιας εντολής ΗΡΩΝ, κατεβάζεις το έντυπο, το συμπληρώνεις και το στέλνεις στο mail [email protected]

δεν μπορω να βρω πουθενα την επιλογη στο myheron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dimperor είπε

δεν μπορω να βρω πουθενα την επιλογη στο myheron

Κάνε το δεύτερο που σου ειπα τότε. Θα σου απαντήσουν στο mail μόλις ολοκληρωθεί το αίτημα σου. Σε λιγότερο από μια εβδομάδα.

https://heron.gr/media/yjmo1ipg/αίτησηανάκλησηςπε-εξόφλησηςλογαριασμούμεπιστωτική.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...