Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Greg29M said:

Κάνε αίτηση για ΗΡΩΝ μέσω contract για να πάρεις δώρο 50 ευρώ και κάνε αλλαγη τέλη του μήνα στο πρόγραμμα simply generous που τον Ιουνιο εχει τιμη κατω απο 0,10 λεπτα την κιλοβατόρα. Το μηνιαιο παγιο ειναι 3-3,5 ευρω. 

Αν δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός μήπως δεν του δώσουν το 50αρι αν ο τροποποιήσουν μέσω τηλεφωνικού κέντρου; Με ενδιαφέρει και μένα να κάνω κάτι τέτοιο σε σπίτι που θα έχει μηδενική κατανάλωση μέχρι το καλοκαίρι 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/5/2023 στις 8:24 ΜΜ, ekrepali είπε

@korakios ξαναδιόρθωσε το excel. 😛 To Volton Εnergy Control διατίθεται και χωρίς το δώρο/δέσμευση, αρκεί να το επισημάνει ο πελάτης (κι εννοείται να υπογράψει τους παλιούς ειδικούς όρους)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.1eb977a0aa5b6b45d9a42d0bad91638f.jpg

έγινε,

φαντάζομαι πολλοί θα πέσουν στην παγίδα του "δώρου"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μετά από το τρελό φαγοπότι της ΟΤΣ και αφού και καλά τη γλυτώσαμε με το σταθερό της ΔΕΗ (my home enter plus) λέω σιγά σιγά να το αλλάξω.(έγινε open στην πορεία)

με 0,18/kWh και 0,13€/kWh βραδυνό.

 

Τι μου προτείνετε; Ποιο να επιλέξω; Επισυνάπτω και έναν μέσο όρο καταναλώσεων κ χρεώσεων.

Επίσης παίζει ρήτρα αποχώρησης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια αδέλφια. Είστε δύναμη!

Screenshot_2023-05-11-01-09-34-375_com.google.android.apps.docs.jpg

Επεξ/σία από argy10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Greg29M είπε

Κάνε αίτηση για ΗΡΩΝ μέσω contract για να πάρεις δώρο 50 ευρώ και κάνε αλλαγη τέλη του μήνα στο πρόγραμμα simply generous που τον Ιουνιο εχει τιμη κατω απο 0,10 λεπτα την κιλοβατόρα. Το μηνιαιο παγιο ειναι 3-3,5 ευρω. 

με πηραν τηλ απο ΗΡΩΝ και μου ειπαν για μια προσφορα με 0,07 

Υπαρχει κατι τετοιο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

με πηραν τηλ απο ΗΡΩΝ και μου ειπαν για μια προσφορα με 0,07 

Υπαρχει κατι τετοιο ?

 

Ναι υπάρχει αλλά μην πέσεις στην παγίδα! Αναφέρονται στο solar generous που προυποθετει και το solar ena. Αποψη μου πηγαινε ΗΡΩΝ μεσω e-contract στο generous home για να παρεις τα 50 ευρω και σε μερικες ημερες κανε αλλαγη τηλεφωνικα στο simply generous που για τον Ιουνιο ειδικα εχει τιμη κατω από 0,10 λεπτα με την κρατικη επιδοτηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greg29M είπε

Ναι υπάρχει αλλά μην πέσεις στην παγίδα! Αναφέρονται στο solar generous που προυποθετει και το solar ena. Αποψη μου πηγαινε ΗΡΩΝ μεσω e-contract στο generous home για να παρεις τα 50 ευρω και σε μερικες ημερες κανε αλλαγη τηλεφωνικα στο simply generous που για τον Ιουνιο ειδικα εχει τιμη κατω από 0,10 λεπτα με την κρατικη επιδοτηση.

Οκ ευχαριστω

Τωρα ειμαι epledison 

Οποτε περιμενω να δω τιμες στις 20

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Είμαι επί χρόνια πελάτης NRG, όμως μετά από δυο διπλοχρεώσεις που με οδήγησαν στο να ακυρώσω την πάγια εντολή πάμε για ρήξη. Δεν έχω καθυστερήσει μισή μέρα λογαριασμό εδώ και 8 χρόνια και στο ενδεχόμενο διακοπής της πάγιας εντολής μου είπαν ότι μπορεί να χρεωθώ την... εγγύηση! 

Δεν είναι σταθερού τιμολογίου (είναι από τα πρώτα προγράμματα που είχαν βγει, το NRG BasicN). Σας βάζω μια εικόνα από τη χρέωση που μου κάνουν. Μπορείτε να μου πείτε τι καλύτερο μπορώ να βρω; Ευχαριστώ!!!

 

*PS: Παρεμπιπτόντως, είναι λογικό να μου έχουν ίδια ακριβώς χρέωση νυχτερινό με ημερήσιο; (είναι επί 0,25900 και στα δυο)

 

nrg.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, adi32 είπε

Οκ ευχαριστω

Τωρα ειμαι epledison 

Οποτε περιμενω να δω τιμες στις 20

Να περιμενεις τις τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Καλημέρα σε όλους. Είμαι επί χρόνια πελάτης NRG, όμως μετά από δυο διπλοχρεώσεις που με οδήγησαν στο να ακυρώσω την πάγια εντολή πάμε για ρήξη. Δεν έχω καθυστερήσει μισή μέρα λογαριασμό εδώ και 8 χρόνια και στο ενδεχόμενο διακοπής της πάγιας εντολής μου είπαν ότι μπορεί να χρεωθώ την... εγγύηση! 

Δεν είναι σταθερού τιμολογίου (είναι από τα πρώτα προγράμματα που είχαν βγει, το NRG BasicN). Σας βάζω μια εικόνα από τη χρέωση που μου κάνουν. Μπορείτε να μου πείτε τι καλύτερο μπορώ να βρω; Ευχαριστώ!!!

 

*PS: Παρεμπιπτόντως, είναι λογικό να μου έχουν ίδια ακριβώς χρέωση νυχτερινό με ημερήσιο; (είναι επί 0,25900 και στα δυο)

 

nrg.jpg

Μόλις ενημερώθηκα απο την NRG ότι μου είχαν αλλάξει πρόγραμμα τον Αύγουστο, δίχως να έχω ενημερωθεί ποτέ (έψαξα email και SMS, ενώ ποτέ δεν συμφώνησα σε κάτι τέτοιο από τηλ!!). Το νέο πρόγραμμα (nrg adapt!!!) λέει δεν έχει νυχτερινό. Δηλαδή, σα μαμάκας εγώ κοιτούσα τόσους μήνες πότε να βάλουμε φούρνους και πλυντήρια. Παρακαλώ παιδιά μια εναλλακτική πρόταση. Πρέπει οπωσδήποτε να φύγω (έχω ζητήσει τις τελευταίες τηλεφωνικές συνομιλίες σε αρχεία και θα προβώ και σε καταγγελία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σ όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Λήγει το συμβόλαιο ρεύματος κ αερίου των γονιών μου από τη προτεργια. Οι γονείς μου είναι μεγάλοι κ τρέχω εγώ για όλα. Δεν έχω όμως τη δυνατότητα να τους κάνω συμβόλαιο και να αλλάζω κάθε μήνα αναλόγως τις τιμολογησεις των εταιρειών γιατί μένω σε άλλη πόλη μακριά τους. Έχετε να προτείνετε κάποιο τρέχον πρόγραμμα αξιόπιστο ώστε να τους κρατήσει κάνα 2 χρόνια σίγουρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ezioioannis είπε

Καλημέρα σ όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Λήγει το συμβόλαιο ρεύματος κ αερίου των γονιών μου από τη προτεργια. Οι γονείς μου είναι μεγάλοι κ τρέχω εγώ για όλα. Δεν έχω όμως τη δυνατότητα να τους κάνω συμβόλαιο και να αλλάζω κάθε μήνα αναλόγως τις τιμολογησεις των εταιρειών γιατί μένω σε άλλη πόλη μακριά τους. Έχετε να προτείνετε κάποιο τρέχον πρόγραμμα αξιόπιστο ώστε να τους κρατήσει κάνα 2 χρόνια σίγουρα? 

Mε την δύσκολη συγκυρία που βιώνουμε με την μεγάλη ενεργειακή κρίση είναι παρά πολύ δύσκολο να είμαστε βέβαιοι μέχρι και για την επόμενη μέρα πόσο μάλλον για δυο χρόνια από σήμερα. Η μετάβαση από έναν πάροχο στον άλλο δεν είναι δύσκολη διαδικασία και δεν απαιτεί να βρίσκεσαι στον ίδιο τόπο με τους γονείς σου, αφού όλα γίνονται πλέον ηλεκτρονικά (να έχεις απλά καλή φωτό η pdf καλυτερα την ταυτοτητα του κυριου ιδιοκτητη της παροχης και απλα στοιχεια taxis net).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rebirth είπε

Μόλις ενημερώθηκα απο την NRG ότι μου είχαν αλλάξει πρόγραμμα τον Αύγουστο, δίχως να έχω ενημερωθεί ποτέ (έψαξα email και SMS, ενώ ποτέ δεν συμφώνησα σε κάτι τέτοιο από τηλ!!). Το νέο πρόγραμμα (nrg adapt!!!) λέει δεν έχει νυχτερινό. Δηλαδή, σα μαμάκας εγώ κοιτούσα τόσους μήνες πότε να βάλουμε φούρνους και πλυντήρια. Παρακαλώ παιδιά μια εναλλακτική πρόταση. Πρέπει οπωσδήποτε να φύγω (έχω ζητήσει τις τελευταίες τηλεφωνικές συνομιλίες σε αρχεία και θα προβώ και σε καταγγελία). 

Αν δεν κάνω λάθος ο μόνος που έχει διαφορά στο νυχτερινό είναι η ΔΕΗ,  αλλά αν το συγκρίνεις και με τις τιμές που έχει για την μέρα μπορεί να σου βγαίνει πιο φθηνά πχ η Nrg,  πχ τώρα στην volton Που πήγα   το έχει 0,09   μέρα και νύχτα,   η ΔΕΗ είναι 0,18 μέρα 0,12 νύχτα.

Οι ρυθμιζόμενες παραμένουν ίδιες και την νύχτα έχεις διαφορετικές χρεώσεις για αυτές

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αν δεν κάνω λάθος ο μόνος που έχει διαφορά στο νυχτερινό είναι η ΔΕΗ,  αλλά αν το συγκρίνεις και με τις τιμές που έχει για την μέρα μπορεί να σου βγαίνει πιο φθηνά πχ η Nrg,  πχ τώρα στην volton Που πήγα   το έχει 0,09   μέρα και νύχτα,   η ΔΕΗ είναι 0,18 μέρα 0,12 νύχτα.

Οι ρυθμιζόμενες παραμένουν ίδιες και την νύχτα έχεις διαφορετικές χρεώσεις για αυτές

 

 

Καλησπέρα! Έχει 0,25900 (!!!) σταθερή το adapt. 

Oι βασικοί όροι του (φυσικά ούτε για καμία δωροκάρτα με ενημέρωσαν ποτέ, άρτιοι επαγγελματίες, λίρα εκατό): 

 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebirth είπε

Καλησπέρα! Έχει 0,25900 (!!!) σταθερή το adapt. 

Oι βασικοί όροι του (φυσικά ούτε για καμία δωροκάρτα με ενημέρωσαν ποτέ, άρτιοι επαγγελματίες, λίρα εκατό): 

 

1.jpg

τσέκαρε το excel του κοράκιου και πάνε σε κάτι που έχει πιο λογική χρέωση, μην κοιτάς αν έχει διαφορετική χρέωση για νύχτα, αλλά στο σύνολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...