Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/5/2023 στις 7:03 ΜΜ, gesiyi είπε

Καλησπέρα, έχω Ήρων Generous Home εδώ και αρκετούς μήνες (από όταν ήταν το πιο φτηνό) και τώρα τελευταία ακούω ότι το Elpedison Economy είναι το πιο φτηνό, αξίζει η αλλαγή? Έχω περίπου 150 kwh τον μήνα και νυχτερινό. Επίσης είδα η Ήρων έβγαλε το Simply Generous Home που φαίνεται πιο φτηνό από αυτό που έχω. Τι προτείνετε?

εγω εκανα αιτηση απο Generous Home σε Εconomy elpedison με πηραν τηλ για 50 ευρω τους ειπα ναι μονο για μεταβαση στο simply και μου ειπαν οχι ! αρα παω elpedison και βλεπουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Geia sas exo watt and wolt zero programma το οποιο διαλεξα μεσα 2022 γιατι δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης.

Υπαρχει και ενα αλλο προγραμμα  value με χρεωση 0.125 τον απριλη 2023 ενω το zero 0.185( χωρις παγια/ρητρα).

Πιστευετε συμφερει να παω στο value? Η ρητρα εχει κατεβει απο το 2022 ? Βασικα εχει καταργηθει η υπαρχει ακομα ?

Καταναλωνω το πολυ 150 kwh/μηνα.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Fertite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fertite είπε

Geia sas exo watt and wolt zero programma το οποιο διαλεξα μεσα 2022 γιατι δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης.

Υπαρχει και ενα αλλο προγραμμα  value με χρεωση 0.125 τον απριλη 2023 ενω το zero 0.185( χωρις παγια/ρητρα).

Πιστευετε συμφερει να παω στο value? Η ρητρα εχει κατεβει απο το 2022 ? Βασικα εχει καταργηθει η υπαρχει ακομα ?

Καταναλωνω το πολυ 150 kwh/μηνα.

Ευχαριστω.

Για διάβασε τις πισω 10-15 σελίδες.. Να δεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα,

μόλις ολοκληρώθηκε η μετάβασή μου στο επαγγελματικό της Volton,γρήγορη διαδικασία,κράτησε μια βδομάδα περίπου.

Άντε,σε καλό να μας βγεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fertite είπε

Geia sas exo watt and wolt zero programma το οποιο διαλεξα μεσα 2022 γιατι δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης.

Υπαρχει και ενα αλλο προγραμμα  value με χρεωση 0.125 τον απριλη 2023 ενω το zero 0.185( χωρις παγια/ρητρα).

Πιστευετε συμφερει να παω στο value? Η ρητρα εχει κατεβει απο το 2022 ? Βασικα εχει καταργηθει η υπαρχει ακομα ?

Καταναλωνω το πολυ 150 kwh/μηνα.

Ευχαριστω.

Nα κάνεις άμεσα μετάβαση στο value που είναι σαφώς οικονομικότερο. Η ρήτρα έχει προσωρινά αναστέλλει μέχρι τις 01/07/2023 και βλέπουμε...

Στις 6/5/2023 στις 9:30 ΜΜ, Dimperor είπε

εγω εκανα αιτηση απο Generous Home σε Εconomy elpedison με πηραν τηλ για 50 ευρω τους ειπα ναι μονο για μεταβαση στο simply και μου ειπαν οχι ! αρα παω elpedison και βλεπουμε

 

To καλύτερο ήταν να κάτσεις στο generous με 50 ευρώ δώρο, με το οποίο θα κάλυπτες το Μαιο και τελη Μαιου εκανες μεταβαση στο simply που ειναι τον Ιουνιο πολυ οικονομικό κατω από 0,10 ευρώ η κιλοβατόρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Nα κάνεις άμεσα μετάβαση στο value που είναι σαφώς οικονομικότερο. Η ρήτρα έχει προσωρινά αναστέλλει μέχρι τις 01/07/2023 και βλέπουμε...

To καλύτερο ήταν να κάτσεις στο generous με 50 ευρώ δώρο, με το οποίο θα κάλυπτες το Μαιο και τελη Μαιου εκανες μεταβαση στο simply που ειναι τον Ιουνιο πολυ οικονομικό κατω από 0,10 ευρώ η κιλοβατόρα.

po re file, den enimeronoun kan gia kati tetoia, den iksera oti eixe anastallei, kano amesa allagi, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apouxereis είπε

Καλημέρα στην παρέα,

μόλις ολοκληρώθηκε η μετάβασή μου στο επαγγελματικό της Volton,γρήγορη διαδικασία,κράτησε μια βδομάδα περίπου.

Άντε,σε καλό να μας βγεί...

1 βδομάδα δε το λες και γρήγορη... έχασες αρκετές μέρες του Μαϊου.

Εγώ έκανα αίτηση 27/4, και η μετάβαση ολοκληρώθηκε 28/4 (με τη δική μου ένδειξη). Η αίτηση εκπροσώπησης που μου έστειλαν είχε κενή ένδειξη... τη συμπλήρωσα μόνος μου πριν υπογράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 3/5 ξεκίνησε η εκπροσώπηση γραφει το μήνυμα.

Παρεπιπτόντως,πολύ ευγενικά με πήραν τηλέφωνο τα κορίτσια του προηγούμενου παρόχου(elin),ούτε πρηξίματα ούτε τίποτα,πολύ ευγενικές.

Μπράβο,να λέμε και κανά καλό που και που.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Από 3/5 ξεκίνησε η εκπροσώπηση γραφει το μήνυμα.

Παρεπιπτόντως,πολύ ευγενικά με πήραν τηλέφωνο τα κορίτσια του προηγούμενου παρόχου(elin),ούτε πρηξίματα ούτε τίποτα,πολύ ευγενικές.

Μπράβο,να λέμε και κανά καλό που και που.

Κι εγώ δεν έχω θέμα με την Ελίν... πολύ πιθανό τον Οκτώβριο που τελειώνει η σύμβαση στο σταθερό της ΔΕΗ για το οικιακό, να μεταφέρω τη παροχή στην Ελίν για double με το αέριο που το έχω πάει ήδη.

Όσο για το επαγγελματικό αν επιστρέψουμε σε ρήτρα αναπροσαρμογής τον Ιούλιο... Ελίν και WeEnergy είναι πιθανοί υποψήφιοι γιατί οι "μεγάλοι" σφάζουν αλύπητα, έχουν χαμηλά όρια στη συνάρτηση πχ 30-40.

Εκτός κι αν συμφέρουν τίποτα προγράμματα Zerο (όλη η χονδρική), αν είναι πολύ μικρό το περιθώριο κέρδους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ δεν έχω θέμα με την Ελίν... πολύ πιθανό τον Οκτώβριο που τελειώνει η σύμβαση στο σταθερό της ΔΕΗ για το οικιακό, να μεταφέρω τη παροχή στην Ελίν για double με το αέριο που το έχω πάει ήδη.

Όσο για το επαγγελματικό αν επιστρέψουμε σε ρήτρα αναπροσαρμογής τον Ιούλιο... Ελίν και WeEnergy είναι πιθανοί υποψήφιοι γιατί οι "μεγάλοι" σφάζουν αλύπητα, έχουν χαμηλά όρια στη συνάρτηση πχ 30-40.

Εκτός κι αν συμφέρουν τίποτα προγράμματα Zerο (όλη η χονδρική), αν είναι πολύ μικρό το περιθώριο κέρδους.

Πιστεύω πως το 90% των προγραμμάτων που θα κυκλοφορούν θα είναι τύπου ZERO και όχι ρητροπρογράμματα. Αν βρείτε κάτι με ΤΕΑ αντί για Μεσοσταθμικό κόστος ΑΔΜΗΕ προτιμήστε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Πιστεύω πως το 90% των προγραμμάτων που θα κυκλοφορούν θα είναι τύπου ZERO και όχι ρητροπρογράμματα. Αν βρείτε κάτι με ΤΕΑ αντί για Μεσοσταθμικό κόστος ΑΔΜΗΕ προτιμήστε το

Όταν έχουμε να κάνουμε με ανόμοιες τιμές προμήθειας, όρια ΤΕΑ, πάγια, συνδρομές κλπ... μόνο στο excel θα φανεί το τελικό κόστος. Τα προγράμματα τύπου Ζero ακόμα και με 2 cents προμήθεια (W&V) ή 1cent και 0.8cent για Ζενίθ και NRG Prime τα θεωρούσα ακριβά. Θα παίξουν ρόλο και πιθανά δώρα. Εννοείται πως πρώτη επιλογή μας πρέπει να παραμένουν τα προγράμματα χωρίς δέσμευση και χωρίς προκαταβολή ετήσιας συνδρομής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πέρα από το excel για τον φθηνότερο πάροχο, σε συνδιασμό με εξυπηρέτηση και αξιοπιστία, τι προτείνετε?

Επίσης έχουμε καμία εικόνα τι θα γίνει μετά από ιούλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, doll είπε

Παιδιά, πέρα από το excel για τον φθηνότερο πάροχο, σε συνδιασμό με εξυπηρέτηση και αξιοπιστία, τι προτείνετε?

Επίσης έχουμε καμία εικόνα τι θα γίνει μετά από ιούλιο?

Εγώ από Ελιν που πήγα τον Φλεβάρη, μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα. Και τηλεφωνικά και μέσω mail. Τους στέλνω την μέτρηση με φωτό του μετρητή και μου εκδίδουν κάθε μήνα εκκαθαριστικό. Πράγμα θετικό ειδικά τους χειμερινούς μήνες που έκαιγα αντλία και ήταν άλλη η τιμή και η επιδότηση ρεύματος, κάθε μήνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, doll είπε

Παιδιά, πέρα από το excel για τον φθηνότερο πάροχο, σε συνδιασμό με εξυπηρέτηση και αξιοπιστία, τι προτείνετε?

Επίσης έχουμε καμία εικόνα τι θα γίνει μετά από ιούλιο?

Kαλώς η κακώς στη δύσκολη συγκυρία που ζούμε πρώτα έρχεται η τσέπη και έπεται η αξιοπιστία. 

Το τοπίο είναι ρευστό ακόμα (έχει γίνει αίτημα στην Ευρωπαϊκή επιτροπή από την Ελλάδα για συνέχιση της αναστολής της ρητρας αναπροσαρμογής και περιμένουμε απάντηση), λόγω εκλογών και παρατεταμένης προεκλογικής περιόδου. Επίσης, είναι πολύ νωρίς ακόμα να συζητάμε για το τι θα γίνει τον Ιούλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγήκε τελικός από Ήρων και η αλήθεια είναι δε μπορώ να καταλάβω την τιμολόγησή τους. Ο διορθωτικός εκδόθηκε μεν, αλλά δε πληρώθηκε από την πάγια. Οπότε δεν καταλαβαίνω αν λαμβάνατε υπόψιν πουθενά στους υπολογισμούς. Η έκπτωση συνέπειας του 1ου έναντι μπήκε στο διορθωτικό. Στη συνολική αφαίρεση από την άλλη βλέπω είναι ο 1ος + 2ος έναντι -10,39 = ΤΕΜ Δεκεμβρίου. 

Spoiler

1ος έναντι, περίοδος κατανάλωσης: 29/12/2022 - 30/01/2023, πληρώθηκε μέσω πάγιας.

image.png.433debcd77f3d9277fb095a0d5299989.png

Διορθωτικός με την επιδότηση Δεκεμβρίου, δε τράβηξε τίποτα η πάγια.

image.png.2493b671a5a346c93341d846f2cd0b0a.png

2ος έναντι, περίοδος κατανάλωσης: 31/01/2023 - 28/02/2023, πληρώθηκε μέσω πάγιας

image.png.1e2663bf8dfc1769ed4ca4662ad98e81.png

Τελικός, περίοδος κατανάλωσης: 29/12/2022 - 14/03/2023

image.png.1c072d674cd0bc6a088f90a4338ffd0f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...