Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Σήμερα οι ανακοινώσεις για την επιδότηση Στα επίπεδα του 1,5 λεπτού / κιλοβατωρα. Η επιδότηση θα ισχύει και για Μάιο και για  Ιούνιο μιας και δεν θα προκύψει κυβέρνηση στις 21 Μαΐου.

Ναι ισχύει αυτό ότι μάλλον θα αφορά δυο μήνες (Μάιο και Ιούνιο), αλλά έχει γίνει και αίτημα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή να συνεχιστεί ο μηχανισμός αυτός μέχρι το τέλος του 2023 και αναμένουμε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, satsok2 είπε

Τελική τιμή για Γ1 ΔΕΗ, ποσο αντιστοιχεί αυτό;

0,14400 Γ1 και 0,13900 για το myhome4all

O HΡΩΝ ανέβασε τιμές και για Ιούνιο μόνο για το πρόγραμμα simply generous.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-05-04, 09.31.26.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας - αποψη σας. 

Ειμαι σε ΕLPEDISON economy, αλλα επειδη αρκετο ξυλο εφαγα με την ρητρα αναπροσαρμογης, σας ειναι ευκολο να μου πειτε ποτε ακριβως πρεπει να την κανω για αλλο παροχο ωστε να μην την πατησω...?? (τελευταιος λογαριασμος ειναι να εκδοθει αυριο-μευθαυριο ...μου ειπαν το ποσο πληρωμης στο chat).

Και κατα την αποψη σας ποια ειναι η επομενη εφικτη λυση με πανω κατω στα ιδια χαρακτηριστικα με καταναλωση περιπου στις 500-550 kw μηνιαιως (ξερω οτι οι αλλες εχουν παγιο, και ειναι με λιγο υψηλοτερη τιμη απο το economy, αλλα ως πρωτη προτεραιτοτητα πλεον θα ειναι το θεμα της ρητρας μετα την ληξη του μηχανισμου, ξερω για κυμαινομενο και σταθερο αλλα σε το ερωτημα μου εχει να κανει σε σχεση με το excel του μεγιστου κορακιου που και απο την πλευρας μου θελω να ευχαριστησω για τον κοπο του, που γραφει ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ELP οταν ληξει ο μηχανισμος).

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, psn555 είπε

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας - αποψη σας. 

Ειμαι σε ΕLPEDISON economy, αλλα επειδη αρκετο ξυλο εφαγα με την ρητρα αναπροσαρμογης, σας ειναι ευκολο να μου πειτε ποτε ακριβως πρεπει να την κανω για αλλο παροχο ωστε να μην την πατησω...?? (τελευταιος λογαριασμος ειναι να εκδοθει αυριο-μευθαυριο ...μου ειπαν το ποσο πληρωμης στο chat).

Και κατα την αποψη σας ποια ειναι η επομενη εφικτη λυση με πανω κατω στα ιδια χαρακτηριστικα με καταναλωση περιπου στις 500-550 kw μηνιαιως (ξερω οτι οι αλλες εχουν παγιο, και ειναι με λιγο υψηλοτερη τιμη απο το economy, αλλα ως πρωτη προτεραιτοτητα πλεον θα ειναι το θεμα της ρητρας μετα την ληξη του μηχανισμου, ξερω για κυμαινομενο και σταθερο αλλα σε το ερωτημα μου εχει να κανει σε σχεση με το excel του μεγιστου κορακιου που και απο την πλευρας μου θελω να ευχαριστησω για τον κοπο του, που γραφει ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ELP οταν ληξει ο μηχανισμος).

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Πας σε οποιαδήποτε παροχο.. Κοιτάς τιμές  με σύγκριση και φεύγεις.. Έχεις νυχτερινό; Αν όχι βάλε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, takoulou είπε

Πας σε οποιαδήποτε παροχο.. Κοιτάς τιμές  με σύγκριση και φεύγεις.. Έχεις νυχτερινό; Αν όχι βάλε.. 

Εχω και νυχτερινο. (παραλειψη μου sorry).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, psn555 είπε

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας - αποψη σας. 

Ειμαι σε ΕLPEDISON economy, αλλα επειδη αρκετο ξυλο εφαγα με την ρητρα αναπροσαρμογης, σας ειναι ευκολο να μου πειτε ποτε ακριβως πρεπει να την κανω για αλλο παροχο ωστε να μην την πατησω...?? (τελευταιος λογαριασμος ειναι να εκδοθει αυριο-μευθαυριο ...μου ειπαν το ποσο πληρωμης στο chat).

Και κατα την αποψη σας ποια ειναι η επομενη εφικτη λυση με πανω κατω στα ιδια χαρακτηριστικα με καταναλωση περιπου στις 500-550 kw μηνιαιως (ξερω οτι οι αλλες εχουν παγιο, και ειναι με λιγο υψηλοτερη τιμη απο το economy, αλλα ως πρωτη προτεραιτοτητα πλεον θα ειναι το θεμα της ρητρας μετα την ληξη του μηχανισμου, ξερω για κυμαινομενο και σταθερο αλλα σε το ερωτημα μου εχει να κανει σε σχεση με το excel του μεγιστου κορακιου που και απο την πλευρας μου θελω να ευχαριστησω για τον κοπο του, που γραφει ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ELP οταν ληξει ο μηχανισμος).

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Ξαναέλα τη τελευταία βδομάδα του Ιουνίου... δεν έχει νόημα να κάνεις βιαστικές κινήσεις χωρίς να ξέρεις τι προγράμματα θα ισχύουν τότε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ξαναέλα τη τελευταία βδομάδα του Ιουνίου... δεν έχει νόημα να κάνεις βιαστικές κινήσεις χωρίς να ξέρεις τι προγράμματα θα ισχύουν τότε.

Σε ευχαριστω πολυ. Απλα δεν ηξερα αν τυχον φυγω τελος Ιουνιου....μην τυχον ζητησουν τιποτα αναδρομικες χρεωσεις μετα, γιατι πλεον τους εχει φοβηθει το ματι μου!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, psn555 είπε

Σε ευχαριστω πολυ. Απλα δεν ηξερα αν τυχον φυγω τελος Ιουνιου....μην τυχον ζητησουν τιποτα αναδρομικες χρεωσεις μετα, γιατι πλεον τους εχει φοβηθει το ματι μου!!!!

 

Δεν έχει ρήτρα αποδέσμευσης - επιστροφή δώρων το economy, απλά φρόντισε να μη κάνεις dual με αέριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είμαι στο power on home comfort δώστε λίγο τα φώτα σας σε αυτό τον λογαριασμο αν είναι σωστος

 

IMG_20230505_002056.jpg

Επεξ/σία από sosias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sosias είπε

Καλησπέρα είμαι στο power on home comfort δώστε λίγο τα φώτα σας σε αυτό τον λογαριασμο αν είναι σωστος

 

IMG_20230505_002056.jpg

Δε φαίνονται τα νούμερα... έχεις χαλάσει την ανάλυση.

Σύγκρινε εδώ τις τιμές να δεις αν είναι σωστές οι χρεώσεις σου https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω Ήρων Generous Home εδώ και αρκετούς μήνες (από όταν ήταν το πιο φτηνό) και τώρα τελευταία ακούω ότι το Elpedison Economy είναι το πιο φτηνό, αξίζει η αλλαγή? Έχω περίπου 150 kwh τον μήνα και νυχτερινό. Επίσης είδα η Ήρων έβγαλε το Simply Generous Home που φαίνεται πιο φτηνό από αυτό που έχω. Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gesiyi είπε

Καλησπέρα, έχω Ήρων Generous Home εδώ και αρκετούς μήνες (από όταν ήταν το πιο φτηνό) και τώρα τελευταία ακούω ότι το Elpedison Economy είναι το πιο φτηνό, αξίζει η αλλαγή? Έχω περίπου 150 kwh τον μήνα και νυχτερινό. Επίσης είδα η Ήρων έβγαλε το Simply Generous Home που φαίνεται πιο φτηνό από αυτό που έχω. Τι προτείνετε?

Να κάνεις μετάβαση στο simply generous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gesiyi είπε

Elpedison Economy είναι το πιο φτηνό, αξίζει η αλλαγή? Έχω περίπου 150 kwh τον μήνα και νυχτερινό

Στη θέση σου, θα έκανα μια αιτησούλα για το economy ή σε κάποιο άλλο φθηνότερο με μηδενικό πάγιο πάντα.
Το πιθανότερο είναι να σου κάνει ο Ήρων αντιπροσφορά (-50), οπότε ''κάνεις τη καρδιά σου πέτρα''... και παραμένεις στο simply καλύτερα, που δεν έχει δέσμευση* κι εφόσον δεν έχεις ΚΟΤ.
*είναι το solar προ στιγμήν φθηνότερο (με -90), αλλά με 5 € πάγιο και το χειρότερο 12μηνη δέσμευση, για να επωφεληθείς το 90αρί, που δεν είναι ακριβώς 90αρι στην περίπτωσή σου (πρέπει να ξεπερνάς τις 229KWH/μήνα).
Αν πάλι ''δεν σου κάνουν τη τιμή'', ''μετακομίζεις'' στον νέο πάροχο κι επιστρέφεις δριμύτερος με νέα online αίτηση (με τα -50)
Το 50ικο στην περίπτωσή σου είναι υπολογίσιμο, θα σου πάρει μήνες να το καλύψεις (για το ρεύμα μόνο, μιλάμε πάντα).
Κι όταν, με το καλό, το μαζέψεις (το 50ικο), εννοείται την ξαναψάχνεις...
*Εκφράζω προσωπική άποψη, τι θα έκανα εγώ. Η απόφαση είναι πάντα εκείνου που θα αναλάβει τις συνέπειες της επιλογής του...

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...