Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakiosενημέρωσε τις παρατηρήσεις στο excel.

Πω πω, τι έκαναν οι απατεώνες... Βαρβάτη η ρήτρα αποδέσμευσης για το "δώρο", ξεκινάει από 180 ευρώ το 1ο 12μηνο. 😆

Παράνομο είναι από πολλές απόψεις 1) Σύμφωνα με τη πρόσφατη ανακοίνωση της ΡΑΕ δεν επιτρέπεται να αλλάξουν τους όρους τους προγράμματος για το μήνα Μάιο, 2) Δεν υφίσταται ρήτρα αποδέσμευσης όσο είναι ο έκτακτος μηχανισμός σε ισχύ, κι αυτοί τη βάζουν απ'το παράθυρο.

δεν παίζονται .... μα τι παραθύρι βρήκαν οι ακατονόμαστοι , ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί ποτέ 😁

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ προσωπικά δε το σκαλίζω αφού υπέγραψα τους παλιούς όρους. Ας πάρουμε και χαμηλή τιμή τον Ιούνιο, και μετά αντίο. Γιατί αν φάνε άκυρο απ'τη ΡΑΕ και χάσουν τη ρήτρα αποδέσμευσης απ'τα νέα συμβόλαια, τότε πιθανολογώ θα μας πετάξουν τιμή 0.16 τον Ιούνιο και θα έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό.

για δες το συμβόλαιο αν σου στείλανε τους ειδικούς όρους

αλλάζω τον υπερσύνδεσμο και βλέπω οτι και στον παλιό (δλδ χωρίς το " _1 ") το έχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικά με προγράμματα, αποδεσμεύσεις κλπ...επειδή το βλέπω να πάμε σε 2ες εκλογές (Ιούλιο) και δεν έχει βγει κάτι για παράταση του μηχανισμού... μήπως να αρχίσουμε να συζητάμε πώς να κινηθούμε, ώστε Ιούνιο να κλειδώσουμε στην καλύτερη δυνατή επιλογή για τα δεδομένα του καθενός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σχετικά με προγράμματα, αποδεσμεύσεις κλπ...επειδή το βλέπω να πάμε σε 2ες εκλογές (Ιούλιο) και δεν έχει βγει κάτι για παράταση του μηχανισμού... μήπως να αρχίσουμε να συζητάμε πώς να κινηθούμε, ώστε Ιούνιο να κλειδώσουμε στην καλύτερη δυνατή επιλογή για τα δεδομένα του καθενός;

ο μηχανισμός κανονικά είναι μέχρι και Ιούλιο

το πρόβλημα είναι οτι αν φτιάξω απο τώρα excel που μετρά βάσει χοντρικής ανάλογα τη φόρμουλα του κάθε προγράμματος , παίζει να πάει στράφι μιας και μπορεί να αλλάξουν ή να καταργήσουν προγράμματα απο Αύγουστο 

Ιούλιο λέω να κάνω νέο excel

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ο μηχανισμός κανονικά είναι μέχρι και Ιούλιο

το πρόβλημα είναι οτι αν φτιάξω απο τώρα excel που μετρά βάσει χοντρικής ανάλογα τη φόρμουλα του κάθε προγράμματος , παίζει να πάει στράφι μιας και μπορεί να αλλάξουν ή να καταργήσουν προγράμματα απο Αύγουστο 

Ιούλιο λέω να κάνω νέο excel

Μέχρι 01/07 ισχύει ο έκτακτος μηχανισμός. Δηλαδή στις 20/06 θα ανακοινωθούν τιμές χωρίς ρήτρα κανονικά. Αλλά μάλλον παράταση προβλέπω για ένα μήνα μέχρι να γίνουν οι δεύτερες εκλογές τον Ιούλιο. Συνεπώς, θα είναι μάλλον εξαιρετικά χρήσιμο το νέο excel που σκέφτεσαι να δημιουργήσεις. Και φυσικά σε ευχαριστούμε για την μέχρι τώρα συνδρομή σου σε αυτή τη δύσκολη περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλάζω τον υπερσύνδεσμο και βλέπω οτι και στον παλιό (δλδ χωρίς το " _1 ") το έχουν 

Το PDF που είναι αναρτημένα αυτή τη στιγμή στην ιστοσελίδα έχουν ημερομηνία δημιουργίας 27/4 17:17 για το οικιακό και 18:00 για το επαγγελματικό.

Spoiler

4.jpg.efed42e9cd91144c671fd86921a973a3.jpg

Το "παλιό" που λες χωρίς το _1, είναι το καινούργιο. Έχει ημερομηνία δημιουργίας 27/4 17:14... προφανώς κάποιο λαθάκι έκαναν στη διατύπωση των νέων όρων και το διόρθωσαν άμεσα.

Spoiler

3.jpg.6c2ffb3bee4f205342ceef490770f39f.jpg

Σε κάθε περίπτωση οι συγκεκριμένοι νέοι όροι ισχύουν για συνδέσεις (υπογραφή δηλαδή) από 1/5 και μετέπειτα.

Spoiler

34.jpg.1e14f8be305d67f6c49b502b8a9d81a4.jpg

 

Εγώ έχω υπογράψει 27/4 τους όρους στο παρακάτω PDF. 🔽

Και απέστειλα υπογραμμένα τα χαρτιά στις 27/4 13:40. Εννοείται έχω κρατήσει και το εισερχόμενο και το απεσταλμένο-υπογεγραμμένο.

 

Παλιοί.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω λέει, η Elpedison (ναι η Elpedison!) έκανε καταγγελία στην ΡΑΕ εναντίον όλων των προμηθευτών για μη προσήκουσα ανάρτηση τιμών κατά τον μήνα Μάρτιο ( η οποία πριν από το Γενάρη αναρτούσε όποτε ήθελε) και η ΡΑΕ καλεί σε απολογίες. 
 

Είναι πιθανόν η ανάρτηση του Μαΐου να είναι και η τελευταία για φέτος…ετοιμαστείτε να δείτε τιμές στα πατώματα προκειμένου να μαζευτούν πελάτες ένα μήνα πριν τη εφαρμογή των κυμαινόμενων. Προσέξτε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2023 στις 12:28 ΜΜ, john anad είπε

και μενα μου την εχει δωσει αυτη η αυξηση σε 5€ απο 3€ του παγιου στο solar generous home

Μου έχει έρθει λογαριασμός (solar generous) με έκδοση 11/04/2023 , δεν αναφέρει πουθενά ότι από τον επόμενο μήνα αυξάνεται το πάγιο. Δεν πρέπει να ενημερωθούμε πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 111111 είπε

Μου έχει έρθει λογαριασμός (solar generous) με έκδοση 11/04/2023 , δεν αναφέρει πουθενά ότι από τον επόμενο μήνα αυξάνεται το πάγιο. Δεν πρέπει να ενημερωθούμε πρώτα;

Στη σύμβαση που έχουμε υπογράψει όλοι αναφέρει ότι οι τιμές των προγραμμάτων θα ανακοινώνονται στο site κάθε 20 του μήνα (συμπεριλαμβάνει και το πάγιο)από Μάιο λοιπόν πάει 5.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2023 στις 9:27 ΜΜ, geodimis είπε

Δυστυχώς όχι. Έχω γράψει και πιο πριν ότι με κάλεσαν απλά να ρωτήσουν το λόγο που αποχώρησα χωρίς ίχνος διάθεσης αντιπροσφοράς. 

 

Στις 1/5/2023 στις 8:32 ΠΜ, john anad είπε

σε ποιο προγραμμα εισουν?και ποσο καιρο?

 

εμένα με εχουν τρέλανει στα τηλέφωνα τουλαχιστον 50 κλεισεις

μου δινουν 50 ευρω να παραμείνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimperor είπε

 

εμένα με εχουν τρέλανει στα τηλέφωνα τουλαχιστον 50 κλεισεις

μου δινουν 50 ευρω να παραμείνω 

Κι εμένα το ίδιο 50 ευρώ για παραμονή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aguero88 είπε

Καλησπέρα παιδιά υπάρχει κανένα excelaki να υπολογίζεις ρυθμιζόμενες χρεώσεις; Γιατί έχω τριφασικό επαγγελματικό..  

https://www.fpress.gr/ypologistika-ergaleia/story/99818/trifasiko-xaratsi-se-xiliades-noikokyria-ypologiste-tin-nea-epivarynsi-ston-logariasmo-reymatos

 

9 ώρες πριν, favou2000 είπε

Κι εμένα το ίδιο 50 ευρώ για παραμονή 

τι λες να κάνεις; σε ποια εταιρία εχεις κάνει να πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimperor είπε

ΕΛΠΕ economy για Μάιο και βλέπουμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι ο ωριαίος μετρητής για τον οποίο μπορεί να χρεωθώ 250 ευρώ παραπάνω το χρόνο σε ρυθμιζόμενες για 25kva?

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα οι ανακοινώσεις για την επιδότηση Στα επίπεδα του 1,5 λεπτού / κιλοβατωρα. Η επιδότηση θα ισχύει και για Μάιο και για  Ιούνιο μιας και δεν θα προκύψει κυβέρνηση στις 21 Μαΐου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...