Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Εσύ θεωρείς πως με την υψηλή καλοκαιρινή ζήτηση, τις λιγνιτικές σαν μονάδες βάσης που θα δουλέψουν στο φουλ μαζί με κάποιες αερίου, συν τις ΑΠΕ, οι τιμές θα πέσουν;;

Πιστεύω η χονδρική να παίζει κοντά στα 150-170€/mWh το καλοκαίρι..

Μην ξεχνάς ότι θα υπάρχει και η αυξημένη παραγωγή των φωτοβολταϊκών στο μίγμα. 

Ωστόσο ναι, δεν είναι και τόσο ευοίωνα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/4/2023 στις 11:45 ΠΜ, geodimis είπε

Καληνύχτα ΗΡΩΝ, παρόλο που έκανα υπαναχώρηση για επιστροφή στο Generous -αφού ενεργοποίηκα στο elpedison economy- δεν το μετανιώνω πλέον: 

23.04 εκδόθηκε ο 1ος λογαριασμός για 28.03-10.04 με την τιμή που συμφωνήθηκε +συν την εγγύηση. 

καλησπέρα σου έκαναν προσφορά για να παραμεινεις hyron ?

εκανα το ιδιο εχθές τι να περιμένω ;

elpedison economy εχει και 0 παγιο και 0,125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 10:58 ΜΜ, korakios είπε

ανάλογα την κατανάλωση του καθενός , 5€ πάγιο έχει

δεν έχω άποψη , ο καθένας κινείται όπως καταλαβαίνει

κοίτα , απο τη στιγμή που έχει μόνο ΤΕΑ μέσα ,είναι θετικό

αυτά που έχουν το σύνολο (ΤΕΑ+ΛΠ+ΑΠ) είναι πιο επίφοβα μιας ειδικά οι ΛΠ εκτοξεύονται αρκετά

βέβαια εξαρτάται και απο συντελεστές και την προμήθεια , θα δείξει τότε και το excel

______________

άσχετο οι ρυθμιζόμενες είναι λάθος , μην τις δίνετε σημασία στον υπολογισμό , θα τις διορθώσω όταν καταργηθεί ο μηχανισμός και κάνω νέο excel απο την αρχή

@korakiosΟι ρυθμιζόμενες ημερήσιου - νυχτερινού είναι περίπου οι ίδιες από 1/5/2023 + Η πάγια χρέωση ΔΕΔΔΗΕ με ωριαίο μετρητή είναι 14€/kVA/ΣΜΙ/έτος, από 0,52. Σκέφτομαι να καταργήσω το νυχτερινό, αφού στο ΝΕΤ metering θα έχω επιβάρυνση 120 €/χρόνο, χωρίς καμμία ωφέλεια (μου περισσεύουν πάντα kWh). 

ρυθμ 1.2.2023.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DimitrPa είπε

@korakiosΟι ρυθμιζόμενες ημερήσιου - νυχτερινού είναι περίπου οι ίδιες από 1/5/2023 + Η πάγια χρέωση ΔΕΔΔΗΕ με ωριαίο μετρητή είναι 14€/kVA/ΣΜΙ/έτος, από 0,52. Σκέφτομαι να καταργήσω το νυχτερινό, αφού στο ΝΕΤ metering θα έχω επιβάρυνση 120 €/χρόνο, χωρίς καμμία ωφέλεια (μου περισσεύουν πάντα kWh). 

ρυθμ 1.2.2023.png

Συγγνώμη, μια διευκρίνιση θα ήθελα παρακαλώ. Τί σημαίνει ωριαίος μετρητής και γιατί διαφέρουν οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις χωρίς ωριαίο μετρητή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimperor είπε

καλησπέρα σου έκαναν προσφορά για να παραμεινεις hyron ?

εκανα το ιδιο εχθές τι να περιμένω ;

elpedison economy εχει και 0 παγιο και 0,125

Δυστυχώς όχι. Έχω γράψει και πιο πριν ότι με κάλεσαν απλά να ρωτήσουν το λόγο που αποχώρησα χωρίς ίχνος διάθεσης αντιπροσφοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, geodimis είπε

Δυστυχώς όχι. Έχω γράψει και πιο πριν ότι με κάλεσαν απλά να ρωτήσουν το λόγο που αποχώρησα χωρίς ίχνος διάθεσης αντιπροσφοράς. 

σε ποιο προγραμμα εισουν?και ποσο καιρο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κάνει πάγια εντολή στον ήρωνα και ενω στης 28 Απριλιου στις κινησεις λογαριασμου της Εθνικής τράπεζας φαίνετε οτι με κρατησαν αυτό το ποσό,σήμερα μπήκα στο my ηρων και εκει που λει λογαριασμοι,γραφει οτι ο λογαριασμός έληξε,υπάρχει κινδυνος διακοπης.Δεν ξερω τι φταιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

εχω κάνει πάγια εντολή στον ήρωνα και ενω στης 28 Απριλιου στις κινησεις λογαριασμου της Εθνικής τράπεζας φαίνετε οτι με κρατησαν αυτό το ποσό,σήμερα μπήκα στο my ηρων και εκει που λει λογαριασμοι,γραφει οτι ο λογαριασμός έληξε,υπάρχει κινδυνος διακοπης.Δεν ξερω τι φταιει

Μην ανησυχεις επεσε σαββατοκυριακο και αργια και κανει και αναβαθμιση το myΗΡΩΝ  ολα αυτα μαζι δεν εχει ενημερωθει.Δεν υπαρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chocorellos μού έστειλαν σήμερα SMS απ'τη Volton ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί επιτυχώς (τη Πέμπτη υπέγραψα). Λογικά θα γίνει η αλλαγή τις επόμενες μέρες... δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τις τιμές που έχουμε υπογράψει. Επίσης στο site της ΡΑΕ φαίνεται κανονικά το πρόγραμμα (στη ΡΑΕ ανακοινώνονται μόνο οι αρχικές) οπότε ισχύει κανονικά το πρόγραμμα για τον Μάιο. Μετά βλέπουμε...

Εγώ έχω και προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 25/5... οπότε αν ισχύει αυτό που μου είπαν ότι βγαίνουν σύντομα λογαριασμοί, θα μπορώ να φύγω τον Ιούνιο σε περίπτωση που είναι ακριβό το τιμολόγιο. Αν δε βγει λογαρισμός θα πρέπει να παρακαλάμε για βεβαίωση εκπροσώπησης... ή να μας δεχτεί άλλος πάροχος προσκοπίζοντας ως δικαιολογητικό κανένα screenshot απ'το myvolton. Ελπίζω να μη μπλέξουμε.... edit: Στη σελίδα του ΥΔΕ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ μπορούμε να εκτυπώνουμε το αποτέλεσμα, βγαίνει PDF του ΔΕΔΔΗΕ που γράφει αρ. παροχής και ονοματεπώνυμο με αστεράκια. Αλλά δεν αναγράφει φυσικά τον πάροχο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2023 στις 3:15 ΜΜ, ekrepali είπε

@chocorellos μού έστειλαν σήμερα SMS απ'τη Volton ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί επιτυχώς (τη Πέμπτη υπέγραψα). Λογικά θα γίνει η αλλαγή τις επόμενες μέρες... δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τις τιμές που έχουμε υπογράψει. Επίσης στο site της ΡΑΕ φαίνεται κανονικά το πρόγραμμα (στη ΡΑΕ ανακοινώνονται μόνο οι αρχικές) οπότε ισχύει κανονικά το πρόγραμμα για τον Μάιο. Μετά βλέπουμε...

Εγώ έχω και προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 25/5... οπότε αν ισχύει αυτό που μου είπαν ότι βγαίνουν σύντομα λογαριασμοί, θα μπορώ να φύγω τον Ιούνιο σε περίπτωση που είναι ακριβό το τιμολόγιο. Αν δε βγει λογαρισμός θα πρέπει να παρακαλάμε για βεβαίωση εκπροσώπησης... ή να μας δεχτεί άλλος πάροχος προσκοπίζοντας ως δικαιολογητικό κανένα screenshot απ'το myvolton. Ελπίζω να μη μπλέξουμε.... edit: Στη σελίδα του ΥΔΕ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ μπορούμε να εκτυπώνουμε το αποτέλεσμα, βγαίνει PDF του ΔΕΔΔΗΕ που γράφει αρ. παροχής και ονοματεπώνυμο με αστεράκια. Αλλά δεν αναγράφει φυσικά τον πάροχο.

Σε εμενα στο παραπάνω λινκ , η ΥΔΕ γραφει ότι εχει λήξει απο το 1997, 3φασικο ρευμα

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, hamer είπε

Σε εμενα στο παραπάνω λινκ , η ΥΔΕ γραφει ότι εχει λήξει απο το 1997, 3φασικο ρευμα

Εδώ συνέχεια για ΥΔΕ

Με πήρανε πριν καμιά ώρα από Elpedison να μου κάνουν μια καλή προσφορά να παραμείνω... είχα δουλειά τους το έκλεισα στη μούρη. 😆

Eπίσης η volton ανέβασε ξανά στο site τα προγράμματα energy control:

https://volton.gr/services/volton-energy-control-business/

https://volton.gr/services/volton-energy-control/

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εδώ συνέχεια για ΥΔΕ

Με πήρανε πριν καμιά ώρα από Elpedison να μου κάνουν μια καλή προσφορά να παραμείνω... είχα δουλειά τους το έκλεισα στη μούρη. 😆

Eπίσης η volton ανέβασε ξανά στο site τα προγράμματα energy control:

https://volton.gr/services/volton-energy-control-business/

https://volton.gr/services/volton-energy-control/

Έβαλε και παγίδα   που σου δίνει και καλά δώρο  εναν ελεγκτή για το θερμοσίφωνα  αλλά σε βάζει σε πρόγραμμα για 2 χρόνια.

Δίνει επιλογή να μην το ζητήσεις βέβαια, αλλά θέλει προσοχή σε κάτι τέτοια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sdikr είπε

Έβαλε και παγίδα   που σου δίνει και καλά δώρο  εναν ελεγκτή για το θερμοσίφωνα  αλλά σε βάζει σε πρόγραμμα για 2 χρόνια.

Δίνει επιλογή να μην το ζητήσεις βέβαια, αλλά θέλει προσοχή σε κάτι τέτοια

 

@korakiosενημέρωσε τις παρατηρήσεις στο excel.

Πω πω, τι έκαναν οι απατεώνες... Βαρβάτη η ρήτρα αποδέσμευσης για το "δώρο", ξεκινάει από 180 ευρώ το 1ο 12μηνο. 😆

Παράνομο είναι από πολλές απόψεις 1) Σύμφωνα με τη πρόσφατη ανακοίνωση της ΡΑΕ δεν επιτρέπεται να αλλάξουν τους όρους τους προγράμματος για το μήνα Μάιο, 2) Δεν υφίσταται ρήτρα αποδέσμευσης όσο είναι ο έκτακτος μηχανισμός σε ισχύ, κι αυτοί τη βάζουν απ'το παράθυρο.

Εγώ προσωπικά δε το σκαλίζω αφού υπέγραψα τους παλιούς όρους. Ας πάρουμε και χαμηλή τιμή τον Ιούνιο, και μετά αντίο. Γιατί αν φάνε άκυρο απ'τη ΡΑΕ και χάσουν τη ρήτρα αποδέσμευσης απ'τα νέα συμβόλαια, τότε πιθανολογώ θα μας πετάξουν τιμή 0.16 τον Ιούνιο και θα έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...