Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σας!

Πάνω που έληξε το σταθερό που είχα από πέρυσι στην ΔΕΗ, με κάλεσαν σήμερα από NRG από την οποία παραδόξως δεν προωθούν το Simple με τα 0,12 πρωί βράδυ και τα 2,5€ πάγιο αλλά προωθούν το ontime που για τους πρώτους 2 μήνες με συνέπεια βγαίνει στα 0,098 και πάγιο 1,8€.

Πιστεύω συμφέρει τουλάχιστον για το πρώτο δίμηνο για να δούμε ξανά που θα είναι οι τιμές τότε.

Εlpedison  μου τη σπάει που τιμολογεί ένα μήνα μετά και τους έχω και άχτι γιατί πριν πάω στο σταθερό της ΔΕΗ και μου ανοίξει τα μάτια ο Αγιος @korakios , με είχε δαγκώσει πολύ άσχημα αρχές του ΄22.

Να το ρίξω NRG ή υπάρχει κάτι πιο συμφέρον που δεν έχω εντοπίσει ακόμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, chocorellos είπε

μπαίνω στην σελίδα volton να δω τι παίζει με το energy control καιι

ERROR 404 😅

Ωχ... λέτε να το μετάνιωσαν; Εγώ πάντως πρόλαβα κι έστειλα χτες την αίτηση... έχω υπογράψει τον τιμοκατάλογο. Αλλά άμα ανακοινώσουν υψηλή τιμή τον Ιούνιο, άντε ξανά αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα κανα προβλημα της σελίδας ειναι, κανονικα το προχώρησα κ εγω χτες. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχουνε την χαμηλότερη τιμή. Αν ανεβάσουν τον επόμενο μήνα, μια νέα αίτηση απλά θα κάνουμε, δεν υπάρχει λόγος ο καταναλωτής να χαρίζει χρήματα και βοηθάει να ανέβει ο ανταγωνισμός.

1 hour ago, ekrepali said:

Ωχ... λέτε να το μετάνιωσαν; Εγώ πάντως πρόλαβα κι έστειλα χτες την αίτηση... έχω υπογράψει τον τιμοκατάλογο. Αλλά άμα ανακοινώσουν υψηλή τιμή τον Ιούνιο, άντε ξανά αλλαγή...

Λογικα κανα προβλημα της σελίδας ειναι, κανονικα το προχώρησα κ εγω χτες. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχουνε την χαμηλότερη τιμή. Αν ανεβάσουν τον επόμενο μήνα, μια νέα αίτηση απλά θα κάνουμε, δεν υπάρχει λόγος ο καταναλωτής να χαρίζει χρήματα και βοηθάει να ανέβει ο ανταγωνισμός.

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, revmatopliktos είπε

Οι εκπτώσεις λόγω συνέπειας,που κάνουν οι εταιρείες π.χ. 10,20,30% είναι πριν ή  μετά την κρατική επιδότηση;

Υπολογίζονται πριν τις όποιες επιδοτήσεις (ακόμα και ΚΟΤ), με τη λογική: πόσα εισπράττει ο πάροχος κι όχι τι τελικά πληρώνει ο πελάτης.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, στις 20/5 γίνεται η τελευταία ανάρτηση τιμών από τους προμηθευτές…από 01/07 γυρίζουμε στα παλαιά συστήματα με ρήτρα ή κυμαινόμενο προγράμματα. ΣΥΝΕΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ με σωστούς τύπους υπολογισμού της τιμής σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, στις 20/5 γίνεται η τελευταία ανάρτηση τιμών από τους προμηθευτές…από 01/07 γυρίζουμε στα παλαιά συστήματα με ρήτρα ή κυμαινόμενο προγράμματα. ΣΥΝΕΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ με σωστούς τύπους υπολογισμού της τιμής σας!!!

Καλημέρα... Ακόμα δεν το ξέρουμε... Μπορεί να συνεχίσει ακόμα αυτό για λίγους μήνες... Θα δείξει μπορεί να παρει παραταση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, MasterBlaster said:

Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, στις 20/5 γίνεται η τελευταία ανάρτηση τιμών από τους προμηθευτές…από 01/07 γυρίζουμε στα παλαιά συστήματα με ρήτρα ή κυμαινόμενο προγράμματα. ΣΥΝΕΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ με σωστούς τύπους υπολογισμού της τιμής σας!!!

Μετά τις 02 Ιουλίου θα ψηφιστει η συνέχιση των επιδοτήσεων και την αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής. Αν και για τους θερινούς μήνες δεν θα χρειαστούν επιδοτήσεις (η πολύ μικρές ενδεχομένως) στο ρεύμα λογικά λόγω της παρέλευσης του χειμώνα και της ήδη πτωτικής πορείας των τιμών στο χρηματιστήριο ενέργειας. Όποτε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Greg29M said:

Mετά τις 02 Ιουλίου θα ψηφιστει η συνέχιση των επιδοτήσεων και την αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής. Αν και για τους θερινούς μήνες δεν θα χρειαστούν επιδοτήσεις (η πολύ μικρές ενδεχομένως) στο ρεύμα λογικά λόγω της παρέλευσης του χειμώνα και της ήδη πτωτικής πορείας των τιμών στο χρηματιστήριο ενέργειας. Όποτε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία...

Μάλιστα, θα εμπιστευτούμε δηλαδή τις καλές προθέσεις των παρόχων; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, mechpanos said:

Μάλιστα, θα εμπιστευτούμε δηλαδή τις καλές προθέσεις των παρόχων; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!

Η ΔΕΗ λόγω του δημόσιου χαρακτήρα της (παρά της ιδιωτικοποίησης τμήματος της) θα συνεχίζει να ασκεί κοινωνική πολιτική. Συνεπώς, και οι πάροχοι προκειμένου να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι της θα διατηρήσουν για τον Ιούλιο τουλάχιστον  μια ισορροπία στις τιμές όπως συμβαίνει τώρα. Άλλωστε, η ρήτρα αναπροσαρμογής υπάρχει και τώρα και έχει ενσωματωθεί στην τελική τιμή και εφόσον υπερβαίνει ένα όριο που θέτει το κράτος, το ίδιο παρεμβαίνει και επιδοτεί για την προστασία του καναταλωτή και την αποτροπή της ενεργειακής φτώχειας. Άρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Greg29M said:

Η ΔΕΗ λόγω του δημόσιου χαρακτήρα της (παρά της ιδιωτικοποίησης τμήματος της) θα συνεχίζει να ασκεί κοινωνική πολιτική. Συνεπώς, και οι πάροχοι προκειμένου να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι της θα διατηρήσουν για τον Ιούλιο τουλάχιστον μια ισορροπία στις τιμές όπως συμβαίνει τώρα. Άλλωστε, η ρήτρα αναπροσαρμογής υπάρχει και τώρα και έχει ενσωματωθεί στην τελική τιμή και εφόσον υπερβαίνει ένα όριο που θέτει το κράτος, το ίδιο παρεμβαίνει και επιδοτεί για την προστασία του καναταλωτή και την αποτροπή της ενεργειακής φτώχειας. Άρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Κατά την γνώμη μου υπάρχει. Ο μόνο λόγος που δεν χρειάζεται να ανησυχούμε ΤΟΣΟ πολύ, είναι ότι το κόστος ενέργειας πέφτει σε πιο ανεκτά (όχι όμως οικονομικά!!!) επίπεδα.
Από την άλλη, το κόστος δικτύου αναμένεται να αυξηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Ακόμα δεν το ξέρουμε... Μπορεί να συνεχίσει ακόμα αυτό για λίγους μήνες... Θα δείξει μπορεί να παρει παραταση.. 

Εγώ προσωπικά με αυτά που ξέρω ΣΗΜΕΡΑ, γνωρίζω πως δεν θα συνεχιστεί μετά την 01/07…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κατά την γνώμη μου υπάρχει. Ο μόνο λόγος που δεν χρειάζεται να ανησυχούμε ΤΟΣΟ πολύ, είναι ότι το κόστος ενέργειας πέφτει σε πιο ανεκτά (όχι όμως οικονομικά!!!) επίπεδα.
Από την άλλη, το κόστος δικτύου αναμένεται να αυξηθεί.

Το κόστος υπέρ ΔΕΔΔΗΕ έχει ήδη αυξηθεί από 01/05 λόγω της μείωσης των εσόδων της από τη μείωση και της κατανάλωσης των νοικοκυριών. Ο πληθωρισμός γενικότερα, αποκλιμακώνεται σταδιακά με αργούς ρυθμούς. Όσον αφορά το ρεύμα, ειδικότερα, δεν θα έχουμε πρόβλημα ξαναλέω, διότι μετά τις δεύτερες εκλογές του Ιουλίου (ενδεχομένως και πριν, από την υπηρεσιακή κυβέρνηση) θα υπάρξουν μέτρα αν χρειαστεί στην τελική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Greg29M είπε

Το κόστος υπέρ ΔΕΔΔΗΕ έχει ήδη αυξηθεί από 01/05 λόγω της μείωσης των εσόδων της από τη μείωση και της κατανάλωσης των νοικοκυριών. Ο πληθωρισμός γενικότερα, αποκλιμακώνεται σταδιακά με αργούς ρυθμούς. Όσον αφορά το ρεύμα, ειδικότερα, δεν θα έχουμε πρόβλημα ξαναλέω, διότι μετά τις δεύτερες εκλογές του Ιουλίου (ενδεχομένως και πριν, από την υπηρεσιακή κυβέρνηση) θα υπάρξουν μέτρα αν χρειαστεί στην τελική τιμή.

Από 01/05 θα εφαρμοστεί, από 01/01 θα πληρωσεις αναδρομικά. Οι τιμές θα πέσουν σύντομα. 

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, motoboots είπε

Από 01/05 θα εφαρμοστεί, από 01/01 θα πληρωσεις αναδρομικά. Οι τιμές θα πέσουν σύντομα. 

Εσύ θεωρείς πως με την υψηλή καλοκαιρινή ζήτηση, τις λιγνιτικές σαν μονάδες βάσης που θα δουλέψουν στο φουλ μαζί με κάποιες αερίου, συν τις ΑΠΕ, οι τιμές θα πέσουν;;

Πιστεύω η χονδρική να παίζει κοντά στα 150-170€/mWh το καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Εσύ θεωρείς πως με την υψηλή καλοκαιρινή ζήτηση, τις λιγνιτικές σαν μονάδες βάσης που θα δουλέψουν στο φουλ μαζί με κάποιες αερίου, συν τις ΑΠΕ, οι τιμές θα πέσουν;;

Πιστεύω η χονδρική να παίζει κοντά στα 150-170€/mWh το καλοκαίρι..

Πιστεύω θα έχουμε συνολικά αλλαγή πολιτικής στην τιμολόγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...