Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Εμένα μου την έδωσε η απότομη αύξηση του  παγίου απο 3 σε 5 ευρω και έκανα αίτηση σήμερα για elpe economy.Κι ο Θεός βοηθός.

Καληνύχτα ΗΡΩΝ, παρόλο που έκανα υπαναχώρηση για επιστροφή στο Generous -αφού ενεργοποίηκα στο elpedison economy- δεν το μετανιώνω πλέον: 

23.04 εκδόθηκε ο 1ος λογαριασμός για 28.03-10.04 με την τιμή που συμφωνήθηκε +συν την εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Εμένα μου την έδωσε η απότομη αύξηση του  παγίου απο 3 σε 5 ευρω και έκανα αίτηση σήμερα για elpe economy.Κι ο Θεός βοηθός.

και μενα μου την εχει δωσει αυτη η αυξηση σε 5€ απο 3€ του παγιου στο solar generous home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alexisz είπε

προφανώς και δεν θα πληρώσω λάθος τιμολογηση ρεύματος, το γνωρίζουν ήδη. Θεωρώ πως όλες οι μεριές είναι ενημερωμένες.

  Μη τους εμπιστεύεσαι 100% γιατί αν το σύστημα στέλνει αυτόματα εντολή διακοπής σε ληξιπρόθεσμες παροχές τότε θα έχεις πρόβλημα. Θα ήταν καλύτερα αν είχες γραπτή βεβαίωση.

Στη ΡΑΕ θα μπορούσες να ανοιξεις αίτημα ταυτόχρονα υπόψιν του παλιού παρόχου και του ΔΕΔΔΗΕ (πάροχος & διαχειριστής). Στο μενού μετά υπάρχει επιλογή "Μετρήσεις κατανάλωσης --> Λανθασμένη καταμέτρηση". Γράφεις στα σχόλια αναλυτικά το πρόβλημα.

4 ώρες πριν, alexisz είπε

Για αυτό σκέφτηκα να αλλάζω πάροχο μήπως και στρωθεί να διορθώσει τις ενδείξεις.

Καλά το σκέφτηκες αλλά όταν έχεις να κάνεις με κομπιούτερ που δε σκέφονται, δεν είναι τόσο απλό. Ας πούμε ότι κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο και στην αίτηση γράφεις ένδειξη τάδε. Αν η ένδειξη είναι μικρότερη απ'την λανθασμένη ένδειξη, τότε το αίτημα αλλαγής παρόχου θα απορριφθεί αυτόματα με αιτιολογία "ένδειξη εκτός ορίων".

Για να αλλάξεις πάροχο θα πρέπει να μην γραφτεί η ένδειξη στην αίτηση, ώστε να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια. Σ'αυτή τη περίπτωση όμως δε γνωρίζω πως θα ενημερωθεί ο προ-προηγούμενος πάροχος ώστε να βγάλει διορθωτικό τελικό λογαριασμό.

Πριν κάνεις οτιδήποτε πέρνα απ'τα γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ... αν βρεις κάποιον συνεργάσιμο υπάλληλο ίσως ξεμπλέξεις πιο εύκολα με έκτακτη καταμέτρηση και ενημέρωση του προηγούμενου παρόχου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα 3 παροχες στην protergia που πριν ενα χρονο περιπου αλλαξα παροχο σε Δεη. Τωρα επεστρεψα στην protergia και στον λογαριασμο μου φαινονται 6. Οι 3 περυσινες και οι 3 φετεινες με διαφορετικο 3ψηφιο στο τελος. Επειδη βαζοντας την ενδειξη καθε μηνα θα πρεπει να ψαχνω ποιες ειναι τελευταιες παροχες, υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω/μην φαινονται οι παλαιοτερες αλλα μονον οι τρεχουσες ;

Απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης σε τηλεφωνο και υπολογιστη δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στη ΡΑΕ θα μπορούσες να ανοιξεις αίτημα ταυτόχρονα υπόψιν του παλιού παρόχου και του ΔΕΔΔΗΕ (πάροχος & διαχειριστής). Στο μενού μετά υπάρχει επιλογή "Μετρήσεις κατανάλωσης --> Λανθασμένη καταμέτρηση". Γράφεις στα σχόλια αναλυτικά το πρόβλημα.

Done  έγινε και αυτό, να δω τι άλλο πρέπει να κάνουμε για το λάθος τους.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μη τους εμπιστεύεσαι 100% γιατί αν το σύστημα στέλνει αυτόματα εντολή διακοπής σε ληξιπρόθεσμες παροχές τότε θα έχεις πρόβλημα. Θα ήταν καλύτερα αν είχες γραπτή βεβαίωση.

Το είχα ρώτησει και αυτό στο support, η απάντηση τους ήταν, δεν κάνουμε διακοπές για τετοιες περιπτώσεις. Οντως έπρεπε γραπτώς, στο τέλος δικηγόρο θα πρέπει να βάζεις για να συνεννοείσαι 

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Για να αλλάξεις πάροχο θα πρέπει να μην γραφτεί η ένδειξη στην αίτηση, ώστε να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια. Σ'αυτή τη περίπτωση όμως δε γνωρίζω πως θα ενημερωθεί ο προ-προηγούμενος πάροχος ώστε να βγάλει διορθωτικό τελικό λογαριασμό.

Θα το δοκιμάσω για με εκνευρίζει η elpedison με την ανδράνεια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, favou2000 είπε

Εμένα μου την έδωσε η απότομη αύξηση του  παγίου απο 3 σε 5 ευρω και έκανα αίτηση σήμερα για elpe economy.Κι ο Θεός βοηθός.

και εγώ σκέφτομαι μπας και φύγω αλλά δεν ξέρω για που.

έχει κανείς γνώμη για nrg on time?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά χρόνια στη ΔΕΗ και σκέφτομαι για νέο πάροχο. Από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάρτιο πλήρωσα συνολικά 350 ευρώ σε έναντι λογαριασμούς και τον Απρίλιο μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 430 ευρώ.

Δηλαδή για 4 μήνες με συνολική κατανάλωση 2.900 kWh πλήρωσα 780 ευρώ.

Εάν ήμουν σε άλλον πάροχο θα είχα μικρότερο κόστος ή θα ερχόταν στα ίδια περίπου επίπεδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ καθώς και λόγω ηλικίας ίσως δεν τα καταλαβαίνω όλα καλά:

είμαι ελπεντισον εδω και 2+ χρόνια, στο electricity home night. Τους πήρα σήμερα τηλ γα να αλλάξω στο economy. Η κοπέλα μίλησε για ανανέωση για 2 έτη. Ρώτησα αν αυτό σημαίνει κάποια δέσμευσή μου σε περίπτωση που αποχωρήσω είτε πριν είτε μετα την λήξη ισχύος του νόμου αυτού που είναι ως τον ιούλιο, μου είπε ότι πριν δεν δεσμεύομει, μετα δεν ξέρει. Δεν ξέρει λέει τι πολιτική θα ακολουθεί η ελπέντισον τότε, κλπ κλπ. Στους όρους σύμβασης που μου έστειλε αναφέρεται "ρήτρα πρόωρης αποχώρησης: ΟΧΙ", οπότε υποθέτω δεν υπάρχει καμία δέσμευση, απλά η κοπέλα ήταν ότινάναι, σωστά;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leftermann είπε

καλημέρα, είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ καθώς και λόγω ηλικίας ίσως δεν τα καταλαβαίνω όλα καλά:

είμαι ελπεντισον εδω και 2+ χρόνια, στο electricity home night. Τους πήρα σήμερα τηλ γα να αλλάξω στο economy. Η κοπέλα μίλησε για ανανέωση για 2 έτη. Ρώτησα αν αυτό σημαίνει κάποια δέσμευσή μου σε περίπτωση που αποχωρήσω είτε πριν είτε μετα την λήξη ισχύος του νόμου αυτού που είναι ως τον ιούλιο, μου είπε ότι πριν δεν δεσμεύομει, μετα δεν ξέρει. Δεν ξέρει λέει τι πολιτική θα ακολουθεί η ελπέντισον τότε, κλπ κλπ. Στους όρους σύμβασης που μου έστειλε αναφέρεται "ρήτρα πρόωρης αποχώρησης: ΟΧΙ", οπότε υποθέτω δεν υπάρχει καμία δέσμευση, απλά η κοπέλα ήταν ότινάναι, σωστά;

Ευχαριστώ.

Nαι σωστά προχωρα άμεσα με το economy γιατι πληρωνεις τζαμπα πολυ περισσοτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fan είπε

Είμαι αρκετά χρόνια στη ΔΕΗ και σκέφτομαι για νέο πάροχο. Από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάρτιο πλήρωσα συνολικά 350 ευρώ σε έναντι λογαριασμούς και τον Απρίλιο μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 430 ευρώ.

Δηλαδή για 4 μήνες με συνολική κατανάλωση 2.900 kWh πλήρωσα 780 ευρώ.

Εάν ήμουν σε άλλον πάροχο θα είχα μικρότερο κόστος ή θα ερχόταν στα ίδια περίπου επίπεδα;

Καλημέρα.. Θέλει  ψάξιμο αρκετά.. Να δεις τιμές.. Έχεις νυχτερινό; Έχει πολυ χαμηλή τιμή η ΔΕΗ στο νυχτερινό... Ενώ οι άλλες εταιρείες όχι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Θέλει  ψάξιμο αρκετά.. Να δεις τιμές.. Έχεις νυχτερινό; Έχει πολυ χαμηλή τιμή η ΔΕΗ στο νυχτερινό... Ενώ οι άλλες εταιρείες όχι.. 

Οι άλλες (κάποιες) έχουν τιμή κανονικής kWh  μικρότερη απο την τιμή νυχτερινού της ΔΕΗ,  αυτό που μπερδεύει είναι ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ μέρας και νύχτας,   αλλά αν έχω να πληρώσω πχ ΔΕΗ  0.15 μέρα  και 0.11  νύχτα θα προτιμήσω να πάω σε κάποιον που δίνει και μέρα και νύχτα στις 0.11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leftermann είπε

καλημέρα, είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ καθώς και λόγω ηλικίας ίσως δεν τα καταλαβαίνω όλα καλά:

είμαι ελπεντισον εδω και 2+ χρόνια, στο electricity home night. Τους πήρα σήμερα τηλ γα να αλλάξω στο economy. Η κοπέλα μίλησε για ανανέωση για 2 έτη. Ρώτησα αν αυτό σημαίνει κάποια δέσμευσή μου σε περίπτωση που αποχωρήσω είτε πριν είτε μετα την λήξη ισχύος του νόμου αυτού που είναι ως τον ιούλιο, μου είπε ότι πριν δεν δεσμεύομει, μετα δεν ξέρει. Δεν ξέρει λέει τι πολιτική θα ακολουθεί η ελπέντισον τότε, κλπ κλπ. Στους όρους σύμβασης που μου έστειλε αναφέρεται "ρήτρα πρόωρης αποχώρησης: ΟΧΙ", οπότε υποθέτω δεν υπάρχει καμία δέσμευση, απλά η κοπέλα ήταν ότινάναι, σωστά;

Ευχαριστώ.

Προχωρά κανονικά Απλά το νου σου όπως και όλοι μας τι θα γίνει όταν και αν λήξει ο νόμος τον Ιούλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, S90 είπε

Έφυγα για Volton σήμερα και για ένα μήνα .....τον επόμενο βλέπουμε . 

μπαίνω στην σελίδα volton να δω τι παίζει με το energy control καιι

ERROR 404 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...