Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Να θυμήσω τι έκανε το Φυσικό Αέριο με το ΜΑΞΙ Free...?

Επί 3 μήνες το φθηνότερο πρόγραμμα στην αγορά μέχρι που μάζεψε πελάτες...μετά προστέθηκε ένα + και το ΜΑΞΙ Free έγινε πιο ακριβό από την ΔΕΗ. Το ίδιο θα γίνει και με το ΜΑΞΙ Free +

Φίλε μου, η λογική είναι να εκμεταλλεύεται κανείς τις προσωρινά έστω χαμηλές τιμές, μετακινούμενος από πάροχο σε πάροχο. Αν υπάρξει αύριο μια εναλλακτική λύση με σημαντικά καλύτερη τιμή, θα πάω εκεί. Μετακινούμενος είμαι εδώ και χρόνια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Η χονδρεμπορική δεν κινείται στα 100€/mWh, η ΤΕΑ κινείται στα 120€/mWh. Η χονδρεμπορική δεν είναι η ΤΕΑ. Η Χονδρεμπορική είναι η (ΤΕΑ + Λογαριασμοί Προσαυξήσεων 1 και 2 και 3 + Αποκλίσεις) * Κανονικοποιημένες Απώλειες Χαμηλής Τάσης. Το κόστος του προμηθευτή λοιπόν δεν είναι 100 όπως λες, είναι 150-160 και βάλε. Υπολόγισε και τα άλλα κόστη (προσωπικό, ενοίκια, επισφάλειες, τόκοι που έχουν εκτιναχθεί κτλ κτλ). Αυτή η παραπληροφόρηση λόγω ελλειπούς γνώσης πρέπει να σταματήσει παιδιά. 

Η ΤΕΑ δεν είναι το κόστος του ρεύματος για τους προμηθευτές!!

Υ.Γ. Κοράκιε, δεν το καρφιτσώνεις κάπου να φαίνεται;  😁

Έχεις δίκιο. Εγώ χονδρεμπορική αναφέρω την τρέχουσα τιμή επόμενης μέρας που αυτές τις μέρες κινείται προς το 100 και βαίνει μειούμενο σταδιακά (μακάρι!!!)...

Τέλος πάντων ούτως ή άλλως δεν μας αφορά στην χαμηλή τάση αυτό που λες γιατί είμαστε με συμφωνημένες τιμές, αν ήμασταν στην μέση να ασχολούμασταν!

Στην μέση πρέπει να πέσουν οι τιμές, τώρα που αποσύρθηκαν και οι επιδοτήσεις ζόρισε η κατάσταση, παρά την αποκλιμάκωση της χονδρεμπορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, motoboots είπε

Φίλε μου, η λογική είναι να εκμεταλλεύεται κανείς τις προσωρινά έστω χαμηλές τιμές, μετακινούμενος από πάροχο σε πάροχο. Αν υπάρξει αύριο μια εναλλακτική λύση με σημαντικά καλύτερη τιμή, θα πάω εκεί. Μετακινούμενος είμαι εδώ και χρόνια. 

Η δική σου λογική είναι αυτή ναι. Οι εταιρείες δεν ποντάρουν σε άτομα με την δική σου λογική. Ποντάρουν σε πελάτες που θα προσεγγίσουν τα τηλεφωνικά τους κέντρα, θα τους παραμυθιάσουν με μία προσωρινή τιμή, σε πελάτες που δεν θα τσεκάρουν τον επόμενο ή μεθεπόμενο μήνα τις χρεώσεις κτλ. Ποντάρουν στο 95% των πελατών, όχι στις εξαιρέσεις. Επειδή λοιπόν το θέμα είναι να υπάρχουν δίκαιες και μη παραπλανητικές προσφορές σε όλους και όχι μόνο σε αυτούς που μπαίνουν 12 φορές την ημέρα στο φόρουμ, θα διαφωνήσω μαζί σου. Η λογική δεν πρέπει να είναι:  πηδάω από πάροχο (που κοροιδεύει τους άλλους αλλά όχι εμένα) στον επόμενο πάροχο (που κοροιδεύει τους άλλους και όχι εμένα) αλλά να στεριώσω κάπου που με σέβονται και τους σέβομαι. Άλλωστε, για να ασχολείσαι τόσο πολύ κάποια στιγμή την πάτησες και εσύ και κάποια στιγμή θα την ξαναπατήσεις. 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Τέλος πάντων ούτως ή άλλως δεν μας αφορά στην χαμηλή τάση αυτό που λες γιατί είμαστε με συμφωνημένες τιμές, αν ήμασταν στην μέση να ασχολούμασταν!

Μας αφορά! Και σε λίγο καιρό θα μας παράαφορά...

3 ώρες πριν, makrixeris είπε

καλησπέρα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός απο ελπε σας τον βάζω με edit να τον δείτε να μου πείτε αν τα βλέπετε όλα οκ.

ελπε (1).pdf 1.15 MB · 6 downloads

Χάλια...να κάνεις οικονομία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tuning123 είπε

Γνώμη για φυσικό αέριο ; 

 

Στη σελίδα για το αέριο

7 λεπτά πριν, tuning123 είπε

 

το economy της εlpedison ; 

Διαβάσεις τα σχόλια από 20/4 και μετά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makrixeris είπε

καλησπέρα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός απο ελπε σας τον βάζω με edit να τον δείτε να μου πείτε αν τα βλέπετε όλα οκ.

ελπε (1).pdf 1.15 MB · 17 downloads

Πέρα από το γεγονός ότι έχεις μεγάλη κατανάλωση για 4 μόνο ημέρες 100kwh, με παραξένεψε που ο λογαριασμός σου αφορά τόσο μικρό χρονικό διάστημα 4 ημερών. Επίσης,  στον πίνακα των ανταγωνιστικών χρεώσεων σου υπολογίζει την επιδότηση από το ΤΕΜ μόνο για τις 60+kwh και όχι για το σύνολο των 100+kwh (εκτός κι αν υπολογίστηκε σε προηγούμενο έναντι). Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα φαίνονται εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apouxereis είπε

Kοίτα,οι μικρές διαφορές για μικρή κατανάλωση όντως δεν είναι σημαντικές,π.χ. οικιακή χρήση χωρίς ανάγκη θέρμανσης.

Τώρα για επιχείρηση με σχετικά μεγάλες καταναλώσεις,ακόμα και μικρές διαφορές μπορεί να είναι οικονομικά σημαντικές.

Πάντως γενικά μιλώντας,δεν υπάρχει καμία λογική στο να είναι η ΔΕΗ(έχοντας αξ ορισμού το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς) ο πεισσότερο συμφέρων πάροχος.

Στο excel του κοράκιου έχει μέσο όρο όλων των τιμών του παρελθόντος, και φαίνεται ότι η ΔΕΗ είναι η δεύτερη φθηνότερη στο γ22 με τιμή 0,3807. Έχει βέβαια χρέωση ισχύος που κάποιοι άλλοι πάροχοι δεν χρεώνουν, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει το τελικό νούμερο πολύ. Λογικό ίσως να μην είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greg29M είπε

Πέρα από το γεγονός ότι έχεις μεγάλη κατανάλωση για 4 μόνο ημέρες 100kwh, με παραξένεψε που ο λογαριασμός σου αφορά τόσο μικρό χρονικό διάστημα 4 ημερών. Επίσης,  στον πίνακα των ανταγωνιστικών χρεώσεων σου υπολογίζει την επιδότηση από το ΤΕΜ μόνο για τις 60+kwh και όχι για το σύνολο των 100+kwh (εκτός κι αν υπολογίστηκε σε προηγούμενο έναντι). Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα φαίνονται εντάξει.

κ ένα άλλο παιδί που πήρε τον πρώτο λογαριασμό του είδα οτι του είχαν βάλει πάλι λίγες μέρες 6-7 αν θυμάμαι καλά δεν ξέρω γιατί Η κατανάλωση είναι μεγάλη γιατί είναι 2 όροφοι στην ουσία με 2 οικογένειες. αυτος είναι ο πρώτος λογαριασμός μου δεν εχω άλλον έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makrixeris είπε

κ ένα άλλο παιδί που πήρε τον πρώτο λογαριασμό του είδα οτι του είχαν βάλει πάλι λίγες μέρες 6-7 αν θυμάμαι καλά δεν ξέρω γιατί Η κατανάλωση είναι μεγάλη γιατί είναι 2 όροφοι στην ουσία με 2 οικογένειες. αυτος είναι ο πρώτος λογαριασμός μου δεν εχω άλλον έναντι.

Tότε ενδεχομένως σου έφαγαν τη μισή σχεδόν κρατική επιδότηση. Και επίσης, δεν κατάλαβα το ποσό της εγγύησης που σου χρεώνουν ως αριθμός 27,88... στην χρεώνουν τμηματικά στους λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, chocorellos είπε

ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση?

το νήμα ΗΡΩΝ ΕΝ.Α και Solar Generous γιατί κλειδώθηκε?

γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνουν οι διαχειριστές οτι δεν είναι πρόγραμμα ρεύματος

1 ώρα πριν, redbullboy είπε

Στο excel του κοράκιου έχει μέσο όρο όλων των τιμών του παρελθόντος, και φαίνεται ότι η ΔΕΗ είναι η δεύτερη φθηνότερη στο γ22 με τιμή 0,3807.

υπόψιν στα επαγγελματικά δεν έχω ιστορικό νέων προγραμμάτων

1 ώρα πριν, redbullboy είπε

Έχει βέβαια χρέωση ισχύος που κάποιοι άλλοι πάροχοι δεν χρεώνουν, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει το τελικό νούμερο πολύ. Λογικό ίσως να μην είναι...

επηρεάζει αρκετά η χρέωση ισχύος , ανάλογα βέβαια και την παροχή και κατα πόσα kw χρεώνεται σε αυτό

1 ώρα πριν, makrixeris είπε

κ ένα άλλο παιδί που πήρε τον πρώτο λογαριασμό του είδα οτι του είχαν βάλει πάλι λίγες μέρες 6-7 αν θυμάμαι καλά δεν ξέρω γιατί

είναι το κλασικό οτι καθυστέρησε να ολοκληρωθεί η μετάβαση και πήραν την ένδειξη που έδωσες με αποτέλεσμα να φαίνεται οτι έκαψες σε λίγες μέρες αρκετά κιλοβάτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 11:30 ΠΜ, motoboots είπε

Η θέσπιση έκτακτων ρυθμίσεων στην προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας, από 1η Αυγούστου 2022 έως 1η Ιουλίου 2023, μπορεί να παραταθεί. Αντίστοιχα λοιπόν, θα παραταθεί και η έκπτωση συνέπειας 25%. Εδώ προσπαθούμε να έχουμε όφελος για τον επόμενο τουλάχιστον μήνα και βλέπουμε.

Η πρόβλεψη σου για το τι θα συμβεί μετά το τέλος των έκτακτων αυτών ρυθμίσεων, είναι απλά μια υπόθεση. Μπορούν να γίνουν πολλές διαφορετικές υποθέσεις και μάλλον κανείς μας δεν γνωρίζει τι θα συμβεί, πόσο μάλλον με τις εκλογές σε 20 μέρες.

Η διαφορά ΔΕΗ - Φυσικό Αέριο για το μήνα Απρίλιο - σε μια τυπική κατανάλωση 400Kwh - είναι 19€, με το 1/4 της κατανάλωσης νυχτερινό. Για κάποιους είναι υπέρ-αρκετά.

Η εικόνα είναι από σημερινό λογαριασμό ΦΑ.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-04-25, 11.27.23.png

Εγω εχω κατα μεσο ορο 300kwh το μηνα και προς το καλοκαιρι ακομα πιο κατω. η διαφορα λοιπον παει 13,5 ευρω και με την διαφορα στο παγιο ειναι 12 ευρω.

Δεν ηξερω ποσο κοστολογειται τον ελευθερο χρονο σας, αλλα για 3 καφεδες διαφορα δεν θα παλευω 2-3 ωρες καθε μηνα να αλλαζω παροχο (αιτησεις, υπογραφες, βγαλε βαλε παγιες εντολες).

ΕΡΩΤΗΜΑ:

κανω ενα μηνα φυσικο αεριο και μολις πληρωσω τον πρωτο λογαριασμο φευγω και παω αλλου.... η μειωση 25% που λενε οτι εφαρμοζεται στον επομενο λογαριασμο πως γίνεται? Πιστωτικο? Δηλαδη εχεις φυγει και σου δινουν και λεφτα πίσω?

Αν και οταν μετα τον Αυγουστο αποφασισουν τι θα κανουν με την ρητρα και δω τι παιζει θα ασχοληθω να δω τι κερδιζω και αν αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...