Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω θα σου λεγα να κατσεις στ'αυγα σου

οι "τελικες τιμες" της elpedison παντως ειναι εδω

Aυτοι γιατι γραφουν κρατικη επιδοτηση 0,337;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΖΕΝΙΘ
Πλέον , ανακοινώνονται τιμές οι οποίες δεν προκύπτουν από κάπου , όπως υπολογίστηκε παραπάνω , το κόστος αγοράς ενέργειας για τους προμηθευτές είναι 0.67 ( και αυτό με κάθε επιφύλαξη ) και η ΔΕΗ έβγαλε τιμή 0.80. 
Δόθηκε βαρβάτη επιδότηση αφού ως σύγκριση μπαίνει η ΔΕΗ και κατέληξαν προγράμματα (πχ της Ζενιθ) με χρέωση 0.05 , αναμένουμε να δούμε και της WE energy που θα είναι 0.01(??).

Έχω μεγάλη αγωνία να δω τι θα γίνει στο μέλλον με όλα αυτά τα απανωτά λάθη που γίνονται , βέβαια το τοπικ αυτό είναι για σύγκριση τιμών εναλλακτικών παρόχων , οπότε για τον μήνα αυτό και μόνο φαίνονται να συμφέρουν οι εναλλακτικοί και όχι η ΔΕΗ.

Βέβαια , αν τον επόμενο μήνα αλλάξουν τα δεδομένα , δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα γίνει μία αλλαγή σε ΔΕΗ ξανά πχ. 

image.png.e7b1d70d95aee6bde563f8f64550ea59.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panteraGGR είπε

Γιατί αξίζει ν κάτσεις ΔΕΗ;

αυτη τη στιγμη, απο οσο εχω δει (τελειως επιδερμικα γιατι το θεμα δε με αφορα καθολου) απο τη δεη αξιζει να φυγεις ΜΟΝΟ αν πας να εκμεταλευτεις καποιον παροχο τυπου WE που προσπαθει να φτιαξει πελατολογιο για να πουληθει σε καποιον μεγαλυτερο. Ολοι οι αλλοι βγαινουν πιο ακριβοι απο τη ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

αυτη τη στιγμη, απο οσο εχω δει (τελειως επιδερμικα γιατι το θεμα δε με αφορα καθολου) απο τη δεη αξιζει να φυγεις ΜΟΝΟ αν πας να εκμεταλευτεις καποιον παροχο τυπου WE που προσπαθει να φτιαξει πελατολογιο για να πουληθει σε καποιον μεγαλυτερο. Ολοι οι αλλοι βγαινουν πιο ακριβοι απο τη ΔΕΗ

Παρόλα αυτά , δεν ξέρεις πόσο καιρό θα πάρει για να αλλάξεις πάροχο και να προλάβεις τον Σεπτέμβριο και επίσης δεν ξέρεις πόσο καιρό θα σου πάρει για να φύγεις μετά ή να σε χρεώσουν καμία ρήτρα οι εναλλακτικοί.

Η ΡΑΕ δεν λειτουργεί μια φορά , η ΖΕΝΙΘ μου χρωστάει λανθασμένη χρέωση ρήτρας αποχώρησης από τον Μάρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panteraGGR είπε

Ποσό έχει η ΔΕΗ τελική τιμή την KW για Σεπτέμβριο ; Δεν είδα να αναρτά ακόμα κάτι στο Γ1 

https://www.dei.gr/media/vjslxqmx/timok-xt-092022-g1-g1n_v2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι η τιμή της τότε αν η elpedison πχ τη δίνει 0,40 τελική 0,11 η ημερήσια μια χαρά είναι 

Επεξ/σία από panteraGGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω της δεη ασκειται επιδοματικη πολιτικη. Και ειναι λογικο αφου εκτος απο ημικρατικη ειναι και μακραν ο μεγαλυτερος παροχος.Εχουν αποφασισει να κρατησουν την τιμη της KWh κατω απο 0.17, με αυτο το σκεπτικο βγαζουν επιδοτησεις. Οι ιδιωτες θα πας να γλυτωσεις κανα σεντς αλλα κινδυνευεις μεχρι να γινει η αλλαγη μπλα μπλα μπλα να πεσεις σε μηνα εχουν πιεστει οικονομικα και τελικα να πληρωσεις παραπανω. Εγω προσωπικα στην παρουσα περιοδο δε θα το κουναγα απο ΔΕΗ, αλλα φυσικα ο καθενας οτι θελει κανει. Και προφανως υπαρχει και η ενδοξη μεριδα καταναλωτων "δε πληρωνω" που εχουν αφησει φεσια ΔΕΗ και αναγκαστικα πανε γυροβολια σε αλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, fredd0 said:

Μεσω της δεη ασκειται επιδοματικη πολιτικη. Και ειναι λογικο αφου εκτος απο ημικρατικη ειναι και μακραν ο μεγαλυτερος παροχος.Εχουν αποφασισει να κρατησουν την τιμη της KWh κατω απο 0.17, με αυτο το σκεπτικο βγαζουν επιδοτησεις. Οι ιδιωτες θα πας να γλυτωσεις κανα σεντς αλλα κινδυνευεις μεχρι να γινει η αλλαγη μπλα μπλα μπλα να πεσεις σε μηνα εχουν πιεστει οικονομικα και τελικα να πληρωσεις παραπανω. Εγω προσωπικα στην παρουσα περιοδο δε θα το κουναγα απο ΔΕΗ, αλλα φυσικα ο καθενας οτι θελει κανει. Και προφανως υπαρχει και η ενδοξη μεριδα καταναλωτων "δε πληρωνω" που εχουν αφησει φεσια ΔΕΗ και αναγκαστικα πανε γυροβολια σε αλλους.

+ Ότι στους εναλλακτικούς , όλοι έχουν τιμή προ συνέπειας και ΜΕ συνέπεια. Κανείς δεν γνωρίζει με ποιο τέχνασμα θα καταφέρουν να κρατήσουν στον τελευταίο λογαριασμό την μέγιστη τιμή , μιας και δεν λειτουργεί καμία αρχή για την προστασία του πολίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, fredd0 said:

Μεσω της δεη ασκειται επιδοματικη πολιτικη . Και ειναι λογικο αφου εκτος απο ημικρατικη ειναι και μακραν ο μεγαλυτερος παροχος.Εχουν αποφασισει να κρατησουν την τιμη της KWh κατω απο 0.17, με αυτο το σκεπτικο βγαζουν επιδοτησεις. Οι ιδιωτες θα πας να γλυτωσεις κανα σεντς αλλα κινδυνευεις μεχρι να γινει η αλλαγη μπλα μπλα μπλα να πεσεις σε μηνα εχουν πιεστει οικονομικα και τελικα να πληρωσεις παραπανω. Εγω προσωπικα στην παρουσα περιοδο δε θα το κουναγα απο ΔΕΗ, αλλα φυσικα ο καθενας οτι θελει κανει. Και προφανως υπαρχει και η ενδοξη μεριδα καταναλωτων "δε πληρωνω" που εχουν αφησει φεσια ΔΕΗ και αναγκαστικα πανε γυροβολια σε αλλους.

το βασικο ειναι οτι αν μιλαμε για μια καταναλωση των 300kwh τοτε με 0,05 πας στα 15ευρω πχ φυσικο αεριο ενω με το 0,15 πας 45 τησ ΔΕη. Αρα μιλαμε για 30 ευρω διαφορα σε μια τοσο χαμηλη καταναλση. Αν παμε σε καταναλωσεις 500+ καταλαβαινεις οτι ειναι χαος η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

το βασικο ειναι οτι αν μιλαμε για μια καταναλωση των 300kwh τοτε με 0,05 πας στα 15ευρω πχ φυσικο αεριο ενω με το 0,15 πας 45 τησ ΔΕη. Αρα μιλαμε για 30 ευρω διαφορα σε μια τοσο χαμηλη καταναλση. Αν παμε σε καταναλωσεις 500+ καταλαβαινεις οτι ειναι χαος η διαφορα.

Θα υπάρξει πάροχος που θα δώσει τόση χαμηλή τιμή.. Με 0,05...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Βλέπουμε ομως οτι έχει αλλάξει το τιμολογιο απο 1-9-22 και στις ρυθμιζομενες χρεωσεις. Κατι που δεν έχουν κανει ακόμα οι υπόλοιποι πάροχοι. Εχω την εντύπωση πως τους εχουν πιασει ολους στον υπνο και δεν ξερουν να δωσουν απαντησεις βασιμες. Μιλησα με Ελιν και δεη σημερα σχετικα με αυτο. Ελιν δεν εχει αλλαξει τιμες σε ρυθμιζομενες χρεωσεις-δεν εχουν λεει ενημέρωση. Το μονο που ξερουν ειναι πως περιμενουν ενημερωση για το πως θα βγαινουν τα εντυπα λογαριασμων απο εδω και περα ,γιαυτο υπαρχει καθυστέρηση στις εκδοσεις. .Δεη δεν ηξεραν καν οτι εχει αλλάξει και πως υπαρχει στο site τους. σε ολους τους υπολοιπους παρόχους ειδα ιδιες τιμες  στα  site  τους ..Μαλλον δεν εχουν ενημερωθει για το ΦΕΚ? 

Επεξ/σία από Merenda7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

το βασικο ειναι οτι αν μιλαμε για μια καταναλωση των 300kwh τοτε με 0,05 πας στα 15ευρω πχ φυσικο αεριο ενω με το 0,15 πας 45 τησ ΔΕη. Αρα μιλαμε για 30 ευρω διαφορα σε μια τοσο χαμηλη καταναλση. Αν παμε σε καταναλωσεις 500+ καταλαβαινεις οτι ειναι χαος η διαφορα.

ΑΝ το φυσικο αεριο κρατησει την τιμη που ανακοινωσε χθες, γιατι αυριο μπορει να ανακοινωσει αλλη τιμη. Εγινε και τον αυγουστο αυτο. Και αν, μεχρι να γινει η αλλαγη παροχου, προλαβεις αυτη την τιμη γιατι μπορει τον Οκτωβριο απο 0.05 να παει 0.25.

1 λεπτό πριν, Merenda7 είπε

Βλέπουμε ομως οτι έχει αλλάξει το τιμολογιο απο 1-9-22 και στις ρυθμιζομενες χρεωσεις. Κατι που έχουν κανει ακόμα οι υπόλοιποι πάροχοι. Εχω την εντύπωση πως τους εχουν πιασει ολους στον υπνο και δεν ξερουν να δωσουν απαντησεις βασιμες. Μιλησα με Ελιν και δεη σημερα σχετικα με αυτο. Ελιν δεν εχει αλλαξει τιμες σε ρυθμιζομενες χρεωσεις-δεν εχουν λεει ενημέρωση. Το μονο που ξερουν ειναι πως περιμενουν ενημερωση για το πως θα βγαινουν τα εντυπα λογαριασμων απο εδω και περα ,γιαυτο υπαρχει καθυστέρηση στις εκδοσεις. .Δεη δεν ηξεραν καν οτι εχει αλλάξει και πως υπαρχει στο site τους. σε ολους τους υπολοιπους παρόχους ειδα ιδιες τιμες  στα  site  τους ..Μαλλον δεν εχουν ενημερωθει για το ΦΕΚ? 

οι ρυθμιζομενες δεν ειναι θεμα παροχου, ειτε δεη εισαι ειται ελιν εισαι ειτε εδωτοκαλοενερτζι εισαι τις ιδιες θα πληρωσεις τελικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είμαστε ΔΕΗ Γ1/Γ1Ν με εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε 4 μήνες, μέτρηση κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο νομίζω.

Αφού ο λογαριασμός θα βγει στους 4 μήνες, με ποιες τιμές θα γίνει η τιμολόγηση;

Του Αυγούστου; του Σεπτεμβρίου;  ...

Μήπως είναι καλύτερα να το γυρίσουμε σε e-bill και να στέλνουμε μετρήσεις κάθε μήνα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...