Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, leoy είπε

@korakios
Ζενιθ βλεπω επισης πολυ ανταγωνιστικο. Δεν την προτιμαμε?

ανάλογα την κατανάλωση του καθενός , 5€ πάγιο έχει

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μιας και δεν εχω παρει ακομη τις εκπτωσεις του solar αφου ειμαι ακομη στην αρχη και δεν εχουν πιστωθει τα 90 ευρω, μηπως να την κανω για το simple χωρις δεσμευσεις;; μια σκεψη..😉

δεν έχω άποψη , ο καθένας κινείται όπως καταλαβαίνει

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Επίσης το συγκεκριμένο είναι πρόγραμμα τύπου Zero (μετά τη κατάργηση του έκτακτου μηχανισμού).

(1,18 x ΤΕΑ) + 0,0299  και 9 ευρώ πάγιο...

κοίτα , απο τη στιγμή που έχει μόνο ΤΕΑ μέσα ,είναι θετικό

αυτά που έχουν το σύνολο (ΤΕΑ+ΛΠ+ΑΠ) είναι πιο επίφοβα μιας ειδικά οι ΛΠ εκτοξεύονται αρκετά

βέβαια εξαρτάται και απο συντελεστές και την προμήθεια , θα δείξει τότε και το excel

______________

άσχετο οι ρυθμιζόμενες είναι λάθος , μην τις δίνετε σημασία στον υπολογισμό , θα τις διορθώσω όταν καταργηθεί ο μηχανισμός και κάνω νέο excel απο την αρχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

 

έβγαλε και η volton (απο τον προηγούμενο μήνα , τώρα το είδα) ένα νέο "energy Control" με αρκετά ανταγωνιστική τιμή

Eνδιαφέρον... έχει και επαγγελματικό

https://volton.gr/services/volton-energy-control/

https://volton.gr/services/volton-energy-control-business/

Σούπερ τιμή το 0.099... ακόμα και η αρχική τιμή είναι φτηνότερη από Elpedison economy business

Φοβάμαι λίγο την αργή τιμολόγηση, και τη πιθανότητα μη πίστωσης συνέπειας στον τελικό... πρέπει να βρω τους όρους να τους διαβάσω.

edit: Όπα... κοίτα μαγκιά η Volton!

Spoiler

444.jpg.3ec7ca3d89560dffc6f793f2b488e501.jpg

Χρεώνουν προκαταβολικά τη χαμηλή τιμή, κι επιστρέφουμε τη συνέπεια αν πληρώσουμε εκπρόθεσμα.

Με μια πρώτη ματιά δεν είδα κάτι περίεργο στους όρους... θα το ξανακοιτάξω αύριο.

https://volton.gr/wp-content/uploads/2023/04/VOLTON-ENERGY-CONTROL-BUSINESS-21_-ΜΑΥ-2023.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eνδιαφέρον... έχει και επαγγελματικό

και έλεγα κάτι ξέχασα 😛

το έβαλα , αλλά δεν ξέρω αν είναι και για Γ22 , λέει γενικά για <25kva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

και έλεγα κάτι ξέχασα 😛

το έβαλα , αλλά δεν ξέρω αν είναι και για Γ22 , λέει γενικά για <25kva

Δεν έχω δει ποτέ Γ22 με 25kva... όλα έχουν 35kva και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

Μπήκαν και οι νέες τιμές , όντως σφάζουν στα παλιά προγράμματα και σπρώχνουν τα νέα

έχουμε σαν νέα το simple generous του Ηρών (πάτε προς τα εκεί όσοι στο generous)

συμπαθητικό και της NRG το simple

έβγαλε και η volton (απο τον προηγούμενο μήνα , τώρα το είδα) ένα νέο "energy Control" με αρκετά ανταγωνιστική τιμή

όσο αφορά αυτό που γράφεις για τους generous να προσέξουν όσοι δεν έχουν ΚΟΤ ,γιατί γράφει στο simple ότι η έκπτωση 10% δεν αφορά καταναλωτές με ΚΟΤ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

όσο αφορά αυτό που γράφεις για τους generous να προσέξουν όσοι δεν έχουν ΚΟΤ ,γιατί γράφει στο simple ότι η έκπτωση 10% δεν αφορά καταναλωτές με ΚΟΤ..

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά. 0,1552 το generous και 0,1580 το simply generous χωρίς την έκπτωση. Αξίζει αν κάποιος δε θέλει να μπλέξει με έκπτωση συνέπειας που σε ΚΟΤ μπαίνει στον μεθεπόμενο λογαριασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

 

έβγαλε και η volton (απο τον προηγούμενο μήνα , τώρα το είδα)

Δεν υπήρχε το προηγούμενο μήμα, δεν υπάρχει ούτε στη λίστα της ΡΑΕ.

Μάλλον ανακοίνωσαν τώρα τιμή και για τον Απρίλη, σε περίπτωση που κάποιος ολοκληρώσει την αλλαγή παρόχου εντός Απριλίου.

15 ώρες πριν, korakios είπε

 

κοίτα , απο τη στιγμή που έχει μόνο ΤΕΑ μέσα ,είναι θετικό

αυτά που έχουν το σύνολο (ΤΕΑ+ΛΠ+ΑΠ) είναι πιο επίφοβα μιας ειδικά οι ΛΠ εκτοξεύονται αρκετά

Λάθος έκανα για την ΝRG. Μετά τη λήξη μηχανισμού λέει (1,18 x M.T.A.) + 0,0299€/kWh

Mεσοσταθμική τιμή είναι αυτό, δηλαδή όλα μαζί τα παραπάνω που ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dasnowy είπε

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά. 0,1552 το generous και 0,1580 το simply generous χωρίς την έκπτωση. Αξίζει αν κάποιος δε θέλει να μπλέξει με έκπτωση συνέπειας που σε ΚΟΤ μπαίνει στον μεθεπόμενο λογαριασμό. 

Το simply είναι καλύτερο από το απλό generous (τουλάχιστον για το Μάϊο), διότι δεν προϋποθέτει εμπρόθεσμη πληρωμή λογαριασμού ώστε να πάρεις έκπτωση συνέπειας στον επόμενο λογαριασμό που πάλι η τελική τιμή βγαίνει ακριβότερη. Το simply απευθείας κάθε μήνα -10% και χωρίς αυτό (το -10%) έχει ίδια τιμή σχεδόν ως τελική με την αρχική του απλού generous. Η διαφορά στο πάγιο (+0,50€) είναι άνευ ουσίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Mεσοσταθμική τιμή είναι αυτό, δηλαδή όλα μαζί τα παραπάνω που ανέφερες;

ναι δυστυχώς και στηρίζεται σε εκκαθάριση του ΑΔΜΗΕ

Αναφορά σε κείμενο

Η χρέωση ηλεκτρικής ενέργειας του Προγράμματος καθορίζεται βάσει της εκάστοτε πρώτης δημοσιευθείσας από τον ΑΔΜΗΕ Μεσοσταθμικής Τιμής Αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας «Μ.Τ.Α.», η οποία δημοσιεύεται μηνιαίως και απολογιστικά εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

Μπήκαν και οι νέες τιμές , όντως σφάζουν στα παλιά προγράμματα και σπρώχνουν τα νέα

έχουμε σαν νέα το simple generous του Ηρών (πάτε προς τα εκεί όσοι στο generous)

συμπαθητικό και της NRG το simple

έβγαλε και η volton (απο τον προηγούμενο μήνα , τώρα το είδα) ένα νέο "energy Control" με αρκετά ανταγωνιστική τιμή

Βλέπω όμως ότι στο simple generous εχει 10% εκπτωση στην καταναλουμενη ενέργεια,ενώ δεν έχει εκπτωση συνέπειας.

Σίγουρα συμφέρει περισσότερο απ το απλό generous?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ειμαι ΗΡΩΝ generous απο Ιανουάριο 2023... μετά τη κατάργηση του έκτακτου μηχανισμού θα μπορώ να φύγω απο ΗΡΩΝ generous ? 

Μέχρι πότε θα ισχύει οτι φεύγουμε απο παρόχους  όποτε θέλουμε ?

2. Το καλοκαίρι θα φύγω απο μεσα Ιουνιου για 2 μήνες (συνταξιούχος... μην με ζηλεύετε όμως ... γιατί  οὐ γάρ ἔρχεται μόνον ...) οπότε σκέφτομαι οτι για να ελαχιστοποιήσω τη χασούρα απο την εκπτωση συνέπειας που δεν δίνει η ΗΡΩΝ στο τέλος, θα ηταν συμφέρον να φύγω απο ΗΡΩΝ μετά το 15αύγουστο που η κατανάλωσή μου έως τότε θα ειναι ελάχιστη ... ή μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω ???

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, gtkminsomnia είπε

οπότε σκέφτομαι οτι για να ελαχιστοποιήσω τη χασούρα απο την εκπτωση συνέπειας που δεν δίνει η ΗΡΩΝ στο τέλος,

Κατ'αρχάς ανέβασε τους ειδικούς όρους που έχεις υπογράψει. Σε ενδιαφέρει η παράγραφος 5.1 και πιθανή προσθήκη όρου 5.2.

edit: Επειδή φεύγω... τα γράφω συνοπτικά.

Αν υπάρχει ειδικός όρος που λέει ότι δε παίρνεις έκτπωση συνέπειας αν φύγεις, τότε τη χάνεις.

Αν δεν υπάρχει τέτοιος ειδικός όρος (άρα έχεις τους παλιούς όρους), τότε ζητάς τη συνέπεια του τελικού λογαριασμού έτσι

Σε κάθε περίπτωση αν δε καταναλώνεις τίποτα το καλοκαίρι... εννοείται ότι σε συμφέρει να φύγεις μόλις λάβεις όλη τη συνέπεια του Ιουνίου.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ξέρει κανείς ποιος είναι υπεύθυνος για την έκπτωση μείωσης κατανάλωσης σε σχέση με πέρσι;

Παίρνω την Ελιν να ρωτήσω αν δικαιούμαι την έκπτωση καθώς δεν βλέπω καμιά τέτοια επιδότηση (και νομίζω είμαι πιο κάτω σε σχέση με πέρσυ) και μου λένε να απευθυνθώ στον ΔΕΔΔΗΕ γιατί αυτός τους τα στέλνει.

Μιλάω με ΔΕΔΔΗΕ, μου λένε να απευθυνθώ στον πάροχο.

Τι φάση;

Επίσης βάσει ποιου διαστήματος γίνεται η σύγκριση; Μήνα με μήνα; Εκκαθαριστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

 

Επίσης βάσει ποιου διαστήματος γίνεται η σύγκριση; Εκκαθαριστικό;

Ο πάροχος είναι υπεύθυνος να λάβει τα στοιχεία απ'τον ΔΕΔΔΗΕ και να βάλει την έκπτωση αν τη δικαιούσαι. Η σύγκριση γίνεται βάσει της περσινής 4μηνιαίας κατανάλωσης.

Αν όμως εσύ φέτος έδινες ενδείξεις στην Ελίν μηνιαίως (η Ελίν βγάζει πάντα εκκαθαριστικούς), τότε ο υπολογισμός γίνεται σε μηνιαία βάση. Πχ αν πέρυσι έκαψες 2000kw... τότε το όριο ανά 30 μέρες είναι 2000/4 * 0.85 = 425

Το έχω γράψει πολλές φορές για όσους είστε Ελίν και WE (που βγάζουν εκκαθαριστικούς με τις ενδείξεις που στέλνετε) ότι θα ήταν προτιμότερο να μη στείλετε ενδείξεις αν καίτε κλιματιστικά. Είναι προτιμότερο να αφήνατε τη κατανάλωση να απλωθεί στο 4μηνο... διότι στους μηνιαίους εκκαθαριστικούς μπορεί πχ τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο που κάνει κρύο να κάψεις πάνω από 425 και να χάσεις... ενώ τον Απρίλιο και το Μάιο να κάψεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, έχω ένα δώμα και τώρα του έβαλα ανεξάρτητη παροχή και πρέπει να διαλέξω πάροχο. Υπάρχει κάποιο πακέτο εταιρίας που ξεχωρίζει για αυτές τις συνθήκες; Με μικρή κατανάλωση φυσικά

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...