Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, skiace είπε

ημουν και εγω παλαιοτερα σε 2 επαγγελματικες παροχες. Δεν ειχα καποιο προβλημα, μονο στην επικοινωνια τους ηταν λιγο νοοτροπιας δημοσιου υπαλληλου.

Σε εμένα προσωπικά η συγκεκριμένη εταιρία στην οποία είμαι μέχρι και σήμερα η τηλεφωνική εξυπηρετηση είναι άψογη σε διάφορα μικρά θεματάκια.Το μόνο “μελανό” σημείο που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε είναι τότε που άλλαξε το σταθερό της πρόγραμμα με την  προθεσμία που έδινε ,αλλά και πάλι λύθηκε με ένα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πείτε μια γνώμη για το elpedison economy, 

εχω ήδη διαβάσει αυτο του korakiou και προσωπικά δεν θα έβαζα, προφανώς ειναι για ηλικιωμένο που δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ και ευκολα ξεγελιεται με μια φθηνή τιμή kw.. απο τους πωλητές

πέρα απο τα παρακάτω, που ήταν πριν την συμμόρφωση της elpedison, πλεον ποια ειναι η γνώμη σας; ακούγονται ακόμα παρατυπίες; ειναι όντως απο τις φθηνότερες χωρίς πάγιο και άλλες κρυφές χρεώσεις;

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-economy/

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prefuse είπε

πείτε μια γνώμη για το elpedison economy,

H πιο φτηνή λύση αυτή τη στιγμή... αλλά δεν αξίζει να κάνει τώρα αλλαγή. Διότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα λάβει τον 1ο λογαριασμό τέλη Ιουνίου (για περίοδο κατανάλωσης μέχρι τον Μάιο). Τέλη Ιουνίου λήγει ο έκτακτος μηχανισμός της κυβέρνησης, και μάλλον επιστρέφουμε σε καθεστώς ρήτρας αναπροσαρμογής. Η Elpedison θα βαράει στο ψαχνό και θα πρέπει να φύγει να πάει αλλού. Οπότε αναμονή μέχρι αρχές Ιουλίου μέχρι να δεις τι συμφέρει.

Αν θες να του κάνεις ένα καλό, βεβαιώσου ότι έχει νυχτερινό μετρητή, αν όχι να βάλει. Ο νυχτερινός μετρητής βοηθάει ώστε να μη γίνεται υπέρβαση στην ημερήσια κατανάλωση του κοινωνικού τιμολογίου. Και για να βάλει νυχτερινό μετρητή θα πρέπει να έχει ενεργό ΥΔΕ. (Ό,τι ερωτήσεις έχεις, στο αντίστοιχο θέμα).

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

H πιο φτηνή λύση αυτή τη στιγμή... αλλά δεν αξίζει να κάνει τώρα αλλαγή. Διότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα λάβει τον 1ο λογαριασμό τέλη Ιουνίου (για περίοδο κατανάλωσης μέχρι τον Μάιο). Τέλη Ιουνίου λήγει ο έκτακτος μηχανισμός της κυβέρνησης, και μάλλον επιστρέφουμε σε καθεστώς ρήτρας αναπροσαρμογής. Η Elpedison θα βαράει στο ψαχνό και θα πρέπει να φύγει να πάει αλλού. Οπότε αναμονή μέχρι αρχές Ιουλίου μέχρι να δεις τι συμφέρει.

Αν θες να του κάνεις ένα καλό, βεβαιώσου ότι έχει νυχτερινό μετρητή, αν όχι να βάλει. Ο νυχτερινός μετρητής βοηθάει ώστε να μη γίνεται υπέρβαση στην ημερήσια κατανάλωση του κοινωνικού τιμολογίου. Και για να βάλει νυχτερινό μετρητή θα πρέπει να έχει ενεργό ΥΔΕ. (Ό,τι ερωτήσεις έχεις, στο αντίστοιχο θέμα).

 

μονο καλό θέλω να του κάνω αλλα πάντα μπλέκω. :)

έχουν νυχτερινό εδω και 30-40 χρόνια. Επειδή ηταν έτοιμος να το υπογράψει, βλέπω εχει 2 χρόνια δέσμευση αλλα του είπαν μπορεί να φύγει όποτε θέλει.. με έξτρα χρέωση φαντάζομαι.. 

αν δεν έχει εξτρα κόστος ας το κάνει και φεύγει απο Ιουλιο αν τελικά βαρέσει στο ψαχνό.

 

ΣΥΜΒΑΣΗ3.jpg

ΣΥΜΒΑΣΗ4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prefuse είπε

Επειδή ηταν έτοιμος να το υπογράψει, βλέπω εχει 2 χρόνια δέσμευση αλλα του είπαν μπορεί να φύγει όποτε θέλει

Σύμφωνα με απόφαση της ΡΑΕ δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει πέναλτυ αποχώρησης στη σύμβαση οπότε τα 2 χρόνια δέσμευσης ουσιαστικά δεν υφίστανται.

Αν είναι μόνο για ρεύμα ας υπογράψει. Προσοχή όμως, αν κάνει double energy και μετά σπάσει είτε τη σύμβαση στο ρεύμα, είτε στο αέριο... θα επιστρέψει πίσω τυχόν εκπτώσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σύμφωνα με απόφαση της ΡΑΕ δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει πέναλτυ αποχώρησης στη σύμβαση οπότε τα 2 χρόνια δέσμευσης ουσιαστικά δεν υφίστανται.

Αν είναι μόνο για ρεύμα ας υπογράψει. Προσοχή όμως, αν κάνει double energy και μετά σπάσει είτε τη σύμβαση στο ρεύμα, είτε στο αέριο... θα επιστρέψει πίσω τυχόν εκπτώσεις.

 

οχι μονο ρευμα αρα του λέω να το υπογράψει και βλέπουμε. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

H τιμολόγηση γίνεται με 1 μήνα καθυστέρηση... δηλαδή αν έδωσες ένδειξη 22/3, θα πάρεις λογαριασμό σε μερικές μέρες.

Για ποιο λόγο γίνεται αυτό? Εγώ έδωσα ενδείξεις 4/4/23 , είμαι ελπε από 16/03/23 πότε θα βγεί ο λογαριασμός? Η πλάκα είναι ότι θα μετρήσει και ο Δεδδηε στις 3/5/23 οπότε θα βγάλουν έναν έναντι.με ενδείξεις δικές μου και έναν διορθωτικο εκκαθαριστικό με τις ενδείξεις Δεδδηε σωστά? Οπότε να περιμένω να πληρώσω τον εκκαθαριστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markosmiro είπε

Για ποιο λόγο γίνεται αυτό? Εγώ έδωσα ενδείξεις 4/4/23 , είμαι ελπε από 16/03/23 πότε θα βγεί ο λογαριασμός? Η πλάκα είναι ότι θα μετρήσει και ο Δεδδηε στις 3/5/23 οπότε θα βγάλουν έναν έναντι.με ενδείξεις δικές μου και έναν διορθωτικο εκκαθαριστικό με τις ενδείξεις Δεδδηε σωστά? Οπότε να περιμένω να πληρώσω τον εκκαθαριστικό?

Έγραψα γιατί... τιμολογούν τη κατανάλωση με ένα μήνα καθυστέρηση.

Εντός Μαϊου θα πάρεις λογαριασμό με τη δική σου ένδειξη και τον Ιούνιο εκκαθαριστικό βάσει της μέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ. Μην αφήνεις απλήρωτους λογαριασμούς.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

1ος και 2ος έναντι 

31_1.jpg.591f414bcb35af21d2212c115041ff43.jpg

3ος έναντι και εκκαθαριστικός

31_2.jpg.14c6167c8a0306a4c28bb4f280fcfdbb.jpg

Spoiler

 

Καλησπέρα παιδιά. @korakios ή @ekrepali μια βοήθεια στον παραπάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό αν μπορείτε. Έχει κάνα δίμηνο που βγήκε αλλά τώρα κάθισα να τα δω.

1) Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως βγαίνει η αξία ρεύματος έναντι -88,48€. (Προσοχή στα 50€ του δώρου).

2) Υπολογίζοντας τα €50 της εγγραφής και στον εκκαθαριστικό δεν είναι σαν να μου ξανακάνουν έκπτωση 50€;

3) Τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις δε θα έπρεπε στον εκκαθαριστικό να χρεώνει μόνο τις kWh του τελευταίου μήνα και όχι και τις υπόλοιπες που τις έχω χρεωθεί στους έναντι;

Έκανα πολλές αλχημείες για να δω πως ίσως βγάζουν τα νούμερα σωστά για το έναντι που αφαιρούν, αλλά δεν...

Έχετε καμία ιδέα; Χώρια που πιστεύω ότι με το 2ο 50€ έχουν κάνει λάθος...και συνολικά (μαζί με το λάθος έναντι) βγαίνω ένα 20€ ωφελημένος. Σωστά; Στους επόμενους έναντι δε διόρθωσαν κάτι και η συνέπεια είναι σωστοτατη μέχρι και τον 2ο έναντι που βγήκε χθες και αφορούσε τον εν λόγω εκκαθαριστικό...

Σας ευχαριστώ...

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.news247.gr/energia/sta-idia-epipeda-oi-onomastikes-times-reymatos-poy-anakoinonoyn-oi-parochoi-gia-to-maio.10011829.html

Δεν το βάζω για τίς τιμές αλλά για την πρόθεση αναστολής της ρήτρας μέχρι τέλος του έτους. Ιδωμεν.

Επεξ/σία από giorgosvet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε χώρο που έγινε από γραφείο αλλαγή χρήσης σε οικία, πρέπει να αλλάξει η παροχή από Επαγγελματική σε Οικιακή; Υπάρχει κάποια οδηγία σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, george_ins είπε

Καλημέρα, σε χώρο που έγινε από γραφείο αλλαγή χρήσης σε οικία, πρέπει να αλλάξει η παροχή από Επαγγελματική σε Οικιακή; Υπάρχει κάποια οδηγία σε αυτό;

Αυτο θα πρεπει να δηλωθει στον οικειο  δημο..Αλλα και στον Δεδδηε η αλλαγη χρησης που εγινε  και μετα στον προμηθευτη.. Να γινει η αλλαγη χρησης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έγραψα γιατί... τιμολογούν τη κατανάλωση με ένα μήνα καθυστέρηση.

Εντός Μαϊου θα πάρεις λογαριασμό με τη δική σου ένδειξη και τον Ιούνιο εκκαθαριστικό βάσει της μέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ. Μην αφήνεις απλήρωτους λογαριασμούς.

Οοκ έγινε σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, george_ins είπε

Καλημέρα, σε χώρο που έγινε από γραφείο αλλαγή χρήσης σε οικία, πρέπει να αλλάξει η παροχή από Επαγγελματική σε Οικιακή; Υπάρχει κάποια οδηγία σε αυτό;

Κάνεις αίτηση στον πάροχο για οικιακό τιμολόγιο, προσκομίζοντας το συμβόλαιο / αλλαγή χρήσης αν είσαι ιδιοκτήτης ή το μισθωτήριο αν είσαι ενοικιαστής.

9 ώρες πριν, Giorgis4 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1ος και 2ος έναντι 

31_1.jpg.591f414bcb35af21d2212c115041ff43.jpg

3ος έναντι και εκκαθαριστικός

31_2.jpg.14c6167c8a0306a4c28bb4f280fcfdbb.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Καλησπέρα παιδιά. @korakios ή @ekrepali μια βοήθεια στον παραπάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό αν μπορείτε. Έχει κάνα δίμηνο που βγήκε αλλά τώρα κάθισα να τα δω.

1) Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως βγαίνει η αξία ρεύματος έναντι -88,48€. (Προσοχή στα 50€ του δώρου).

2) Υπολογίζοντας τα €50 της εγγραφής και στον εκκαθαριστικό δεν είναι σαν να μου ξανακάνουν έκπτωση 50€;

3) Τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις δε θα έπρεπε στον εκκαθαριστικό να χρεώνει μόνο τις kWh του τελευταίου μήνα και όχι και τις υπόλοιπες που τις έχω χρεωθεί στους έναντι;

Έκανα πολλές αλχημείες για να δω πως ίσως βγάζουν τα νούμερα σωστά για το έναντι που αφαιρούν, αλλά δεν...

Έχετε καμία ιδέα; Χώρια που πιστεύω ότι με το 2ο 50€ έχουν κάνει λάθος...και συνολικά (μαζί με το λάθος έναντι) βγαίνω ένα 20€ ωφελημένος. Σωστά; Στους επόμενους έναντι δε διόρθωσαν κάτι και η συνέπεια είναι σωστοτατη μέχρι και τον 2ο έναντι που βγήκε χθες και αφορούσε τον εν λόγω εκκαθαριστικό...

Σας ευχαριστώ...

1) Προσθέτεις όλες τις χρεώσεις Α + Β των έναντι.

Έναντι Α = -24,65+44,12+17,62= 37,09

Έναντι Β = 6,78+11,88+12,49= 31,15

Α+Β = 37,09+31,15= 68.24

Δε καταλαβαίνω γιατί σου έβαλαν -88.48 στην αξία ρεύματος έναντι, αντί για -68.48. Κι εγώ νομίζω είσαι κερδισμένος ένα 20άρικο.

 

2) Μπερδεύεσαι με τις χρεωπιστώσεις. 1 φορά το πήρες...

Σου έδωσαν -50 στον έναντι

Σου έδωσαν -50 στον εκκαθαριστικό (στήλη Α)

Μετά όμως στη στήλη Γ του εκκαθαριστικού παίρνουν πίσω το 50άρικο που σου είχαν δώσει στον έναντι. Δηλαδή το 50άρικο του έναντι συμπεριλαμβάνεται στην αξία ρεύματος έναντι... οπότε γίνεται χρέωση.  -(-50) = 50

 

3) Σωστά τα έχουν... όπως έγραψα πάνω στο 1) όλες οι χρεώσεις προμήθειας και ρυθμιζόμενες χρεώσεις (Α+Β) συμπεριλαμβάνονται στην αξία ρευματος έναντι. Ό,τι έχεις πληρώσει δηλαδή καθαρά για ρεύμα, τα παίρνεις πίσω... και μετά ξαναχρεώνεσαι απ'την αρχή όλο το 4μηνο. Οι μόνες χρεώσεις που είναι εφάπαξ και δε προσθαφαιρούνται είναι η ΕΡΤ και τα δημοτικά τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

1) Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως βγαίνει η αξία ρεύματος έναντι -88,48€. (Προσοχή στα 50€ του δώρου).

Προσθέτεις τα Α και Β και προσθέτεις και την έκπτωση συνέπειας του κάθε λογαριασμού γιατί δεν την εκκαθαρίζει. Οπότε για εσένα πάει: -24,65+6,78+44,12+11,88+17,62+12,49+20,24=88,48

9 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

2) Υπολογίζοντας τα €50 της εγγραφής και στον εκκαθαριστικό δεν είναι σαν να μου ξανακάνουν έκπτωση 50€;

Σου το χρεώνουν και στο ξανακάνουν έκπτωση στον εκκαθαριστικό. Άρα μετράνε μόνο τα 50 ευρώ στον έναντι.

9 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

3) Τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις δε θα έπρεπε στον εκκαθαριστικό να χρεώνει μόνο τις kWh του τελευταίου μήνα και όχι και τις υπόλοιπες που τις έχω χρεωθεί στους έναντι;

Ό,τι πλήρωσες στους έναντι για ρεύμα αφαιρείται και ξαναυπολογίζονται όλα στον εκκαθαριστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...