Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ααα οκ, αν είναι για τόσο μικρές διαφορές δεν αξίζει τον κόπο. Σύμφωνα με το allazorevma.gr είδα το κάτωθι για αυτό αναρωτήθηκα περισσότερο.

Δεν ισχύουν αυτή τη στιγμή οι κανονικές τιμές των προγραμμάτων. Ισχύουν οι μηνιαίες τιμές που ανακοινώνουν κάθε μήνα οι πάροχοι

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν ισχύουν αυτή τη στιγμή οι κανονικές τιμές των προγραμμάτων. Ισχύουν οι μηνιαίες τιμές που ανακοινώνουν κάθε μήνα οι πάροχοι

 

 

Κατανοητό, ευχαριστώ. Αυτό που μου πρότειναν για ανανέωση από την Protergia αξίζει; Το μόνο που με προβληματίζει με την αντιπαράθεση των λογαριασμών μου που κάνω είναι το πάγιο 5€/μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Κατανοητό, ευχαριστώ. Αυτό που μου πρότειναν για ανανέωση από την Protergia αξίζει; Το μόνο που με προβληματίζει με την αντιπαράθεση των λογαριασμών μου που κάνω είναι το πάγιο 5€/μήνα.

Σε συμφέρει να είσαι σε αορίστου πρόγραμμα ώστε να έχεις ευελιξία μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Σε συμφέρει να είσαι σε αορίστου πρόγραμμα ώστε να έχεις ευελιξία μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού το καλοκαίρι.

Αορίστου εννοούμε χωρίς κάποια 12μηνη/24μηνη δέσμευση; 
Στον τελευταίο εκκαθαριστικό τον προηγούμενο μήνα έχω χρέωση 341KWh με 0.40€/ΚWh. 
Με το Protergia Επαγγελματικό 1 ΜVP Reward που μου πρότειναν ναι μεν θα έχω χρέωση (για αυτό το μήνα τουλάχιστον) 0.14€/ΚWh αλλά προστίθεται και το πάγιο των 5€/μήνα. 
Ειδικά όμως στη δεύτερη σύνδεση με την πολύ μικρή ετήσια κατανάλωση (±100KWh) σίγουρα δε με συμφέρει αυτό που μου πρότειναν γιατί θα πληρώνω πάγιο χωρίς να έχω κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Αορίστου εννοούμε χωρίς κάποια 12μηνη/24μηνη δέσμευση; 
Στον τελευταίο εκκαθαριστικό τον προηγούμενο μήνα έχω χρέωση 341KWh με 0.40€/ΚWh. 
Με το Protergia Επαγγελματικό 1 ΜVP Reward που μου πρότειναν ναι μεν θα έχω χρέωση (για αυτό το μήνα τουλάχιστον) 0.14€/ΚWh αλλά προστίθεται και το πάγιο των 5€/μήνα. 
Ειδικά όμως στη δεύτερη σύνδεση με την πολύ μικρή ετήσια κατανάλωση (±100KWh) σίγουρα δε με συμφέρει αυτό που μου πρότειναν γιατί θα πληρώνω πάγιο χωρίς να έχω κατανάλωση.

Κατέβασε το excel στην 1η σελίδα , πήγαινε στο φύλλο με τα επαγγελματικά κυμαινομενα να δεις τι παίζει 

Ανα 21 του μηνός κοιτάς νέες δημοσιευμένες τιμές και παρακολουθείς το νήμα ειδικά αν ανακοινωθεί ότι θα καταργηθεί ο μηχανισμός πριν της 1/8/23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσε μόλις μια τύπισσα τάχα από την nrg (λογικά ήταν από κάποια εταιρεία που τους βρίσκει πελάτες αλλά δεν ήθελε να το παραδεχθεί με τίποτα) για να μου πει επί λέξει ότι αυτή τη στιγμή τρέχει πρόγραμμα με όνομα nrg prime που με 75€ ετήσια συνδρομή σου εγγυάται ότι η τιμή της kWh δε θα ανέβει για έναν ολόκληρο χρόνο πάνω από 0,1€ (🚩).
Τη συνδρομή λέει αυτή την περίοδο τη χαρίζουν κιόλας, οπότε δεν πληρώνεις καν τα 75€.

Τη ρώτησα τι πάγιο έχει και μου λέει ότι κάνει connect (?) τις παροχές μεταξύ τους (αν έχεις περισσότερες από μία) και δεν πληρώνεις καθόλου πάγιο (🚩).

Της έφερα μέχρι και παράδειγμα με συγκεκριμένη κατανάλωση για να μου αναλύσει τις χρεώσεις και μου είπε ότι είναι μόνο kWh x τιμή kWh με ταβάνι τα 0,1€. Αυτό μόνο.
Της είπα ότι ακούγεται υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό και μου είπε "γι' αυτό εμείς καταφέραμε να επιβιώσουμε και οι άλλοι πάροχοι απορροφήθηκαν".

Δε μπήκα καν στον κόπο να ψάξω το πρόγραμμα γιατί ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει, αλλά πώς είναι δυνατόν να τάζουν επίσημα λαγούς με πετραχήλια και να μην παρεμβαίνει κάποιος; Δεν έχουν νομικές συνέπειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα το elpedison economy for business (Γ21), εχει την ιδια λογικη σε ορους με το economy για οικιακο;. Μολις καταργηθει το συστημα 1/7, φευγουμε για να γλυτωσουμε δεσμευση; Εχει αλλη παγιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jason13 είπε

Μολις καταργηθει το συστημα 1/7, φευγουμε για να γλυτωσουμε δεσμευση;

έχει καταργηθεί , για τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας φεύγεις, βέβαια και άλλες εταιρίες θα είναι φαρμάκι ,πχ Προτέργια απο ότι δείχνει η φάση

3 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Εχει αλλη παγιδα;

ανάλογα τα κέφια της εταιρίας , φημίζεται για την πρωτοπορία της 😛

21 λεπτά πριν, Eatos είπε

αλλά πώς είναι δυνατόν να τάζουν επίσημα λαγούς με πετραχήλια και να μην παρεμβαίνει κάποιος;

δεν είναι επίσημο , αν ζητήσεις την τηλεφωνική ηχογράφηση "θα έχει χαθεί". Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελία στο myrae αν δε σου τη δώσουν γραπτώς . Απο τη μία η ΡΑΕ είναι άχρηστη , απο την άλλη αν γινόταν 100000 καταγγελίες ειδικά τότε που πλασάρανε την πλασματική τιμή χωρίς ρήτρα ,κάτι θα άλλαζε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κάτι δεν κατάλαβα καλά, με την λήξη του μηχανισμού 01/07 καταργείται και η χωρίς ρήτρα μετάβαση για όσους δεν έχουν αορίστου χρόνου σύμβαση, σωστά;

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mdendrin είπε

Επειδή κάτι δεν κατάλαβα καλά, με την λήξη του μηχανισμού 01/07 καταργείται και η χωρίς ρήτρα μετάβαση για όσους δεν έχουν αορίστου χρόνου σύμβαση, σωστά;

ήδη , η δέσμευση σε κυμαινόμενα καταργήθηκε ένα μήνα πριν την έναρξη του μηχανισμού απο ΡΑΕ (Ιούλιο 2022) , όταν έβγαλε το πρότυπο των λογαριασμών/συμβολαίων

έχουμε ακόμα μήνες και θα δείξει αν το ΥΠΕΝ έκανε χαζομάρα με το μηχανισμό και τη διατύπωσή του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελία στο myrae αν δε σου τη δώσουν γραπτώς .

H elpedison δεν απαντάει στο myrae... δε περνάνε τα αιτήματα ούτε καν το 1ο στάδιο.

2 ώρες πριν, Jason13 είπε

Καλησπέρα το elpedison economy for business (Γ21), εχει την ιδια λογικη σε ορους με το economy για οικιακο;. Μολις καταργηθει το συστημα 1/7, φευγουμε για να γλυτωσουμε δεσμευση; Εχει αλλη παγιδα;

Έχει δέσμευση το economy; Δε θυμάμαι αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύει αυτό που λέει ο κοράκιος ότι με απόφαση της ΡΑΕ (πολύ πριν την εφαρμογή του έκτακτου μηχανισμού) δεν υπάρχει δέσμευση στα κυμαινόμενα. Επίσης η σύμβαση δε γράφει τίποτα για ρήτρα αποχώρησης, οπότε δεν τίθεται ζήτημα.

Έχεις το νου σου να φύγεις, σε περίπτωση που επανέλθει η ρήτρα αναπροσαρμογής... επίσης να κοιτάς συνεχώς τα ψιλά γράμματα στο λογαριασμό και τα email σου, μη τυχόν υπάρξει κάποια ειδοποίηση για αναπροσαρμογή όρων (που θα μπούνε σε ισχύ μετά το μηχανισμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο τελευταίος της ΕΛΙΝ, με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, και όντως έβαλαν μια έκπτωση λόγω εξοικονόμησης ενέργειας. Βέβαια δεν καταλαβαίνω τη μεθοδολογία τους καθόλου (πολλαπλασιάζουν όλες τις κιλοβατώρες που κατανάλωσα όσο ήμουν σε αυτούς με 0,04 και μετά αφαιρούν ένα ποσό [53,04] που δεν έχω ιδέα πώς βγήκε) αλλά σε κάθε περίπτωση δεν με αδίκησαν (περίμενα λιγότερη έκπτωση με βάση τους υπολογισμούς μου). Το καταθέτω για κάποιους άλλους που ρωτούσαν για την εξοικονόμηση του 15%.

Spoiler

image.png.a0f87dc17f1ee60a638f4039984adafb.png

 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...