Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@ΝΙΟΝΙΟΣ Κι όταν φύγεις θα σου φάνε και τη συνέπεια.

Τα είχαπε πει για τον ΗΡΩΝ, γνωστά όλα αυτά που αναφέρεις.

 

Καλημερα φιλε μου!Μια ερωτηση θελω να σου κανω και αν  θελεις μου απαντας!Σε περιπτωση που  τελικα δεν μου δωσουν αναλυση λογαριασμου και συνεχιζουν να ισχυρίζονται,οτι εχει προβλημα το συστημα τους και μου εμφανιζουν μονο ενα ποσο,εχω δικαιωμα να αρνηθω να τους πληρωσω και να απαιτησω την αναλυση;Ξεχασα να σου πω,οτι μεταφερθηκα ηδη στην ΔΕΗ εδω και 2 μερες!

Επεξ/σία από ΝΙΟΝΙΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα παιδες. Ειμαι στην ζενιθ για ρευμα και ειχα την εντυπωση πως ολες οι εταιρειες εδω και 1 χρονο ανακοινωνουν την τιμη χρεωσης kw ανα μηνα και μετα γινεται μια εκπτωση επιδοτησης και βγαινει flat. 

Εγω ειμαι στο κυμαινομενο power home max και μου χρεωνουν για μαρτιο για παραδειγμα 0,194 μειον 0,04 κρατικη επιδοτηση αρα 0,154

Στο site τους αυτην την στιγμη αναφερει οτι η χρεωση στο power home now ειναι 0,10 μετα την κρατικη επιδοτηση για τον Μαρτιο

Θα μπορουσατε επιγραμματικα να μου πειτε τι στο καλο συμβαινει ? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ειναι ιδέα μου οτι καθε μηνα η WeEnergy ειναι η πιο ακριβή?
Απο την αλλη ειναι σουπερ καλα με τους λογαριασμους χωρις περιεργα με τις μετρησεις μου που δινω καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΝΙΟΝΙΟΣ είπε

Καλημερα φιλε μου!Μια ερωτηση θελω να σου κανω και αν  θελεις μου απαντας!Σε περιπτωση που  τελικα δεν μου δωσουν αναλυση λογαριασμου και συνεχιζουν να ισχυρίζονται,οτι εχει προβλημα το συστημα τους και μου εμφανιζουν μονο ενα ποσο,εχω δικαιωμα να αρνηθω να τους πληρωσω και να απαιτησω την αναλυση;Ξεχασα να σου πω,οτι μεταφερθηκα ηδη στην ΔΕΗ εδω και 2 μερες!

Υποτίθεται πως η λήξη πληρωμής παγώνει όταν εκκρεμεί αμφισβήτηση αλλα τον Ήρων δε θα τον εμπιστευόμουνα. 

Επίσης δε ξέρω τι ειδικούς όρους έχεις υπογράψει. Τους παλιούς η τους καινούργιους; Αναγραφεται ξεκάθαρα ότι δε παίρνεις συνέπεια μετά την αποχώρηση ή όχι;

Αν έχεις υπογράψει τους παλιούς όρους και πληρώσεις τους λογαριασμούς εμπροθεσμα, θα μπορέσεις μετά να διεκδικήσεις τη συνέπεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Καλημερα παιδες. Ειμαι στην ζενιθ για ρευμα και ειχα την εντυπωση πως ολες οι εταιρειες εδω και 1 χρονο ανακοινωνουν την τιμη χρεωσης kw ανα μηνα και μετα γινεται μια εκπτωση επιδοτησης και βγαινει flat. 

Εγω ειμαι στο κυμαινομενο power home max και μου χρεωνουν για μαρτιο για παραδειγμα 0,194 μειον 0,04 κρατικη επιδοτηση αρα 0,154

Στο site τους αυτην την στιγμη αναφερει οτι η χρεωση στο power home now ειναι 0,10 μετα την κρατικη επιδοτηση για τον Μαρτιο

Θα μπορουσατε επιγραμματικα να μου πειτε τι στο καλο συμβαινει ? Ευχαριστω εκ των προτερων

Αμέ θα σου πούμε...

Κάποιες εταιρίες προκειμένου να έχουν την δυνατότητα να διαφημίζονται πως έχουν τα φθηνότερα προγράμματα κάνουν την εξής εξυπνάδα...

Δημιουργούν ένα νέο πρόγραμμα (το οποίο και προφανώς δεν έχει πελάτες). Σε αυτό το πρόγραμμα δίνουν την χαμηλότερη τιμή (η οποία είναι πολλές φορές κάτω του κόστους της αγοράς)...αλλά επειδή το πρόγραμμα δεν έχει πελάτες δεν τους πολυνοιάζει κιόλας!

Όταν το πρόγραμμα μαζέψει ικανό αριθμό πελατών (σε επίπεδο που να μην μπορούν τα υπόλοιπα ακριβά προγράμματα να το χρηματοδοτήσουν) τότε βγάζουν ένα νέο πρόγραμμα με την χαμηλότερη τιμή αγοράς και το παλιό πρόγραμμα ακριβαίνει!

Έτσι μπορείς να διαφημίζεις πάλι πως έχεις το φθηνότερο πρόγραμμα, το παλιό φθηνότερο πρόγραμμα είναι πλέον ακριβό αλλά πολύ καταναλωτές δεν ασχολούνται και η εταιρεία ψάχνει νέα θύματα!

Οπότε...έχεις τους πολύ παλιούς πελάτες που πληρώνουν έτσι και αλλιώς ακριβά, τους νεότερους (σαν και εσένα) που πλήρωναν φθηνά για λίγο και τώρα πληρώνουν ακριβά και τους νεότατους που θα πληρώνουν φθηνά κανά τρίμηνο και μετά ακριβά!

Κάτι τέτοιο να ξέρεις πως γίνεται (economy, free +, power home now κτλ κτλ)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει να δηλωνουμε την μετρηση στο δεδδηε και να κανει εκκαθαριση στο 2 μηνο ; ετσι ωστε οταν ξανα κανει εκκαθαριση στον επομενο δημηνο να ειναι λιγοτερο; ή δεν αξιζει; . Πρωτη φορα λεω να δηλωσω την ενδειξη στο δεδδηε για να βγει εκκαθαριστικος μετα απο 2 μηνες απο τον εκκαθαριστικο που εχει βγει . Αξιζει; δεν το εχω κανει ποτε; παντα δινω την μετρηση στην elpedison και στο 4μηνο περναει ο δεδδηε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

Υπάρχει σκεπτικό αλλά βαρέθηκα να το διαβάσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

άσχετο , αλλά ποτέ δεν έγινε κατάργηση/αναστολή της ρήτρας ,

ενσωμάτωση έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Αμέ θα σου πούμε...

Κάποιες εταιρίες προκειμένου να έχουν την δυνατότητα να διαφημίζονται πως έχουν τα φθηνότερα προγράμματα κάνουν την εξής εξυπνάδα...

Δημιουργούν ένα νέο πρόγραμμα (το οποίο και προφανώς δεν έχει πελάτες). Σε αυτό το πρόγραμμα δίνουν την χαμηλότερη τιμή (η οποία είναι πολλές φορές κάτω του κόστους της αγοράς)...αλλά επειδή το πρόγραμμα δεν έχει πελάτες δεν τους πολυνοιάζει κιόλας!

Όταν το πρόγραμμα μαζέψει ικανό αριθμό πελατών (σε επίπεδο που να μην μπορούν τα υπόλοιπα ακριβά προγράμματα να το χρηματοδοτήσουν) τότε βγάζουν ένα νέο πρόγραμμα με την χαμηλότερη τιμή αγοράς και το παλιό πρόγραμμα ακριβαίνει!

Έτσι μπορείς να διαφημίζεις πάλι πως έχεις το φθηνότερο πρόγραμμα, το παλιό φθηνότερο πρόγραμμα είναι πλέον ακριβό αλλά πολύ καταναλωτές δεν ασχολούνται και η εταιρεία ψάχνει νέα θύματα!

Οπότε...έχεις τους πολύ παλιούς πελάτες που πληρώνουν έτσι και αλλιώς ακριβά, τους νεότερους (σαν και εσένα) που πλήρωναν φθηνά για λίγο και τώρα πληρώνουν ακριβά και τους νεότατους που θα πληρώνουν φθηνά κανά τρίμηνο και μετά ακριβά!

Κάτι τέτοιο να ξέρεις πως γίνεται (economy, free +, power home now κτλ κτλ)

Δηλαδη παλι βρηκαν τροπο για εξαπατηση ? Πως ειχα την ιδεα οτι με τον νομο του καλοκαιριου πλεον ολα τα κυμαινομενα ηταν ενα εννιαιο για καθε εταιρεια ( εκεινο που ανακοινωναν καθε μηνα τιμη για τα κυμαινομενα η καθε εταιρεια )

Αυτο δεν ισχυει δηλαδη πλεον ? Μπορει να χει 2 διαφορετικες τιμολογησεις σε κυμαινομενα μια εταιρεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alastor192 είπε

Πως ειχα την ιδεα οτι με τον νομο του καλοκαιριου πλεον ολα τα κυμαινομενα ηταν ενα εννιαιο για καθε εταιρεια ( εκεινο που ανακοινωναν καθε μηνα τιμη για τα κυμαινομενα η καθε εταιρεια )

Αυτο δεν ισχυει δηλαδη πλεον ? Μπορει να χει 2 διαφορετικες τιμολογησεις σε κυμαινομενα μια εταιρεια ?

απο πάντα είχαν διαφορετικά προγράμματα με διαφορετικές χρεώσεις , δεν άλλαξε ποτέ κάτι :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 5:01 ΜΜ, geodimis είπε

Μετά απο αίτηση σε elpedison σήμερα φιλοτιμήθηκε ο ΗΡΩΝ να καλέσει να ρωτήσει το λόγο που αποχωρώ αλλά δυστυχώς δεν έδωσε αντιπροσφορά, μόνο ευχήθηκε...Καλό Πάσχα.

Λέτε να ακολουθήσει 2ο τηλέφωνο; Πρακτικά σα μέσο πίεσης έγινε η αίτηση και όχι τόσο λόγω διαφοράς τιμής -ακόμα τουλάχιστον..

Κι εγώ τα ίδια. Στον Ήρων (οικιακό generous) από αρχές Γενάρη, το άλλαξα σε solar πριν έναν μήνα κ την προηγούμενη Παρασκευή πήγα σε κατάστημα Elpedison κ έκανα αίτηση για το economy, τους έστειλα κ φωτο με τη μέτρηση (η κοπέλα μού είπε ότι σε 10 εργάσιμες θα έχει γίνει η αλλαγή, θα μου δώσει κ voucher 50€ Cocomat). Με πήραν από Ήρων προχθές να με ρωτήσουν γιατί φεύγω αφού είναι οι φθηνότεροι, τους είπα ότι βρήκα φθηνότερα αλλά δεν μπορούσα να τους μιλήσω εκείνη τη στιγμή, μου είπαν θα με ξαναπάρουν το μεσημερι, δεν πήραν ποτέ... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...