Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο και το excel , παρατήρησα οτι τα παλιά προγράμματα αρμέγουν τον καταναλωτή και μόνο νέα αξίζουν σαν τιμές

Επειδή πολλοί θα κάνουν τις κλασσικές ερωτήσεις

 

Ηρών -> αργή μηχανογράφηση-έκδοση λογαριασμών με λαθάκια , μη πίστωση συνέπειας τελικού λογαριασμού

για το Solar Generous παίρνετε γραπτώς οτι

1. Δε θα χρεωθείτε κάτι για το Solar_Ε.ΝΑ που κουμπώνει στο Generous και

2. Δε θα επιστρέψετε τυχών εκπτώσεις του προγράμματος αν αποχωρήσετε πριν το 12μηνο

 

Ελπέδισον --> τα γνωστά συν το οτι αργούν να κάνουν αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ για τη μετάβαση

Προτέργια --> Μη ανάλυση χρεώσεων (καλή επιτυχία στην επαλήθευση) , επίσης πάρτε γραπτώς αν είστε ήδη σε πρόγραμμα και σας κάνουν αντιπροσφορά με 100€ δώρο οτι δε θα τα επιστρέψετε αν φύγετε αργότερα

Φυσικό Αέριο --> τα γνωστά για τη συνδρομή

_______________________________________________________

για επαγγελματικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τις έξτρα επιδοτήσεις της Κομισιόν

άτυπα , υπάρχουν ανακοινώσεις με συγκεκριμένα ποσά ? Δίνουν κάποιο έξτρα ποσό η ΔΕΗ και η WeEnergy ακόμα ?

Επίσης του Μαρτίου οι κλασσικές (όχι έξτρα) ΤΕΜ , ήταν τελικά μηδέν ?

@HERTHAN, @ekrepali

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η We 3 μήνες στη σειρά από τα ακριβότερα. Μάλλον ήρθε η ώρα να την κάνω.

Ποια προτείνετε που έχει μηνιαίους λογαριασμούς με ένδηξη καταναλωτή και χαμηλές τιμές τελευταίους μήνες;

Επίσης ποιος είναι ο καλύτερό τρόπος να αλλάξω;

Επεξ/σία από agentsmith84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, S90 είπε

Όσοι ειμαστε ΗΡΩΝ και δεν αποχωρήσαμε προς ELPE λογω καθυστερησης μεταφοράς και παραμείναμε με τα 50 ευρω δώρο του Ηρωνα, λογικα αναμένουμε έκδοση λογαριασμού (για να φανει το 50ευρω) και αποχωρούμε προς ELPE economy? Εχει καποιος διαφορετική γνώμη?

 

11 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Να μας πουν οι πιο παλιοί μιας κι εγώ με μια έκδοση λογαριασμού είμαι, αλλά θεωρώ ότι μπορείς να φύγεις και τώρα, το 50ρικο θα πρέπει να φανεί στον επόμενο και τελευταίο λογαριασμό σου.

Σύμφωνα με τον φίλο barimagas το δίνει το 50άρι ακόμα και με μηδενική κατανάλωση (!)
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59706716  
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59710828 υπάρχει ενδεχόμενο κάνοντας αίτηση σε άλλο πάροχο, να χτυπήσετε
και 2ο 50ικο, αντιπροσφορά  από Ήρων, για να μην φύγετε/επιστρέψετε...
Εκδόθηκε κι εμένα ο πρώτος  λογ. (2 μήνες μετά) και με πίστωσε 150 !  αλλά δε χαίρομαι επειδή είναι έναντι κι ως γνωστόν:   στο τέλος  εκκαθαριστικό ξυρίζουν το γαμπρό....
Τώρα κατάλαβα κάποιους φίλους, που μιλούσαν για -100 κλπ (ενώ η προσφορά είναι -50 για online αίτηση)
 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπερδευτεί, γιατί στην σύμβαση που υπέγραψα λέει για επιδότηση 3000€ για 3 μήνες και μετά μου έρχεται mail  για 2500€ για 6 μήνες...
Ακούγεται καλύτερο το 6 x 2500 από το 3 x 3000, αλλά 30άρια και 15άρια δε βλέπω.....

Αμ΄ δεν είναι καλύτερο, αν έχω καταλάβει (...), τα 90 ευρά θα ήταν η απόδοση  των 3000 για 3 μήνες. 
Επειδή έπεσε η απόδοση (λόγω μείωσης της κιλοβατώρας, το διόρθωσαν σε 6 x 2500).
Και γράφω αποκλειστικά για το ΕΝ.Α :
Δηλαδή αν ''επενδύσεις'' 2500 στο ΕΝ.Α σου αποδίδει 90 x 2 = 180 το χρόνο (7,5%) vs 90x4=360 (12%) των 3000 (για 3μηνο).
Βάλε ότι η μείωση συνεχίζεται, θα πέσει κι άλλο η απόδοση + ότι χάνεις και το κεφάλαιο
(δλδ με 5% απόδοση το χρόνο, θες 20 χρόνια για να μαζέψεις (κι αν...) τα λεφτά σου).
Τα Φ/Β ως γνωστόν χάνουν με το χρόνο και την απόδοσή τους και στη σύμβαση αναφέρει ότι μετά την 5ετία ''μπορεί να χρειαστεί'' (εννοείται...) να συνεισφέρεις στην συντήρηση/επισκευή του πάρκου...
Μόνο θετικό έχεις κάτι σαν ασφάλεια σε ενδεχόμενες αυξήσεις του ρεύματος κι ότι δεν λογίζεται για εισόδημα στην εφορία με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από foul
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

 

 

 

_______________________________

για επαγγελματικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τις έξτρα επιδοτήσεις της Κομισιόν

άτυπα , υπάρχουν ανακοινώσεις με συγκεκριμένα ποσά ? Δίνουν κάποιο έξτρα ποσό η ΔΕΗ και η WeEnergy ακόμα ?

Επίσης του Μαρτίου οι κλασσικές (όχι έξτρα) ΤΕΜ , ήταν τελικά μηδέν ?

@HERTHAN, @ekrepali

Μάρτιο - Απρίλιο δεν παίρνουμε τίποτα. Για Ιανουάριο - Φεβρουάριο επίσης η Elpedison δεν έβαλε τίποτα, ούτε καν το βασικό ΤΕΜ δηλαδη. Προφανώς περιμένουν ΚΥΑ  πως θα σπάσουν οι επιδοτήσεις αν και ο @MasterBlaster είχε πει ότι τον Φεβρουάριο θα πάει όλο το 0.02 στο βασικό ΤΕΜ. Θα δούμε...

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Ναι...μόλις εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός έκανα πάγια μέσω τραπέζης Alpha να εξωφλείται ο λογαριασμός ρεύματος μέσω του καταθετικού λογαριασμού μου (και όχι φυσικά μέσω πιστωτικής...προσοχή σε αυτό).

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

γιατί οχι μέσω πιστωτικής- χρεωστικής ?

μίλησα με ελπε να δω πότε θα βγει ο λογαριασμός μου. εχτές μου είπαν οτι θα εκδοθεί σήμερα λογικά κοίταξα σήμερα τίποτα ξανά μίλησα πριν λίγο κ μου είπαν αυτό... Από ότι βλέπω δεν έχει εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός σας, επιθυμείτε να μας ενημερώσετε την σημερινή μέτρηση του ρολογιού σας και να ζητήσουμε να εκδοθεί εκτάκτως; να τους στείλω η να το αφήσω κ όποτε έρθει ? δεν θέλω να πληρώσω πολλά λεφτά μαζεμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Ποια προτείνετε που έχει μηνιαίους λογαριασμούς με ένδηξη καταναλωτή και χαμηλές τιμές τελευταίους μήνες;

Ελιν που πήγα εγω φεύγοντας απο we

 

 

@korakiosκαι η we δεν πιστωνει συνέπεια στον τελικο! Ακόμα περιμένω τον έκτακτο που μου είχαν πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα Elpedison με κάρτα (το πράσινο κουμπί πληρωμής στο myelpedison)... Mέσα σε 2 εργάσιμες λογιστικοποιηθηκε η συναλλαγή και μηδενισε το υπόλοιπο στο myelpedison. Οπότε δε θα τραβήξει η παγια κάρτα στην ημερομηνία λήξης, και γλυτώνω και την εγγύηση. Το ίδιο κόλπο πιάνει στην Ελίν με τη διαφορά ότι δεν έχουν καταχώρηση πάγιας καρτας στο myelin και πρέπει να μπει πάγια εντολή στη τράπεζα.

Προσοχή ξανατονιζω, η πληρωμή να γίνεται τουλάχιστον 5 εργάσιμες πριν την ημερομηνία λήξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πλήρωσα Elpedison με κάρτα (το πράσινο κουμπί πληρωμής στο myelpedison)... Mέσα σε 2 εργάσιμες λογιστικοποιηθηκε η συναλλαγή και μηδενισε το υπόλοιπο στο myelpedison. Οπότε δε θα τραβήξει η παγια κάρτα στην ημερομηνία λήξης, και γλυτώνω και την εγγύηση. Το ίδιο κόλπο πιάνει στην Ελίν με τη διαφορά ότι δεν έχουν καταχώρηση πάγιας καρτας στο myelin και πρέπει να μπει πάγια εντολή στη τράπεζα.

Προσοχή ξανατονιζω, η πληρωμή να γίνεται τουλάχιστον 5 εργάσιμες πριν την ημερομηνία λήξης.

 

αν βάλω μια κάρτα που δεν θα έχει ποτέ μεγάλο ποσό αρα δεν θα μπορούν να τραβήξουν τα λεφτά και πληρώνω με άλλο τρόπο έτσι δεν θα γλιτώνω την εγγύηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, makrixeris είπε

γιατί οχι μέσω πιστωτικής- χρεωστικής ?

Διάβασε παρακάτω γιατί:

Συμπλήρωσα μέσω email το

ΕΝΤΥΠΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΓΙΑΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ/ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ/ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ που σου στέλνει η εταιρία.

Μόλις έφυγα από τον Ήρωνα (μην κοιτάς την εταιρία αλλά το λάθος που έκανα εγώ μέσω πιστωτικής και το κατάλαβα στον τελικό λογαριασμό) είδα οτι στον τελικό λογαριασμό αποχώρησης  δεν μου  είχαν πιστώσει την συνέπεια του 20%. Όπως ίσως γνωρίζεις ο Ήρων δεν επιστρέφει συνέπεια στον τελικό λογαριασμό παράνομα βέβαια αλλά τώρα πρέπει εγώ να τους κυνηγάω.

Απότέλεσμα, χρεώθηκα 30€ στον τελικό λογαριασμό χωρίς να μπορώ να αντιδράσω καθώς η πάγια εντολή είχε στηθεί μέσω εντύπου στην εταιρία. Έτσι με χρέωσαν 30€ παραπάνω από τον τελικό εκκαθαριστικό αποχώρησης με την δικαιολογία οτι στον τελικό λογαριασμό δεν υπάρχει χρέωση συνέπειας. Δυστυχώς δεν μπορούσα να κόψω την εντολ΄ηόπως με ενημέρωσε και η τράπεζά μου.

Αν είχα στήσει την πάγια εντολή εγώ μέσω της τραπέζης μου και του καταθετικού μου λογαριασμού (το έμαθα φυσικά τώρα) θα μπορούσα να προβώ σε ακύρωσή της πριν μου τραβήξουν το συνολικό ποσό. Μετά θα τους πλήρωνα σαν κύριος το σωστό ποσό και ας έψαχναν αυτοί τα παραπάνω (παράνομα φυσικά) χρήματα.

Εν κατακλείδι αν στήσεις εσύ την πάγια εντολή τότε μπορείς να έχεις τον έλεγχο για το πότε θα προβείς σε ακύρωση.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Διάβασε παρακάτω γιατί:

Συμπλήρωσα μέσω email το

ΕΝΤΥΠΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΓΙΑΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ/ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ/ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ που σου στέλνει η εταιρία.

Μόλις έφυγα από τον Ήρωνα (μην κοιτάς την εταιρία αλλά το λάθος που έκανα εγώ μέσω πιστωτικής και το κατάλαβα στον τελικό λογαριασμό) είδα οτι στον τελικό λογαριασμό αποχώρησης  δεν μου  είχαν πιστώσει την συνέπεια του 20%. Όπως ίσως γνωρίζεις ο Ήρων δεν επιστρέφει συνέπεια στον τελικό λογαριασμό παράνομα βέβαια αλλά τώρα πρέπει εγώ να τους κυνηγάω.

Απότέλεσμα, χρεώθηκα 30€ στον τελικό λογαριασμό χωρίς να μπορώ να αντιδράσω καθώς η πάγια εντολή είχε στηθεί μέσω εντύπου στην εταιρία. Έτσι με χρέωσαν 30€ παραπάνω από τον τελικό εκκαθαριστικό αποχώρησης με την δικαιολογία οτι στον τελικό λογαριασμό δεν υπάρχει χρέωση συνέπειας. Δυστυχώς δεν μπορούσα να κόψω την εντολ΄ηόπως με ενημέρωσε και η τράπεζά μου.

Αν είχα στήσει την πάγια εντολή εγώ μέσω της τραπέζης μου και του καταθετικού μου λογαριασμού (το έμαθα φυσικά τώρα) θα μπορούσα να προβώ σε ακύρωσή της πριν μου τραβήξουν το συνολικό ποσό. Μετά θα τους πλήρωνα σαν κύριος το σωστό ποσό και ας έψαχναν αυτοί τα παραπάνω (παράνομα φυσικά) χρήματα.

Εν κατακλείδι αν στήσεις εσύ την πάγια εντολή τότε μπορείς να έχεις τον έλεγχο για το πότε θα προβείς σε ακύρωση.

κατάλαβα τι λες. εγώ σκέφτηκα να βάλω μια κάρτα που δεν θα έχει πολλά λεφτά μέσα ώστε να φαίνεται η κάρτα στο σύστημα αλλά όταν πάει να τραβήξει να μην μπορεί γιατί δεν θα έχει επαρκές υπόλοιπο. κ τον λογαριασμό θα τον πληρώνω απο άλλη κάρτα ονλινε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makrixeris είπε

αν βάλω μια κάρτα που δεν θα έχει ποτέ μεγάλο ποσό αρα δεν θα μπορούν να τραβήξουν τα λεφτά και πληρώνω με άλλο τρόπο έτσι δεν θα γλιτώνω την εγγύηση ?

Ναι, αρκεί να πληρώσεις εγκαίρως. Πριν 5 εργάσιμες είσαι 100% σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...