Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Eki_13 είπε

το προγραμμα αυτο ειχε παντα το 15% εμπροθεσμη, στον προηγουμενο εκκαθαριστικο την ειχαν δωσει κανονικα

μόνο το "Συνέπεια" έχει 0,06 έκπτωση και κανένα άλλο , τώρα αν σου έδωσαν 15% έκπτωση άτυπα  ,οκ , πάσο , καλό είναι

οι τιμοκατάλογοι ανα μήνα είναι στο site πάντως και μπορείς να επαληθεύσεις οτι δεν υπάρχει πρόγραμμα με 15% έκπτωσης

4 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

ποιο συμφερει πλεον? το economy? 

μάλλον , αλλά περίμενε αργά βράδυ ή το πρωί να βγάλουν τιμές Απριλίου

τσέκαρε και το excel αύριο βράδυ που θα έχω συγκεντρώσει τις νέες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

SOLAR GENEROUS Home  0,14025 (με συνέπεια) Αν υποθέσουμε ότι η επιδότηση θα είναι Από 0 -2 σεντς τό πολύ, βγαίνει ακριβότερο από 2 - 4 σεντς από το Μάρτιο

απλο generous  0.1568 με συνέπεια 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Moυ βγήκε και μένα λογαριασμός Elpedison με ημερομηνία έκδοσης 7/3 (!!!) και ημερομηνία λήξης 30/3. Είναι γνωστό ότι έχουν πρόβλημα με καθυστέρηση εμφάνισης των PDF (όπως κι ο ΗΡΩΝ) και μάλλον σκέφτηκαν ...αντί να εμφανίζουν το ποσό πληρωμής και να τους ζαλίζουμε τα @@ 10 μέρες μέχρι να εμφανιστεί το PDF... εεε ας εμφανίσουν τον λογαριασμό μια και καλή με καθυστέρηση και μικρό περιθώριο πληρωμής; Έχε χάρη που τους έχω ανάγκη, αλλιώς θα κοιτούσα για άλλες παραλίες.

Επίσης παρατήρησα λάθος χρέωση τον Ιανουάριο (προς όφελος μας).

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.e1d453915d1b742db6f1aec2814fefc6.jpg

 

0.078;;;

Το Economy ξεκίνησε μεν τον Φεβρουάριο, ήταν όμως διαθέσιμο προς υπογραφή απ'τον Ιανουάριο. Ήταν άγνωστο τι θα χρεωθούμε τον Ιανουάριο... αυτό το 0.078 (αν παραμείνει και στον εκκαθαριστικό) θα έρθει ζάχαρη σε όποιον υπέγραψε πχ στις 21/1. Εγώ υπέγραψα στις 30/1.

Φανταστείτε ότι η τελική τιμή του Electricity Βusiness ήταν 0.15 το Γενάρη (μαζί με τεμ και έξτρα τεμ)

 

εμενα εκδοθηκε 19/3/2022 και 20/3/2022 ανεβηκε στο my elpedison. ενω μου ειχανε πει απο 15-18 καθε μηνα βγαινει ο λογαριασμος μου . Αναρτηθηκαν οι τιμες της elpedison για τον μηνα απριλιο και της δεη . 

Καλα παλι η δεη για το επαγγελματικο βγαινει η πιο φθηνη απο τον προηγουμενο μηνα.  0,162 ευρω η κιλοβατωρα για γ22 . Ενω η elpedison λεει 0,1960 ευρω και με εκπτωση συνεπειας της elpedison 0,02 ευρω τοτε παει 0,1760 ευρω . Σαν τιμη κιλοβατωρας παλι βγαινει πιο οικονομικη η δεη .αν και χρεωνει εξτρα την χρεωση ισχυος . 

Επισης επαθα πλακα τιμη κιλοβατωρας στο οικιακο για τιμολογιο γ1/γ1ν  στα 0,16500 ευρω δηλαδη πιο ακριβη κιλοβατωρα το οικιακο απο το επαγγελματικο  ; για τις 500 κιλοβατωρες μετα πανω απο 500 κιλοβατωρες 0,17700 ευρω και δεν εχει αλλη κλιμακα οπως τους προηγουμενους μηνες! . Παντως τα 0,12400 ευρω για τις ωρες του νυκτερινου της δεη δινει ιδια τιμη η elpedison στο προγραμμα economy για τα οικιακα στα 0,12500 ευρω . Οποτε στην elpedison στο economy εχεις νυκτερινο ολο το 24ρο οπως το βλεπω . 

Eπισης ανακοινωθηκαν και στην we energy οι τιμες ρευματος . το επαγγελματικο στα 0,18 λεπτα με εκπτωση συνεπειας απο 0,20 ευρω . Παντως το οικιακο στα 0,20 ευρω η κιλοβατωρα πολυ μου φανηκε. αν και εχουνε πεσει οι τιμες . 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτεργια 0.1398€ με συνεπεια (mvp reward)

Volton 0.1640€

Volterra 0.188€

Watt&Volt 0.1995€

Ζενιθ 0.1190€

Ελιν  0.148€(4.90€ παγιο) 0.168€(1€ παγιο)

Επεξ/σία από alexander098
Προσθήκη ελίν
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, favou2000 είπε

SOLAR GENEROUS Home  0,14025 (με συνέπεια) Αν υποθέσουμε ότι η επιδότηση θα είναι Από 0 -2 σεντς τό πολύ, βγαίνει ακριβότερο από 2 - 4 σεντς από το Μάρτιο

_Αν υπολογίσεις τα -90 (σε κάποιους και τα -50)του solar παραμένει το καλύτερο για χαμηλές σχετικά καταναλώσεις (<500Kwh/μήνα) και προσωρινά πάντα...
Όσο χαμηλότερη κατανάλωση, τόσο μεγαλύτερο το όφελος συγκριτικά με τα άλλα προγράμματα. 
(ξεκινάς από -140, αλλά δεν ξέρεις τι θα προκύψει σε όλο το 12μήνο)

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό της ζενίθ power now τι φάση ρε παιδια; 

Μου είχαν στείλει ένα διαφημιστικό Mail που ανέφερε 0.10 λεπτά ή κιλοβατώρα με τη κρατική επιδότηση μέσα αλλά μπαίνω στο σαιτ τους και δεν υπάρχει πουθενά. 

Μηπως παίζει και τπτ ρήτρες μέσα; 

Που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες σχετικά με αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Δηλαδη ρε παιδια εαν καταλαβαινω καλα, αυτη τη στιγμη το πιο συμφερον προγραμμα ειναι Elpedison Economy με μηδενικο παγιο και 0,145/Kwh μερα/νυχτα ???

 

πιο συγκεκριμένα:

ELPEγδυσον 0.105/kWh τελική όλη μέρα με 0 (μηδέν) πάγιο

ZENITελος 0.10/kWh τελική όλη μέρα με 5€ (πέντε) πάγιο (από όσο ρώτησα δεν έχει πλέον όριο τις <270kWh αλλά 500)

της τρΕΛΙΝ επίσης ικανοποιητική τιμή & αξιόλογη εταιρεία

& Psolar generous με τα μυαλά στα κάγκελα......αν κατανοήσει κάποιος κάποια τους όρους καλώς ας το επιλέξει

αυτά για ΜΑΡΤΙΟ 
για να δούμε Απρίλιο τι μαγειρεύουν... διότι όταν πήγε στα ύψη του δίνανε να καταλάβει

τώρα που έπεσε το Φυσικό Αέριο (καύσιμο που συμμετέχει στη παραγωγή ρεύματος) θα δίνουν φτηνό ρεύμα δηλαδή?;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: η επιδότηση του κράτους για 500klw/μήνα σπάει συμμετρικά στο τετράμηνο ασχέτως εάν είχε περάσει στο ενδιάμεσο ο ΔΕΔΔΗΕ για έκτακτη μέτρηση στην περίπτωση αλλαγής παρόχου;

Επεξ/σία από barimagas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, barimagas είπε

Ερώτηση: η επιδότηση του κράτους για 500klw/μήνα σπάει συμμετρικά στο τετράμηνο ασχέτως εάν είχε περάσει στο ενδιάμεσο ο ΔΕΔΔΗΕ για έκτακτη μέτρηση στην περίπτωση αλλαγής παρόχου;

Όχι. Υπολογίζεις 16.66kw ανά μέρα... οπότε αν έχεις εκκαθαριστικό λογαριασμό πχ 13 μέρες, τότε το όριο επιδότησης είναι 216kw.

6 ώρες πριν, foul είπε

_Αν υπολογίσεις τα -90 (σε κάποιους και τα -50)του solar παραμένει το καλύτερο για χαμηλές σχετικά καταναλώσεις (<500Kwh/μήνα) και προσωρινά πάντα...
Όσο χαμηλότερη κατανάλωση, τόσο μεγαλύτερο το όφελος συγκριτικά με τα άλλα προγράμματα. 
(ξεκινάς από -140, αλλά δεν ξέρεις τι θα προκύψει σε όλο το 12μήνο)

To τι "συμφέρει" στον ΗΡΩΝ είναι σχετικό μέχρι να εκδωθούν λογαριασμοί. Σε περίπτωση δηλαδή που σπάσετε το solar, τους έχω ικανούς να ζητήσουν πίσω το bonus αλλά και τη διαφορά τιμής απ'το απλό generous.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, foul είπε

_Αν υπολογίσεις τα -90 (σε κάποιους και τα -50)του solar παραμένει το καλύτερο για χαμηλές σχετικά καταναλώσεις (<500Kwh/μήνα) και προσωρινά πάντα...
Όσο χαμηλότερη κατανάλωση, τόσο μεγαλύτερο το όφελος συγκριτικά με τα άλλα προγράμματα. 
(ξεκινάς από -140, αλλά δεν ξέρεις τι θα προκύψει σε όλο το 12μήνο)

Ναι συμφωνώ, άλλωστε σαυτο είμαι προς το παρόν απλά το σύγκρινα με το ίδιο πρόγραμμα τον Μάρτιο.Μακαρι να δοθεί επιδότηση να πέσει τουλάχιστον στα 10 cents ,δυσκολο το βλέπω.Ειδωμεν.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ' εστειλαν συμβαση ηλεκτρονικα απο protergia  να παω κυμαινόμενο απο σταθερο που ειχα , επειτα απο αιτηση μου για αλλαγη στη δεη. Αφου τηλεφωνικως μου εταξαν 100 ευρω..... μετα απο ερωτηση σε εμαιλ που εκανα αν παρουν το bonus πισω σε περιπτωση που φυγω τον άλλο μηνα δεν απαντησαν. Τωρα βλεπω στο συμβολαιο διαρκεια συμβασης 24 μηνες (ενω δεν υπαρχει ρητρα αποχωρησης) και κυμαινομενη χρεωση  1.45*( μεσοσταθμικη τιμη αγοράς/1000) +0,03 χωρις όρια. Επειδη δεν καταλαβαίνω τις παγιδες τι προτείνεται να κανω απο την εμπειρια σας , να παω ΔΕΗ ή να κατσω protergia?

 

29.jpg

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...