Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα μου βγηκε ο λογαριασμος της elpedison και εναντι , με το παλιο προγραμμα elpedison electricity home night και βλεπω για πρωτη φορα οτι εχει χρεωση ημερας και νυκτας αποκλειστηκα και μονο του φεβρουαριου. ( περιοδος 3/2-1/3/2023 ) .  Ρωτησα στην εξυπηρετηση πελατων και μου ειπανε οτι να δινω την μετρηση καθε 1η του μηνα για να μην βλεπω στον λογαριασμο μου αλλον μηνα! και να μην σπανε σε 2 μηνες . Πολυ καλο και χρησιμο αυτο ! για να γυρισουμε στην αναλυση το πινακα Α των λογαριασμων  τους σωστους οπως πριν με την χρεωση ρητρας . Δεν θα γινεται μοιρασμος τον κιλοβατωρων και ετσι νομιζω οτι θα φαινεται πιο αναλυτικα και θα ειναι πιο δικαιος ο λογαριασμος. 

Η αιτηση μου στην δεη που εκανα για το επαγγελματικο γ22 55kva μου εδωσαν τον κωδικο εταιρου και ευτυχως που εκανα εγγραφη στο my ebil της δεη διοτι ειχανε βαλει διευθυνση αποστολης λογαριασμου στο φοιτητικο σπιτι που μεναμε πριν χρονια , αυθερετα χωρις να το ζητησουμε εμεις!! και εκανα την αλλαγη . τραγικη η δεη ομως σε αυτο!  . 
Αυτοι ειδανε το αφμ που πριν ειχε παροχη και εβαλαν την διευθυνση την προηγουμενη!, παντως εχει διακοπη η παροχη στο φοιτητικο σπιτι .  Ποτε ομως δεν λαμβανα λογαριασμο δεη στο φοιτητικο σπιτι αλλα στο σπιτι στην αθηνα . Πολυ κουλο αυτο ομως! θελει μεγαλη προσοχη! ευτυχως που υπαρχει και το ebil. Επισης ενα πολυ καλο που παρατηρησα ειναι οτι σε επαγγελματικο ρολοι που μετραει η δεδδηε καθε μηνα  να κανετε αιτηση για αλλαγη παροχου πριν απο την μετρηση γιατι ειναι προγραμματισμενη και μετρανε και για την προγραμματισμενη και για την αλλαγη παροχου. Οποτε ξερετε ποτε θα περασουνε! . πχ εγω ειχα κανει αιτηση 1/3 και αυτοι ηρθανε 10/3 αλλα επειδη βαριοτανε να κατεβει αυτος με πηρε τηλεφωνο και του εδωσα την μετρηση. Τωρα εχει η δεη την μετρηση απο που να ξεκινησει και εχει σταλει και στην nrg η μετρηση για εκδοση τελικου λογαριασμου . 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Moυ βγήκε και μένα λογαριασμός Elpedison με ημερομηνία έκδοσης 7/3 (!!!) και ημερομηνία λήξης 30/3. Είναι γνωστό ότι έχουν πρόβλημα με καθυστέρηση εμφάνισης των PDF (όπως κι ο ΗΡΩΝ) και μάλλον σκέφτηκαν ...αντί να εμφανίζουν το ποσό πληρωμής και να τους ζαλίζουμε τα @@ 10 μέρες μέχρι να εμφανιστεί το PDF... εεε ας εμφανίσουν τον λογαριασμό μια και καλή με καθυστέρηση και μικρό περιθώριο πληρωμής; Έχε χάρη που τους έχω ανάγκη, αλλιώς θα κοιτούσα για άλλες παραλίες.

Επίσης παρατήρησα λάθος χρέωση τον Ιανουάριο (προς όφελος μας).

Spoiler

4.jpg.e1d453915d1b742db6f1aec2814fefc6.jpg

 

0.078;;;

Το Economy ξεκίνησε μεν τον Φεβρουάριο, ήταν όμως διαθέσιμο προς υπογραφή απ'τον Ιανουάριο. Ήταν άγνωστο τι θα χρεωθούμε τον Ιανουάριο... αυτό το 0.078 (αν παραμείνει και στον εκκαθαριστικό) θα έρθει ζάχαρη σε όποιον υπέγραψε πχ στις 21/1. Εγώ υπέγραψα στις 30/1.

Φανταστείτε ότι η τελική τιμή του Electricity Βusiness ήταν 0.15 το Γενάρη (μαζί με τεμ και έξτρα τεμ)

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα !

Ερώτηση : ημουν στο πρόγραμμα της Volterra με σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0,234€ μέχρι και τις 10/2. Έκανα αλλαγή παρόχου κ πήγα στη ΔΕΗ γτ δεν εμπιστεύθηκα τη πρόταση της Volterra για κυμαινόμενη χρέωση με βάση τη χονδρική τιμή που αγοράζουν.

Αύριο 21/3 αναμένεται να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση κ έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού. Εγώ πως θα χρεωθώ για αυτό το τετράμηνο ? Θα μετρήσουν οι τιμές που είχε η κιλοβατώρα τον Δεκέμβριο κ τον Ιανουάριο στη ΔΕΗ μαζί με την επιδότηση ή θα μου χρεώσουν στον εκκαθαριστικό μόνο τις 40 μέρες που είμαι στη ΔΕΗ? Να σημειώσω πως στη Volterra είχα μηνιαίο εκκαθαριστικό. Γιατί αν χρεωθώ για όλο το τετράμηνο με βάση τις τιμές της ΔΕΗ θα μου έρθει η κιλοβατώρα κοντά στα 0,15€ ενώ την έχω πληρώσει ήδη στα 0,234€ οπότε κ θα βγει αρκετά μειωμένος.

Επεξ/σία από ensternistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ensternistis είπε

Παίδες καλησπέρα !

Ερώτηση : ημουν στο πρόγραμμα της Volterra με σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0,234€ μέχρι και τις 10/2. Έκανα αλλαγή παρόχου κ πήγα στη ΔΕΗ γτ δεν εμπιστεύθηκα τη πρόταση της Volterra για κυμαινόμενη χρέωση με βάση τη χονδρική τιμή που αγοράζουν.

Αύριο 21/3 αναμένεται να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση κ έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού. Εγώ πως θα χρεωθώ για αυτό το τετράμηνο ? Θα μετρήσουν οι τιμές που είχε η κιλοβατώρα τον Δεκέμβριο κ τον Ιανουάριο στη ΔΕΗ μαζί με την επιδότηση ή θα μου χρεώσουν στον εκκαθαριστικό μόνο τις 40 μέρες που είμαι στη ΔΕΗ? Να σημειώσω πως στη Volterra είχα μηνιαίο εκκαθαριστικό. Γιατί αν χρεωθώ για όλο το τετράμηνο με βάση τις τιμές της ΔΕΗ θα μου έρθει η κιλοβατώρα κοντά στα 0,15€ ενώ την έχω πληρώσει ήδη στα 0,234€ οπότε κ θα βγει αρκετά μειωμένος.

όταν έκανες αλλαγή ή θα πάρουν τις μετρήσεις που έδωσες ή αν δεν έδωσες μέτρηση πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ και πήρε .

Θα χρεωθείς ξεχωριστά στον κάθε πάροχο τις αντίστοιχες κιλοβατώρες

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αψογος και κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ!

7 λεπτά πριν, ensternistis είπε

Παίδες καλησπέρα !

Ερώτηση : ημουν στο πρόγραμμα της Volterra με σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0,234€ μέχρι και τις 10/2. Έκανα αλλαγή παρόχου κ πήγα στη ΔΕΗ γτ δεν εμπιστεύθηκα τη πρόταση της Volterra για κυμαινόμενη χρέωση με βάση τη χονδρική τιμή που αγοράζουν.

Αύριο 21/3 αναμένεται να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση κ έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού. Εγώ πως θα χρεωθώ για αυτό το τετράμηνο ? Θα μετρήσουν οι τιμές που είχε η κιλοβατώρα τον Δεκέμβριο κ τον Ιανουάριο στη ΔΕΗ μαζί με την επιδότηση ή θα μου χρεώσουν στον εκκαθαριστικό μόνο τις 40 μέρες που είμαι στη ΔΕΗ? Να σημειώσω πως στη Volterra είχα μηνιαίο εκκαθαριστικό. Γιατί αν χρεωθώ για όλο το τετράμηνο με βάση τις τιμές της ΔΕΗ θα μου έρθει η κιλοβατώρα κοντά στα 0,15€ ενώ την έχω πληρώσει ήδη στα 0,234€ οπότε κ θα βγει αρκετά μειωμένος.

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν έκανες αλλαγή ή θα πάρουν τις μετρήσεις που έδωσες ή αν δεν έδωσες μέτρηση πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ και πήρε .

Θα χρεωθείς ξεχωριστά στον κάθε πάροχο τις αντίστοιχες κιλοβατώρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε κι εμενα της elpedison. 

προγραμμα electricity home night

Μπορει να μου πει καποιος γιατι καποιες κιλοβατωρες τις χρεωνει πιο πολυ? 250 δεν ειναι το οριο τον μηνα? Τι ακριβώς κάνουν? Είχε συμβεί και σε προηγουμενο μηνα. 

Επίσης η εκπτωση εμπροθεσμης εξόφλησης καταργήθηκε?

 

Screenshot 2023-03-20 at 8.12.47 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

προγραμμα electricity home night

δε συμφέρει

3 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

Μπορει να μου πει καποιος γιατι καποιες κιλοβατωρες τις χρεωνει πιο πολυ? 250 δεν ειναι το οριο τον μηνα? Τι ακριβώς κάνουν? Είχε συμβεί και σε προηγουμενο μηνα. 

ανα μήνα αλλάζει η τιμή, δες το excel "ιστορικό τιμών" για επαλήθευση , δεν έχω τις νυχτερινές βέβαια , δες τες στο site της ελπε

4 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

Επίσης η εκπτωση εμπροθεσμης εξόφλησης καταργήθηκε?

δεν είχε ποτέ συνέπεια το συγκεκριμένο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2023 στις 10:15 ΜΜ, george_008 είπε

ΔΕΗ εδωσε τιμές 0.165 και νυχτερινό 0.124

Τέρμα η επιδότηση.
Όνειρο ήταν και πάει...
Μακάρι να διαψευστώ, έστω 20 2 λεπτά να δώσει και 0,045 στους ΚΟΤ.
*Ευτυχώς διαψεύστηκα: 1,5 λεπτό (το κακό νέο) 0,054 για ΚΟΤ (το καλό).

Στις 20/3/2023 στις 9:11 ΠΜ, stylish είπε

Απο ΗΡΩΝ πως εχετε εκπτωση συνεπειας; Εμενα με πηγαν απο το καλοκαιρι αυτοματα σε προγραμμα χωρις εκπτωση συνεπειας και χωρις νυχτερινο.

Το έχω δει και σε άλλο λογαριασμό αυτό.
Σου άλλαξαν πρόγραμμα χωρίς ειδοποίηση?

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, foul είπε

Σου άλλαξαν πρόγραμμα χωρίς ειδοποίηση?

ο Ηρών έκαψε κόσμο και τους πήγε στα μουλωχτά στο protect όταν ενεργοποιήθηκε ο μηχανισμός το καλοκαίρι

@stylish τώρα το πήρες γραμμή ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

δε συμφέρει

ανα μήνα αλλάζει η τιμή, δες το excel "ιστορικό τιμών" για επαλήθευση , δεν έχω τις νυχτερινές βέβαια , δες τες στο site της ελπε

δεν είχε ποτέ συνέπεια το συγκεκριμένο πρόγραμμα

ποιο συμφερει πλεον? το economy? 

αρα εβαλαν κ καλα τη τελευταια μερα του προηγουμενου μηνα αναλογικα..
 

το προγραμμα αυτο ειχε παντα το 15% εμπροθεσμη, στον προηγουμενο εκκαθαριστικο την ειχαν δωσει κανονικα

 

επισης ενα αλλο που δε καταλαβαινω απο τον προηγουμενο εκκαθαριστικο.

απο τη στιγμη που η τιμη αλλαζει καθε μηνα και δινω κ μετρηση καθε μηνα, πως στο τελος υπολογιζει ολες την KW με μια ιδια τιμη? Δε θα επρεπε να ειναι άλλη καθε μηνα και σύμφωνα με τη μετρηση μου?

 

Screenshot 2023-03-20 at 11.42.36 PM.png

Επεξ/σία από Eki_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...