Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Δεν εχεις θεμα γιατι απο 1/8 εχει βγει νομος οπου μπορεις να φυγεις οποτε θελεις.Αναλογα το που θα πας και πσο γρηογορα θα γινει η μεταβαση. 

και σημερα μπορεις να την κανεις. Αλλα γενικά η προτεργια απαντάει άμεσα στα μνήματα μεσο facebook. Eγω εκεί στέλνω οποιαδήποτε απορία εχω και μου απαντούν.

 

1 ώρα πριν, skiace είπε

αν εχεις συμβολαιο με σταθερη τιμη και δεσμευση χρονου και η εταιρεια δεν το εχει αλλαξει μονομερως (οποτε φευγεις αζημιως), την ημερομηνια ληξης (15/9) θα πρεπει να κανεις την αιτηση σε αλλο παροχο.

αν την κανεις εστω και μια ημερα νωριτερα θα σου χρεωσουν προωρη αποχωρηση. Θα προτεινα να μην το ριψοκινδυνεψεις. Αυτα που γραφονται περι καταργησης ποινης αφορουν σε κυμαινομενα που ουτως η αλλως δεν ειχες χρονικη δεσμευση. Ακομη και αν ηταν πολυ παλιο οντως αυτο καταργηθηκε.

 

2 ώρες πριν, tempo είπε

είμαι και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς. Με σταθερό πρόγραμμα που λήγει 18/09 αν θυμάμαι καλά. Νομίζω ότι την αίτηση στον νέο πάροχο αν θελήσω να φύγω θα πρέπει να την κάνω 19/09.

Aπο οτι βλεπω τωρα στο λογαριασμο λεει 

 

Σας ενημερώνουμε ότι σε ένα μήνα επέρχεται λήξη της σύμβασής
σας. Η σύμβασή σας θα ανανεωθεί αυτόματα, μετατρεπόμενη σε
αορίστου χρόνου, εκτός αν δέκα πέντε μέρες πριν από τη λήξη της
μας δηλώσετε εγγράφως ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της. Σας
υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να
διακόψετε τη σύμβαση οποτεδήποτε και αναίτια. Σας ευχαριστούμε για την
εμπιστοσύνη!
 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ρε σεις το αφεντικό τρελάθηκε.
Μας δίνει 60 λεπτά σε εμάς με τα μικρομάγαζα?
Δηλαδή με 0,77€/kWh που θα πληρώνω εγώ τον Σεπτέμβρη, θα πληρώσω 0,17?
Μου ΄ρχεται φθηνότερα και απο το σταθερό που πληρώνω τώρα!

Ακυρώνω την μεταφορά καλωδίου από το σπίτι, μου έρχεται πιο φθηνά τώρα!  😆

Τρελές καταστάσεις... εγώ στο Γ21 αν αλλάξω το Yellow σε κυμαινόμενο θα μου βγει ο Σεπτέμβρης τζάμπα... 200ευρω κέρδος.

Αλλά ποιος μου λέει ότι η WE δε θα βάλει 1 ευρώ το κιλοβατώρα τον Οκτώβριο για να βγάλει τα σπασμένα; Ποιος μου λέει ότι η κυβέρνηση δε θα ρίξει τις επιδοτήσεις του Γ21 στα χαμηλότερα επίπεδα του Γ22;

Μη πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος φοβάμαι και χρυσοπληρώσω Οκτώβρη και Νοέμβριο, αντί να κάτσω στο 0.21.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα υπό κατασκευή είναι το σαητ της we. Μόλις κατάλαβαν τι μ@@@κια έκαναν με τις τιμές, τα απέσυραν όλα. Προφανώς θα ισοσκελίσουν με τους άλλους παρόχους. Άραγε όσοι έκαναν αίτηση την πρώτη μέρα, με τι τιμές θα είναι τα τελικά συμβόλαια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, oJordan είπε

Δηλαδή αν πάω στη we energy θα έχω τζάμπα ρεύμα;

Ναι. Εκτός κι αν κατά την επιδιόρθωση του site ανεβάσουν τιμές. 😅 Πλάκα πλάκα μπορούν να το κάνουν; Το περασμένο μήνα δωθηκε η ευκαιρία σε ένα σωρό παρόχους να αλλάξουν τιμολόγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Ναι. Εκτός κι αν κατά την επιδιόρθωση του site ανεβάσουν τιμές. 😅 Πλάκα πλάκα μπορούν να το κάνουν; Το περασμένο μήνα δωθηκε η ευκαιρία σε ένα σωρό παρόχους να αλλάξουν τιμολόγια 

Είναι βέβαιο ότι θα το κάνουν. Αλλιώς τι κάνουν από χθες; Περίμεναν τις ανακοινώσεις της επιδότησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σφαγή γίνεται στο Γ22  και στα τιμολόγια μέσης τάσης που έχουν οι μεγάλες επιχειρήσεις και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα εκτόξευση πληθωρισμού και κόστος τροφίμων. 

Επεξ/σία από aguero88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sovjohn είπε

Κανείς εδώ μέσα δεν έδωσε σημασία σε αυτή την είδηση.Ξεκίνησε σε πρώτη φάση η χρεοκοπία των παρόχων δια των συγχωνεύσεων-απορροφήσεων.Παρατηρώ μια διάχητη απονεύρωση όλων των Users σε αυτό εδώ το θέμα.Αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή είναι αδιανόητο.Η κιλοβατώρα έχει φτάσει στα 80 λεπτά και είμαστε στο Καλοκαίρι.Ρεβεγιόν πρωτοχρονιάς με τι τιμές κιλοβατώρας θα κάνετε; Με 1,50 ευρώ; Αύξηση στην τιμή κατά 60% απο τον Αύγουστο προς τον Σεπτέμβριο όταν η Ευρώπη έχει καλοκαιράκι; Τι θα γίνει τον Χειμώνα; Τι θα γίνει αν η Ευρώπη ζήσει έναν ακραίο Χειμώνα;

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον να εστιάσετε στην νοημοσύνη των ιδιοκτητών των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας.Στόκοι πολυτελείας που δεν μπορούσαν να δουν πέρα απο την μύτη τους και ενώ πίστευαν πως μέσα σε μια 4ετια θα γίνουν ενεργειακοί σεΐχηδες,χρεοκοπήσανε.Το μεγάλο γέλιο της υπόθεσης έγκειται στο γεγονός πως η καταστροφή και οι χρεοκοπίες είναι συνέπεια της απολιγνιτοποίησης,της απόρριψης των υδρογοναθράκων και της στροφής προς την πράσινη ανάπτυξη και τις ΑΠΕ.Οπότε δεν δικαιολογείται η όποια πρόφαση μπορεί να υποστήριξει κάποιος πως ουδείς επιχειρηματίας μπορούσε να δει την καταστροφή που ερχόταν και δεν μπορούσε να γίνει προφήτης

Όταν ως επιχειρηματίας πίστεψες και πιστεύεις πως η πράσινη ανάπτυξη είναι το ενεργειακό εργαλείο του μέλλοντος (ιδέα που σου φύτεψε στο μυαλό η πολιτισμένη Ε.Ε. και όχι η κριτική και η μαθηματική σου σκέψη),τώρα που χρεοκοπείς γιατί δεν γύρισαν τα φουρφούρια,στέρεψαν τα ποτάμια  και γιατί ο Πούτιν είπε να επισπεύσει την ενεργειακή μετάβαση και να σου κόψει την παροχή δια των κυρώσεων που εσύ αποφάσισες και του επέβαλλες,δεν πρέπει να γελάμε δακρύων για την νοημοσύνη σου;

 

Δηλώσεις ιδιοκτήτη της WATT+VOLT στις 04-02-2019 (Τις διαβάζεις τον Αύγουστο του 2022 και λες "Δοξάστε τον !!!")

Α. Παπαναγιώτου (WATT+VOLT): «Έτσι θα πενταπλασιάσουμε τους πελάτες μας σε 4 χρόνια»
https://energypress.gr/news/papanagiotoy-wattvolt-etsi-tha-pentaplasiasoyme-toys-pelates-mas-se-4-hronia


Η εταιρεία έχει μια συνεχή ανάπτυξη. Ποιοι είναι οι στόχοι σας για το 2019 και ποιο είναι το μυστικό της επιτυχίας σας;
Αν μιλήσουμε σε μεγέθη, το 2018 η εταιρεία σημείωσε γύρω στα 150 εκατ. ευρώ τζίρο (από 100 εκατ. ευρώ το 2017) ενώ τα τελευταία χρόνια η κερδοφορία μας βαίνει αυξητική. Έχουμε θέσει ως στόχο μέχρι τα τέλη του 2021 τους 350.000 πελάτες και τριπλάσιο τζίρο από σήμερα ενώ φιλοδοξούμε να φτάσουμε τους 500.000 πελάτες μέσα στην επόμενη τετραετία.

Πόσες εταιρείες χωρούν στον κλάδο;

Ήδη έχουν ξεκινήσει διάφορες συμπράξεις και συνεργασίες και δεν αποκλείεται να συμβούν και άλλες, αλλά δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι η αγορά χωράει μόνο 3-4 μεγάλους παίκτες. Δεν είναι μονόδρομος. Στη Γερμανία με οκταπλάσιο πληθυσμό από εμάς, υπάρχουν πάνω από 100 εταιρείες και στην Αγγλία, που έχει εξαπλάσιο πληθυσμό από εμάς, υπάρχουν 40 εταιρείες. Σε πολλές χώρες δηλαδή υπάρχουν αναλογικά περισσότερες εταιρείες από ότι στην Ελλάδα. Άρα, γιατί να μην υπάρχουν στην Ελλάδα 9 εταιρείες, ή να μην υπάρξουν τοπικές εταιρείες ή εταιρείες με συγκεκριμένη στόχευση πελατολογίου;


Πώς βλέπετε να προχωράει η απελευθέρωση στην ενέργεια και πώς σας επηρεάζει η πώληση των λιγνιτικών της ΔΕΗ;

Η απελευθέρωση της αγοράς προχωράει, η ΔΕΗ χάνει περί τους 30.000 πελάτες το μήνα και εμείς παίρνουμε το 15-20% αυτών. H πιθανολογούμενη μείωση της έκπτωσης συνέπειας της ΔΕΗ σίγουρα θα εντείνει τον ρυθμό της απελευθέρωσης. Έχουν γίνει μεγάλα βήματα και σημαντικές αλλαγές και, ακόμη κι αν υπολείπονται πολλά να γίνουν, είμαστε σε καλό δρόμο. ‘Ήδη από την απελευθέρωση της αγοράς έχει μειωθεί σημαντικά το κόστος για τον Έλληνα καταναλωτή, σε μια περίοδο που το χονδρικό κόστος ενέργειας αυξάνει, ενώ παράλληλα ανέβηκε και το επίπεδο εξυπηρέτησης του.Υπάρχουν πλέον αρμόδιοι να μιλήσουν για το θέμα την πώλησης των λιγνιτικών μονάδων της ΔΕΗ. Από την δική μου μεριά, ελπίζω οι όποιες εξελίξεις στο θέμα αυτό να είναι προς όφελος της αγοράς και της χώρας.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, desiro είπε

Συγνωμη εγω εγραψα λαθος το προγραμμα....elin on oikiako ηθελα να γραψω...οχι elin 24..

Βεβαια αν εχει εγγυηση οπως ειπες,μαλλον θα κανω πισω...θα το επιβεβαιωσω κ τηλεφωνικα ή μεσω email

Έχει εγγύηση 100€ , την οποία πληρώνεις στον 2ο λογαριασμό. Επικοινώνησα εγώ πριν λίγο μαζί τους και πήρα προσφορά.

Επεξ/σία από Jsiderh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Η σφαγή γίνεται στο Γ22  και στα τιμολόγια μέσης τάσης που έχουν οι μεγάλες επιχειρήσεις και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα εκτόξευση πληθωρισμού και κόστος τροφίμων. 

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ανακοινώσουν ίδια επιδότηση για Γ21-22. Δεν καταλαβαίνω με ποιό σκεπτικό τα διαχώρισαν. Δεν είχαν προϋπολογισμό θα μου πεις. Ε ας έκοβαν από τα οικιακά που "τα έδωσαν όλα" να ανέβαζαν λίγο το Γ22. Αυτοί θα πληρώσουν το μάρμαρο τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναπαραγωγή από cnn greece:

" Όπως είπε ο κ. Σκρέκας:

  • Tον Σεπτέμβριο απορροφούμε το 94% της αύξησης στα νοικοκυριά με την επιδότηση να φθάνει τα 639 ευρώ/MWh.
  • Η μέση μηνιαία ενίσχυση για το ΚΟΤ ανέρχεται στα 677 ευρώ τον Σεπτέμβριο απορροφώντας σχεδόν το 100% της αύξησης.

Το συνολικό ποσό της επιδότησης για τα νοικοκυριά τον Σεπτέμβριο, ανέρχεται στα 748 εκατ. ευρώ.

Επιδότηση σε μη Οικιακά Τιμολόγια

Για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις με παροχή ισχύος μέχρι 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος παροχής η επιδότηση ορίζεται για τον Σεπτέμβριο στα 604 ευρώ/MWh απορροφώντας το 89% της αύξησης.

Το μέτρο αυτό αφορά σε 1.250.000 επαγγελματικές παροχές επιχειρήσεων όπως εστιατόρια, εμπορικά καταστήματα, περίπτερα, ψιλικά, κομμωτήρια, γραφεία, αρτοποιία κλπ και υπολογίζεται στα 401 εκατ. ευρώ για τον Σεπτέμβριο.

Για όλες τις υπόλοιπες εμπορικές και βιομηχανικές παροχές με ισχύ > 35kVA η επιδότηση ανέρχεται στα 342 ευρώ/MWh.

Για το Αγροτικό Τιμολόγιο η επιδότηση προσδιορίζεται στα 639 ευρώ/MWh απορροφώντας το 90% της αύξησης."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δλδ μας "συμφέρει να πάμε προς Πάροχο με τιμή κοντά στο 0,7?ΠΧ φυσικό αέριο που έχει δηλώσει 0,679 ή παίζει να πάνε κ αυτοί σαν την we και να αλλάξουν τις τιμές?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ανακοινώσουν ίδια επιδότηση για Γ21-22. Δεν καταλαβαίνω με ποιό σκεπτικό τα διαχώρισαν. Δεν είχαν προϋπολογισμό θα μου πεις. Ε ας έκοβαν από τα οικιακά που "τα έδωσαν όλα" να ανέβαζαν λίγο το Γ22. Αυτοί θα πληρώσουν το μάρμαρο τελικά. 

Για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις με παροχή ισχύος μέχρι 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος παροχής η επιδότηση ορίζεται για τον Σεπτέμβριο στα 604 ευρώ/MWh απορροφώντας το 89% της αύξησης.

συμφωνα με το παραπανω ισχυει για Γ21 25kva και Γ22 35kva η επιδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Ακόμα υπό κατασκευή είναι το σαητ της we. Μόλις κατάλαβαν τι μ@@@κια έκαναν με τις τιμές, τα απέσυραν όλα. Προφανώς θα ισοσκελίσουν με τους άλλους παρόχους. Άραγε όσοι έκαναν αίτηση την πρώτη μέρα, με τι τιμές θα είναι τα τελικά συμβόλαια; 

Ποιος πρόλαβε και υπέγραψε; Με δικαιολογημένη απόρριψη αίτησης θα τους γειώσει προφανώς η WE (μην το κάνουμε σαν τα θέματα που βγαίνουν στις προσφορές macbook 100€ και από κάτω μπινελίκια για το λάθος του καταστήματος)

53 λεπτά πριν, libertini είπε

Αναπαραγωγή από cnn greece:

" Όπως είπε ο κ. Σκρέκας:

  • Tον Σεπτέμβριο απορροφούμε το 94% της αύξησης στα νοικοκυριά με την επιδότηση να φθάνει τα 639 ευρώ/MWh.
  • Η μέση μηνιαία ενίσχυση για το ΚΟΤ ανέρχεται στα 677 ευρώ τον Σεπτέμβριο απορροφώντας σχεδόν το 100% της αύξησης.

Το συνολικό ποσό της επιδότησης για τα νοικοκυριά τον Σεπτέμβριο, ανέρχεται στα 748 εκατ. ευρώ.

Επιδότηση σε μη Οικιακά Τιμολόγια

Για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις με παροχή ισχύος μέχρι 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος παροχής η επιδότηση ορίζεται για τον Σεπτέμβριο στα 604 ευρώ/MWh απορροφώντας το 89% της αύξησης.

Το μέτρο αυτό αφορά σε 1.250.000 επαγγελματικές παροχές επιχειρήσεων όπως εστιατόρια, εμπορικά καταστήματα, περίπτερα, ψιλικά, κομμωτήρια, γραφεία, αρτοποιία κλπ και υπολογίζεται στα 401 εκατ. ευρώ για τον Σεπτέμβριο.

Για όλες τις υπόλοιπες εμπορικές και βιομηχανικές παροχές με ισχύ > 35kVA η επιδότηση ανέρχεται στα 342 ευρώ/MWh.

Για το Αγροτικό Τιμολόγιο η επιδότηση προσδιορίζεται στα 639 ευρώ/MWh απορροφώντας το 90% της αύξησης."

Αυτά τα ωραία καλό είναι να τα δούμε και στο σχετικό ΦΕΚ/τροπολογία...κρατάτε μικρό καλάθι όπως λέει κι ο Κοράκιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jsiderh είπε

Έχει εγγύηση 100€ , την οποία πληρώνεις στον 2ο λογαριασμό. Επικοινώνησα εγώ πριν λίγο μαζί τους και πήρα προσφορά.

Όντως , το ειπαν και σε μενα...μονο με παγια εντολή γλυτώνεις το κατοσταρικο, > next !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...