Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

WE energy ακομα μου ερχεται το email απο χθες που γραφει τα απαραιτητα δικαιολογητικα.

Οτι να ναι.

3 τηλεφωνα εχω κανει ακομα λεει αργει λογω φορτου να φυγει το email.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Εγώ έχω από περισυ σταθερό πρόγραμμα και θέλω να πάω αλλού. 

Αν κάνω αίτηση πριν λήξει δε θα μου βάλουν πέναλτι? Ή αν φύγω μετά δε θα με ρίξουν στο βασικό μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή? 

Δεν εχεις θεμα γιατι απο 1/8 εχει βγει νομος οπου μπορεις να φυγεις οποτε θελεις.Αναλογα το που θα πας και πσο γρηογορα θα γινει η μεταβαση. 

1 ώρα πριν, tempo είπε

είμαι και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς. Με σταθερό πρόγραμμα που λήγει 18/09 αν θυμάμαι καλά. Νομίζω ότι την αίτηση στον νέο πάροχο αν θελήσω να φύγω θα πρέπει να την κάνω 19/09.

και σημερα μπορεις να την κανεις. Αλλα γενικά η προτεργια απαντάει άμεσα στα μνήματα μεσο facebook. Eγω εκεί στέλνω οποιαδήποτε απορία εχω και μου απαντούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν το συμβόλαιο με protergia λήγει 15/9 πότε πρέπει να κάνω αίτηση σε νέο παροχο για να μη μπλέξω με πέναλτι ή έξτρα χρεώσεις? 

αν εχεις συμβολαιο με σταθερη τιμη και δεσμευση χρονου και η εταιρεια δεν το εχει αλλαξει μονομερως (οποτε φευγεις αζημιως), την ημερομηνια ληξης (15/9) θα πρεπει να κανεις την αιτηση σε αλλο παροχο.

αν την κανεις εστω και μια ημερα νωριτερα θα σου χρεωσουν προωρη αποχωρηση. Θα προτεινα να μην το ριψοκινδυνεψεις. Αυτα που γραφονται περι καταργησης ποινης αφορουν σε κυμαινομενα που ουτως η αλλως δεν ειχες χρονικη δεσμευση. Ακομη και αν ηταν πολυ παλιο οντως αυτο καταργηθηκε.

Επεξ/σία από skiace
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.9 Δις Ευρώ συνολική επιδότηση (Βοήθεια μας, είναι δικά μας λεφτά)

Για όλες τις παροχές, χωρίς εισοδηματικά κριτήρια, για όλους τους παρόχους:

Επιδότηση 0.639 E / KWH

Επεξ/σία από transport_planner
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα ειπε 0.639 και 0,677 στα κοτ ?

Αρα στην προτεργια που ειμαι βγαινει πιο κατω απο οτι ηταν τον Αυγουστο. Γιατι για Αυγοθστο ητν 0,21213 ενω τωρα παει 0,14313

πελον φπα 6% βεβαια αρα 0,22485 Αυγ και 0,151717 Σεπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παράλληλα, δημιουργούμε από το Σεπτέμβριο, ένα μόνιμο μηχανισμό αντιστάθμισης κινδύνου, ο οποίος θα τροφοδοτείται από ένα νέο αποθεματικό λογαριασμό. Σε αυτόν θα κατευθύνεται μια εισφορά η οποία θα περιλαμβάνεται στους λογαριασμούς ΥΚΩ και δεν θα ξεπερνά το 1 λεπτό/KWh για τους οικιακούς καταναλωτές. Με αυτό το εργαλείο αντιστάθμισης κινδύνου, θωρακίζουμε και προστατεύουμε τους Έλληνες από μελλοντικές επώδυνες ενεργειακές κρίσεις."

Lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, IBAGASA είπε

'Eρχεται το παλούκι για εμάς τους επαγγελματίες αύριο στις 09.30!
Περίπου διπλάσιες θα διαμορφωθούν οι καταναλώσεις των επαγγελματίων σε σχέση με τους οικιακούς.
Νομίζω δεν πάει άλλο. Θα την κάνω την παρανομία. Θα τραβήξω καλώδιο από το σπίτι στο μαγαζί.
Ο Καθένας με τα όπλα του μπροστά σε αυτήν την τρέλα...

Ακούω για κάτι μαγνήτες που κάνουν το ρολόι να γυρίζει πιο αργά. Δεν υιοθετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις με παροχή ισχύος μέχρι 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος παροχής η επιδότηση ορίζεται για τον Σεπτέμβριο στα 604 ευρώ/MWh απορροφώντας το 89% της αύξησης.

Ρε σεις το αφεντικό τρελάθηκε.
Μας δίνει 60 λεπτά σε εμάς με τα μικρομάγαζα?
Δηλαδή με 0,77€/kWh που θα πληρώνω εγώ τον Σεπτέμβρη, θα πληρώσω 0,17?
Μου ΄ρχεται φθηνότερα και απο το σταθερό που πληρώνω τώρα!

Ακυρώνω την μεταφορά καλωδίου από το σπίτι, μου έρχεται πιο φθηνά τώρα!  😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Weiss είπε

"Παράλληλα, δημιουργούμε από το Σεπτέμβριο, ένα μόνιμο μηχανισμό αντιστάθμισης κινδύνου, ο οποίος θα τροφοδοτείται από ένα νέο αποθεματικό λογαριασμό. Σε αυτόν θα κατευθύνεται μια εισφορά η οποία θα περιλαμβάνεται στους λογαριασμούς ΥΚΩ και δεν θα ξεπερνά το 1 λεπτό/KWh για τους οικιακούς καταναλωτές. Με αυτό το εργαλείο αντιστάθμισης κινδύνου, θωρακίζουμε και προστατεύουμε τους Έλληνες από μελλοντικές επώδυνες ενεργειακές κρίσεις."

Lol

Θα μας παίρνει 1 λεπτό/kWh για να μας δίνει επιδότηση 1 ευρώ/kWh; Πώς γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Θα μας παίρνει 1 λεπτό/kWh για να μας δίνει επιδότηση 1 ευρώ/kWh; Πώς γίνεται αυτό;

Υποθέτω ότι πιστεύει κάποια στιγμή οι τιμές θα επανέλθουν σε φυσιολογικά επίπεδα, όποτε με την εισφορά θα μαζευτεί ένα ποσό που θα μας "θωρακίσει"  όταν οι τιμές ξανανέβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ρε σεις το αφεντικό τρελάθηκε.
Μας δίνει 60 λεπτά σε εμάς με τα μικρομάγαζα?
Δηλαδή με 0,77€/kWh που θα πληρώνω εγώ τον Σεπτέμβρη, θα πληρώσω 0,17?

Γιατί 0,77€/kWh;

0,80€ δεν είναι σύμφωνα με το site τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...