Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, korakios είπε

δε χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή , απλά είναι άσχετοι στην Ελπέ

Δεν εγκρίνει την αλλαγή παρόχου ο Δεδδηε..Μέχρι να κατατεθεί νέο ΥΔΕ.. Μέσα από αυτόν περνάνε τα αιτήματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Δεν εγκρίνει την αλλαγή παρόχου ο Δεδδηε..Μέχρι να κατατεθεί νέο ΥΔΕ.. Μέσα από αυτόν περνάνε τα αιτήματα.. 

για ΥΔΕ στο άλλο νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=findComment&comment=59701602

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απαντησε η we για την εκπτωση συνεπειας στον τελικο και μου ειπε το εξης μεταξυ αλλων: 

"Για την έκπτωση συνέπειας θα εκδοθεί έκτακτος λογαριασμός που θα περιέχει μόνο την έκπτωση."

 

Δηλαδη θα στείλουν εναν λογαριασμο που θα γραφει πχ -30 ευρω οποτε θα πρεπει να τους στείλω iban για να το πιστωσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Δηλαδη θα στείλουν εναν λογαριασμο που θα γραφει πχ -30 ευρω οποτε θα πρεπει να τους στείλω iban για να το πιστωσουν?

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σήμερα ο Ήρων προωθεί πάλι το απλό general home και κόβει το solar(από την προώθηση εννοώ,σαν πρόγραμμα εξακολουθεί να υφίσταται) και στην τηλεόραση και στο site Να δείτε που 20 του μήνα θα μας κάνει καμία πατάτα πάλι με τις τιμές και όσοι αλλάξαμε (από το απλό στο Solar) θα τρέχουμε😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάτι πρέπει να έφτιαξε ο Ήρων στο σύστημά του. Τα pdf των δύο τελευταίων λογαριασμών βγήκαν ή την μέρα έκδοσης ή την επόμενη και οι λογαριασμοί εμφανίζονται στο e-bill κανονικά τη μέρα έκδοσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Μου απαντησε η we για την εκπτωση συνεπειας στον τελικο και μου ειπε το εξης μεταξυ αλλων: 

"Για την έκπτωση συνέπειας θα εκδοθεί έκτακτος λογαριασμός που θα περιέχει μόνο την έκπτωση."

 

Δηλαδη θα στείλουν εναν λογαριασμο που θα γραφει πχ -30 ευρω οποτε θα πρεπει να τους στείλω iban για να το πιστωσουν?

Όταν εκδωθεί πιστωτικός, στείλε μου ένα μήνυμα.

Εγώ περιμένω απ'τον Σεπτέμβριο... μου είχανε πει τότε ότι το σύστημα τους δεν έβγαζε λογαριασμούς σε πελάτες που έχουν φύγει (κλειδώνει η καρτέλα) κι ότι θα το έφτιαχναν κάποια στιγμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και 2 μήνες +, αλλαξα απο ΔΕΗ open σε Ηρων Generous γιατι με τους υπολογισμούς μου τότε θεώρησα οτι με συνέφερε.

Αν σε 2-3 μηνες αποφασίσω να αλλάξω ξανά πάροχο, θα μου ζητήσουν πίσω το δωρο των 50ευρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gtkminsomnia είπε

εδώ και 2 μήνες +, αλλαξα απο ΔΕΗ open σε Ηρων Generous γιατι με τους υπολογισμούς μου τότε θεώρησα οτι με συνέφερε.

Αν σε 2-3 μηνες αποφασίσω να αλλάξω ξανά πάροχο, θα μου ζητήσουν πίσω το δωρο των 50ευρω ?

μπορεί ναι , μπορεί και όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μπορεί ναι , μπορεί και όχι

Αλλη μια ερώτηση, στο excel κυμαινομενα προγράμματα ρεύματος δεν βλέπω στήλη Δέσμευση (οπως στα προγραμματα Φυσικου αερίου)

Μήπως ολα τα κυμαινομενα προγράμματα ρεύματος δεν εχουν δέσμευση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, takoulou είπε

Δεν εγκρίνει την αλλαγή παρόχου ο Δεδδηε..Μέχρι να κατατεθεί νέο ΥΔΕ.. Μέσα από αυτόν περνάνε τα αιτήματα.. 

Μην γίνεται παραπληροφόρηση... Έχω ληγμένη ΥΔΕ κ άλλαξα 2 παρόχους σε 1 μήνα. Κ η κοπέλα του δεδδηε που το είδε απλά μου ανέφερε οτι έχει λήξει δεν μου είπε οτι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή παρόχου κλπ όταν μίλησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

το σύστημα τους δεν έβγαζε λογαριασμούς σε πελάτες που έχουν φύγε

Και γιατι δεν το εκαναν απο πριν? Πριν κλειδωσει η καρτελα δηλαδη?

Μηπως θέλουν καταγγελια?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Και γιατι δεν το εκαναν απο πριν? Πριν κλειδωσει η καρτελα δηλαδη?

Μηπως θέλουν καταγγελια?

Για 10 ευρώ δεν ασχολούμαι με καταγγελίες... κάποια στιγμή θα τιυς ενοχλήσω πάλι ή μπορεί το καλοκαίρι που θα καταργηθεί ο μηχανισμός να έχουν πάλι το φτηνοτερο κυμαινόμενο με ρήτρα και να καταλήξω εκεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε όλους! Εχω κάνει αίτηση για το Elpe Economy από τις 28/02 και ακόμα περιμένω. Έχω ψιλοξενερώσει και σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση γιατί όπως είπε κι ο @favou2000 πιο πάνω, ο ήρωνας ξαναπροωθεί το Generous home στο οποίο και βρίσκομαι από 09/2022 οπότε φαντάζομαι ότι για τον Απρίλιο θα δώσει χαμηλή τιμή. Εκτός κι αν μεταφερθώ στο economy κάποια στιγμή μέσα στο μήνα και από τον Μάιο πάω πάλι στο generous για να επωφεληθώ κι απ'το 50€ της ηλ. εγγραφής. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...