Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/3/2023 στις 2:29 ΜΜ, IBAGASA είπε

Τελικά και στην ΕΛΙΝ που πήγα για το κομμωτήριό μου, το ίδιο πράγμα συμβαίνει. Βάζουν την βασική επιδότηση μόνο...
Και τον Γενάρη αλλά και τον Φλεβάρη του 2023, πήραμε τρίχες...
Πλήρωσα τελική τιμή 31,6€/kWh τον μήνα Ιανουάριο στην nrg....
Έστειλα διαμαρτυρία ηλεκτρονικά και μου ήρθε η ακόλουθη απάντηση....

 

Τι να πεις με αυτήν την κατάσταση... Μου χρωστάει η Elpedison, μου χρωστάει η nrg, μου χρωστάσει η Ελίν.
Mάλλον πρέπει να αρχίσω να χρωστάω κι εγώ.... 

Για Φλεβάρη δεν υπάρχει έξτρα επιδότηση, για Μαρτη δεν υπάρχει καθόλου επιδότηση για επαγγελματικά εκτός αγροτικών….Τέλος δεν υπάρχει ΦΕΚ για καμία έξτρα επιδότηση από τον 12/2022 και μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Γράψε λίγο:

- Πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ.

- Πόσες κιλοβατώρες έκαψες πραγματικά από 17/1 ως σήμερα

- Αν έχεις ΚΟΤ ή όχι

 

- 04/05/23

-930

-κοτ οχι

Edit: πήρα στον δεδδηε, δεν πέρασε 01-03 υπάλληλος να μετρήσει. Άρα κάποιος υπάλληλος της ΕΛΠΕ τα έκανε μαντάρα... 

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2023 στις 10:59 ΜΜ, marinna είπε

Οκ, τώρα θυμήθηκα ότι τον πρώτο λογαριασμό τον πλήρωσα μέσω κάρτας, λογικά μου άνοιξε το my elin και τον πλήρωσα από εκεί, ή από όπου μου το επέτρεψε το σάιτ της ελιν, διότι για να ενεργοποιήσω πάγια στην Alpha ήθελε ο λογαριασμός να έχει εκδοθεί μετά την καταχώρηση της εντολής. Έτσι πλήρωσα τον πρώτο μέσω κάρτας και αμέσως μετά ενεργοποίησα την πάγια για τον επόμενο. Και δεν μου χρεώθηκε εγγύηση. Οι επόμενοι δύο πληρώθηκαν μέσω της πάγιας, κανονικά

Από πού ενεργοποιείς την πάγια ?

Από το my Elin η την τράπεζα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Ερωτημα γενικής φύσεως. Που αφορά τροπο κατανομής kw μεταξυ προγραμμάτων ιδιας εταιρίας. Αφορα συγκεκριμένα την ΔΕΗ, αλλά το ιδιο ερωτημα θα αφορουσε οποιαδήποτε εταιρια οταν μεταπηδας απο ενα πρόγραμμα σε άλλο.

Εκκαθαριστικός λογαριασμός ηρθε με 31.1.23(κατανάλωση δηλαδή 1.10 με 31.1)

Ο επομενος τετραμηνος θα αφορά 1.2 με 31.5

Ο δεδδηε ερχεται κανονικά καθε τετραμηνο.

Ειχα home enter και απο 15. 2 γυρισα σε Γ1Ν .Στην Δεη.

Θα δωσω ενδειξη στο διμηνο, περιπου 30.3 στο site της Δεη 

31.5 θα ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ

Εχει ουσια να δωσω εγώ μικροτερη ενδειξη στις 30.3 απο αυτην που θα δώ? Με την εννοια οτι θα παει μεγαλύτερη κατανάλωση εντος τετραμήνου στο Γ1Ν που λογικά ειναι φθηνότερο απο το home enter?

H θα μετρησει ο δεδδηε και θα σπασουν αναλογικά την κατανάλωση και θα παει το 1/8 της κατανάλωσης  με home enter(1.2 με 15.2) και τα 7/8 (16.2 με 31.5) με Γ1Ν?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, barimagas είπε

- 04/05/23

-930

Ας πούμε ότι καις άλλες 930 το επόμενο δίμηνο.

Aν το αφήσεις ως έχει, δε θα πληρώσεις στον ΗΡΩΝ κατανάλωση... αλλά θα φαίνεται πως έκαψες στην Εlpedison 1850kw μέσα σε 2 μήνες.

Η χαμηλή κλίμακα ΥΚΩ θα πάει στις 800kw και οι υπόλοιπες 1050 kw θα τιμολογηθούν στην μεσαία κλίμακα με 0.05.

1050 x 0.05 = 52.5 ευρώ

Επίσης θα πάρεις επιδότηση ΤΕΜ για 1000kw και θα χάσεις ΤΕΜ για 850kw

850kw * 0.04 = 34 ευρώ

Οπότε ο λογαριασμός της Elpedison θα φουσκώσει κατά 86.5 ευρώ.

-----------------

Αν οι 930 kw είχαν τιμολογηθεί στον ΗΡΩΝ θα πλήρωνες προμήθεια 0.36 τον Ιανουάριο και 0.20 τον Φεβρουάριο (με συνέπεια). Ας βάλω το 1/3 της κατανάλωσης αναλογικά τον Ιανουάριο και τα 2/3 τον Φεβρουάριο...

310*0.36 + 620*0,20 = 235 ευρώ

Αυτές τις κιλοβατώρες αν της πληρώσεις στην Εlpedison θα σου βγούνε:

930 * 0.14 = 130 ευρώ

Απ'τις τιμές προμήθειας θα είσαι κερδισμένος κατά 105 ευρώ, ενώ αν ο ΗΡΩΝ δεν σου έδινε καν τη συνέπεια... τότε το όφελος στην Elpedison είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Άρα 105 ευρώ (τουλάχιστον) που κερδίζεις απ'τη προμήθεια, μείον 86.5 που θα είσαι χαμένος λόγω ΥΚΩ και μειωμένης επιδότησης... τότε κερδισμένος είσαι αν δε κάνεις τίποτα.

 

1 ώρα πριν, barimagas είπε

 

Edit: πήρα στον δεδδηε, δεν πέρασε 01-03 υπάλληλος να μετρήσει. Άρα κάποιος υπάλληλος της ΕΛΠΕ τα έκανε μαντάρα... 

Και τώρα ίσως δημιούργησες μεγαλύτερο μπάχαλο (αν έρθουν να μετρήσουν).

edit: @xraxra θα σου απαντήσω στο θέμα της ΔΕΗ

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, takoulou είπε

Τελικα σε πηραν απο τον Δεδδηε Καλλιθεας;; Τι εγινε;;

Δεν με έχουν πάρει ακόμα οπότε φαντάζομαι ότι θα έχουν τουρνουά στο τάβλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Δεν με έχουν πάρει ακόμα οπότε φαντάζομαι ότι θα έχουν τουρνουά στο τάβλι.

Μαλλον δεν θα σε παρουν... Ασε τι σου ειπαν στο τηλεφωνικο κεντρο... Δεν ισχυουν αυτα που λενε....Ταβλι δεν παιζουν....

Στειλε ενα email..[email protected]  210 987 2300  

[email protected]  210 9872305

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mdendrin είπε

Που βρήκατε την προσφορά με την 20€ επιταγή Σκλαβενίτη και τα 100€ επιμερισμενα σε 5 δόσεις; Εγώ έκανα την αίτηση μέσω του τηλ. κέντρου και δεν είχε τίποτα από αυτά. Μάθαμε τελικά αν επιστρέφεις τα 100€ αν φύγεις σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;

 

Έτσι μου είπε η κοπέλα. Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε. Λογικά επειδή η καταμέτρηση γίνεται κατόπιν δικής μου εντολής; Δεν ξέρω. Πάντως αν δεν έχω αλλάξει μέχρι την Παρασκευή θα κάνω υπαναχώρηση και θα κλείσω αλλού. Μόνο στο Ελλαδιστάν για να αλλάξεις πάροχο χρειάζεται να τους κυνηγήσεις!

Δεν είναι θέμα ελπε, θέμα δεδδηε είναι αυτοί αργούν ο δεδδηε το στέλνει το αίτημα άμεσα, δεν μπορεί να ελέγξει όμως τον δεδδηε πότε θα περάσει κλπ. έμενα όταν δεν είχε περάσει ακόμα ο δεδδηε πήρα κ ρώτησα κ λέω να σας δώσω τον αρ παρ να μου πείτε τι βλέπετε κλπ. τον δίνω και μου λέει έχει στείλει αίτημα η ελπε κλπ κλπ θα βάλω το θέμα σας στα επείγοντα έτσι πέρασαν την επομένη μέρα. βέβαια εγώ μένω κ στο Καπανδρίτι δεν νομίζω πως γίνεται κ χαμος απο μετρήσεις κλπ εδώ οπως γίνεται στο κέντρο πχ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makrixeris είπε

Δεν είναι θέμα ελπε, θέμα δεδδηε είναι αυτοί αργούν ο δεδδηε το στέλνει το αίτημα άμεσα, δεν μπορεί να ελέγξει όμως τον δεδδηε πότε θα περάσει κλπ. έμενα όταν δεν είχε περάσει ακόμα ο δεδδηε πήρα κ ρώτησα κ λέω να σας δώσω τον αρ παρ να μου πείτε τι βλέπετε κλπ. τον δίνω και μου λέει έχει στείλει αίτημα η ελπε κλπ κλπ θα βάλω το θέμα σας στα επείγοντα έτσι πέρασαν την επομένη μέρα. βέβαια εγώ μένω κ στο Καπανδρίτι δεν νομίζω πως γίνεται κ χαμος απο μετρήσεις κλπ εδώ οπως γίνεται στο κέντρο πχ,

Εννοείται ο φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ για την καθυστέρηση. Εδώ ήρθαν και μου άλλαξαν τον μετρητή και την τελευταία ένδειξη του παλιού ρολογιού έκαναν σχεδόν 1 μήνα να την στείλουν στον πάροχο κι εννοείται με πολλά τηλεφωνήματα και πίεση από πλευράς μου. Μία απλή ένδειξη έπρεπε να περάσουν στο σύστημα για να ενημερωθεί ο πάροχος κι αυτοί πετούσαν χαρταετό! Είχα θορυβηθεί με περιπτώσεις που το άφησαν στη μοίρα του και είχε κάνει 3-4 μήνες να ενημερωθεί ο πάροχος για την αλλαγή του μετρητή με ότι αυτό συνεπάγεται. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Εννοείται ο φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ για την καθυστέρηση. Εδώ ήρθαν και μου άλλαξαν τον μετρητή και την τελευταία ένδειξη του παλιού ρολογιού έκαναν σχεδόν 1 μήνα να την στείλουν στον πάροχο κι εννοείται με πολλά τηλεφωνήματα και πίεση από πλευράς μου. Μία απλή ένδειξη έπρεπε να περάσουν στο σύστημα για να ενημερωθεί ο πάροχος κι αυτοί πετούσαν χαρταετό! Είχα θορυβηθεί με περιπτώσεις που το άφησαν στη μοίρα του και είχε κάνει 3-4 μήνες να ενημερωθεί ο πάροχος για την αλλαγή του μετρητή με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Ο Δεδδηε αν πάρει την εντολή θα πρέπει να την εκτελέσει εντός 3-4 ημερών το πολυ. .. Εκτός πολυ  εξαιρετικών περιπτώσεων.. Την μέτρηση την δίνει στον πάροχο όταν πρέπει στην τακτική καταμέτρηση.. Άλλο αν ο πελάτης δίνει ένδειξη στον πάροχο του κάθε μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ο Δεδδηε αν πάρει την εντολή θα πρέπει να την εκτελέσει εντός 3-4 ημερών το πολυ. .. Εκτός πολυ  εξαιρετικών περιπτώσεων.. Την μέτρηση την δίνει στον πάροχο όταν πρέπει στην τακτική καταμέτρηση.. Άλλο αν ο πελάτης δίνει ένδειξη στον πάροχο του κάθε μήνα.. 

Άρα μου λες ότι σε όλες αυτές τις καθυστερήσεις 8-10 εργάσιμων φταίνε οι πάροχοι κι όχι ο ΔΕΔΔΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Άρα μου λες ότι σε όλες αυτές τις καθυστερήσεις 8-10 εργάσιμων φταίνε οι πάροχοι κι όχι ο ΔΕΔΔΗΕ;

Να κοιτάξεις πότε δόθηκε η εντολή στον Δεδδηε να εκτελεστεί; Σου έχουν πει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδώ και 2 μήνες +, αλλαξα απο ΔΕΗ open σε Ηρων Generous γιατι με τους υπολογισμούς μου τότε θα με συνέφερε.

Αν σε 2-3 μηνες αποφασίσω να αλλάξω ξανά πάροχο, θα μου ζητήσουν πίσω το δωρο των 50ευρω ?

Επεξ/σία από gtkminsomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Να κοιτάξεις πότε δόθηκε η εντολή στον Δεδδηε να εκτελεστεί; Σου έχουν πει... 

Μόλις μίλησα με Ελπε και μου είπαν ότι έχουν στείλει το 1ο αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ από τις 28/02 και το 2ο στις 06/03 και περιμένουν. Αν δεν πάρουν την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ δεν θα ολοκληρωθεί η αλλαγή. Δλδ είμαστε έρμαια των υπαλλήλων του ΔΕΔΔΗΕ που όντας μονοπώλειο μας έχει στο περίμενε! Περιττό να σου πω ότι ακόμα περιμένω τηλ. από τον ΔΕΔΔΗΕ της Καλλιθέα για το ραντεβού της καταμέτρησης κατόπιν αιτήματος που έκανα προχθές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...