Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, barimagas είπε

Tελικα ήρθε και εμένα το μήνυμα ότι εκπροσωπούμε από elpe. Ακούστε όμως ενα παράδοξο: υποτίθεται 1-03 με προέλευση απο  δεδδηε, η ενδείξεις είναι οι ίδιες με 17-01 που είχα πάει Ήρων!! Με βλέπω να τα πληρωνω δύο φορές!! Και στο Ήρων και στην elpe.. 

πως ξέρεις αν η ελπε έχει πάρει ενδείξεις ίδιες με 17/1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, barimagas είπε

Όπως το είπες, και δεν είμαι σίγουρος μηπως έκανα εγώ το λάθος διότι εκείνη την ημέρα (01-03) έστειλα εγώ τις ενδείξεις στον Δεδδηε. Βεβαια θυμάμαι ότι δεν έκανα λάθος. Δεν μπορώ όμως να το επιβεβαιώσω.

Screenshot_20230307-205808.jpg

Screenshot_20230307-205836.jpg

Μπορεις να παρεις τηλεφωνο στο 8004004000 να ρωτησεις ποτε εγιναν οι αλλαγες που ειχες ζητησει ,και με  ποιες ενδειξεις εγιναν;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barimagas είπε

Όπως το είπες, και δεν είμαι σίγουρος μηπως έκανα εγώ το λάθος διότι εκείνη την ημέρα (01-03) έστειλα εγώ τις ενδείξεις στον Δεδδηε. Βεβαια θυμάμαι ότι δεν έκανα λάθος. Δεν μπορώ όμως να το επιβεβαιώσω.

Spoiler


Screenshot_20230307-205808.jpg

Screenshot_20230307-205836.jpg

 

Και πάλι δε κατάλαβα τίποτα και μπερδεύτηκα περισσότερα. Για Εlpedison και ΗΡΩΝ έλεγες, τώρα μου πέταξες και ΔΕΗ.

Έκανες αίτηση elpedison πριν τις 1/3 και μετά στις 1/3 έστειλες ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ ενώ ήσουν πελάτης της ΔΕΗ;

Γράψε αναλυτικά:

- Από πότε μέχρι πότε ήσουν σε κάθε πάροχο

- Πότε έδωσες ενδείξεις στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ

- Πότε υπέγραψες τη σύμβαση στην Εlpedison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, takoulou είπε

 

 

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και πάλι δε κατάλαβα τίποτα και μπερδεύτηκα περισσότερα. Για Εlpedison και ΗΡΩΝ έλεγες, τώρα μου πέταξες και ΔΕΗ.

Έκανες αίτηση elpedison πριν τις 1/3 και μετά στις 1/3 έστειλες ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ ενώ ήσουν πελάτης της ΔΕΗ;

Γράψε αναλυτικά:

- Από πότε μέχρι πότε ήσουν σε κάθε πάροχο

- Πότε έδωσες ενδείξεις στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ

- Πότε υπέγραψες τη σύμβαση στην Εlpedison.

Από 17-01 πήγα Ήρων από ΔΕΗ. Και 1-03 πήγα elpe από Ήρων. 1-03 έδωσα στην δεδδηε μέτρηση. Μάλλον είναι λάθος της εφαρμογης της elpe. Δηλαδή θα ήθελα...

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, barimagas είπε

Δες ένα post πίσω έχω screenshot από το app.

δεν κατάλαβα οτι αυτό

Spoiler

Screenshot_20230307-205836.jpg.3f3be9966

είναι απο το app

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και πάλι δε κατάλαβα τίποτα και μπερδεύτηκα περισσότερα. Για Εlpedison και ΗΡΩΝ έλεγες, τώρα μου πέταξες και ΔΕΗ.

να έχει σασπένς , νέο κόλπο είναι , τα παζλ λογαριασμοί πάλιωσαν 😂

1 λεπτό πριν, barimagas είπε

Μάλλον είναι λάθος της εφαρμογης της elpe. Δηλαδή θα ήθελα...

αφού το είδες στείλε email , μην το αφήνεις και μπλέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καλέσω αύριο την υπάλληλο, (αν προλάβω γιατι κλαδεύω ελιές και έχω πεθάνει), να διασταυρώσω τι ένδειξεις πήρε από δεδδηε. Και συγγνώμη για την ανακατοσουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 λεπτό πριν, barimagas είπε

Και 1-03 πήγα elpe από Ήρων. 1-03 έδωσα στην δεδδηε μέτρηση. Μάλλον είναι λάθος της εφαρμογης της elpe. Δηλαδή θα ήθελα...

Aν υπέγραψες elpedison (φαντάζομαι πριν τις 1/3), γιατί έδωσες μετά ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ;

Έπρεπε να περιμένεις να ολοκληρωθεί η αλλαγή είτε με την ένδειξη που έδωσες στην Elpedison, είτε να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια.

Τέσπα το προσπερνάω αυτό και πάμε στο πρόβλημα:

Είτε μπερδεύτηκες εσύ και στις 1/3 έδωσες πάλι τις παλιές ενδείξεις

Είτε μπερδεύτηκε ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ που λαμβάνει τις ενδειξεις απ'τη πλατφόρμα και καταχώρησε τις παλιές για τις 1/3. Έκατσε κι η αλλαγή παρόχου κι έμπλεξε το πράγμα.

Λάθος της εφαρμογής δεν είναι σίγουρα. Εμένα για παράδειγμα η εφαρμογή δείχνει τις τελευταίες 2 μετρήσεις... η 2η είναι δική μου ένδειξη στη πλατφόρμα της Elpe και η 1η ένδειξη είναι από τις 31/1 που έγινε η αλλαγή παρόχου και γράφει ΔΕΔΔΗΕ.

Επομένως για να γράφει το MyElpedison τις ενδείξεις που ανέβασες στη φώτο με ημερομηνία 1/3... τότε αυτές είναι οι ενδείξεις που τράβηξαν απ'το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ.

Πρέπει να πας άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου να ενημερώσεις για το μπάχαλο που έγινε ώστε να ακυρώσουν την ένδειξη στις 1/3 και να έρθουν άμεσα για επιτόπια καταμέτρηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, barimagas είπε

Θα καλέσω αύριο την υπάλληλο, (αν προλάβω γιατι κλαδεύω ελιές και έχω πεθάνει), να διασταυρώσω τι ένδειξεις πήρε από δεδδηε. Και συγγνώμη για την ανακατοσουρα.

αν η ελπέ παίρνει απο ΔΕΔΔΗΕ και όχι φωτό/ένδειξη πελάτη θα είναι τεράστιο πρόβλημα για όλους (πλην όσων έδωσαν μέτρηση στην αίτηση)

@ekrepali κάνε και εσύ κανα τσεκ μήπως είναι πρόβλημα συστήματος της ελπε και τρέχετε με την πολυαγαπημένη

άκυρο , τώρα είδα οτι πόσταρες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν η ελπέ παίρνει απο ΔΕΔΔΗΕ και όχι φωτό/ένδειξη πελάτη θα είναι τεράστιο πρόβλημα για όλους (πλην όσων έδωσαν μέτρηση στην αίτηση)

@ekrepali κάνε και εσύ κανα τσεκ μήπως είναι πρόβλημα συστήματος της ελπε και τρέχετε με την πολυαγαπημένη

Μια χαρά είναι εμένα... λέει ένδειξη 31/1 (ΔΕΔΔΗΕ) αλλά είναι η ένδειξη που έδωσα εγώ στο κατάστημα.

Στον συμφορουμήτη έκανε πατάτα ο ΔΕΔΔΗΕ στην αλλαγή, λαμβάνοντας υπόψιν τη παλιά ένδειξη. Ή μπερδεύτηκε ο συμφορουμήτηςη κι έδωσε τις παλιές ενδείξεις στις 1/3.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

έκανα edit πριν , η Vodafone έκοψε το 3G γιατί ήταν "αρχαία τεχνολογία" και ξέμεινα με το μοντέρνο 4G ...καταλαβαίνεις ταχύτητες και διακοπές της κόκκινης στην περιοχή μας  😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 23-02 υπέγραψα συμβολαιο με ελπε, και επειδη μέχρι 01-03 περιμενα ακόμα υπάλληλο της δεδδεη να μετρήσει... σε συναρτήση ότι έγραφε πανάκριβα και ο Ήρων... είπα να επισπεύσω την διαδικασία δινοντας μετρησεις. Ας γίνει μπαχαλο τώρα, είμαι χωριό με άδεια και κλαδεύω ελιές δεν μπορώ να παω στον δεδδηε. Δεν προλαβαίνω. Απλά θα πάρω τηλέφωνο όταν μπορέσω. Κομμάτια να γίνει. Ήταν στραβό το κλήμα, το έφαγε και ο γάιδαρος.

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβως, πληρωσα τον τελικο της we, οποτε τωρα τι ακριβως τους στελνω σε email για να μου πιστωσουν την εκπτωση συνεπειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβως, πληρωσα τον τελικο της we, οποτε τωρα τι ακριβως τους στελνω σε email για να μου πιστωσουν την εκπτωση συνεπειας?

αρχικά ζητάς μέσω email να σου δώσουν τη συνέπεια, δε χρειάζεται κάποιο πολύπλοκο κείμενο

επισύναψε και την απόδειξη πληρωμής αν είναι στο email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, barimagas είπε

Από 23-02 υπέγραψα συμβολαιο με ελπε, και επειδη μέχρι 01-03 περιμενα ακόμα υπάλληλο της δεδδεη να μετρήσει... σε συναρτήση ότι έγραφε πανάκριβα και ο Ήρων... είπα να επισπεύσω την διαδικασία δινοντας μετρησεις. Ας γίνει μπαχαλο τώρα, είμαι χωριό με άδεια και κλαδεύω ελιές δεν μπορώ να παω στον δεδδηε. Δεν προλαβαίνω. Απλά θα πάρω τηλέφωνο όταν μπορέσω. Κομμάτια να γίνει. Ήταν στραβό το κλήμα, το έφαγε και ο γάιδαρος.

Kοίτα να δεις... αν το διάστημα που ήσουν στον ΗΡΩΝ δε πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση, τότε η κατανάλωση σου στον ΗΡΩΝ θα είναι μηδενική και θα πληρώσεις μόνο τα δημοτικά τέλη. Αν είχες προπληρώσει έναντι κατανάλωση θα τη πάρεις πίσω στον τελικό.

Οπότε τις κιλοβατώρες που έκαψες στον ΗΡΩΝ θα τις πληρώσεις στην Εlpedison, με τιμές Μαρτίου, Απριλίου, Μαϊου... μέχρι να έρθει δηλαδή να πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ προγραμματισμένη καταμέτρηση.

Αν έχεις όμως μεγάλη κατανάλωση, δηλαδή τη κατανάλωση για την οποία δεν έχεις τιμολογηθεί συν αυτά που θα κάψεις μέχρι τότε, και αυτές οι κιλοβατώρες χρεωθούν σε μικρή χρονική περίοδο θα σου φουσκώσουν τα ΥΚΩ κλπ...

Γράψε λίγο:

- Πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ.

- Πόσες κιλοβατώρες έκαψες πραγματικά από 17/1 ως σήμερα

- Αν έχεις ΚΟΤ ή όχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...