Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ παρέλαβα σήμερα απ'το κατάστημα της Elpedison την 20ευρη επιταγή του Σκλαβενίτη (30/1 είχα υπογράψει τη σύμβαση).  Πετσέτες δεν είδα πουθενά πάντως... είτε τις παρέλαβαν νωρίτερα, είτε (πιο πιθανό) ακόμα τις περιμένους όσοι τις επέλεξαν. 😄

Που βρήκατε την προσφορά με την 20€ επιταγή Σκλαβενίτη και τα 100€ επιμερισμενα σε 5 δόσεις; Εγώ έκανα την αίτηση μέσω του τηλ. κέντρου και δεν είχε τίποτα από αυτά. Μάθαμε τελικά αν επιστρέφεις τα 100€ αν φύγεις σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;

 

9 λεπτά πριν, makrixeris είπε

ραντεβού ? εμένα ετσι περνάνε κ μετράνε δεν παίρνουν τηλ. εγω κατάλαβα οτι πέρασαν κ μέτρησαν επειδή είδα πειραγμένο το παντζούρι που έχουμε μέσα τα ρολόγια.

Έτσι μου είπε η κοπέλα. Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε. Λογικά επειδή η καταμέτρηση γίνεται κατόπιν δικής μου εντολής; Δεν ξέρω. Πάντως αν δεν έχω αλλάξει μέχρι την Παρασκευή θα κάνω υπαναχώρηση και θα κλείσω αλλού. Μόνο στο Ελλαδιστάν για να αλλάξεις πάροχο χρειάζεται να τους κυνηγήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, skantsos είπε

Στις 21/02/2023 πήγα σε κατάστημα της elpedison και υπέγραψα συμβόλαιο για το economy. Τους έδωσα φωτο με την ένδειξη του μετρητή την οποία την αναγράψανε και πάνω στην αίτηση. Στις 01/03/2023 πέρασε τυχαίως και ο ΔΕΔΔΗΕ.

Στις 02/03/2023 ξαναπήγα στο κατάστημα να ρωτήσω σε τι φάση βρίσκεται η αίτησή μου, και μου απαντήσανε οτι είναι όλα καλά και οτι έχει σταλεί.

Ακόμα περιμένω...

Σήμερα θα πάω για φασαρία, λογω οτι μου είχανε πει οτι σε τρεις μέρες απο την υπογραφή το πολυ θα είστε πελάτης μας. (Δεν είμαι)

Μια απο τα ίδια και εγώ για αίτηση από 22-02. Αναγνωρίζουν απο elpe την καθυστέρηση παρόλαυτα και μετα από 3 τηλέφωνα εξακολουθούν να μην έχουν στειλει τίποτα στον Δεδδηε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, S90 είπε

Μια απο τα ίδια και εγώ για αίτηση από 22-02. Αναγνωρίζουν απο elpe την καθυστέρηση παρόλαυτα και μετα από 3 τηλέφωνα εξακολουθούν να μην έχουν στειλει τίποτα στον Δεδδηε.

Είναι μέχρι να ξεκινήσουν οι υπαναχωρήσεις και αγχωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Και η Ελίν πάντως με καθυστέρησε 8 εργάσιμες

Λες να τα κάνει επίτηδες ο ΔΕΔΔΗΕ για να μην γυροφέρνουμε και να επιστρέψουμε στην ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Λες να τα κάνει επίτηδες ο ΔΕΔΔΗΕ για να μην γυροφέρνουμε και να επιστρέψουμε στην ΔΕΗ;

Δεν παίζει αυτό το σενάριο.. Αν δοθεί η εντολή από τον προμηθευτή εντός 3-4 ημερών θα πρέπει να εκτελεστεί.. Συνήθως αργούν οι πάροχοι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

και μετά να στείλεις αυτό το αίτημα με email.

@ekrepali κανω copy paste δηλαδη αυτο στο spoiler και τους το στέλνω?

 
 
4 ώρες πριν, korakios είπε

Και η Ελίν πάντως με καθυστέρησε 8 εργάσιμες

ακριβως τοσο και εμενα

Επεξ/σία από jasonas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mdendrin είπε

Που βρήκατε την προσφορά με την 20€ επιταγή Σκλαβενίτη

  🔽

Στις 30/1/2023 στις 12:48 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Πήγα πριν λίγο σε κατάστημα και υπέγραψα... ελπίζω σε 1-2 μέρες να πάρω εκπροσώπηση. Επίσης για συμβάσεις που γίνονται σε φυσικό κατάστημα δίνουν ένα απ'τα εξής δώρα:

- 20 ευρώ επιταγή Σκλαβενίτη

- 1 σετ πετσέτες Coco Mat αξίας 100 ευρώ (λογικά υπερκοστολογημένες... κάνα 20άρικο θα αξίζουν κι αυτές)

- Κάρτα υγείας με συνεργαζόμενους γιατρούς (πολύ μικρές καλύψεις, δεν αξίζει ούτε καν για οδοντίατρο).

Κανονικά ως ενεργειακός τουρίστας έπρεπε να διαλέξω τις πετσέτες, αλλά διάλεξα την 20ευρη του Σκλαβενίτη. 😝

Εν τω μεταξύ αυτά τα δώρα είναι "στο μιλητό". Δεν αναγράφονται πουθενά στη σύμβαση, απλά κάποια στιγμή παίρνουν τηλέφωνο να τα παραλάβουμε απ'το κατάστημα. Ούτε όροι υπάρχει πχ αν φύγουμε τον άλλο μήνα και δεν τα έχουμε πάρει ως τότε, τα χάνουμε; Άγνωστο. Θα αρκεστώ στη προσκοπική τιμή της κοπελιάς που ήταν άκρως εξυπηρετική και καθυσηχαστική. 😆
 

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

Και η Ελίν πάντως με καθυστέρησε 8 εργάσιμες

  🔽 :P Θέλουν λίγο σπρώξιμο... αλλιώς πας βάσει προτεραιότητας.

Στις 4/1/2023 στις 3:11 ΜΜ, ekrepali είπε

Πρέπει να στείλεις τα δικαιολογητικά, να τους πάρεις τηλέφωνο να τους ρωτήσεις αν τα έλαβαν (πες και καλά ότι σκάλωσε το internet), μετά θα σου στείλουν καμιά 20ριά σελίδες που πρέπει να εκτυπώσεις, να υπογράψεις, να σκανάρεις, να τα στείλεις πίσω... μετά ξανά τηλέφωνο να ρωτήσεις αν τα έλαβαν (πάλι κόλλησε δήθεν το καταραμένο το internet) και αν επιβεβαιώσουν επί τόπου ότι όλα είναι οκ, τα προωθούν άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  🔽 :P Θέλουν λίγο σπρώξιμο... αλλιώς πας βάσει προτεραιότητας.

ξέρεις οτι συχαίνομαι τα τηλέφωνα 😁

2023 και θα στέλνουμε γράμμα ή fax στο τέλος ....στην τελική ας επανέλθει ο τηλέγραφος να κάνουμε γούστα

πάντως καμία σχέση με ελπέ που κάνουν σαν να μη θέλουν πελάτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

ξέρεις οτι συχαίνομαι τα τηλέφωνα 😁

2023 και θα στέλνουμε γράμμα ή fax στο τέλος ....στην τελική ας επανέλθει ο τηλέγραφος να κάνουμε γούστα

πάντως καμία σχέση με ελπέ που κάνουν σαν να μη θέλουν πελάτες

Σε δύο μέρες άλλαξε το νούμερο παροχής, τώρα αργούνε όλοι γιατί φύγανε όλοι από τη ΔΕΗ και τους την σπανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα ήρθε και εμένα το μήνυμα ότι εκπροσωπούμε από elpe. Ακούστε όμως ενα παράδοξο: υποτίθεται 1-03 με προέλευση απο  δεδδηε, η ενδείξεις είναι οι ίδιες με 17-01 που είχα πάει Ήρων!! Με βλέπω να τα πληρωνω δύο φορές!! Και στο Ήρων και στην elpe.. 

 

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, barimagas είπε

Tελικα ήρθε και εμένα το μήνυμα ότι εκπροσωπούμε από elpe. Ακούστε όμως ενα παράδοξο: υποτίθεται 1-03 με προέλευση απο  δεδδηε, η ενδείξεις είναι οι ίδιες με 4-01 που είχα πάει Ήρων!! Με βλέπω να τα πληρωνω δύο φορές!! Και στο Ήρων και στην elpe.. 

 

Γράψτα λίγο πιο ξεκάθαρα... έγινε η αλλαγή 1 Μαρτίου με ένδειξη που είχε πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ στις 4 Ιανουαρίου;

Διπλές χρεώσεις σε ΗΡΩΝ και Elpe δε θα γίνουν, αλλά αν συνέβη τέτοιο λάθος... τότε όλη η κατανάλωση του 4μήνου θα χρεωθεί στο επόμενο δίμηνο (δηλαδή φουσκωμένα ΥΚΩ, μειωμένη επιδότηση και πιθανή υπέρβαση ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 4:44 ΜΜ, mdendrin είπε

ναι κάλεσα στο 2111900500 και μου είπαν ότι έστειλαν σήμα ώστε να με καλέσουν από το πρακτορείο Καλλιθεας για να κλείσουμε ραντεβού για την καταμέτρηση.  

Τελικα σε πηραν απο τον Δεδδηε Καλλιθεας;; Τι εγινε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γράψτα λίγο πιο ξεκάθαρα... έγινε η αλλαγή 1 Μαρτίου με ένδειξη που είχε πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ στις 4 Ιανουαρίου;

Διπλές χρεώσεις σε ΗΡΩΝ και Elpe δε θα γίνουν, αλλά αν συνέβη τέτοιο λάθος... τότε όλη η κατανάλωση του 4μήνου θα χρεωθεί στο επόμενο δίμηνο (δηλαδή φουσκωμένα ΥΚΩ, μειωμένη επιδότηση και πιθανή υπέρβαση ΚΟΤ)

Όπως το είπες, και δεν είμαι σίγουρος μηπως έκανα εγώ το λάθος διότι εκείνη την ημέρα (01-03) έστειλα εγώ τις ενδείξεις στον Δεδδηε. Βεβαια θυμάμαι ότι δεν έκανα λάθος. Δεν μπορώ όμως να το επιβεβαιώσω.

 

Screenshot_20230307-205836.jpg

Screenshot_20230307-205808__01.jpg

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...