Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Καλησπερες! Να ρωτήσω κατι, ο τελικος λογαριασμος που βγηκε ειναι σωστος? Γιατι σαν να μου φαινεται παραφουσκωμενος για 2 μηνες μονο...

  Απόκρυψη περιεχομένων

111.png.694c0672b472d19dbf6c01a0a45f67ef.png22.png.038c2fe58f57c2729b813199b1be129b.png

 

και επίσης

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/11/We-Blue_RAE_December.pdf

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/12/We-Blue_RAE_January-2023.pdf

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2023/01/We-Blue_RAE_February-2023.pdf

για επαλήθευση επιδοτήσεων κοιτάς το φύλλο "Ιστορικό Επιδοτήσεων" του excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα , σχετικά με προηγούμενη ερώτηση που είχα κάνει για οικονομικότερο συμβόλαιο από αυτό που έχω ( 24 ώρες νυχτερινό , elpedison) , μου απαντήσατε Elpedison Economy. 

Σήμερα , με κάλεσαν και μου έκαναν προσφορά από την elpedison 0,1 € / kWh , -100€ χωρισμένα ανά 20€ σε 5 μήνες και δωροκάρτα 40€ για σκλαβενίτη . Επίσης μου είπε πως δεν έχει πάγια ...

Επειδή δεν βγάζω πολύ άκρη με αυτά και με τα κόλπα που κάνουν , τι με συμφέρει περισσότερο ; Economy ή αυτή η προσφορά ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xtolicc είπε

Καλησπέρα , σχετικά με προηγούμενη ερώτηση που είχα κάνει για οικονομικότερο συμβόλαιο από αυτό που έχω ( 24 ώρες νυχτερινό , elpedison) , μου απαντήσατε Elpedison Economy. 

Σήμερα , με κάλεσαν και μου έκαναν προσφορά από την elpedison 0,1 € / kWh , -100€ χωρισμένα ανά 20€ σε 5 μήνες και δωροκάρτα 40€ για σκλαβενίτη . Επίσης μου είπε πως δεν έχει πάγια ...

Επειδή δεν βγάζω πολύ άκρη με αυτά και με τα κόλπα που κάνουν , τι με συμφέρει περισσότερο ; Economy ή αυτή η προσφορά ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Για ποιο προγραμμα της Ελπεγδυσον ειναι η προσφορα που σου προτειναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xtolicc είπε

Καλησπέρα , σχετικά με προηγούμενη ερώτηση που είχα κάνει για οικονομικότερο συμβόλαιο από αυτό που έχω ( 24 ώρες νυχτερινό , elpedison) , μου απαντήσατε Elpedison Economy. 

Σήμερα , με κάλεσαν και μου έκαναν προσφορά από την elpedison 0,1 € / kWh , -100€ χωρισμένα ανά 20€ σε 5 μήνες και δωροκάρτα 40€ για σκλαβενίτη . Επίσης μου είπε πως δεν έχει πάγια ...

Επειδή δεν βγάζω πολύ άκρη με αυτά και με τα κόλπα που κάνουν , τι με συμφέρει περισσότερο ; Economy ή αυτή η προσφορά ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

μπερδεμένα είναι

0,10 είναι μόνο για Μάρτιο για τα πρώτα 500kw κατανάλωσης με επιδότηση , Απρίλιο άγνωστο

τέτοια τιμή μόνο το economy έχει , μάθε όνομα προγράμματος και πάρε γραπτώς οτι δεν επιστρέφεις τα δώρα σε αποχώρηση (που έτσι κι αλλιώς θα κάνεις πριν απο 1/8/23 ή αν καταργηθεί ο μηχανισμός και επιστρέψουμε στις ρήτρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για να καταλαβω, δεν έχουν υπολογίσει στον τελικό, την έκπτωση συνέπειας? 

 

Επισης βλέπω κάποιες χρεώσεις 0,42 και 0,36 στις αναλυτικές χρεώσεις που δεν μπορώ να καταλάβω πως υπολογίζονται γιατί δεν τις βλέπω και στους τιμοκαταλογους που έβγαλε η we τους τελευταίους 3 μηνες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Για ποιο προγραμμα της Ελπεγδυσον ειναι η προσφορα που σου προτειναν;

Δεν μου είπαν όνομα προγράμματος. 

35 λεπτά πριν, korakios είπε

τέτοια τιμή μόνο το economy έχει , μάθε όνομα προγράμματος και πάρε γραπτώς οτι δεν επιστρέφεις τα δώρα σε αποχώρηση (που έτσι κι αλλιώς θα κάνεις πριν απο 1/8/23 ή αν καταργηθεί ο μηχανισμός και επιστρέψουμε στις ρήτρες)

αυτό θα κάνω , θα την ζητήσω γραπτώς.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Οποτε για να καταλαβω, δεν έχουν υπολογίσει στον τελικό, την έκπτωση συνέπειας? 

 

Επισης βλέπω κάποιες χρεώσεις 0,42 και 0,36 στις αναλυτικές χρεώσεις που δεν μπορώ να καταλάβω πως υπολογίζονται γιατί δεν τις βλέπω και στους τιμοκαταλογους που έβγαλε η we τους τελευταίους 3 μηνες... 

εγώ τις βλέπω πάντως

19 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Οποτε για να καταλαβω, δεν έχουν υπολογίσει στον τελικό, την έκπτωση συνέπειας? 

ζητάς έκτακτο πιστωτικό αφού πληρώσεις το λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ζητάς έκτακτο πιστωτικό αφού πληρώσεις το λογαριασμό

Και αυτο πως το κάνω, μεσω email? 

Επισης το εκτακτο πιστωτικό είναι η διαφορά που θα είχα με έκπτωση συνέπειας οποτε και θα μου την πιστωσουν μεταγενεστερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Και αυτο πως το κάνω, μεσω email? 

Επισης το εκτακτο πιστωτικό είναι η διαφορά που θα είχα με έκπτωση συνέπειας οποτε και θα μου την πιστωσουν μεταγενεστερα? 

Πρέπει να πληρώσεις εμπόθεσμα τον τελικό λογαριασμό και μετά να στείλεις αυτό το αίτημα με email.

  

Στις 2/3/2023 στις 10:58 ΠΜ, ekrepali είπε

 ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/02/2023 πήγα σε κατάστημα της elpedison και υπέγραψα συμβόλαιο για το economy. Τους έδωσα φωτο με την ένδειξη του μετρητή την οποία την αναγράψανε και πάνω στην αίτηση. Στις 01/03/2023 πέρασε τυχαίως και ο ΔΕΔΔΗΕ.

Στις 02/03/2023 ξαναπήγα στο κατάστημα να ρωτήσω σε τι φάση βρίσκεται η αίτησή μου, και μου απαντήσανε οτι είναι όλα καλά και οτι έχει σταλεί.

Ακόμα περιμένω...

Σήμερα θα πάω για φασαρία, λογω οτι μου είχανε πει οτι σε τρεις μέρες απο την υπογραφή το πολυ θα είστε πελάτης μας. (Δεν είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skantsos είπε

Σήμερα θα πάω για φασαρία, λογω οτι μου είχανε πει οτι σε τρεις μέρες απο την υπογραφή το πολυ θα είστε πελάτης μας. (Δεν είμαι)

Τσέκαρες εδώ τον αριθμό παροχής; Δεν έχει αλλάξει ακόμα; https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

 Εγώ παρέλαβα σήμερα απ'το κατάστημα της Elpedison την 20ευρη επιταγή του Σκλαβενίτη (30/1 είχα υπογράψει τη σύμβαση).  Πετσέτες δεν είδα πουθενά πάντως... είτε τις παρέλαβαν νωρίτερα, είτε (πιο πιθανό) ακόμα τις περιμένους όσοι τις επέλεξαν. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, skantsos είπε

Στις 21/02/2023 πήγα σε κατάστημα της elpedison και υπέγραψα συμβόλαιο για το economy. Τους έδωσα φωτο με την ένδειξη του μετρητή την οποία την αναγράψανε και πάνω στην αίτηση. Στις 01/03/2023 πέρασε τυχαίως και ο ΔΕΔΔΗΕ.

Στις 02/03/2023 ξαναπήγα στο κατάστημα να ρωτήσω σε τι φάση βρίσκεται η αίτησή μου, και μου απαντήσανε οτι είναι όλα καλά και οτι έχει σταλεί.

Ακόμα περιμένω...

Σήμερα θα πάω για φασαρία, λογω οτι μου είχανε πει οτι σε τρεις μέρες απο την υπογραφή το πολυ θα είστε πελάτης μας. (Δεν είμαι)

Καλησπέρα.. Πήρες  τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις αν έχει γίνει αυτή  η αλλαγή; Και πότε έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τσέκαρες εδώ τον αριθμό παροχής; Δεν έχει αλλάξει ακόμα; https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

 Εγώ παρέλαβα σήμερα απ'το κατάστημα της Elpedison την 20ευρη επιταγή του Σκλαβενίτη (30/1 είχα υπογράψει τη σύμβαση).  Πετσέτες δεν είδα πουθενά πάντως... είτε τις παρέλαβαν νωρίτερα, είτε (πιο πιθανό) ακόμα τις περιμένους όσοι τις επέλεξαν. 😄

Το τσέκαρα, δεν έχει αλλάξει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mdendrin είπε

ναι κάλεσα στο 2111900500 και μου είπαν ότι έστειλαν σήμα ώστε να με καλέσουν από το πρακτορείο Καλλιθεας για να κλείσουμε ραντεβού για την καταμέτρηση.  

ραντεβού ? εμένα ετσι περνάνε κ μετράνε δεν παίρνουν τηλ. εγω κατάλαβα οτι πέρασαν κ μέτρησαν επειδή είδα πειραγμένο το παντζούρι που έχουμε μέσα τα ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...