Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, hightmare είπε

ok ευχαριστω για την απαντηση στην παρακαυω εικονα ειναι αυτα που ζητησες

άρα επιβεβαιώνεται οτι η χρέωση έσπασε αναλογικά για Ιαν και Φεβ με τις αντίστοιχες τιμές και επιδοτήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

10 ψηφία βάζεις !!!!

Δεν βάζεις το 1' πριν το κενό !!

ΥΓ. Αν βρεις άκρη με την πάγια , γραφτο γιατί δεν ξέρω.

Από πού ενεργοποιείς την πάγια ?

Από το my Elin η την τράπεζα ?

Κομπλέ το έκανα 10 ψηφία ήθελε χωρίς κενά και παύλες. Για την πάγια αν έχω κάτι νεότερο θα γράψω. Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω. 

36 λεπτά πριν, hightmare είπε

Καλησπερα πρωτος λογαριασμος ελιν η απορια μου αν ξερει καποιος ειναι γιατι δεν ειναι χρεωμενες ολες οι κιλοβατωρες με  0,185 οπως ειναι το προγραμμα αλλα  εχει και 75 ημερας με 0,375 οπως και 72 νυχτας με 0,375

image.png

Η ελιν έχει ίδια χρέωση και στις ημέρας και στις νύχτας. Η διαφορά στην χρέωση ειναι γιατί είχες λίγες κιλοβατωρες σε προηγούμενο μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μέχρι στιγμής την έχω βγάλει τζάμπα στην Elpedison.

Είμαι πελάτης από 31/1, το παράθυρο για ένδειξη έκλεισε στις 28/2, κι ακόμα περιμένω.

Μήπως έχουν το ίδιο στυλ με τον ΗΡΩΝ, δηλαδή τιμολόγηση με 1 μήνα καθυστέρηση; Γνωρίζει κανένας παλιός;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχω μέχρι στιγμής την έχω βγάλει τζάμπα στην Elpedison.

Είμαι πελάτης από 31/1, το παράθυρο για ένδειξη έκλεισε στις 28/2, κι ακόμα περιμένω.

Μήπως έχουν το ίδιο στυλ με τον ΗΡΩΝ, δηλαδή τιμολόγηση με 1 μήνα καθυστέρηση; Γνωρίζει κανένας παλιός;

 

αν θυμαμε καλα βγαζουν λογαριασμους στανταρ ημερομηνιες τουλαχιστον σε μενα που δεν εδινα μετρησες πχ εβγαινε στις 25 καθε μηνα δε ξερω τωρα αν αλλαξε γιατι την εκανα με ελαφρα μετα τις ρητρες και τους λογαρισμους που μου στειλαν παρε τηλ λογικα θα σου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις κάλεσα στο τηλ. κέντρο της Ελπεντισον για να τους κάνω παράπονα για την καθυστέρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Τους ρώτησα αν μπορώ να δώσω εγώ την ένδειξη ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η αλλαγή κι η κοπέλα αφού ρώτησε κάποιον εκεί, γιατί με έβαλε στην αναμονή, μου είπε ότι θα την δεχτούν ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία σε 2 περίπου εργάσιμες από σήμερα. Την έδωσα και μόλις έχω νεότερα ενημερώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Παίδες μόλις κάλεσα στο τηλ. κέντρο της Ελπεντισον για να τους κάνω παράπονα για την καθυστέρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Τους ρώτησα αν μπορώ να δώσω εγώ την ένδειξη ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η αλλαγή κι η κοπέλα αφού ρώτησε κάποιον εκεί, γιατί με έβαλε στην αναμονή, μου είπε ότι θα την δεχτούν ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία σε 2 περίπου εργάσιμες από σήμερα. Την έδωσα και μόλις έχω νεότερα ενημερώνω.

Γιατί άργησαν από τον Δεδδηε; Πήρες τηλέφωνο να ρωτήσεις αν ισχύει η καθυστέρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά και στην ΕΛΙΝ που πήγα για το κομμωτήριό μου, το ίδιο πράγμα συμβαίνει. Βάζουν την βασική επιδότηση μόνο...
Και τον Γενάρη αλλά και τον Φλεβάρη του 2023, πήραμε τρίχες...
Πλήρωσα τελική τιμή 31,6€/kWh τον μήνα Ιανουάριο στην nrg....
Έστειλα διαμαρτυρία ηλεκτρονικά και μου ήρθε η ακόλουθη απάντηση....

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Αξιότιμε κύριε XXX,

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4 / ΦΕΚ β 3 / 03.01.2023, οι μη οικιακές παροχές ισχύος μέχρι και 35KVA και καταναλώσεις μικρότερες των 2.000 kWh, οι παροχές που έχουν κύρια δραστηριότητα με ΚΑΔ 10.71 καθώς και παροχές αγροτικής χρήσης μέχρι και τον μήνα Νοέμβριο 2022 λαμβάνουν την επιπλέον επιδότηση. Για τους μήνες από Δεκέμβριου έως και σήμερα δεν έχουμε λάβει ΦΕΚ με τις επιπλέον επιδοτήσεις καθώς και προϋποθέσεις που ακολουθούν αυτές.Στο πλαίσιο αυτό θα σας αποσταλεί να συμπληρώσετε μια Υπεύθυνη Δήλωση προκειμένου όταν εκδοθεί νέο ΦΕΚ, να σας αποδοθεί η επιδότησή που θα έχει οριστεί.

 

Τι να πεις με αυτήν την κατάσταση... Μου χρωστάει η Elpedison, μου χρωστάει η nrg, μου χρωστάσει η Ελίν.
Mάλλον πρέπει να αρχίσω να χρωστάω κι εγώ.... 

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, takoulou είπε

Γιατί άργησαν από τον Δεδδηε; Πήρες τηλέφωνο να ρωτήσεις αν ισχύει η καθυστέρηση;

Πολλοί συνφορμίτες που έχουν κάνει αίτηση από τις 21/02 στο Ελπεντισον economy, ακόμα περιμένουν να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Προσωπικά είχα κάνει αίτηση στις 28/02 και μου είπαν σε 5 εργάσιμες θα ολοκληρωθεί ενώ ακόμα περιμένω να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Γιατί δέχονται μόνο την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ δεν το καταλαβαίνω. Αν το άφηνα στη μοίρα του, η αλλαγή θα γινόταν μετά τα μέσα του μήνα και θα είχα πληρώσει χρυσές τις κιλοβατώρες του Generous Home. Τεσπα τους πίεσα με παράπονα για την καθυστέρηση και τελικά δέχτηκαν την δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Πολλοί συνφορμίτες που έχουν κάνει αίτηση από τις 21/02 στο Ελπεντισον economy, ακόμα περιμένουν να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Προσωπικά είχα κάνει αίτηση στις 28/02 και μου είπαν σε 5 εργάσιμες θα ολοκληρωθεί ενώ ακόμα περιμένω να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Γιατί δέχονται μόνο την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ δεν το καταλαβαίνω. Αν το άφηνα στη μοίρα του, η αλλαγή θα γινόταν μετά τα μέσα του μήνα και θα είχα πληρώσει χρυσές τις κιλοβατώρες του Generous Home. Τεσπα τους πίεσα με παράπονα για την καθυστέρηση και τελικά δέχτηκαν την δική μου.

Απλά ο Δεδδηε είναι υποχρεωμένος να περάσει εντός 3-4 ημερών.. Μήπως είχε υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Σε ποια περιοχή του Δεδδηε μιλάμε.. Εσυ μίλησες με τον Δεδδηε να το ρωτήσεις;;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, takoulou είπε

Απλά ο Δεδδηε είναι υποχρεωμένος να περάσει εντός 3-4 ημερών.. Μήπως είχε υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Σε ποια περιοχή του Δεδδηε μιλάμε.. Εσυ μίλησες με τον Δεδδηε να το ρωτήσεις;;

Μόλις κάλεσα τον ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι θα στείλουν ειδοποίηση από τα κεντρικά στο πρακτορείο της Καλλιθέας για να περάσουν με ραντεβού αφού με καλέσουν στο κινητό. Δεν γνωρίζουν στα κεντρικά γιατί δεν πέρασαν μέχρι τώρα. Όπως φαίνεται θα έχουν πολλές αλλαγές να διαχειριστούν ή θα είναι απασχολημένοι σε τουρνουά τάβλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Μόλις κάλεσα τον ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι θα στείλουν ειδοποίηση από τα κεντρικά στο πρακτορείο της Καλλιθέας για να περάσουν με ραντεβού αφού με καλέσουν στο κινητό. Δεν γνωρίζουν στα κεντρικά γιατί δεν πέρασαν μέχρι τώρα. Όπως φαίνεται θα έχουν πολλές αλλαγές να διαχειριστούν ή θα είναι απασχολημένοι σε τουρνουά τάβλι! 

Εσυ πήρες το τηλεφωνικό κέντρο;; Μου φαίνεται δύσκολο..Φαινόταν η εντολή της αλλαγής; Μάλλον θα σου έρθει το ραντεβού με μήνυμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Εσυ πήρες το τηλεφωνικό κέντρο;; Μου φαίνεται δύσκολο..Φαινόταν η εντολή της αλλαγής; Μάλλον θα σου έρθει το ραντεβού με μήνυμα.. 

ναι κάλεσα στο 2111900500 και μου είπαν ότι έστειλαν σήμα ώστε να με καλέσουν από το πρακτορείο Καλλιθεας για να κλείσουμε ραντεβού για την καταμέτρηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mdendrin είπε

ναι κάλεσα στο 2111900500 και μου είπαν ότι έστειλαν σήμα ώστε να με καλέσουν από το πρακτορείο Καλλιθεας για να κλείσουμε ραντεβού για την καταμέτρηση.  

Αυτό είναι το τηλεφωνικό κέντρο του Δεδδηε.. Έχει και άλλο δωρεάν τηλέφωνο 8004004000... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Καλησπερες! Να ρωτήσω κατι, ο τελικος λογαριασμος που βγηκε ειναι σωστος? Γιατι σαν να μου φαινεται παραφουσκωμενος για 2 μηνες μονο...

  Απόκρυψη περιεχομένων

111.png.694c0672b472d19dbf6c01a0a45f67ef.png22.png.038c2fe58f57c2729b813199b1be129b.png

 

Είναι για 2 μήνες μόνο αλλά σε αυτούς τους μήνες είχες 1751kwh κατανάλωση. Μίλα με τη we μήπως σου εκδώσουν λογαριασμό έκτακτο με την έκπτωση συνέπειας του τελικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...