Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@korakiosβρήκα το pdf της we energy για Σεπτέμβριο. Το έχω κατεβάσει.  Λέει ξεκάθαρα 0,52 γ21 γ22 και γ23 0,55 γ1 γ1Ν και κάνει 0,01 έκπτωση συνέπειας. 

 

Τώρα δεν γνωρίζω αν μπορεί να αλλάξει. 

Αν άλλαξει εγώ την πάτησα πάντως γιατί έστειλα προσφορά σε πελάτη άποψη με βάση τους υπολογισμούς για  ρεύμα 0,51-0,25(θεωρητική επιδότηση) . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, aguero88 είπε

@korakiosβρήκα το pdf της we energy για Σεπτέμβριο. Το έχω κατεβάσει.  Λέει ξεκάθαρα 0,52 γ21 γ22 και γ23 0,55 γ1 γ1Ν και κάνει 0,01 έκπτωση συνέπειας. 

 

Τώρα δεν γνωρίζω αν μπορεί να αλλάξει. 

Αν άλλαξει εγώ την πάτησα πάντως γιατί έστειλα προσφορά σε πελάτη άποψη με βάση τους υπολογισμούς για  ρεύμα 0,51-0,25(θεωρητική επιδότηση) . 

 

ναι το ξέρω οτι τόσο έγραφε , μάλλον δε θα είναι τόσο

και πάλι με 0,61 συμφέρει για Σεπτέμβριο πάντως νομίζω (δεν ξέρω τι σου βγάζει το excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσον αφορα την elpedison... Αν δειτε υπαρχουν 2 PDF. Ενα με τιμοκαταλογο Αυγουστου και ενα με τιμοκαταλογο Σεπτεμβριου. Στον Αυγουστο τελικη τιμη ειναι 0,9455. Δεν υπαρχει loyalty pass. Η χρεωση θα ειναι τοσο. Ο λογαριασμος Αυγουστου εκδιδεται αρχες Σεπτεμβρη!

Στον τιμοκαταλογο του Σεπτεμβριου (δηλαδη οι τιμες για τον μηνα Σεπτεμβρη) εκει εφαρμοζεται το loyalty pass και γινει τελικη τιμη 0,3494. Ο λογαριασμος του Σεπτεμβρη εκδιδεται αρχες Οκτωβρη.

Τωρα τι εχουν κανει τα λαμογια... Ας υποθεσουμε οτι τον Οκτωβρη δεν υπαρχει Loyalty pass γιατι γυρναμε σε ρητρα αναπροσαρμογης παλι απο Οκτωβρη. Δηλαδη αυτο το scheme τρεχει για 1 μηνα μονο. Τοτε βγαινει ο λογαριασμος του Αυγουστου (τον Σεπτεμβριο) και εχει τιμη 0,9455 - 0.33  -0.4 = 0.2155. Τον επομενο μηνα θα βγει ο λογαριασμος του Σεπτεμβρη (τον Οκτωβρη), εκει δεν εχουμε loyalty pass Οκτωβριου να "προκαταβληθει" επομενως θα χρεωθεις 1,0864 - 0.33 = 0.7564. Και τον επομενο μηνα, που θα βγει ο λογαριασμος του Οκτωβρη (δηλαδη τον Νοεμβριο) θα εχεις παλι ρητρα αναπροσαρμογης.

Ουσιαστικα κλεβουν εναν μηνα. Ρε τι σκεφτηκαν οι ανθρωποι... το ponzi scheme πιο τιμιο ειναι.

 

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, hellojim είπε

Οσον αφορα την elpedison... Αν δειτε υπαρχουν 2 PDF. Ενα με τιμοκαταλογο Αυγουστου και ενα με τιμοκαταλογο Σεπτεμβριου. Στον Αυγουστο τελικη τιμη ειναι 0,9455. Δεν υπαρχει loyalty pass. Η χρεωση θα ειναι τοσο. Ο λογαριασμος Αυγουστου εκδιδεται αρχες Σεπτεμβρη!

πως δεν υπάρχει ? κανονικότατα Σεπτέμβρη βγαίνει δημοσιεύτηκε με έκπτωση 0,40 για την κατανάλωση Αυγούστου με τιμές Αυγούστου

14 λεπτά πριν, hellojim είπε

Στον τιμοκαταλογο του Σεπτεμβριου (δηλαδη οι τιμες για τον μηνα Σεπτεμβρη) εκει εφαρμοζεται το loyalty pass και γινει τελικη τιμη 0,3494.

είναι λάθος ο τιμοκατάλογος , ουσιαστικά αν ήθελαν έπρεπε να δημοσιεύσουν τον ολοκληρωμένο τιμοκατάλογο Αυγούστου , του Σεπτεμβρίου δεν έχει καμία έκπτωση μέχρι στιγμής (παύλα)

14 λεπτά πριν, hellojim είπε

Ας υποθεσουμε οτι τον Οκτωβρη δεν υπαρχει Loyalty pass γιατι γυρναμε σε ρητρα αναπροσαρμογης παλι απο Οκτωβρη.

εκεί ναι , μπορούν να κάνουν μαμουνιά δηλαδή να φάνε την έκπτωση του τελευταίου μήνα ,αν και δε νομίζω

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικα νομιζω οτι μπερδευεσαι με την εννοια του προκαταβαλλεται. Η εκπτωση του Σεπτεμβρη θα δωθει τον μηνα Αυγουστο. Και αυτο θα γινει δινοντας την νωριτερα απ'ότι πρεπει, εξου και το προκαταβαλλεται. 

Δευτερον, δεν υπαρχει λαθος τιμοκαταλογος. Υπαρχουν 2 τιμοκαταλογοι και ο καθενας αφορα διαφορετικο μηνα. Ο ενας αφορα τις τιμες Αυγουστου και ο αλλος τις τιμες Σεπτεμβριου. Αν δεις του Αυγουστου (αυτος με τις παυλες) δεν εχει καμια εκπτωση δηλαδη θα χρεωθεις 0.94 - 0.33. Στις τιμες του Σεπτεμβριου θα υπαρχει εκπτωση, απλα εχουν κανει αυτη την μπιζνα με το "προκαταβαλλεται" και θα εφαρμοστει στον μηνα Αυγουστο.

Δυστηχως αυτο ειναι, και δυστηχως εχω και εγω elpedison :P

Εγω τωρα που θελω να φυγω απο elpedison και να παω στη ΔΕΗ. Το θεμα ειναι οτι λειπω απο το σπιτι και δεν εχω εικονα του μετρητη. Μπορω να παω σε καταστημα ΔΕΗ χωρις να ξερω ποια ειναι η μετρηση του μετρητη και να αλλαξω το ρευμα?

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hellojim είπε

Η εκπτωση του Σεπτεμβρη θα δωθει τον μηνα Αυγουστο. Και αυτο θα γινει δινοντας την νωριτερα απ'ότι πρεπει, εξου και το προκαταβαλλεται. 

δεν υπάρχει έκπτωση Σεπτέμβρη ,

υπάρχει loyal pass Σεπ , το οποίο είναι η έκπτωση Αυγούστου που θα δωθεί το Σεπ

4 λεπτά πριν, hellojim είπε

Δευτερον, δεν υπαρχει λαθος τιμοκαταλογος.

υπάρχει και είναι του Σεπ , η έκπτωση δεν αφορά στις τιμές του Σεπτεβρίου , δηλαδή στο

image.png.5f43fb03855d70d962c0f9245d3094f0.png

δεν ισχύει το 2γ

παίζει να στείλω στη ΡΑΕ να το βγάλουν μιας και προκαλεί σύγχυση 😁

στην κιλοβατώρα 1,0864 θα βγει άλλη έκπτωση που θα δημοσιευτεί τον Οκτ και θα δωθεί τον Οκτ για την κατανάλωση Σεπ, απλό είναι

4 λεπτά πριν, hellojim είπε

Υπαρχουν 2 τιμοκαταλογοι και ο καθενας αφορα διαφορετικο μηνα.

ναι

10 λεπτά πριν, hellojim είπε

αν δεις του Αυγουστου (αυτος με τις παυλες) δεν εχει καμια εκπτωση δηλαδη θα χρεωθεις 0.94 - 0.33.

όχι , είναι 0.94 - 0.33 - 0,40

11 λεπτά πριν, hellojim είπε

Εγω τωρα που θελω να φυγω απο elpedison και να παω στη ΔΕΗ. Το θεμα ειναι οτι λειπω απο το σπιτι και δεν εχω εικονα του μετρητη. Μπορω να παω σε καταστημα ΔΕΗ χωρις να ξερω ποια ειναι η μετρηση του μετρητη και να αλλαξω το ρευμα?

περι ΔΕΗ στο άλλο θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ κατάλαβα τι λες, αλλά θα κλέψουν τον τελευταίο μήνα, όπως έδειξα στο παράδειγμα. Δεν υπάρχει άλλος λόγος που κάνουν αυτό το πράγμα με το "προκαταβάλλεται". Ουσιαστικά το κάνουν για μπερδευτεί ο κόσμος και να μην δουν την μεγάλη διαφορά από τον μήνα Ιούλιο στον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellojim είπε

Ναι οκ κατάλαβα τι λες, αλλά θα κλέψουν τον τελευταίο μήνα, όπως έδειξα στο παράδειγμα. Δεν υπάρχει άλλος λόγος που κάνουν αυτό το πράγμα με το "προκαταβάλλεται". Ουσιαστικά το κάνουν για μπερδευτεί ο κόσμος και να μην δουν την μεγάλη διαφορά από τον μήνα Ιούλιο στον Αύγουστο.

σίγουρα μπορούν να κλεψουν τον τελευταίο μήνα με πρόσχημα οτι άλλαξε η νομοθεσία και ξαναμπαίνει ρήτρα ,άρα καταργείται το pass

προσωπικά δε θα το χάριζα (αν και ποτέ δε θα ήμουν σε φαρμάκι πρόγραμμα της συγκεκριμένης εταιρίας, ήδη Αύγουστο ήταν >0,20 και πριν πανάκριβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θα μπουκάρεις φουριόζος και θα πεις "γεια σας ήρθα για το ΚΟΤ", άμα δε με εξυπηρετήσετε θα πάρω τηλέφωνο τον Αυτιά 😄

...βασικά όπως τους έκοψα στην We, ακόμα και τον Βαγγέλη Ιωάννου να απειλήσεις πώς θα πάρεις τηλ., θα γίνει δουλίτσα...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hellojim είπε

Αρχικα νομιζω οτι μπερδευεσαι με την εννοια του προκαταβαλλεται. Η εκπτωση του Σεπτεμβρη θα δωθει τον μηνα Αυγουστο. Και αυτο θα γινει δινοντας την νωριτερα απ'ότι πρεπει, εξου και το προκαταβαλλεται. 

Δευτερον, δεν υπαρχει λαθος τιμοκαταλογος. Υπαρχουν 2 τιμοκαταλογοι και ο καθενας αφορα διαφορετικο μηνα. Ο ενας αφορα τις τιμες Αυγουστου και ο αλλος τις τιμες Σεπτεμβριου. Αν δεις του Αυγουστου (αυτος με τις παυλες) δεν εχει καμια εκπτωση δηλαδη θα χρεωθεις 0.94 - 0.33. Στις τιμες του Σεπτεμβριου θα υπαρχει εκπτωση, απλα εχουν κανει αυτη την μπιζνα με το "προκαταβαλλεται" και θα εφαρμοστει στον μηνα Αυγουστο.

Δυστηχως αυτο ειναι, και δυστηχως εχω και εγω elpedison :P

Εγω τωρα που θελω να φυγω απο elpedison και να παω στη ΔΕΗ. Το θεμα ειναι οτι λειπω απο το σπιτι και δεν εχω εικονα του μετρητη. Μπορω να παω σε καταστημα ΔΕΗ χωρις να ξερω ποια ειναι η μετρηση του μετρητη και να αλλαξω το ρευμα?

Καλημερα... Μπορεις να πας σε ενα καταστημα...Και θα ζητησεις την αλλαγη... Μην σε ανησυχει... Θα δωσει την ενδειξη ο Δεδδηε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ekrepali είπε

60 ευρώ εγγύηση είχα δώσει πριν 2 χρόνια στο electricon οικιακό και 100ευρώ στο επαγγελματικό

Υπόψιν το πρόγραμμα που υπογράφεις τώρα δεν ισχύει (μπαίνει σε ισχύ μόνο αν ανασταλεί η κυβερνητική ρύθμιση).

Όσο είναι σε ισχύ ο μηχανισμός της κυβέρνσησης ισχύει οι τιμές που ανακοινώνονται μηνιαίως, δηλαδή για Σεπτέμβριο 0.70

https://energy.el

Συγνωμη εγω εγραψα λαθος το προγραμμα....elin on oikiako ηθελα να γραψω...οχι elin 24..

Βεβαια αν εχει εγγυηση οπως ειπες,μαλλον θα κανω πισω...θα το επιβεβαιωσω κ τηλεφωνικα ή μεσω email

Επεξ/σία από desiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αν το συμβόλαιο με protergia λήγει 15/9 πότε πρέπει να κάνω αίτηση σε νέο παροχο για να μη μπλέξω με πέναλτι ή έξτρα χρεώσεις? 

πλεον δεν υπαρχει θεμα με πεναλτι. Φευγεις οποτε θες. το θεμα ειναι οτι αν δεν φυγεις απο οσο ξερω στην προτεργια θα σε πανε αυτοματα στο ανακοινωμενο βασικο τους προγραμμα. οποτε πρεπει εστω μια μερα πριν ληξει να τους πεις με ποιο προγραμμα θεσ να πας αν μεινεις σε αυτους εν τελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

πλεον δεν υπαρχει θεμα με πεναλτι. Φευγεις οποτε θες. το θεμα ειναι οτι αν δεν φυγεις απο οσο ξερω στην προτεργια θα σε πανε αυτοματα στο ανακοινωμενο βασικο τους προγραμμα. οποτε πρεπει εστω μια μερα πριν ληξει να τους πεις με ποιο προγραμμα θεσ να πας αν μεινεις σε αυτους εν τελη.

Εγώ έχω από περισυ σταθερό πρόγραμμα και θέλω να πάω αλλού. 

Αν κάνω αίτηση πριν λήξει δε θα μου βάλουν πέναλτι? Ή αν φύγω μετά δε θα με ρίξουν στο βασικό μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

Εγώ έχω από περισυ σταθερό πρόγραμμα και θέλω να πάω αλλού. 

Αν κάνω αίτηση πριν λήξει δε θα μου βάλουν πέναλτι? Ή αν φύγω μετά δε θα με ρίξουν στο βασικό μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή? 

είμαι και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς. Με σταθερό πρόγραμμα που λήγει 18/09 αν θυμάμαι καλά. Νομίζω ότι την αίτηση στον νέο πάροχο αν θελήσω να φύγω θα πρέπει να την κάνω 19/09.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...