Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βγήκε σήμερα !!

Ναι και εγώ πήρα το λογαριασμό Μία ερώτηση. Έχω βάλει πάγια εντολή μέσω τράπεζας Πειραιώς για να μην πληρώσω εγγύηση. Αλλά με αφήνει μόνο από λογαριασμό όχι από πιστωτική, εγώ μπορώ να πληρώσω πριν εκτελεστεί η πάγια εντολή από την πιστωτική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/3/2023 στις 12:17 ΠΜ, Specs είπε

Ειπα κ γω, στον Σκρεκα δουλευει κ για να αραξει το τριημερο πιεσε τιν υπουργο να του μαρτυρησει απο πριν τις επιδοτησεις

καλή η πλάκα......εγώ λοιπόν που είμαι μέγιστος χαρτομάντης να σου πω τον μαθηματικό τύπο για ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ τη τιμή ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

βλέπεις στις 22 (όχι 21) του κάθε μήνα πόσο βγαίνει η ΔΕΗ 

και υπολογίζεις τη διαφορά έως να βγαίνει η ΔΕΗ 15 έως 16 λεπτά ΠΑΝΤΑ στανταράκι

τόση θα είναι & η επιδότηση ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΑΣ 

φιλικά στο λέω συνεχίζοντας τη ΠΛΑΚΑ που ζούμε... θα μπορούσαν να μας το πουν από τον Αύγουστο του 2022 να τελιώνουμε........ θα δίνουμε ΤΕΜ τόσο όσο να ναι σταθερή η τιμή της ΔΕΗ

ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Μετά από δύο χρόνια στην elpedison με το πρόγραμμα "24 ώρες νυχτερινό" , λέω να αλλάξω .

Στο σπίτι(50τ.μ. , όχι ιδανικά κουφώματα) έχω δύο παλιά κλιματιστικά και για ζέστη και για κρύο , αλλά δεν τα ανάβω σχεδόν ποτέ .

Μ.ο. kWh είναι οι 100 τον μήνα , λόγω θερμοσίφωνα , κουζίνας , πλυντηρίων. 

Δύο χρόνια τώρα στην elpedison δεν μου άρεσε καθόλου το γεγονός πως από εκεί που δεν μου έβαζαν Ρήτρα αναπροσαρμογής , ξαφνικά σε έναν λογαριασμό εμφανιζόταν ένα υπέρογκο ποσό. 

Που προτείνετε να κινηθώ ; Ευχαριστώ προκαταβολικά .

 

Υ.γ. : πάντα η πληρωμή γίνεται εντός της ημερομηνίας και δεν έχω θέμα ας είναι και πάγια εντολή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sosias είπε

Ναι και εγώ πήρα το λογαριασμό Μία ερώτηση. Έχω βάλει πάγια εντολή μέσω τράπεζας Πειραιώς για να μην πληρώσω εγγύηση. Αλλά με αφήνει μόνο από λογαριασμό όχι από πιστωτική, εγώ μπορώ να πληρώσω πριν εκτελεστεί η πάγια εντολή από την πιστωτική; 

Ναι, αλλά να πληρώσεις 5 ημέρες ΝΩΡΊΤΕΡΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2023 στις 7:42 ΜΜ, fredd0 είπε

απολυτα λογικο. Εχεις δει τα μεριδια αγορας? Η Ελιν ειναι μεγεθος περιπτερου (καπου 3000 πελατες εχει στο ρευμα και 300 στο αεριο)

η τρΕΛΙΝ έχει δείξει καλά δείγματα ο κόσμος το εκτίμησε & νομίζω είναι τα νούμερα λίγο πιο πάνω από αυτά που λες

βέβαια δεν ήταν κανένα μήνα η φτηνότερη αν ενθυμούμαι καλώς αλλά στις χαμηλότερες 

ΣΥΝ ότι βγάζει εκκαθαριστικό ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ για όποιον τον βολεύει αυτό καλύτερα

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ η ELPEγδυσον τώρα που έκανε κι έμαθαν όλοι περί του economy προφανώς έγινε χαμός με μεγάλη ζήτηση κι έπηξαν στις συνδρομές, δεν μπορούν να τα φέρουν βόλτα που λέμε...... 

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2023 στις 12:33 ΜΜ, nemesiskp είπε

Εγώ για την ώρα κομπλέ είμαι με Ελιν.

Δίνω μέτρηση κάθε μήνα και βγάζουν εκκαθαριστικό.

Τις χρεώσεις τις βλέπω σωστές.

Μόνο ένα μικρό πρόβλημα τον πρώτο μήνα χρέωσης με ένα μπέρδεμα με την έκδοση έναντι αντί για εκκαθαριστικού το οποίο επιλύθηκε με ένα τηλέφωνο.

Πως γράφεσαι στο My elin? Δεν δέχεται εγγραφή με τον αριθμό παροχής και αφμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, xtolicc είπε

Μετά από δύο χρόνια στην elpedison με το πρόγραμμα "24 ώρες νυχτερινό" , λέω να αλλάξω .

μα γιατί ? στο ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς ήσουν ... 😛

48 λεπτά πριν, xtolicc είπε

Δύο χρόνια τώρα στην elpedison δεν μου άρεσε καθόλου το γεγονός πως από εκεί που δεν μου έβαζαν Ρήτρα αναπροσαρμογής , ξαφνικά σε έναν λογαριασμό εμφανιζόταν ένα υπέρογκο ποσό. 

κάνε αμφισβήτηση μέσω ΣτΚ για τις αναδρομικές ρήτρες που χρεώθηκες (μετά τον Αύγουστο)

48 λεπτά πριν, xtolicc είπε

Που προτείνετε να κινηθώ ; Ευχαριστώ προκαταβολικά .

δυστυχώς η ελπέδισον είναι προς το παρών η φθηνότερη με το economy , αλλά διάβασε τις προηγούμενες σελίδες

δες το excel 1η σελίδα , το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών"

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. με έστειλαν τα ΕΛΤΑ ενέργεια μήνυμα ότι κλείνουν και πρέπει να αλλάξω παρόχο. νόμος Πιερίας. 1000kw. δεν έχω αέριο. τι μου προτείνεται. θέλω κάθε μήνα ή διμηνο χαρτί ή email. δεν κάθομαι να στέλνω εγώ νούμερα. είμαι συνεπείς. δεν με πειράζει ή προκαταβολή. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ναι, αλλά να πληρώσεις 5 ημέρες ΝΩΡΊΤΕΡΑ

Πως γράφεσαι στο My elin? Δεν δέχεται εγγραφή με τον αριθμό παροχής και αφμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

μα γιατί ? στο ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς ήσουν ? 😛

κάνε αμφισβήτηση μέσω ΣτΚ για τις αναδρομικές ρήτρες που χρεώθηκες (μετά τον Αύγουστο)

δυστυχώς η ελπέδισον είναι προς το παρών η φθηνότερη με το economy , αλλά διάβασε τις προηγούμενες σελίδες

δες το excel 1η σελίδα , το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών"

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Έχω δει το excel απλά δεν έχω πολύ ασχοληθεί με το όλο θέμα και δεν πολύ καταλαβαίνω (π.χ. αν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις ή αν πληρώνω μόνο την τιμή της kWh). 

Άλλοι μου είχαν πει για το ΔΕΗ Home online , άλλοι για το economy της elpedison. 

Λογικά θα κινηθώ πάλι προς elpedison .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, xtolicc είπε

Άλλοι μου είχαν πει για το ΔΕΗ Home online ,

αυτοί που σου το είπαν δεν ξέρουν οτι θα πλήρωνες >0,50€/kw και χωρίς καμία επιδότηση , άρα μην ξαναζητάς την άποψή τους ....

 

2 λεπτά πριν, xtolicc είπε

Λογικά θα κινηθώ πάλι προς elpedison .

αλλά την κάνεις τρέχοντας με το που καταργηθεί ο μηχανισμός (λίγο πριν βασικά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, favou2000 είπε

Συμφωνώ σε όλα απλά τους δύο τελευταίους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο υπήρξε πολύ μεγάλη αύξηση της κιλοβατορας σε σχέση βέβαια με τις τιμές που έδινε ο μέσος όρος του 6μηνου Αυγούστου-Ιανουαριου αυτό με κάνει κάπως καχύποπτο.Παρολαυτα έχω κάνει από 1 Μαρτίου την μετάβαση από απλό generous σε Solar και βλέπουμε. 

 

πες τα ντε μπραβο!

συν καχύποπτο μου φαίνεται που γίνεται τόσος ντόρος με το Psolar generous σαν να χουν μπει αρκετοί λαγοί της πονΗΡΩΝ μέσα εδώ...

τέλος πάντων τόσος ντόρος αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος για τους όρους οι οποίοι παραμένουν ασαφείς

κι εκτός αυτού υποτίθεται ότι πρόκειται για φωτοβολταϊκό 3000€ αν θυμάμαι καλά...σωστά?

τότε πώς δεν δίνεις τίποτα & δεν συμμετέχεις πουθενά;; εκτός αν έχουν γίνει φιλανθρωπικά ιδρύματα & το κάνουν από τη καλή τους την καρδιά ρε παιδιά δεν ξέρω

 

ΥΓ: τώρα που έχει 2 μήνες χειρότερες τιμές έχει γεμίσει το φόρουμ πονΗΡΩΝ ψολαρ γενερους 🤑 με μπερδεμένα & ασαφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Δηλαδη ρε παιδια εαν καταλαβαινω καλα, αυτη τη στιγμη το πιο συμφερον προγραμμα ειναι Elpedison Economy με μηδενικο παγιο και 0,145/Kwh μερα/νυχτα ???

 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geiannis είπε

κι εκτός αυτού υποτίθεται ότι πρόκειται για φωτοβολταϊκό 3000€ αν θυμάμαι καλά...σωστά?

τότε πώς δεν δίνεις τίποτα & δεν συμμετέχεις πουθενά;; εκτός αν έχουν γίνει φιλανθρωπικά ιδρύματα & το κάνουν από τη καλή τους την καρδιά ρε παιδιά δεν ξέρω 

μα δεν σου χαρίζουν τίποτα αν δεν θες να συμμετέχεις και εσύ. 

αν δεν θες να βάλεις λεφτά από την τσέπη σου για τα εικονικά φωτοβολταϊκά,  δίνεις πίσω τα 90 ευρώ που θα σου δώσουν σταδιακά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...