Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Παρολαυτα έχω κάνει από 1 Μαρτίου την μετάβαση από απλό generous σε Solar και βλέπουμε. 

 

Και υπέγραψες τον νέο ειδικό όρο ότι χάνεις την έκπτωση συνεπειας στον τελικό λογαριασμό... οπότε θα βγεις χαμένος μελλοντικά. 

Είχατε ευκαιρία να φύγετε... γιατί πήγατε και μπλέξατε χειρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και υπέγραψες τον νέο ειδικό όρο ότι χάνεις την έκπτωση συνεπειας στον τελικό λογαριασμό... οπότε θα βγεις χαμένος μελλοντικά. 

Είχατε ευκαιρία να φύγετε... γιατί πήγατε και μπλέξατε χειρότερα;

Έχω μικρές καταναλώσεις και το ποσό θα είναι αρκετά μικρό.Κυριως κοιτάζω να μην πληρώνω ακριβή κιλοβατώρα ανά μήνα.Θα δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Έχω μικρές καταναλώσεις και το ποσό θα είναι αρκετά μικρό.Κυριως κοιτάζω να μην πληρώνω ακριβή κιλοβατώρα ανά μήνα.Θα δούμε

Και εγώ έτσι το σκέφτομαι.

Στην τελική την έκπτωση συνέπειας θα τη χάσεις μία φορά ενώ το κέρδος από την πιο χαμηλή κιλοβατώρα θα είναι μηνιαία Οπότε στο σύνολο κάποιων μηνών λογικά θα είμαστε κερδισμένοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, chocorellos είπε

Και εγώ έτσι το σκέφτομαι.

Στην τελική την έκπτωση συνέπειας θα τη χάσεις μία φορά ενώ το κέρδος από την πιο χαμηλή κιλοβατώρα θα είναι μηνιαία Οπότε στο σύνολο κάποιων μηνών λογικά θα είμαστε κερδισμένοι

Ακριβώς αυτό, αναφέρονται όλοι ότι θα χάσεις την έκπτωση συνέπειας στον εκκαθαριστικό όταν αποχωρήσεις αλλά κανείς δεν γράφει ότι θα έχεις κέρδος από την χαμηλή κιλοβατώρα. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι και την τιμή δεν θα την αυξήσουν σε επίπεδα ασύμφορα που θα σε οδηγήσουν να αποχωρήσεις. Επίσης κανείς δεν υπολογίζει τα 90ε που δίνουν. Οκ είναι καινούργιο πρόγραμμα το διαφημίζουν πολύ και λογικό να υπάρχουν επιφυλάξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα mail από τη ΡΑΕ που λέει 

Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας

Το αίτημά σας έχει παραληφθεί από τον πάροχο/διαχειριστή και βρίσκεται σε κατάσταση επεξεργασίας. Θα ενημερωθείτε με νέο email για την πορεία του αιτήματός σας.Μπορείτε πάντα να επισκέπτεστε την πλατφόρμα αιτημάτων για να ενημερώνεστε για την τρέχουσα κατάσταση του αιτήματός σας.

 Αφορά ξεχασμενο αίτημα από 5- 9- 22 !!! για διάφορες ατασθαλίες της Volterra που έπρεπε να μπω στο myRAE για να θυμηθώ ότι ζητούσα διορθώσεις ολων σχεδόν των λογαριασμών και ειδικότερα του τελικού στο θεμα της εκπτωσης συνεπειας.

Για να δούμε τι θα γίνει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Μόλις έλαβα mail από τη ΡΑΕ που λέει 

Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας

Το αίτημά σας έχει παραληφθεί από τον πάροχο/διαχειριστή και βρίσκεται σε κατάσταση επεξεργασίας. Θα ενημερωθείτε με νέο email για την πορεία του αιτήματός σας.Μπορείτε πάντα να επισκέπτεστε την πλατφόρμα αιτημάτων για να ενημερώνεστε για την τρέχουσα κατάσταση του αιτήματός σας.

 Αφορά ξεχασμενο αίτημα από 5- 9- 22 !!! για διάφορες ατασθαλίες της Volterra που έπρεπε να μπω στο myRAE για να θυμηθώ ότι ζητούσα διορθώσεις ολων σχεδόν των λογαριασμών και ειδικότερα του τελικού στο θεμα της εκπτωσης συνεπειας.

Για να δούμε τι θα γίνει. 

 

 

Σε ελιν ποτέ βγαίνει ο λογαριασμός ρεύματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 8:16 ΜΜ, papresa είπε

Σχεδόν όπου και να πας θα είναι φθηνότερα από ΔΕΗ... Υπάρχουν βέβαια προϋποθέσεις, δες στο Excel που υπάρχει...

Προσωπικά έχω πάει στην NRG και είμαι ευχαριστημένος...

Επίσης τους τελευταίους μήνες ανακοινώνονται οι τιμές κάθε μήνα, κάνε μία έρευνα προς τα πίσω...

σε τι & τι είσαι ικανοποιημένος από NRG?;

καλύτερη τιμή έχουμε αρκετές από NRG. ειδικότερα αν ήσουν από παλιότερα όπως ήμουν & μας έριξαν στο adapt με το έτσι θέλω χωρίς ενημέρωση ξανα αναφέρω! συν πως όταν μπήκε η ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ μας έδωσαν ΜΟΝΟ 5% ενώ στα νέα προγράμματα 15% & 10%....

με την εγγύηση της Motor Oil να τη χαίρεστε & καλά ξεμπερδέματα

μόνο θετικό αν πληρώνεις από ΓυροΜπανκ δεν χρεώνεσαι προμήθεια

 

Στις 27/2/2023 στις 8:31 ΜΜ, Raylan είπε

Στα ίδια παίζουν όλοι.. για 1cent ποιος ασχολείται?

κάτι σου διαφεύγει μου φαίνεται

υπάρχει & η διαφορά του παγίου από εταιρεία σε εταιρεία ΑΛΛΑ & από πρόγραμμα σε πρόγραμμα ακόμα και μέσα στην ίδια εταιρεία

άλλο ΜΗΔΕΝ πάγιο κι άλλο 5€ που είναι το ανώτερο επιτρεπόμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, geiannis είπε

Σωστό, δεν το είχα υπολογίσει αλλά όταν σου έρχεται στο σπίτι ο λογαριασμός 150€ το μήνα και 500€ το δίμηνο μαγαζί τα 2-3 δεν τα προσέχεις καν :) 

Επεξ/σία από Raylan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2023 στις 1:06 ΠΜ, dou74 είπε

Η NRG βγάζει 3 μηνιαίους λογαριασμούς έναντι, όπου μπορείς κάθε μήνα μέσω του mynrg να δίνεις ένδειξη εσύ (χωρίς φώτο εφόσον είσαι ήδη πελάτης) και 1 εκκαθαριστικό στο τέλος του 4μηνου όπου δέχεται την ένδειξη μόνο από τον ΔΕΔΔΗΕ(μπορείς να την δώσεις κι ο ίδιος στον ΔΕΔΔΗΕ τηλεφωνικά ή ακόμα και ηλεκτρονικά για να είσαι σίγουρος αν τυχόν δεν περάσει..)

καλά μην κόβεται και το χέρι σας για την NRG........

ενίοτε ο εκκαθαριστικός κάνει και 6 ή και 7 ΜΗΝΕΣ!!!!!

η κλασική απάντηση στην ερώτηση:

γιατί δεν ήρθε στο 4μηνο?;

αααα μιλήστε με τον ΔΕΔΔΗΕ 

 

ΟΤΑΝ ομως ήμασταν στη ΔΕΗ γιατί ΠΑΝΤΟΤΕ ερχόταν κάθε 4μηνο ΑΥΣΤΗΡΑ?;

από δικαιολογίες & ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ έχουμε χορτάσει χρόνια τώρα με τον σούπερ λειτουργικό νεο-καπιταλισμό

 

ΥΓ: ΜΑΚΑΡΙ να διορθωθούν ή να τις βάλουν σε τάξη όλες (μερικές θα συγχωνευτούν ή θα κλείσουν κλασικά βλ. επικοινωνίες, τράπεζες κτλ)

Στις 1/3/2023 στις 2:42 ΜΜ, korakios είπε

πάντα πιο φθηνοί ήταν απο Αύγουστο , τώρα τελευταία έπεσε η τιμή της ΔΕΗ , δες excel 1η σελίδα 1ο ποστ και το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών"

ΔΕΝ επεσε η τιμή της ΔΕΗ ούτε ανέβηκε 

από τον Αύγουστο υπενθυμίζω ότι ήταν 0.15 ή 0.16 λεπτά ΤΕΛΙΚΗ μετά το ΤΕΜ

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geiannis είπε

ΔΕΝ επεσε η τιμή της ΔΕΗ ούτε ανέβηκε 

από τον Αύγουστο υπενθυμίζω ότι ήταν 0.15 ή 0.16 λεπτά ΤΕΛΙΚΗ μετά το ΤΕΜ

αν συγκρίνεις με τελική , τότε θα πρέπει να βάλεις και τελική στα υπόλοιπα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2023 στις 5:37 ΜΜ, mdendrin είπε

Πληροφοριακά ο παρακάτω πίνακας δείχνει τις μεταβολές στον αριθμό των μετρητών ΔΕΔΔΗΕ ανά πάροχο στο τελευταίο 12μηνο (31/12/21- 31/12/22).

Screenshot_80.jpg

PROTERGIA + W&V (γυρω στο 7%) είναι μαζί πλέον άρα η 2η μεγαλύτερη σε μετρητές πλέον......αν και δεν ικανοποιεί

ελτα ενεργεια IS DEAD!!

VOLTON (KEN) τοχει σωστά περασμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2023 στις 7:17 ΜΜ, energy52 είπε

Εμενα ο Ηρων εκει που πληρωνα παντα τους λογαριασμους με το κλεισιμο του μηνα με παγια εντολη, ξαφνικα βλεπω δεν τραβηξαν τα χρηματα..μπαινω τσεκαρω τον τελευταιο λογαριασμο και βλεπω ημερομηνια πληρωμης 13/03...τι εγινε, ξεκινησαν παλι τις καθυστερησεις;

αυτα γίνονται αν δεν υπαρχει διαιτητής να σφυρίξει....

 

Στις 1/3/2023 στις 6:01 ΜΜ, Panos_Mil είπε

Είχα συμβόλαιο με τον Heron στο πρόγραμμα UP24 το οποίο έχει λήξει και αυτή την στιγμή με έχουν στο Protect 4 home. κοιτάζω να αλλάξω προγραμμα γιατί δεν συμφέρει το υπάρχον. Δεν έχω την ευκαιρία να παρακολουθώ συνέχεια τις τιμές και να αλλάζω πάροχο συνεχώς. Μπορεί να κερδίσω ένα μήνα και τον άλλο να χάσω. Θελω να βρω ένα προγραμμα με νορμαλ μέσους όρους στην τιμή της κιλοβατώρας. Θα προτιμούσα να μείνω στην heron, είμαι ανάμεσα στο generous και στο solar generous. Υπάρχει κάποιος που να έχει γνώσεις να μου προτείνει κάποιο πάροχο, κάποιο πρόγραμμα, γενικά να με συμβουλέψει;

εγω θα θελα τα νούμερα του λοττο ή τζοκερ αν του βρίσκονται κανενός....

ο κόσμος πάσχει από ενημέρωση, πολλοί ακόμα δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται που ζούμε

μην παρεξηγηθώ κι εγώ τα ίδια θα θελα αλλά ΔΕΝ

τα παράπονά μας στους.....από πάνω

ΥΓ: το χα πει μην κάνετε πολλές δόσεις.....πειράζουν

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια εαν καταλαβαινω καλα, αυτη τη στιγμη το πιο συμφερον προγραμμα ειναι Elpedison Economy με μηδενικο παγιο και 0,145/Kwh μερα/νυχτα ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...