Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, korakios είπε

αναγκαστικά παρακολουθείς τις τιμές , δε γίνεται αλλιώς . Πχ έχασες αρκετά στο ακριβό protect που δεν πρόσεξες απο Αύγουστο

Για generous και SolarGenerous διάβασε προηγούμενες σελίδες

Το ξέρω ότι εχασα και έχω καθυστερήσει να αλλάξω. Παντως το protect δεν είχε τρελες διάφορες σε μέσο ορο με άλλους παροχους, η μεγάλη διαφορά είναι με το generous. Πιστεύω είναι αδύνατον να παρακολουθείς τις τιμές και να αλλάζεις κάθε μήνα πάροχο. Είμαι της λογικής ότι κάποιον μήνα θα χάσεις και κάποιον μήνα θα κερδισεις. Πάνω κάτω ίδιες τιμές στις πιο «δημοφιλής» παρόχους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Ναι αλλα κοιτωντας ημερομηνια επεξεργασιας με μπερδευει! ειχες εσωτερικη πληροφορηση απο 22 φεβρουαριου???

ξέχασα να αλλάξω την ημερομηνία τροποποίησης 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ξέχασα να αλλάξω την ημερομηνία τροποποίησης 😛

Ειπα κ γω, στον Σκρεκα δουλευει κ για να αραξει το τριημερο πιεσε τιν υπουργο να του μαρτυρησει απο πριν τις επιδοτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά είναι κανείς στο πρόγραμμα της ζενίθ το power home now? με πήραν τηλ σήμερα και μου είπαν για 0.14λεπτα. το ίδιο γράφει και στο site τους. απλά δεν υπάρχει στο excel(ή χρειάζομαι οφθαλμίατρο) και είπα να ρωτήσω εδώ πριν προχωρήσω μάλλον για elpe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dask92 είπε

καλησπέρα παιδιά είναι κανείς στο πρόγραμμα της ζενίθ το power home now? με πήραν τηλ σήμερα και μου είπαν για 0.14λεπτα. το ίδιο γράφει και στο site τους. απλά δεν υπάρχει στο excel(ή χρειάζομαι οφθαλμίατρο) και είπα να ρωτήσω εδώ πριν προχωρήσω μάλλον για elpe.

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

για ελπε , διαβασε προηγούμενες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

για ελπε , διαβασε προηγούμενες σελίδες

ναι ρώτησα για συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν βρίσκεται στο excel. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα elpedison να ρωτήσω για την πορεία της αίτησής μου και μου είπαν ότι υπάρχει απόρριψη από ΔΕΔΔΗΕ και η αιτιολογία που έβαλαν είναι ότι ο πελάτης δεν εκπροσωπείται από την εταιρία, δηλαδή την elpedison...... Πρέπει να τα έχουν κάνει τέρμα μπάχαλο. Θα στείλουν διευκρινιστική ερώτηση στο ΔΕΔΔΗΕ γιατί δε βγαίνει νόημα από αυτό. Θα βγει και ο Μάρτης με Ήρων φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω λίγο μια διευκρίνιση γιατί έχω μπερδευτεί.

image.jpeg.fb17432d6ac8766862f30ade30b375f4.jpeg

Είμαι στο generous με τους παλιούς όρους που δεν υπάρχει αυτό το Ε5.2 αλλά σκέφτομαι να αλλάξω στο solar generous.

Έστω λοιπόν ότι αλλάζω και πάω solar generous.
Βγαίνει ο λογαριασμός Μαρτίου, τον πληρώνω εμπρόθεσμα πράγμα που σημαίνει ότι στον επόμενο πρέπει να έχω έκπτωση συνέπειας 15%.

Μέσα Απριλίου όμως αποφασίζω να φύγω οπότε και ζητάω τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Οπότε παρουσιάζω τα εξής σενάρια που με μπερδεύουν:
 

α) στον τελικό εκκαθαριστικό θα περιέχεται η έκπτωση συνέπειας 15% για τον Μάρτιο αλλά όχι για όσες μέρες Απριλίου ήμουν.

β) στον τελικό εκκαθαριστικό δεν θα εμπεριέχεται καμία έκπτωση συνέπειας.

Θεωρώ και θέλω να πιστεύω ότι θα ισχύει το Α.

Συγχωρέστε με για την "χαζή" ενδεχομένως ερώτηση.

 

Επίσης για όσους ενδεχομένως έκαναν την ίδια αλλαγή παλαιότερα(generous->solar generous). Είχατε την ίδια καθυστέρηση έκδοσης 1ου λογαριασμου solar generous (1,5-2 μήνες) ή σαν παλιός πελάτης ήρθε κανονικά?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Πήρα elpedison να ρωτήσω για την πορεία της αίτησής μου και μου είπαν ότι υπάρχει απόρριψη από ΔΕΔΔΗΕ και η αιτιολογία που έβαλαν είναι ότι ο πελάτης δεν εκπροσωπείται από την εταιρία, δηλαδή την elpedison...... Πρέπει να τα έχουν κάνει τέρμα μπάχαλο. Θα στείλουν διευκρινιστική ερώτηση στο ΔΕΔΔΗΕ γιατί δε βγαίνει νόημα από αυτό. Θα βγει και ο Μάρτης με Ήρων φαίνεται....

Καλημερα.. Εσυ πηρες τηλεφωνο στον Δεδδηε να ρωτησεις;  Αν υπαρχει εκρεμει καποια αλλαγη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Πήρα elpedison να ρωτήσω για την πορεία της αίτησής μου και μου είπαν ότι υπάρχει απόρριψη από ΔΕΔΔΗΕ και η αιτιολογία που έβαλαν είναι ότι ο πελάτης δεν εκπροσωπείται από την εταιρία, δηλαδή την elpedison...... Πρέπει να τα έχουν κάνει τέρμα μπάχαλο. Θα στείλουν διευκρινιστική ερώτηση στο ΔΕΔΔΗΕ γιατί δε βγαίνει νόημα από αυτό. Θα βγει και ο Μάρτης με Ήρων φαίνεται....

Mε τηλέφωνα και mail, καλό Απριλη... δε πρόκειται να βγάλεις άκρη με τη παλιά αίτηση.

Άμα θες να ξεμπερδεψεις γρήγορα πήγαινε σε κατάστημα να υπογραψεις νέα αίτηση και να επιμείνεις να γραφτεί η ένδειξη στην 1η σελίδα.

20 λεπτά πριν, chocorellos είπε

Μέσα Απριλίου όμως αποφασίζω να φύγω οπότε και ζητάω τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Εφόσον ο λογαριασμός Μαρτίου θα περιλαμβάνει κατανάλωση μέχρι Φεβρουάριο, τότε στον τελικό θα λάβεις συνέπεια μέχρι το Φεβρουάριο (δηλαδή τη συνέπεια του τελευταίου πληροθεντος λογαριασμού).

Θα χάσεις τη συνέπεια για την υπόλοιπη κατανάλωση. 

Ακόμα και με τους παλιούς όρους, ο Ήρων πλέον το παίζει δύσκολος στη απόδοση συνέπειας τελικού... έχουν πάρει γραμμή να μην απαντάνε σε γραπτά αιτήματα απ'ότι έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ακόμα και με τους παλιούς όρους, ο Ήρων πλέον το παίζει δύσκολος στη απόδοση συνέπειας τελικού... έχουν πάρει γραμμή να μην απαντάνε σε γραπτά αιτήματα απ'ότι έχω καταλάβει.

σε αυτό το ενδεχόμενο ποια είναι η λύση είπαμε;

αλλαγή σε solar generous γίνεται μόνο τηλεφωνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...