Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Κανονικά 1-2 μέρες μετά την υπογραφή αν έχετε δώσει ένδειξη και αναγράφεται στην αρχική σελίδα (πάνω αριστερά). Διαφορετικά αν περιμένετε τον ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση, χαιρέτα μου το πλάτανο.

Για εξήγησε το λίγο περισσότερο. Εννοείς να το γράψουμε στην αίτηση; Η αίτηση δεν θέλει συμπλήρωση. Λένε απλά να απαντήσουμε συναινώ και αποδέχομαι. Ή εννοείς να γράψουμε την ένδειξη απλά στο μεηλ; 

Ψάχνοντας την αίτηση, πουθενά δεν λέει για ένδειξη. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Για εξήγησε το λίγο περισσότερο. Εννοείς να το γράψουμε στην αίτηση; Η αίτηση δεν θέλει συμπλήρωση. Λένε απλά να απαντήσουμε συναινώ και αποδέχομαι. Ή εννοείς να γράψουμε την ένδειξη απλά στο μεηλ; 

Ψάχνοντας την αίτηση, πουθενά δεν λέει για ένδειξη. 

Δεν έχει η elpedison ειδικό κουτάκι για ένδειξη, το γράφουν χύμα πάνω αριστερά στη 1η σελίδα της αίτησης.

Το έχει γράψει καμιά 10ριά φορές...

  

Στις 22/2/2023 στις 2:04 ΜΜ, ekrepali είπε

Έπρεπε να επιμείνεις να μπει η ένδειξη σου στην αίτηση και να αποσταλεί στον ΔΕΔΔΗΕ.

Το τι θα κάνει μετά ο ΔΕΔΔΗΕ (αν θα δεχτεί την ένδειξη σου ή αν θα έρθουν για καταμέτρηση) είναι δικό τους θέμα, όχι της Elpedison.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Κι εγώ σε generous είμαι αλλά δεν σκέφτομαι να πάω σε Solar για τον βασικότερο λόγο της 12μηνης δέσμευσης που σε αναγκάζει να επιστρέψεις την έκπτωση των 90€. Κάτι μου λέει ότι το τυράκι της επένδυσης που σου δίνει το Solar δεν θα το "φάνε" αρκετοί που θα ενταχθούν στο Solar και θα αυξήσουν την κιλοβατώρα για να καλύψουν την χασούρα με τα 90ευρα. Το ίδιο φαίνεται πως κάνουν τώρα με το generous που αύξησαν την κιλοβατώρα. Γι'αυτο προχώρησα στο elpedison economy και βλέπουμε πως θα πάει αν και αντιπαθώ την Ελπεγδυσον, από αυτά που ακούω γιατί δεν έχω εμπειρία, οπότε θα είμαι έτοιμος να φύγω με την 1η στραβή κι εννοείται πριν λήξει ο μηχανισμός.

Λες δλδ ότι θα αυξήσουν την τιμή τους επόμενους μήνες. Γιατί προσωπικά δεν ποντάρω στο 90αρι, το μόνο που σκέφτομαι είναι η μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με το απλό generous. Το θεμα ειναι ότι είμαι φρέσκος πελάτης στον Ήρωνα κ δεν έχει εκδοθεί ακομα ούτε ο πρώτος λογαριασμός, γι' αυτο λεω να δοκιμάσω το generous, που γίνεται άμεσα η αλλαγή, μην κάθομαι να περιμένω τον λογαριασμό του Ηρωνα κ τη μεταφορα της Elpedison γιατί θα φύγει ο μήνας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν έχει η elpedison ειδικό κουτάκι για ένδειξη, το γράφουν χύμα πάνω αριστερά στη 1η σελίδα της αίτησης.

 

Παίζει να έχει αλλάξει η αίτηση. Δεν το γράφει πουθενά όμως. Τεσπα θα τους στείλω την ένδειξη με δεύτερο μεηλ και θα επιμείνω να μπει στην αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ρε παιδια προχωρησε κανενός η αίτηση στην Elpedison? Από 21/02 που υπέγραψα τίποτα, ουτε καν τη συμβαση στο εμαιλ δε στείλανε, θα φτάσουμε στις νέες τιμές μέχρι να γίνει η μετάβαση.. 

Και εγώ τα ίδια από 21/02 και ακόμα δεν έχουν στείλει ούτε καν εντολή στο δεδδηε 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Παίζει να έχει αλλάξει η αίτηση. Δεν το γράφει πουθενά όμως. Τεσπα θα τους στείλω την ένδειξη με δεύτερο μεηλ και θα επιμείνω να μπει στην αίτηση. 

Χθες που έστειλα τα δικαιολογητικά, μου είπαν ότι θα πάρει έως 5 εργάσιμες η αλλαγή να ολοκληρωθεί. Προσωπικά το πήγα από το τηλεφωνικό κέντρο της ελπέντισον (Megafone) όπου δεν μου ζήτησαν την μέτρηση και μου είπαν ότι θα πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή θα λάβω SMS. Πάντως αν δω ότι δεν έχει γίνει κάτι μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας, θα κάνω αίτηση για αλλού.

1 ώρα πριν, aris2022k είπε

Λες δλδ ότι θα αυξήσουν την τιμή τους επόμενους μήνες. Γιατί προσωπικά δεν ποντάρω στο 90αρι, το μόνο που σκέφτομαι είναι η μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με το απλό generous. Το θεμα ειναι ότι είμαι φρέσκος πελάτης στον Ήρωνα κ δεν έχει εκδοθεί ακομα ούτε ο πρώτος λογαριασμός, γι' αυτο λεω να δοκιμάσω το generous, που γίνεται άμεσα η αλλαγή, μην κάθομαι να περιμένω τον λογαριασμό του Ηρωνα κ τη μεταφορα της Elpedison γιατί θα φύγει ο μήνας...

Για να μην παρεξηγηθώ, εικασίες κάνω. Μπορεί να μην αυξήσουν τις τιμές στην κιλοβατώρα και να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα. Είμαι απ΄τον Σεπτέμβρη στο Generous και ήταν το φθηνότερο μέχρι τώρα που έγινε το ακριβότερο με σκοπιμότητα. Ελπίζω να βγουν λάθος οι προβλέψεις μου.

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mdendrin είπε

 

Για να μην παρεξηγηθώ, εικασίες κάνω. Μπορεί να μην αυξήσουν τις τιμές στην κιλοβατώρα και να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα. Είμαι απ΄τον Σεπτέμβρη στο Generous και ήταν το φθηνότερο μέχρι τώρα που έγινε το ακριβότερο με σκοπιμότητα. Ελπίζω να βγουν λάθος οι προβλέψεις μου

 

Ναι καταλαβαίνω. Πιθανο σενάριο, ολα είναι ρευστά ουτως ή άλλως. Στο μεταξυ μου απάντησαν από τον Ήρωνα αυτό κ λεω να την κάνω την αλλαγή κ βλέπουμε:

  • Το SOLAR GENEROUS HOME συνοδεύεται υποχρεωτικά με το SOLAR EN.A
  • Η κατάθεση ποσού ΔΕΝ είναι υποχρεωτική
  • Ο πελάτης λαμβάνει κανονικά το ποσό των 90€ ως έκπτωση (30€/μήνα)
  • Δεν υπάρχει κάποια άλλη χρέωση σε περίπτωση αποχώρησης πριν το 12μηνο πέρα από τα 90€
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα συμβόλαιο με τον Heron στο πρόγραμμα UP24 το οποίο έχει λήξει και αυτή την στιγμή με έχουν στο Protect 4 home. κοιτάζω να αλλάξω προγραμμα γιατί δεν συμφέρει το υπάρχον. Δεν έχω την ευκαιρία να παρακολουθώ συνέχεια τις τιμές και να αλλάζω πάροχο συνεχώς. Μπορεί να κερδίσω ένα μήνα και τον άλλο να χάσω. Θελω να βρω ένα προγραμμα με νορμαλ μέσους όρους στην τιμή της κιλοβατώρας. Θα προτιμούσα να μείνω στην heron, είμαι ανάμεσα στο generous και στο solar generous. Υπάρχει κάποιος που να έχει γνώσεις να μου προτείνει κάποιο πάροχο, κάποιο πρόγραμμα, γενικά να με συμβουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Panos_Mil είπε

Δεν έχω την ευκαιρία να παρακολουθώ συνέχεια τις τιμές και να αλλάζω πάροχο συνεχώς. Μπορεί να κερδίσω ένα μήνα και τον άλλο να χάσω.

αναγκαστικά παρακολουθείς τις τιμές , δε γίνεται αλλιώς . Πχ έχασες αρκετά στο ακριβό protect που δεν πρόσεξες απο Αύγουστο

Για generous και SolarGenerous διάβασε προηγούμενες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Παίζει να έχει αλλάξει η αίτηση. Δεν το γράφει πουθενά όμως. Τεσπα θα τους στείλω την ένδειξη με δεύτερο μεηλ και θα επιμείνω να μπει στην αίτηση. 

Tην ίδια αίτηση υπογράψαμε. Εμένα το έγραψαν πάνω αριστερά στη 1η σελίδα... χύμα.

Με mail δε πρόκειται να βγάλεις άκρη. Μόνο στο 211 (το έγραψα στη προηγούμενη σελίδα) ίσως καταφέρεις να τη διορθώσεις.

2 ώρες πριν, mdendrin είπε

Μου είπαν ότι θα πάρει έως 5 εργάσιμες η αλλαγή να ολοκληρωθεί. Προσωπικά το πήγα από το τηλεφωνικό κέντρο της ελπέντισον (Megafone) όπου δεν μου ζήτησαν την μέτρηση και μου είπαν ότι θα πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ

Καλά εντάξει, η ίδια καραμέλα με τον ΔΕΔΔΗΕ. Αυτά τους λένε, αυτά σας λένε.

Ο γρήγορος τρόπος είναι το κατάστημα... και δεν υπογράφετε αν δε μπει η ένδειξη πάνω στην αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε κατάστημα υπέγραψα. Δεν τσέκαρα βέβαια τότε αν γράφτηκε η ένδειξη πάνω δεξιά, αλλά τον ρώτησα αν αρκεί η φώτο και μου είπε ότι πρέπει να περάσει σίγουρα ο ΔΕΔΔΗΕ. Δε του ξεκίνησα περί ΚΠΗΕ κτλπ γιατί φάνηκε ότι δεν ήξερε και πολλά. Οπότε για Αθήνα δε νομίζω να έχει και πολύ σημασία από ότι καταλαβαίνω αν θα δώσουμε ένδειξη ή όχι, περιμένουν να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ... Και να κάνει η elpedison ότι και ο Ήρων τον Μάρτιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Και εγώ σε κατάστημα υπέγραψα. Δεν τσέκαρα βέβαια τότε αν γράφτηκε η ένδειξη πάνω δεξιά, αλλά τον ρώτησα αν αρκεί η φώτο και μου είπε ότι πρέπει να περάσει σίγουρα ο ΔΕΔΔΗΕ. Δε του ξεκίνησα περί ΚΠΗΕ κτλπ γιατί φάνηκε ότι δεν ήξερε και πολλά. Οπότε για Αθήνα δε νομίζω να έχει και πολύ σημασία από ότι καταλαβαίνω αν θα δώσουμε ένδειξη ή όχι, περιμένουν να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ... Και να κάνει η elpedison ότι και ο Ήρων τον Μάρτιο.....

5 δευτερόλεπτα υπόθεση να επιμείνετε για να γραφτεί η ένδειξη... 5-15 μέρες υπόθεση να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλ. αίτηση elpe eco από 23-02. Χθες μέσω του app με άφησε να φτιάξω λογαριασμό. Η σύνδεση γράφει εκκρεμεί. Πριν λίγο πήρα τηλ να δώσω μετρήσεις. Μου λέει δεν γίνεται, θα έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ. Και άμα κάνει ένα μήνα λέω; Και με παραπέμπει στην υπάλληλο που είχε πάρει την αίτηση, να την πάρω το πρωί.

Το πανάκριβο Ήρων generous γράφει ακόμα... έπρεπε να είχα πάει στο solar. Νόμιζα ήταν ίδιο με το ήρων ένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ο Ηρων εκει που πληρωνα παντα τους λογαριασμους με το κλεισιμο του μηνα με παγια εντολη, ξαφνικα βλεπω δεν τραβηξαν τα χρηματα..μπαινω τσεκαρω τον τελευταιο λογαριασμο και βλεπω ημερομηνια πληρωμης 13/03...τι εγινε, ξεκινησαν παλι τις καθυστερησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...