Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, fonzi είπε

Αν λογαριασμός παρόχου λήξει ανεξόφλητος θα γίνει η χρέωση αναδρομικά στον επόμενο μήνα  ή θα γίνει κάποια διαδικασία απαίτησης άμεσης εξόφλησης για να μην γίνει διακοπή στο ρεύμα;

Καλημέρα.. Ανάλογα τον προμηθευτη σου.. Για πιο ποσο μιλάμε; Αν είναι μικρό όχι..Δεν θα γίνει κάτι σε διακοπή.. Θα παει στον επόμενο σαν  ανεξοφλητο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά ο ηρων μου απάντησε μετά από ένα μήνα στο αίτημα της ραε ότι θα βάλει κατ εξαίρεση τη συνέπεια στον τελικό.

Πόσο καιρό θα κάνει να εκδόσει τον έκτακτο εκκαθαριστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς που εχει γίνει μέλος Ενεργειακής Κοινότητας

ή εστω εχει ακουστά για κάποια αξιόπιστη τετοια κοινότητα

ή ολη αυτή η ιστορία ειναι μια φούσκα  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Ανάλογα τον προμηθευτη σου.. Για πιο ποσο μιλάμε; Αν είναι μικρό όχι..Δεν θα γίνει κάτι σε διακοπή.. Θα παει στον επόμενο σαν  ανεξοφλητο.. 

Ευχαριστώ. 30 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2023 στις 9:38 ΠΜ, favou2000 είπε

Πήρα γραπτώς τις απαντήσεις και είναι οι εξής:

1.Δεν θα επιβαρυνθείτε άλλο ποσό πέρα των 90€

2.Δεν είναι υποχρεωτική η καταβολή χρημάτων μέσω του SOLAR ΕΝ.Α

3.Δεν χάνεται η έκπτωση συνέπειας που δικαιούστε.

Οπότε αποφάσισα την μετάβαση από το απλό generous home στο solar.Και ο θεός βοηθός.😀

Έτσι όπως το βλέπω, μου φαίνεται θα πάω κι εγώ από το απλό generous που είμαι στο solar. Δεν έχω να χάσω κάτι κ είναι πιο φθηνές οι χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

4) Στο economy που θα βάλεις, όχι θα παίζει ρήτρα αποχώρησης.

 

Όντως έχει ρήτρα αποχώρησης; Κυμαινόμενο δεν είναι; Γιατί να έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα και καλως σας βρηκα. Μου ηρθε σημερα ο εκκαθαριστικος λογαριασμος της Ζενιθ για το φυσικο αεριο, και ειδα οτι δεν υπαρχει πουθενα η εκπτωση του ΤΕΜ (πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης) ..Γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

 

Επεξ/σία από Apostolis1976Volos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους! ληγει το συμβολαιο μου με τη ΔΕΗ σε 15 μερες. Ειχα φιξ τιμη 0,18λεπτα/kw. Τι προτεινετε να κανω μετα? Οι εναλλακτικοι παροχοι ειναι τωρα πιο φθηνοι ή παλι ΔΕΗ να κοιταξω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aris2022k είπε

Έτσι όπως το βλέπω, μου φαίνεται θα πάω κι εγώ από το απλό generous που είμαι στο solar. Δεν έχω να χάσω κάτι κ είναι πιο φθηνές οι χρεώσεις

Κι εγώ σε generous είμαι αλλά δεν σκέφτομαι να πάω σε Solar για τον βασικότερο λόγο της 12μηνης δέσμευσης που σε αναγκάζει να επιστρέψεις την έκπτωση των 90€. Κάτι μου λέει ότι το τυράκι της επένδυσης που σου δίνει το Solar δεν θα το "φάνε" αρκετοί που θα ενταχθούν στο Solar και θα αυξήσουν την κιλοβατώρα για να καλύψουν την χασούρα με τα 90ευρα. Το ίδιο φαίνεται πως κάνουν τώρα με το generous που αύξησαν την κιλοβατώρα. Γι'αυτο προχώρησα στο elpedison economy και βλέπουμε πως θα πάει αν και αντιπαθώ την Ελπεγδυσον, από αυτά που ακούω γιατί δεν έχω εμπειρία, οπότε θα είμαι έτοιμος να φύγω με την 1η στραβή κι εννοείται πριν λήξει ο μηχανισμός.

Επεξ/σία από mdendrin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Apostolis1976Volos είπε

Καλησπερα στην παρεα και καλως σας βρηκα. Μου ηρθε σημερα ο εκκαθαριστικος λογαριασμος της Ζενιθ για το φυσικο αεριο, και ειδα οτι δεν υπαρχει πουθενα η εκπτωση του ΤΕΜ (πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης) ..Γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

για αέριο στο άλλο νήμα , πόσταρε ολόκληρο το λογαριασμό μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία, αναφέρεις αν παλιότερα πήρες ΤΕΜ και ΔΕΠΑ βάσει του ιστορικού επιδοτήσεων στο αέριο (χαμηλά στο φύλλο αερίου του excel)

27 λεπτά πριν, cpetro είπε

καλησπερα σε ολους! ληγει το συμβολαιο μου με τη ΔΕΗ σε 15 μερες. Ειχα φιξ τιμη 0,18λεπτα/kw. Τι προτεινετε να κανω μετα? Οι εναλλακτικοι παροχοι ειναι τωρα πιο φθηνοι ή παλι ΔΕΗ να κοιταξω ? 

πάντα πιο φθηνοί ήταν απο Αύγουστο , τώρα τελευταία έπεσε η τιμή της ΔΕΗ , δες excel 1η σελίδα 1ο ποστ και το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών"

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια προχωρησε κανενός η αίτηση στην Elpedison? Από 21/02 που υπέγραψα τίποτα, ουτε καν τη συμβαση στο εμαιλ δε στείλανε, θα φτάσουμε στις νέες τιμές μέχρι να γίνει η μετάβαση.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Όντως έχει ρήτρα αποχώρησης; Κυμαινόμενο δεν είναι; Γιατί να έχει; 

Τυπογραφικό λάθος. Δεν υπάρχει ρήτρα.

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

4) Στο economy που θα βάλεις, όχι θα δε παίζει ρήτρα αποχώρησης. Mη βάλεις όμως double με αέριο γιατί αν σπάσεις τη σύμβαση στο ρεύμα, θα πρέπει να επιστρέψεις πίσω τα δώρα.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Τυπογραφικό λάθος. Δεν υπάρχει ρήτρα.

 

Α οκ. Έκανα κι εγώ αίτηση. Αισθητή η διαφορά του από τα υπόλοιπα. 

10 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ρε παιδια προχωρησε κανενός η αίτηση στην Elpedison? Από 21/02 που υπέγραψα τίποτα, ουτε καν τη συμβαση στο εμαιλ δε στείλανε, θα φτάσουμε στις νέες τιμές μέχρι να γίνει η μετάβαση.. 

Ωχ... παίζει τέτοια καθυστέρηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ρε παιδια προχωρησε κανενός η αίτηση στην Elpedison? Από 21/02 που υπέγραψα τίποτα, ουτε καν τη συμβαση στο εμαιλ δε στείλανε, θα φτάσουμε στις νέες τιμές μέχρι να γίνει η μετάβαση.. 

Κάνε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ αναζήτηση τον αριθμό παροχής σου. Αν στο αποτέλεσμα που θα βγάλει έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο, τότε έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή.

Διαφορετικά επικοινωνείς με Elpedison 2112117300 να δεις αν έχουν στείλει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, ή παίρνεις τον ΔΕΔΔΗΕ στο 21119005000 να δεις αν έχει ολοκληρωθεί η αίτηση ή όχι.

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

 

Ωχ... παίζει τέτοια καθυστέρηση; 

Κανονικά 1-2 μέρες μετά την υπογραφή αν έχετε δώσει ένδειξη και αναγράφεται στην αρχική σελίδα (πάνω αριστερά). Διαφορετικά αν περιμένετε τον ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση, χαιρέτα μου το πλάτανο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ρε παιδια προχωρησε κανενός η αίτηση στην Elpedison? Από 21/02 που υπέγραψα τίποτα, ουτε καν τη συμβαση στο εμαιλ δε στείλανε, θα φτάσουμε στις νέες τιμές μέχρι να γίνει η μετάβαση.. 

εξαρτάται αν έδωσες μέτρηση ο ίδιος ή έκανες το λάθος και έμεινε στη μοίρα του υπαλλήλου του ΔΕΔΔΗΕ,

τσέκαρε το παραπάνω ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...