Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω γιατί κολλάς με το "προκαταβάλλεται" 😛

είναι ξεκάθαρο (για μένα) οτι

* Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου ’22 θα προκαταβληθεί σε όλους τους πελάτες στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Αυγούστου ‘22

θα δείξει

Αγαπητέ φίλε

όταν ένα "νομικό" κείμενο όπως είναι οι τιμοκατάλογοι λέει προκαταβάλλεται σημαίνει ότι αφορά ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ κατανάλωση άρα όχι του Αυγουστου. Για εμένα είναι σχεδόν φανερό ότι η ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ πάει να μπλέξει τους πελάτες της ώστε να μην καταλάβουν ότι τον Αύγουστο θα πληρώσουν κερατιάτικα το 1 ευρώ μείον την κρατική επιδότηση των 0,33 ευρώ δηλ. κοντά 0,65 ε/kwh.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Eρχεται το παλούκι για εμάς τους επαγγελματίες αύριο στις 09.30!
Περίπου διπλάσιες θα διαμορφωθούν οι καταναλώσεις των επαγγελματίων σε σχέση με τους οικιακούς.
Νομίζω δεν πάει άλλο. Θα την κάνω την παρανομία. Θα τραβήξω καλώδιο από το σπίτι στο μαγαζί.
Ο Καθένας με τα όπλα του μπροστά σε αυτήν την τρέλα...

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Θα τραβήξω καλώδιο από το σπίτι στο μαγαζί.

Άμα είναι δίπλα και δε φαίνεται... κάντο χθες! :P

Βάλε κι ένα "κρυφό" πινακάκι με μεταγωγικό διακόπτη, για την περίπτωση ελέγχου, και τράβα λίγο κι απ' το επαγγελματικό ώστε να δείχνεις κατανάλωση.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosη we energy είχε 0,51 στα επαγγελματικά πριν κατεβάσει την σελιδα. Στο εξελ έχεις 0,61. 

Ανεβασε άλλο pdf πριν κατεβάσει την σελιδα; Η εκ παραδρομής; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν ξέρω γιατί κολλάς με το "προκαταβάλλεται" 😛

είναι ξεκάθαρο (για μένα) οτι

* Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου ’22 θα προκαταβληθεί σε όλους τους πελάτες στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Αυγούστου ‘22

θα δείξει

Κολλάω με το "προκαταβάλλεται" γιατί απ'τη στιγμή που υπάρχει η λέξη δε γίνεται αν την αγνοήσεις. Κάποιο λόγο έχει που τη γράψανε. Λέει επίσης για το loyalty pass ότι "Στη συνέχεια, στον επόμενο λογαριασμό, εκκαθαρίζεται με την κατανάλωση Σεπτεμβρίου ’22." Δε λέει ότι θα γίνει εκκαθάριση με τη κατανάλωση Αυγούστου, άρα αφορά μελλοντικές καταναλώσεις.

Δηλαδή προκαταβάλουν πχ 300kw*0.04 για τον Σεπτέμβριο... κι αν κάψεις παραπάνω ή παρακάτω, θα μπει η διαφορά στο λογαριασμό του Οκτώβρη.

edit: Στην εκκαθάριση του Σεπτεμβρίου θα κάνουν μάλλον το εξής σατανικό. Θα εκκαθαρίσουν το loyalty pass του Σεπτέμβρη και θα προκαταβάλουν για τον Οκτώβρη όσες ακριβώς κιλοβατώρες έχουν καεί τον Αύγουστο. Θα βάλουν τα ποσά αθροιστικά και ο κόσμος δε θα καταλάβει ότι δε πήρε τίποτα για τον Αύγουστο.
 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2022 στις 4:08 ΜΜ, Dropsreef είπε

Η Volton φαίνεται "προς το παρόν" να το απέσυρε.

Για την We Energy μην σας δημιουργηθεί η απορία ότι "καλύπτω το πελατολόγιο μου" και δεν εκπροσωπώ νέους πελάτες πάνω από έναν συγκεκριμένο αριθμό.

 

 

Το είπα, δεν το είπα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κολλάω με το "προκαταβάλλεται" γιατί απ'τη στιγμή που υπάρχει η λέξη δε γίνεται αν την αγνοήσεις. Κάποιο λόγο έχει που τη γράψανε. Λέει επίσης για το loyalty pass ότι "Στη συνέχεια, στον επόμενο λογαριασμό, εκκαθαρίζεται με την κατανάλωση Σεπτεμβρίου ’22." Δε λέει ότι θα γίνει εκκαθάριση με τη κατανάλωση Αυγούστου, άρα αφορά μελλοντικές καταναλώσεις.

Δηλαδή προκαταβάλουν πχ 300kw*0.04 για τον Σεπτέμβριο... κι αν κάψεις παραπάνω ή παρακάτω, θα μπει η διαφορά στο λογαριασμό του Οκτώβρη.
 

 

Εγω εχω καταλαβει οτι θα προκαταβαλουν την τιμη κιλοβατωρας, οχι το ποσο θα καψεις.

Δηλαδη θα σου δωσουν την χαμηλη τιμη κιλοβατωρας απο πριν, αλλιως θα στην υπολογιζαν στον επομενο λογαριασμο ως loyalty pass.

Βεβαια αυτο δεν εχει και τοσο νοημα, θα μπορουσαν απλα να δωσουν την τελικη τιμη απο πριν, αλλα τι να πεις.

Επεξ/σία από KoGi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, KoGi είπε

Εγω εχω καταλαβει οτι θα προκαταβαλουν την τιμη κιλοβατωρας, οχι το ποσο θα καψεις.

Δηλαδη θα σου δωσουν την χαμηλη τιμη κιλοβατωρας απο πριν, αλλιως θα στην υπολογιζαν στον επομενο λογαριασμο ως loyalty pass.

Βεβαια αυτο δεν εχει και τοσο νοημα, θα μπορουσαν απλα να δωσουν την τελικη τιμη απο πριν, αλλα τι να πεις.

Λυπάμαι αλλά ΔΕΝ υπάρχει το ενδεχόμενο που λες. Από το κείμενο τους είναι φανερό ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύσει αυτό που γράφεις με την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη αυριο αποφασισα να στειλω τα δικαιολογητικα για μεταβαση στην Elin ξεχασα να κανω μια σημαντικη ερωτηση.....δεν ρωτησα αν υπαρχει εγγυηση!! Γνωριζει κανεις αν υπαρχει εγγυηση στη μεταβαση για το προγραμμα elin 24 oikiako? 

Btw δεν ξερω αν κανω καλα αλλα κατεληξα στην elin λογω 0 παγιου (εχω μικρη καταναλωση στο σπιτι μου)....στο τηλεφωνο απαντησαν σχεδον αμεσως κατι που με βοηθησε να συνεννοηθω γρηγορα κ επισης ειδα οι τιμες της ειναι σε ενα σταθερο επιπεδο προς το φθηνο......δεν ειναι δλδ η φθηνοτερη αλλα δεν βλεπω να παραπλανει καπου με τις τιμες της!! Ειδωμεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερίδια αγοράς τα επόμενα χρόνια θα μοιράζονται μεταξύ ΔΕΗ Μυτιληναίος ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ Ήρων  και Βαρδινογιάννη (nrg) που θα ελέγχουν όλη την ενέργεια στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από aguero88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, desiro είπε

Παιδια επειδη αυριο αποφασισα να στειλω τα δικαιολογητικα για μεταβαση στην Elin ξεχασα να κανω μια σημαντικη ερωτηση.....δεν ρωτησα αν υπαρχει εγγυηση!! Γνωριζει κανεις αν υπαρχει εγγυηση στη μεταβαση για το προγραμμα elin 24 oikiako? 

 

60 ευρώ εγγύηση είχα δώσει πριν 2 χρόνια στο electricon οικιακό και 100ευρώ στο επαγγελματικό

Υπόψιν το πρόγραμμα που υπογράφεις τώρα δεν ισχύει (μπαίνει σε ισχύ μόνο αν ανασταλεί η κυβερνητική ρύθμιση).

Όσο είναι σε ισχύ ο μηχανισμός της κυβέρνσησης ισχύει οι τιμές που ανακοινώνονται μηνιαίως, δηλαδή για Σεπτέμβριο 0.70

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Οτι ειπωνεται εδώ αποτελεί εδώ και καιρό σημαντική χείρα βοήθειάς για μένα. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τον Κορακιο κατ αρχας αλλα και όλους τους υπόλοιπους πως βλεπουν την παρακατω προταση που μου εκανε η Βολτερρα? (το πρόγραμμα δε το βρηκα στο ιντερνετ και απ οτι μου ειπαν ειναι για νεους πελάτες) 

IMG_20220822_233942.jpg

IMG_20220822_234037.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paul2 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Οτι ειπωνεται εδώ αποτελεί εδώ και καιρό σημαντική χείρα βοήθειάς για μένα. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τον Κορακιο κατ αρχας αλλα και όλους τους υπόλοιπους πως βλεπουν την παρακατω προταση που μου εκανε η Βολτερρα? (το πρόγραμμα δε το βρηκα στο ιντερνετ και απ οτι μου ειπαν ειναι για νεους πελάτες) 

δεν ξέρω αν είναι καν νόμιμο μια και έχει καταργηθεί ο τρόπος αυτός υπολογισμού

3 ώρες πριν, nova_centurion είπε

Αγαπητέ φίλε

δεν είμαι τίποτα απο τα 2

3 ώρες πριν, nova_centurion είπε

όταν ένα "νομικό" κείμενο όπως είναι οι τιμοκατάλογοι λέει προκαταβάλλεται σημαίνει ότι αφορά ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ κατανάλωση άρα όχι του Αυγουστου.

μελλοντική επιδότηση αναφέρεται το κείμενο συντακτικά (δηλαδή για το Loyalty Pass),

για μένα είναι ξεκάθαρο και πολύ απλό , το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου αφορά την έκπτωση στην κατανάλωση Αυγούστου , ότι λέει και το κείμενο δηλαδή , αλλά ο καθένας ας πιστεύει ότι νομίζει :)

2 ώρες πριν, aguero88 είπε

@korakiosη we energy είχε 0,51 στα επαγγελματικά πριν κατεβάσει την σελιδα. Στο εξελ έχεις 0,61. 

Ανεβασε άλλο pdf πριν κατεβάσει την σελιδα; Η εκ παραδρομής;

απο αναφορά άλλου μέλους , συν το energycost της ΡΑΕ δείχνει στα οικιακά άλλες τιμές , είναι υποθετική

ξέχασα να το βάλω σε σχόλια , όταν ξαναανεβασει η we το site θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...