Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις μου κρατησε η εθνικη τραπεζα 80 Ευρω απο Ηρων λογαριασμο με παγια εντολη που εκανα εγω.Μου κρατησαν ομως και 0,30 προμηθεια.Γιατι αυτο; Στην Ζενιθ οταν ημουνα δεν κρατουσαν προμηθεια.Στην ζενιθ βεβαια,μου ειχαν κανει αυτοι παγια εντολη και οχι εγω.Μηπως απο την εφαρμογη my Ηρων αν κανω παγια μεσω καρτας γλυτωνω προμηθεια η ; οχι το ιδιο ειναι παλι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

μολις μου κρατησε η εθνικη τραπεζα 80 Ευρω απο Ηρων λογαριασμο με παγια εντολη που εκανα εγω.Μου κρατησαν ομως και 0,30 προμηθεια.Γιατι αυτο;

Το κόστος της πάγιας εντολής

26 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Μηπως απο την εφαρμογη my Ηρων αν κανω παγια μεσω καρτας γλυτωνω προμηθεια

Γλυτώνεις ναι. Απλά εγώ σε παρόχους που δεν εμπιστεύομαι δεν αποθηκεύω ποτέ τα στοιχεία της κάρτας μου. Φαντάσου δηλαδή να βγει κανένας φουσκωμένος λογαριασμός και για οποιοδήποτε λόγο (βλάβη  ΜyHeron) να μη μπορείς να σβήσεις τη κάρτα. Ενώ η πάγια διαγράφεται από περιβάλλον τράπεζας.

Άλλη εναλλακτική είναι να το αφήσεις όπως είναι... αλλά να πληρώνεις με κάρτα τουλάχιστον 5 εργάσιμες νωρίτερα. Άμα μηδενίσει το υπόλοιπο, η πάγια δεν εκτελείται. Και λέω 5 εργάσιμες γιατί αν το αφήσεις τελευταία στιγμή και δε λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή, θα τραβήξει λεφτά και η πάγια.

Επί τη ευκαιρία επειδή γράφω για ΗΡΩΝ, ανεβάζω φωτογραφίες πώς γίνεται η χρεοπίστωση στο bonus των 50 ευρώ... γιατί μερικοί νομίζουν ότι το παίρνουν 2 φορές:
bonus εγγραφής 50άρικο σκονάκι για να το βρίσκω στο μέλλον.

Spoiler


1.jpg.42cb974fe1b8d553d99d06b0b73d93fc.jpg

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2(1).jpg.1ad42a406ce07547c6d1aa1ae047e45f.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή για να καταλάβω η πάγια εντολή δεν θα εκτελεστεί αν πληρωθεί νωρίτερα το ποσό;Κατά δεύτερον,γιατί η τράπεζα στο ebanking δεν έχει επιλογή με κάρτα και έχει λογαριασμό μόνο; Όσο αναφορά για το 50 ευρώ εγώ δεν το παίρνω , διότι από συνεργάτες το έκανα και όχι online

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Το κόστος της πάγιας εντολής

Γλυτώνεις ναι. Απλά εγώ σε παρόχους που δεν εμπιστεύομαι δεν αποθηκεύω ποτέ τα στοιχεία της κάρτας μου. Φαντάσου δηλαδή να βγει κανένας φουσκωμένος λογαριασμός και για οποιοδήποτε λόγο (βλάβη  ΜyHeron) να μη μπορείς να σβήσεις τη κάρτα. Ενώ η πάγια διαγράφεται από περιβάλλον τράπεζας.

Άλλη εναλλακτική είναι να το αφήσεις όπως είναι... αλλά να πληρώνεις με κάρτα τουλάχιστον 5 εργάσιμες νωρίτερα. Άμα μηδενίσει το υπόλοιπο, η πάγια δεν εκτελείται. Και λέω 5 εργάσιμες γιατί αν το αφήσεις τελευταία στιγμή και δε λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή, θα τραβήξει λεφτά και η πάγια.

Επί τη ευκαιρία επειδή γράφω για ΗΡΩΝ, ανεβάζω φωτογραφίες πώς γίνεται η χρεοπίστωση στο bonus των 50 ευρώ... γιατί μερικοί νομίζουν ότι το παίρνουν 2 φορές:
bonus εγγραφής 50άρικο σκονάκι για να το βρίσκω στο μέλλον.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

1.jpg.42cb974fe1b8d553d99d06b0b73d93fc.jpg

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2(1).jpg.1ad42a406ce07547c6d1aa1ae047e45f.jpg

 

Δηλαδή, να κάνω πάγια εντολή αλλά να πληρώνω 5 ημέρες νωρίτερα.

Η κάρτα, να έχει υπόλοιπο για να τραβήξει δυνητικά η πάγια η δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iliata2410 είπε

μολις μου κρατησε η εθνικη τραπεζα 80 Ευρω απο Ηρων λογαριασμο με παγια εντολη που εκανα εγω.Μου κρατησαν ομως και 0,30 προμηθεια.Γιατι αυτο; Στην Ζενιθ οταν ημουνα δεν κρατουσαν προμηθεια.Στην ζενιθ βεβαια,μου ειχαν κανει αυτοι παγια εντολη και οχι εγω.Μηπως απο την εφαρμογη my Ηρων αν κανω παγια μεσω καρτας γλυτωνω προμηθεια η ; οχι το ιδιο ειναι παλι;

εμένα που πλήρωσα μέσω Πειραιώς δεν μου κράτησε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά κι εγω πλέον τελειώνω με home enter + της ΔΕΗ και στρεφόμαστε προς Elpedison. εκτός του μηχανισμού που είμαστε ενήμεροι, κάτι άλλο σημαντικό που πρέπει να προσέχω? επίσης υπάρχει μηνιαίος λογαριασμός με ένδειξη δική μου ή υπάρχει άλλος τρόπος για τη συγκεκριμένη εταιρία. τέλος προφανώς βλέπω πλέον τιμή κάθε μήνα και ανάλογα πράττω. παίζουν ρήτρες αποχωρήσεις στην συγκεκριμένη εταιρία? ευχαριστώ όποιον ενδιαφερθεί να απαντήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Δηλαδή για να καταλάβω η πάγια εντολή δεν θα εκτελεστεί αν πληρωθεί νωρίτερα το ποσό;

Κατά δεύτερον,γιατί η τράπεζα στο ebanking δεν έχει επιλογή με κάρτα και έχει λογαριασμό μόνο;

1) Δε θα εκτελεστεί αν πληρωθεί και λογιστικοποιηθεί νωρίτερα το ποσό... γι'αυτό λέω τουλάχιστον 5 εργάσιμες νωρίτερα.

2) Για πρακτικούς λόγους... ο λογαριασμός είναι πάντα ενεργός. Τη κάρτα αν τη χάσεις πρέπει να την ακυρώσεις, οπότε θα ακυρώνονταν και όλες οι πάγιες εντολές.

21 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, να κάνω πάγια εντολή αλλά να πληρώνω 5 ημέρες νωρίτερα.

Η κάρτα, να έχει υπόλοιπο για να τραβήξει δυνητικά η πάγια η δεν έχει σημασία.

Κάνοντας πάγια αποφεύγεις σίγουρα την εγγύηση. Πληρωμή 5 εργάσιμες νωρίτερα... διότι 5 ημερολογιακές μέρες είναι οριακά αν μεσολαβεί 3ήμερο ΣΚ & αργία. Μετά τη πληρωμή δε χρειάζεται να αφήσεις υπόλοιπο... αφού είπαμε, δε θα εκτελεστεί καν η πάγια.

19 ώρες πριν, chocorellos είπε

εμένα που πλήρωσα μέσω Πειραιώς δεν μου κράτησε κάτι

τιμοκατάλογος χρεώσεων ανά λογαριασμό και ανά τράπεζα διαφέρουν. Πχ εγώ από επαγγελματικό λογαριασμό Εθνικής μπορώ να κάνω 3 πληρωμές / μήνα χωρίς προμήθεια.

19 ώρες πριν, Dask92 είπε

1) καλησπέρα παιδιά κι εγω πλέον τελειώνω με home enter + της ΔΕΗ και στρεφόμαστε προς Elpedison. εκτός του μηχανισμού που είμαστε ενήμεροι, κάτι άλλο σημαντικό που πρέπει να προσέχω?

 

2) επίσης υπάρχει μηνιαίος λογαριασμός με ένδειξη δική μου ή υπάρχει άλλος τρόπος για τη συγκεκριμένη εταιρία.

3) τέλος προφανώς βλέπω πλέον τιμή κάθε μήνα και ανάλογα πράττω.

4) παίζουν ρήτρες αποχωρήσεις στην συγκεκριμένη εταιρία?

1) Να φύγεις άμεσα μόλις επιστρέψουμε σε καθεστώς ρήτρας αναπροσαρμογής.

2) Μηνιαίος με ένδειξη αλλά νομίζω βγαίνει έναντι και στη 4μηνιαία εκκαθάριστη σπάει η κατανάλωση αναλογικά.

3) Δε δίνουν βεβαίωση εκπροσώπησης αλλά μπορείς να κάνεις screenshot τη καρτέλα μέσα στο myelpedison σε περίπτωση που θες να φύγεις πριν εκδοθεί λογαριασμός.

4) Στο economy που θα βάλεις, όχι θα δε παίζει ρήτρα αποχώρησης. Mη βάλεις όμως double με αέριο γιατί αν σπάσεις τη σύμβαση στο ρεύμα, θα πρέπει να επιστρέψεις πίσω τα δώρα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

τιμοκατάλογος χρεώσεων ανά λογαριασμό και ανά τράπεζα διαφέρουν. Πχ εγώ από επαγγελματικό λογαριασμό Εθνικής μπορώ να κάνω 3 πληρωμές / μήνα χωρίς προμήθεια.

παιδιά για 0,30 λεπτά δέν χρειάζετε να το κάνουμε θέμα.Σκεφτειτε άν καποιος παει στα γκισε της τραπεζας να πληρωσει εκει να δειτε προμηθεια.Απλα εγω το ανεφερα ετσι απο περιεργεια.Απλα εγω πιστευω οτι οι προμηθεις ειναι αναποφεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
7 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

παιδιά για 0,30 λεπτά δέν χρειάζετε να το κάνουμε θέμα.Σκεφτειτε άν καποιος παει στα γκισε της τραπεζας να πληρωσει εκει να δειτε προμηθεια.Απλα εγω το ανεφερα ετσι απο περιεργεια.Απλα εγω πιστευω οτι οι προμηθεις ειναι αναποφεκτες

30 λεπτά δίνω και μου καθαρίζουν τα παράθυρα στο αυτοκίνητο (άλλες φορές τζάμπα) και λένε και ευγενέστατα και εγκάρδια ευχαριστώ .... ούτε 1 λεπτό σε τράπεζες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

30 λεπτά δίνω και μου καθαρίζουν τα παράθυρα στο αυτοκίνητο (άλλες φορές τζάμπα) και λένε και ευγενέστατα και εγκάρδια ευχαριστώ .... ούτε 1 λεπτό σε τράπεζες

το θέμα είναι ότι κάτι πρέπει να γίνει με αυτές τις προμήθειες.Καποιος φίλος ανέφερε ότι η πειραιώς δέν τον κράτησε τίποτα.θα μου πεις κοστος παγιας εντολής ειναι, και πάλι ομως γιατί;Εγιναν βεβαια καποια βηματα προοδου απο τις τραπεζες.πχ η υπηρεσια IRIS πλεον δεν σου κρατανε τιποτα,θελουν δολεια ακομη ομως.Δεν το συνεχίζω γιατί θα βγώ off topic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Στα επαγγελματικά τι έγινε? Καθόλου επιδότηση??? Ούτε τα 2 λεπτά δεν μας δίνουν πια???

οντως καμια επιδοτηση στα επαγγελματικα τιμολογια παντως για το γ22 55kva ειναι η δεη η φθηνοτερη τιμη κιλοβατωρας με τιμη 0,186600 ευρω https://www.dei.gr/media/53dlk55p/timok-xt-022023-g22_v2.pdf  . ( προσοχη λεω φθηνοτερη τιμη κιλοβατωρας οχι με βαση την χρεωση ισχυος ). Bεβαια η solar energy και η ελιν δεν εχουνε δημοσιευσει τιμες μαρτιου ακομα στο site τους . 

τραγικο 0ευρω.  κρατικη επιδοτηση στα επαγγελματικα . 

 

10 ώρες πριν, lak10 είπε

με πηραν απο elepdison μου δινουν το ecnomomy με 14.5 λεπτα την κιλοβατωρα τωρα ειμαι δεη . να κανω την αλλαγη η εχει καμια παγιδα?

το elpedison economy με βαση την κρατικη επιδοτηση 0,04 ευρω βγαινει στα 0,105 ευρω η κιλοβατωρα δηλαδη ιδια τιμη με τον Φεβρουαριο!! η καλυτερη τιμη που υπαρχει! θελω και εγω να κανω αιτηση στο elpedison economy διοτι ειμαι στο electrycity home night. 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Bεβαια η solar energy και η ελιν δεν εχουνε δημοσιευσει τιμες μαρτιου ακομα στο site τους . 

απο 21 του μηνός είναι δημοσιευμένες οι τιμές , τσέκαρε το excel , απο τα site των παρόχων παίρνω τιμές , όχι απο άρθρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια,ειμαι σε ελιν και τωρα θα στειλω τις ενδείξεις του μετρητη πρωτη μου φορα.

Το ρολοι μου ειναι απο τα καινουργια τα ψηφιακα της holley ,η γραμμη ειναι τριφασικη και ειμαι σε κυμαινόμενο  .

Εβαλα την 1.81 και την 1.82 μιας και την ζητουσε νυχτερινο .

Εκανα καποιο λάθος? 

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν λογαριασμός παρόχου λήξει ανεξόφλητος θα γίνει η χρέωση αναδρομικά στον επόμενο μήνα  ή θα γίνει κάποια διαδικασία απαίτησης άμεσης εξόφλησης για να μην γίνει διακοπή στο ρεύμα;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...