Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, aris2022k είπε

 Upd: Ενώ τους έστειλα μέιλ με όμοιες ερωτήσεις με αυτές του  @mdendrinμου απάντησαν στέλνοντας μου τους Ειδικούς Όρους του solar  ΕΝΑ κ προσθετη συμβαση για υπογραφή... 

η απάντηση ήταν οι Ειδικοί όροι ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Τρίτη λογικά οι απαντήσεις στις ερωτήσεις που έστειλα.

Βρήκα στη σελίδα allazorevma.gr τις λεπτομέρειες του προγράμματος Solar generous που λογικά αφού τους έχουν γραπτώς εκεί θα ισχύουν:

Η συνολική διάρκειά του προγράμματος της επιδότησης είναι 12 μήνες. Σε περίπτωση αποχώρησης του πελάτη από το πρόγραμμα πριν το πέρας των 12 μηνών, υποχρεούται να επιστρέψει τις εκπτώσεις που έχει λάβει μέσω της επιδότησης.

Το πρόγραμμα αποδίδει επιπλέον έκπτωση με δωρεάν επιδότηση ΗΡΩΝ 3.000€, μέσω του προγράμματος EN.A Solar η οποία ενεργοποιείται κατά την έναρξη του προγράμματος και αποδίδει 90€ εκπτώσεων για τους τρείς πρώτους μήνες (30€ για κάθε 30 ημέρες). Στην περίπτωση που ο λογαριασμός αφορά λιγότερες ή περισσότερες ημέρες από τις 30, η έκπτωση θα αποδίδεται αναλογικά βάσει ημερών.

Εφόσον ο πελάτης αποφασίσει να μην συμμετάσχει στο ΕΝ.Α Solar, (με κατάθεση ποσού συμμετοχής κατ’ ελάχιστο 100€), μέσα στους δώδεκα πρώτους μήνες, η σύμβαση EN.A Solar παύει να ισχύει και ο πελάτης παραμένει στο πρόγραμμα ενέργειας Solar Generous.

Εφόσον ο πελάτης αποφασίσει να συμμετάσχει στο ΕΝ.Α, (με κατάθεση ποσού συμμετοχής κατ’ ελάχιστο 100€), μετά τους δώδεκα πρώτους μήνες, θα πρέπει να υπογράφει πρόσθετη πράξη ΕΝ.Α.

ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ: Έκπτωση είκοσι επί τοις εκατό (15%) επί των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων του Λογαριασμού (εξαιρουμένης της Χρέωσης Παγίου) ως επιβράβευση, στην περίπτωση της εμπρόθεσμης εξόφλησης του εκάστοτε εκδοθέντος Λογαριασμού. Πλέον συγκεκριμένα, όταν ο Πελάτης του Εμπορικού Προγράμματος του Προμηθευτή «GENEROUS HOME» εξοφλεί το σύνολο του Λογαριασμού του (είτε Έναντι, είτε Εκκαθαριστικού), μέχρι και την καθορισμένη ημερομηνία λήξεως αυτού και δεν έχει άλλες ληξιπρόθεσμες οφειλές προς τον Προμηθευτή, τότε ο Προμηθευτής θα παρέχει έκπτωση είκοσι επί τοις εκατό (20%) επί των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων του εμπροθέσμως εξοφλημένου Λογαριασμού (εξαιρουμένης της Χρέωσης Παγίου), είτε Έναντι είτε Εκκαθαριστικού, η οποία θα πιστώνεται στον αμέσως επόμενο Λογαριασμό του Πελάτη.

Για την επιδότηση υποθέτουμε κατανάλωση κάτω τον 500kwh τον μήνα ή επίτευξη εξοικονόμησης 15%*

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mdendrin είπε

@korakios για ποιούς λόγους πήγες στην ΕΛΙΝ κι όχι στην Ελπεντισον που είναι και η πιο οικονομική για τον Μάρτιο;

τα έγραψα σε προηγούμενη σελίδα,

έστειλα email στην ελπέ και με γράψανε κανονικά , μετά σε chat είπαν οτι θα με πάρουν τηλ , δε με πήραν ,

σε 2ο chat μου πρότειναν ένα νούμερο ή το "call me back" , με πήραν απο το "call me back" και είπαν οτι δεν έχουν πρόσβαση στα email και είναι άλλο τμήμα

Τρία πουλάκια , έτσι κι αλλιώς θα έπρεπε να φύγω ξανά (όπως όλοι) , λίγο πριν τη λήξη του μηχανισμού , οπότε χαιρέτισα .

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μου εκδοθηκε ο λογαριασμος της nrg στο επαγγελματικο και μου ηρθε και email ειδοποιησης ενω δεν ειχα λαβει για τον Ιανουαριο για την εκδοση του λογαριασμου και μπηκα στο my nrg και το κατεβασα. 

Παρατηρησα οτι μου εβαλαν 9,73 ευρω εκπτωση εμπροθεσμης και αφορα μονο την καταναλωση του Ιανουαριου 2023 . (414κιλοβατωρες *0,4465=184,851. 194,58-184,851=9,73 ευρω ) . Η εκπτωση φαινεται στην πρωτη σελιδα στο πινακακι του συνοπτικου λογαριασμου κατω απο την ημερομηνια ληξης . ( προφανως διοτι το 5% ξεκινησε απο το ετος 2023 ) 

Υπολογισα την εκπτωση του νεου λογαριασμου που θα εχω στον επομενο λογαριασμο και θα ειναι 21,90 ευρω . ( 765*0,4465=341,5725. 359,55-341,5725=17,9775. και 306*0,24320=74,4192.78,34-74,4192=3,9208. Οποτε 17,98+3,92=21,90 ευρω ).

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι ΧΖ εδω στον λογαριασμο του φεβρουαριου εχω 1071 κιλοβατωρες και μου γραφει συντ.χρησ.28,9800 και ΧΖ  ΧΖ ( KW ) 5,1. 

στον προηγουμενο λογαριασμο του Ιανουαριου που ειχα καταναλωση 1130 κιλοβατωρες μου γραφει συντ.χρησ. 13,5300 και ΧΖ ( KW ) 11.6 . 

Γιατι ειναι λιγοτερη η ισχυς; αλλα μεγαλυτερη η συντ.χρησης; στην δεη που εχω κανει αιτηση να παω θα με επηρεασει η συντ.χρησ για τον τροπο υπολογισμου της ισχυος;  ή οχι;  απλα παιρνουνε τα 5,1*2,20 ευρω; . 

Επισης ρωτησα για νεα παροχη για οικιακο στην nrg και μου προτειναν το ontime και μου ειπανε οτι τους πρωτους 2 μηνες εχει εκπτωση 15% ( 0,16915 ευρω ) .  εμπροθεσμη εξοφληση και μετα πεφτει στο 10% (0,17910 ευρω )   η εμπροθεσμη εξοφληση , με κοινη τιμη ημερησιου και νυκτερινου . Πολυ καλη η τιμη σε συγκριση με την δεη για τον μηνα μαρτιο . Αλλα αμα χρησιμοποιεις περισσοτερο νυκτερινο η δεη βγαινει φθηνοτερη ( 0,15400 ) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λένε μερικοί ότι (αν τους συμφέρει) δίνουν μικρότερη ενδείξη.

Γίνεται αυτό ?

Δεν ζητάνε φωτογραφία?

Η φωτογραφία αν πχ είναι προγενέστερης ημερομηνίας δεν 'φαίνεται' ?

Στις 25/2/2023 στις 11:16 ΠΜ, ekrepali είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα και προχθές η ελπεντισον στους εκκαθαριστικους του 4 Μήνου μέχρι Δεκέμβριο έκανε ένα 3-4 επί προς τα πάνω. Το τσεκαρα και με άλλους τρεις φίλους που έχουν επαγγελματικό ελπεντισον.

Έκατσα χθες και τους τσεκαρα όλους μπας και βρω που έχει γίνει η 'λαδιά'. Βρήκα ότι στον εκκαθαριστικό που προσθέτει τους μήνες κβ*τιμή/μήνα, αφαιρεί ότι έχω πληρώσει με τους έναντι και την πίστωση ενεργειακής μετάβασης του τελευταίου μήνα. Εκεί δεν έπρεπε να αφαιρεί και τις πιστώσεις ΤΕΜ των έναντι; Νομίζω εκεί γίνεται το λάθος. Θα ήθελα την γνώμη σας.

Επεξ/σία από for4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, for4 είπε

αφαιρεί ότι έχω πληρώσει με τους έναντι και την πίστωση ενεργειακής μετάβασης του τελευταίου μήνα

και

8 ώρες πριν, for4 είπε

Εκεί δεν έπρεπε να αφαιρεί και τις πιστώσεις ΤΕΜ των έναντι;

αφού είπες αφαιρεί , κάνε μια αναδιατύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

λένε μερικοί ότι (αν τους συμφέρει) δίνουν μικρότερη ενδείξη.

Γίνεται αυτό ?

Δεν ζητάνε φωτογραφία?

Η φωτογραφία αν πχ είναι προγενέστερης ημερομηνίας δεν 'φαίνεται' ?

 

Επί 4-5 χρόνια κάθε μήνα βάζω τις ενδείξεις κάθε μήνα για 3 παροχές σε διάφορες εταιρείες. Συνήθως ζητάνε φωτογραφία αν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου, από εκεί και πέρα είναι προαιρετικό και αν κατεβάσεις την εφαρμογή της εταιρείας σου, τότε το πιθανότερο είναι να μην ζητάει καν φωτογραφία. Οπότε βάζεις ότι θέλεις. Ας πούμε συνήθως καις 150-170 κιλοβατώρες τον μήνα και έναν μήνα για τον χ ή ψ λόγο έκαψες 220, αν ξέρεις ότι τον επόμενο μήνα θα επιστρέψεις στα κανονικά βάζεις 190 και αφήνεις τις 30 για τον επόμενο... Ή να σου πω το άλλο, έχουμε ένα σπίτι σε πόλη, όταν πάμε και μένουμε (συνήθως 20-30 μέρες) φεύγοντας παίρνω την ένδειξη και την διασπείρω σε 2-3 μήνες και για να μην έρθει πολύ και να μη μου βάζουν έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raylan είπε

Καλησπέρα στα παιδιά, ΔΕΗ εδώ, έχουμε κάπου πιο φθηνά να πάμε? :P 

Σχεδόν όπου και να πας θα είναι φθηνότερα από ΔΕΗ... Υπάρχουν βέβαια προϋποθέσεις, δες στο Excel που υπάρχει...

Προσωπικά έχω πάει στην NRG και είμαι ευχαριστημένος...

Επίσης τους τελευταίους μήνες ανακοινώνονται οι τιμές κάθε μήνα, κάνε μία έρευνα προς τα πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, papresa είπε

Επί 4-5 χρόνια κάθε μήνα βάζω τις ενδείξεις κάθε μήνα για 3 παροχές σε διάφορες εταιρείες. Συνήθως ζητάνε φωτογραφία αν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου, από εκεί και πέρα είναι προαιρετικό και αν κατεβάσεις την εφαρμογή της εταιρείας σου, τότε το πιθανότερο είναι να μ

Άκυρο 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν Volterra και πλέον NRG, αλλά επειδή έχω καταχωρήσει ενδείξεις και στον ΔΕΔΔΗΕ για την ΔΕΗ, νομίζω επίσης δεν θέλει φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...