Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Trikala_city είπε

Στο generous home ήμουνα από 27/12 με αίτηση μέσω e contract. Τους πήρα τηλέφωνο, κουβεντιάσαμε, τους είπα ότι θελω να προχωρήσουμε και σε δυο μέρες ήρθε η σύμβαση στο δηλωμένο mail. Την εκτύπωσα, την υπέγραψα και την έστειλα σκαναρισμένη πίσω. Σε δυο τρεις μέρες ήρθε mail για την άλλαγη. Ο πρώτος λογαριασμός λογαριασμός από το solar generous δεν ήρθε ακόμα

άσχετα με το οτι ήδη υπέγραψες , πάρε γραπτώς αυτά που σου είπαν προφορικά και πόσταρε εδώ αν είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετα με το οτι ήδη υπέγραψες , πάρε γραπτώς αυτά που σου είπαν προφορικά και πόσταρε εδώ αν είναι :)

Κάθησα και διάβασα την σύμβαση (λόγω δουλειάς διαβάζω αρκετές). Θεωρώ ότι η σύμβαση αναγράφει ό,τι μου είπανε και προφορικά. Από εκεί και πέρα, δεν έχω χρόνο να ψάξω περαιτέρω λόγω οικογενειακών υποχρεώσων και θεωρώ ότι είναι ένα λελογισμένο ρίσκο._

Επεξ/σία από Trikala_city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 12:04 ΜΜ, Iannis_3 είπε

Είμαι στη ΔΕΗ home

Έκαναν 6 μήνες να περάσουν τον νυχτερινό μετρητή Άπειρα τηλέφωνα σε αυτούς και τον ΔΕΔΗΕ.

Στη ΔΕΗ δεν βγάζουν μηνιαίο για την Γ21 αλλά διμήνου

Θέλω να πάω Ζενιθ 2  (παροχές Μια Γ1Ν και μια Γ21)

Τι λέτε?

@Iannis_3

αν για κάποιο λόγω προτιμάς τη ΖΕΝΙΘ (έναντι ελπε, ελιν) τότε για το Γ21 καλύτερα νομίζω το νέο που λέγαμε με τα παιδιά το νέο HOME NOW πρόγραμμα αλλά εχει 5€ πάγιο

για επαγγελματικά Γ21 που λες δεν ξέρω. ο @ekrepali που είναι γνώστης έχει βάλει το economy της ΕΛΠΕ σύμφωνα με τα γραφόμενά του

αν έχεις ΥΔΕ έτοιμο φύγε βουρ από ΔΕΗ στο οικιακό με νυχτερινο (Μ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 12:04 ΜΜ, Iannis_3 είπε

Στη ΔΕΗ δεν βγάζουν μηνιαίο για την Γ21 αλλά διμήνου

Θέλω να πάω Ζενιθ 2  (παροχές Μια Γ1Ν και μια Γ21)

Τι λέτε?

To Εlpedison Εconomy είναι φτηνότερο και στο οικιακό και στο Γ21 (είναι όμως για παροχές ως 25kva).

Διαφορετικά προτείνω Eλιν Comfort ή Solar

Δες το excel του κοράκιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Trikala_city είπε

Κάθησα και διάβασα την σύμβαση (λόγω δουλειάς διαβάζω αρκετές). Θεωρώ ότι η σύμβαση αναγράφει ό,τι μου είπανε και προφορικά. Από εκεί και πέρα, δεν έχω χρόνο να ψάξω περαιτέρω λόγω οικογενειακών υποχρεώσων και θεωρώ ότι είναι ένα λελογισμένο ρίσκο._

Μίλησες κατευθείαν μαζί τους κ σου έστειλαν τη συμβαση; Γιατί κι εγώ είμαι generous home κ ενδιαφέρομαι για solar, τους πηρα τηλ την Πέμπτη το πρωι, μου είπαν ότι θα με παρουν πισω απο το αρμόδιο τμήμα να μου εξηγήσουν το προγραμμα κ δεν με πηραν ποτέ. Χθες έστειλα μέιλ στο customer care κ περιμένω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Μίλησες κατευθείαν μαζί τους κ σου έστειλαν τη συμβαση; Γιατί κι εγώ είμαι generous home κ ενδιαφέρομαι για solar, τους πηρα τηλ την Πέμπτη το πρωι, μου είπαν ότι θα με παρουν πισω απο το αρμόδιο τμήμα να μου εξηγήσουν το προγραμμα κ δεν με πηραν ποτέ. Χθες έστειλα μέιλ στο customer care κ περιμένω... 

καλά και εγώ και άλλοι που στείλαμε μειλ, καλό Μάρτη μας βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! 

Είμαι στον Ηρων από 16-01-23 και εννοείται ότι δεν έχει έρθει ακόμα ο 1ος λογαριασμός. Ο ΔΕΔΗΗΕ πέρασε για εκκαθαριστικό στις αρχές Δεκεμβρίου του 22 και τώρα λογικά θα ξαναπεράσει στις αρχές Απριλίου του 23. 

Θέλω να ρωτήσω, για να βγάλει 1ο λογαριασμό ο Ηρων για μου στείλει μήνυμα να δώσω κιλοβατώρες ή θα βγάλει έναντι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Μίλησες κατευθείαν μαζί τους κ σου έστειλαν τη συμβαση; Γιατί κι εγώ είμαι generous home κ ενδιαφέρομαι για solar, τους πηρα τηλ την Πέμπτη το πρωι, μου είπαν ότι θα με παρουν πισω απο το αρμόδιο τμήμα να μου εξηγήσουν το προγραμμα κ δεν με πηραν ποτέ. Χθες έστειλα μέιλ στο customer care κ περιμένω... 

Υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας με τους εξειδικευμένους υπαλλήλους τους solar λόγω διαφήμισης έχει πλακώσει πολύς κόσμος και το  συγκεκριμένο τμήμα δεν είναι πολλοί.Μιλησα 3 φορές με εξυπηρέτηση πελατών σχεδόν αμέσως και όλοι μου είπαν αυτό Έχω στείλει και εμαιλ και περιμένω και εγώ μες την εβδομάδα πιστεύω θα γίνει σε όλους η επαφή.Εχουν δώσει περισσότερη έμφαση σε νέους πελάτες και λιγότερη στους υφιστάμενους γιατί κάλεσα για νέος πελάτης το σήκωσε αμέσως το τμήμα πωλήσεων και μόλις τους είπα ότι θέλω από το home να πάω στο solar μου είπαν θα μιλήσετε με το άλλο τμήμα (αυτό που καθυστερεί.)

6 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Είμαι στον Ηρων από 16-01-23 και εννοείται ότι δεν έχει έρθει ακόμα ο 1ος λογαριασμός. Ο ΔΕΔΗΗΕ πέρασε για εκκαθαριστικό στις αρχές Δεκεμβρίου του 22 και τώρα λογικά θα ξαναπεράσει στις αρχές Απριλίου του 23. 

Θέλω να ρωτήσω, για να βγάλει 1ο λογαριασμό ο Ηρων για μου στείλει μήνυμα να δώσω κιλοβατώρες ή θα βγάλει έναντι; 

Θα σου στείλει μνμ να δώσεις μέτρηση.Το 1ο λογαριασμό να το περιμένεις γύρω στις 10 με 15 Μαρτίου αφού είσαι από τις 16Ιανουαριου.

Επεξ/σία από favou2000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Titarasaudi είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Είμαι στον Ηρων από 16-01-23 και εννοείται ότι δεν έχει έρθει ακόμα ο 1ος λογαριασμός. Ο ΔΕΔΗΗΕ πέρασε για εκκαθαριστικό στις αρχές Δεκεμβρίου του 22 και τώρα λογικά θα ξαναπεράσει στις αρχές Απριλίου του 23. 

Θέλω να ρωτήσω, για να βγάλει 1ο λογαριασμό ο Ηρων για μου στείλει μήνυμα να δώσω κιλοβατώρες ή θα βγάλει έναντι; 

Αν έδωσες ένδειξη το Φεβρουάριο, θα πάρεις έναντι τον Μάρτιο με τη συγκεκριμένη ένδειξη. Διαφορετικά ίσως (αν έχουν κέφια) βγάλουν έναντι κατ'εκτίμηση. Αν δώσεις ένδειξη το Μάρτιο είτε στο site του ΗΡΩΝ είτε στον ΔΕΔΔΗΕ, θα λάβεις λογαριασμό με αυτή την ένδειξη τον Απρίλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chocorellos είπε

καλά και εγώ και άλλοι που στείλαμε μειλ, καλό Μάρτη μας βλέπω...

Μου έστειλάν την σύμβαση μετά από δύο μέρες από τότε που μιλήσαμε. Μου είχαν πει ότι εχουν πολύ δουλειά και αυτό κατάλαβα και εγώ όταν πήρα πίσω και ζήτησα προσωπικά εκείνον που μου έστειλε την συμβαση για μία διευκρίνηση. Ολα αυτά έγιναν 10/2, μπορεί τώρα οι χρόνοι τους να έχουν χειροτερεψει.

2 ώρες πριν, aris2022k είπε

Μίλησες κατευθείαν μαζί τους κ σου έστειλαν τη συμβαση; Γιατί κι εγώ είμαι generous home κ ενδιαφέρομαι για solar, τους πηρα τηλ την Πέμπτη το πρωι, μου είπαν ότι θα με παρουν πισω απο το αρμόδιο τμήμα να μου εξηγήσουν το προγραμμα κ δεν με πηραν ποτέ. Χθες έστειλα μέιλ στο customer care κ περιμένω... 

Μου έστειλάν την σύμβαση μετά από δύο μέρες από τότε που μιλήσαμε. Μου είχαν πει ότι εχουν πολύ δουλειά και αυτό κατάλαβα και εγώ όταν πήρα πίσω και ζήτησα προσωπικά εκείνον που μου έστειλε την συμβαση για μία διευκρίνηση. Ολα αυτά έγιναν 10/2, μπορεί τώρα οι χρόνοι τους να έχουν χειροτερεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Μου έστειλάν την σύμβαση μετά από δύο μέρες από τότε που μιλήσαμε. Μου είχαν πει ότι εχουν πολύ δουλειά και αυτό κατάλαβα και εγώ όταν πήρα πίσω και ζήτησα προσωπικά εκείνον που μου έστειλε την συμβαση για μία διευκρίνηση. Ολα αυτά έγιναν 10/2, μπορεί τώρα οι χρόνοι τους να έχουν χειροτερεψει.

κάποιοι από εμάς στείλαμε μειλ για διευκρινήσεις, όχι για την αίτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως σε βάθος χρόνου σε όποιον πάροχο και να είμαστε το ίδιο θα πληρώσουμε. Επίσης κατά έναν περίεργο λόγο η τιμή χονδρικής πάει να σταθεροποιηθεί στο 0.16..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν έδωσες ένδειξη το Φεβρουάριο, θα πάρεις έναντι τον Μάρτιο με τη συγκεκριμένη ένδειξη. Διαφορετικά ίσως (αν έχουν κέφια) βγάλουν έναντι κατ'εκτίμηση. Αν δώσεις ένδειξη το Μάρτιο είτε στο site του ΗΡΩΝ είτε στον ΔΕΔΔΗΕ, θα λάβεις λογαριασμό με αυτή την ένδειξη τον Απρίλιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Δε μου ήρθε καμμία ενημέρωση εκ μέρους του Ηρων να δώσω ενδείξεις. Ούτε μπορώ να το κάνω μέσω του myΗΡΩΝ. 

Ελπίζω να μου ζητήσουν να δώσω ενδείξεις για να βγει έναντι πελάτη, γιατί λόγω αντλίας (και κρύου Φεβρουαρίου) έχω πολλές κιλοβατώρες και δε θέλω να μπουν όλες μαζεμένες στον εκκαθαριστικό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aris2022k είπε

Μίλησες κατευθείαν μαζί τους κ σου έστειλαν τη συμβαση; Γιατί κι εγώ είμαι generous home κ ενδιαφέρομαι για solar, τους πηρα τηλ την Πέμπτη το πρωι, μου είπαν ότι θα με παρουν πισω απο το αρμόδιο τμήμα να μου εξηγήσουν το προγραμμα κ δεν με πηραν ποτέ. Χθες έστειλα μέιλ στο customer care κ περιμένω... 

 Upd: Ενώ τους έστειλα μέιλ με όμοιες ερωτήσεις με αυτές του  @mdendrinμου απάντησαν στέλνοντας μου τους Ειδικούς Όρους του solar  ΕΝΑ κ προσθετη συμβαση για υπογραφή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...