Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, fonzi είπε

Η ελίν ζητάει ενδείξεις από 25 έως 28 του μηνός να στείλουμε. Όποτε και να στείλουμε την ένδειξη το ίδιο είναι; Θεωρείται δηλαδή η ένδειξη ότι είναι για όλο το μήνα; Ή παίρνουν την ένδειξη παραδείγματος χάρη για τις 25 μέρες και υπολογίζουν τις μονάδες αναλογικά για ολόκληρο το μήνα, δηλαδή πολλαπλασιάζοντας επί 30/25 ;

η ένδειξη θα είναι απο το τέλος της προηγούμενης ή ημερολογιακά απο την έναρξη εκπροσώπησης βάσει τις προηγούμενης ένδειξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εκπροσώπηση ήταν από 25 Ιανουαρίου. Για το διάστημα από 25 έως 31 Ιανουαρίου εκδόθηκε λογαριασμός βάσει μέτρησης ΔΕΔΔΗΕ που έγινε στις 31 Ιανουαρίου.

Μου ζητάνε να στέλνω κάθε μήνα τις μετρήσεις από 25 έως 28 του μηνός.

Για αυτό απορώ για τις μονάδες. Διότι θα αφορούν χρονικό διάστημα 25 ημερών.

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fonzi είπε

Η εκπροσώπηση ήταν από 25 Ιανουαρίου. Για το διάστημα από 25 έως 31 Ιανουαρίου εκδόθηκε λογαριασμός βάσει μέτρησης ΔΕΔΔΗΕ που έγινε στις 31 Ιανουαρίου.

άρα θα βγει απο 2/1 έως ημερομηνία έκδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fonzi είπε

; Ή παίρνουν την ένδειξη παραδείγματος χάρη για τις 25 μέρες και υπολογίζουν τις μονάδες αναλογικά για ολόκληρο το μήνα, δηλαδή πολλαπλασιάζοντας επί 30/25 ;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chocorellos είπε

 

παιδιά δώστε τα φώτα σας, ενδιαφέρομαι και εγώ.  

Εγώ πάντως το τόλμησα πριν από δεκαπέντε μέρες και πήγα στο solar generous. Δεν έχω κάτι γραπτό για να σας βοηθήσω, μίλησα μόνο τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Trikala_city είπε

Εγώ πάντως το τόλμησα πριν από δεκαπέντε μέρες και πήγα στο solar generous. Δεν έχω κάτι γραπτό για να σας βοηθήσω, μίλησα μόνο τηλεφωνικά.

Δεν σου έστειλαν κάτι να υπογράψεις μια νέα σύμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Δεν σου έστειλαν κάτι να υπογράψεις μια νέα σύμβαση?

ΝΑΙ, έναι η σύμβαση που υπάρχει στο site τους. Γενικά θεωρώ, χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν , ότι θα προσφέρουν καλύτερο τιμολόγιο σε εμάς στο solar από ότι στο απλό generous. Το ρίσκαρα και θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

ΝΑΙ, έναι η σύμβαση που υπάρχει στο site τους. Γενικά θεωρώ, χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν , ότι θα προσφέρουν καλύτερο τιμολόγιο σε εμάς στο solar από ότι στο απλό generous. Το ρίσκαρα και θα δείξει.

Μήπως ρώτησες τίποτα από τα παρακάτω?

1. Τα 90€ πότε ακριβώς πιστώνονται πχ διαδοχικά ανά μήνα στους 3 πρώτους;

2. Αν αποχωρήσω εκτός από τα 90€ που θα πρέπει να επιστρέψω, θα υπάρξουν άλλες επιβαρύνσεις πχ η έκπτωση συνέπειας;

3. Θα πρέπει να καταβάλλω κάποιο ελάχιστο ποσό για να λειτουργήσει το πρόγραμμα όπως στο Ηρων ΕΝΑ;

4.Επίσης έχω ήδη ενεργοποιημένη την πάγια εντολή οπότε η εξόφληση γίνεται εμπρόθεσμα οπότε στην μετάβαση από το απλό Generous Home αν και εφόσον μεταβώ στο Solar Generous Home δεν θα χάσω τη συνέπεια σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Mixail-1 είπε

Καλησπερα συμφορουμιτες. Εκδοθηκε ο λογαριασμος εκκαθαρισης απο elpedison Γ21 25ΚVA για διαστημα ΟΚΤ-ΔΕΚ (μετα πηγα ΕΛΙΝ) και στον λογαριασμο βλεπω αυτα

Χρ.Ημέρας ΟΚΤ22 411 kWh x 0,6079€/kWh = 249,85
Χρ.Ημέρας ΝΟΕΜ22 1542 kWh x 0,3946€/kWh = 608,47
Χρ.Ημέρας ΔΕΚ22 1388 kWh x 0,3643€/kWh = 505,65


Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης

411 kWh x 0,398 €/kWh= -163,58

1542 kWh x 0,2 €/kWh= -308,40
1388 kWh x 0,034 €/kWh= -47,19

Δηλαδη τον Δεκεμβριο η επιδοτηση αντι για 0,183 ειναι 0,034? Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι βαση ΦΕΚ μειωθηκε η επιδοτηση τελικα για το εν λογο διαστημα και πηγε στο 0.034.. Ξερει κανεις αν ισχυει αυτο?

Επισης δεν μου εβαλαν ποτε καμια εκπτωση συνεπειας παρολο που το προγραμμα εχει...

 Παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι ας απαντησει! Ευχαριστω!

καλησπερα μου εδωσες feedback να δω τον επαγγελματικο λογαριασμο μου 

και εγω σε γ22 55kva για τον δεκεμβριο με 716 κιλοβατωρες  μου χρεωνει η nrg 716*0.034 ευρω = -24,34 ευρω . Ενω στο site τους  γραφει <2000kwh 0.183 ευρω και για >2000 kwh 0.034 ευρω . Δεν το ειχα προσεξει. 

Παντως και η elpedison στα επαγγελματικα της το γραφει εχεις δικιο . Θα παρω την nrg να κανω παραπονα . 

Υπαρχει καποιος χρησης με επαγγελματικο ρολοι σε αλλο παροχο εκτος απο nrg και elpedison να μας πει αμα του εφαρμοσαν την κρατικη επιδοτηση 0,183 ευρω για καταναλωση εως 2000 κιλοβατωρες ; . Μασ δουλευουνε αυτο βλεπω και δεν ξερουμε τι μας γινεται . Καλα εκανα αιτηση στην δεη να δω πως συμπεριφερεται και εκεινη .

edit : ακυρο δεν αφορα επαγγελματικο γ22 με 55kva οποτε ειναι σωστη για εμενα το 0,034. 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

ΝΑΙ, έναι η σύμβαση που υπάρχει στο site τους. Γενικά θεωρώ, χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν , ότι θα προσφέρουν καλύτερο τιμολόγιο σε εμάς στο solar από ότι στο απλό generous. Το ρίσκαρα και θα δείξει.

η μετάβαση από το ένα στο άλλο μιας και ήταν ίδια εταιρία πόσο τους πήρε?

edit: για κάποιον λόγο νόμιζα ότι ήσουνα στο Generous home πιο πριν 

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα μου εδωσες feedback να δω τον επαγγελματικο λογαριασμο μου 

και εγω σε γ22 55kva για τον δεκεμβριο με 716 κιλοβατωρες  μου χρεωνει η nrg 716*0.034 ευρω = -24,34 ευρω . Ενω στο site τους  γραφει <2000kwh 0.183 ευρω και για >2000 kwh 0.034 ευρω . Δεν το ειχα προσεξει. 

Παντως και η elpedison στα επαγγελματικα της το γραφει εχεις δικιο . Θα παρω την nrg να κανω παραπονα . 

Υπαρχει καποιος χρησης με επαγγελματικο ρολοι σε αλλο παροχο εκτος απο nrg και elpedison να μας πει αμα του εφαρμοσαν την κρατικη επιδοτηση 0,183 ευρω για καταναλωση εως 2000 κιλοβατωρες ; . Μασ δουλευουνε αυτο βλεπω και δεν ξερουμε τι μας γινεται . Καλα εκανα αιτηση στην δεη να δω πως συμπεριφερεται και εκεινη .

Αφού έχεις Γ22 55kva δε σε ενδιαφέρει ποιος βάζει έξτρα επιδοτήσεις. Οι έξτρα επιδοτήσεις είναι για Γ21, Γ22 έως και 35kva, αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος και αγροτικές παροχές. 

Επίσης Φεβρουάριο και όπως φαίνεται και Μάρτιο δεν θα υπάρχει έξτρα επιδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Μήπως ρώτησες τίποτα από τα παρακάτω?

1. Τα 90€ πότε ακριβώς πιστώνονται πχ διαδοχικά ανά μήνα στους 3 πρώτους;

2. Αν αποχωρήσω εκτός από τα 90€ που θα πρέπει να επιστρέψω, θα υπάρξουν άλλες επιβαρύνσεις πχ η έκπτωση συνέπειας;

3. Θα πρέπει να καταβάλλω κάποιο ελάχιστο ποσό για να λειτουργήσει το πρόγραμμα όπως στο Ηρων ΕΝΑ;

4.Επίσης έχω ήδη ενεργοποιημένη την πάγια εντολή οπότε η εξόφληση γίνεται εμπρόθεσμα οπότε στην μετάβαση από το απλό Generous Home αν και εφόσον μεταβώ στο Solar Generous Home δεν θα χάσω τη συνέπεια σωστά;

1. 30€ ανά μήνα για 3 μήνες. Αν αλλάξεις πάροχο πριν το 12 μήνο τα επιστρέφεις.

2. Οχι, επίσης δεν θα χρειαστεί να επιστρέψω το πενηντάρικο που πήρα λόγω e contract για το generous.

3. Φυσικά και όχι.

4. Δεν έχω πάγια εντολή, οπότε δεν ασχολήθηκα.

Ξαναλέω, όλα αυτά στο προφορικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αφού έχεις Γ22 55kva δε σε ενδιαφέρει ποιος βάζει έξτρα επιδοτήσεις. Οι έξτρα επιδοτήσεις είναι για Γ21, Γ22 έως και 35kva, αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος και αγροτικές παροχές. 

Επίσης Φεβρουάριο και όπως φαίνεται και Μάρτιο δεν θα υπάρχει έξτρα επιδότηση. 

σε ευχαριστω διορθωνω το ποστ δεν αφορα την δικη μου παροχη. σωστα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chocorellos είπε

η μετάβαση από το ένα στο άλλο μιας και ήταν ίδια εταιρία πόσο τους πήρε?

edit: για κάποιον λόγο νόμιζα ότι ήσουνα στο Generous home πιο πριν 

Στο generous home ήμουνα από 27/12 με αίτηση μέσω e contract. Τους πήρα τηλέφωνο, κουβεντιάσαμε, τους είπα ότι θελω να προχωρήσουμε και σε δυο μέρες ήρθε η σύμβαση στο δηλωμένο mail. Την εκτύπωσα, την υπέγραψα και την έστειλα σκαναρισμένη πίσω. Σε δυο τρεις μέρες ήρθε mail για την άλλαγη. Ο πρώτος λογαριασμός λογαριασμός από το solar generous δεν ήρθε ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...