Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Πλέον βάζουν και αυτή μέσο όρο χρέωσης όπως και η protergia. Τα ΤΕΜ απλά πλέον τα κάνουν αναλυτικά το πως βγαίνουν.

Εγώ βάζω μηδέν μπροστά.

τι εννοεις και οτι βαζουνε και αυτοι μεσο ορο χρεωσης οπως και η προτεργια; εξηγησε το μου καλυτερα να το καταλαβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

τι εννοεις και οτι βαζουνε και αυτοι μεσο ορο χρεωσης οπως και η προτεργια; εξηγησε το μου καλυτερα να το καταλαβω. 

οτι δεν έχεις ανάλυση κάθε μήνα ξεχωριστά όπως ακριβώς ο ίδιος παρατήρησες και σου πετά έναν μέσο όρο

τάραξέ τους σε email κάθε φορά για ανάλυση και αν δεν απαντάνε σε κάθε λογαριασμό myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmegarythmos είπε

τι εννοεις και οτι βαζουνε και αυτοι μεσο ορο χρεωσης οπως και η προτεργια; εξηγησε το μου καλυτερα να το καταλαβω. 

Πες ότι είχες 800kwh σε ένα τετράμηνο. 250 τον Νοέμβριο, 100 τον Δεκέμβριο, 150 τον Ιανουάριο και 300 τον Φεβρουάριο. Θα πάρω ως παράδειγμα το electricity home για να μη μπερδευτούν οι εκπτώσεις συνέπειας.

Θα έχεις χρέωση

0,38*250+100*0,35+150*0,45+300*0,195=256

Η μέση χρέωση βγαίνει ως εξής: 256/800=0,32

Αυτή είναι η χρέωση που αναγράφεται στον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

βηθηήστε λιγάκι άν θέλετε.Μπαίνω στο my ΗΡΩΝ για να καταχωρήσω την ένδειξη ,και μου βγαινει μυνημα πρεπει να καταχωρησετε 6 ψηφια.ποιο ειναι το 6ο ψηφιο;και κατα δευτερον εχει επιλογη ενεργοποιηστε παγια εντολη.εγω εκανα παγια εντολη απο τραπεζα με ibanking σε τραπεζικο λογαριασμο.η επιλογη που εχει στην εφαρμογη του Ηρωνα ειναι να υποθεσω,για περιπτωση που θελω ο λογαριασμος να εξοφλειτε μεσω καρτας;

Βάζεις μπροστά όσα μηδενικά χρειάζονται για να βγει 6ψήφιο το νούμερο, πχ. έχεις μέτρηση 12345, θα πρέπει να βάλεις 012345.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου από Ηρων στο elpedison economy το απόγευμα της Τρίτης σε κατάστημα, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση… ξέρετε μήπως ποσο διάστημα παίρνει η αλλαγή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greg29M είπε

Έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου από Ηρων στο elpedison economy το απόγευμα της Τρίτης σε κατάστημα, αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση… ξέρετε μήπως ποσο διάστημα παίρνει η αλλαγή; 

κάτσε να προλάβω ,

δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ αν έδωσες μέτρηση 😁

αν δεν 'έδωσες ένδειξη στην αλλαγή τηρείς παραδόσεις και έθιμα περιμένοντας υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ (να ετοιμάσεις μονό ελληνικό και ένα λουκουμάκι όταν έρθει) 😛

επίσης προσοχή με άτομα που ρωτάνε περιοχή που είσαι 😂

δες εκεί αν στο αποτέλεσμα άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε να προλάβω ,

δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ αν έδωσες μέτρηση 😁

αν δεν 'έδωσες ένδειξη στην αλλαγή τηρείς παραδόσεις και έθιμα περιμένοντας υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ (να ετοιμάσεις μονό ελληνικό και ένα λουκουμάκι όταν έρθει) 😛

επίσης προσοχή με άτομα που ρωτάνε περιοχή που είσαι 😂

δες εκεί αν στο αποτέλεσμα άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

Δεν μου είπαν στο κατάστημα ότι μπορώ να τους δώσω ένδειξη. Μου είπε ο υπάλληλος ότι εντός μιας εβδομάδας θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. 
Όχι δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο… 

Επεξ/σία από Greg29M
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Δεν μου είπαν στο κατάστημα ότι μπορώ να τους δώσω ένδειξη. Μου είπε ο υπάλληλος ότι εντός μιας εβδομάδας θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. 
Όχι δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο… 

τότε την έκατσες , θα περάσουν όποτε έχουν κέφια και φρόντισε να έχουν πρόσβαση

αν απο Δευτέρα βράδυ δεν έχει αλλάξει κάτι στο λινκ που σου έδωσα κάνε ερώτημα 

edit τουλάχιστον να μάθεις αν προωθήθηκε αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ απο την ελπε

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, barimagas είπε

Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι, θα το πάρει πίσω δύο φορές το πενηνταρικο ο Ήρων μεχρι να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ. Τον ήπιαμε.

μέχρι και 15 μέρες προβλέπεται να καθυστερήσει ο νέος προμηθευτής την αίτηση εκπροσώπησης στο ΔΕΔΔΗΕ (συν 3 μέρες αν είναι απο απόσταση)

δεν έχω βρει χρόνο που να ορίζεται για το ΔΕΔΔΗΕ , αν έχει κάποιος άλλος πληροφορίες θα βοηθούσε

Γενικά να δίνετε εσείς τις μετρήσεις , κατα προτίμηση φωτό μετρητή, τουλάχιστον να μην μπλέκεστε με το στάδιο καταμέτρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε αυτό το μνμ στο Viber. Σορρυ αν έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν. Τι εννοεί ο ποιητής ? Χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ? Έχω 2 επαγγελματικές παροχές ElectricityBusiness 2 εδώ και χρόνια.

 

2023-02-25.png

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

μέχρι και 15 μέρες προβλέπεται να καθυστερήσει ο νέος προμηθευτής την αίτηση εκπροσώπησης στο ΔΕΔΔΗΕ (συν 3 μέρες αν είναι απο απόσταση)

δεν έχω βρει χρόνο που να ορίζεται για το ΔΕΔΔΗΕ , αν έχει κάποιος άλλος πληροφορίες θα βοηθούσε

Γενικά να δίνετε εσείς τις μετρήσεις , κατα προτίμηση φωτό μετρητή, τουλάχιστον να μην μπλέκεστε με το στάδιο καταμέτρησης

Πήρα τηλ στην elpedison για την αίτηση σε  κατάστημα από 21/02 και μου είπαν ότι ακόμη βρίσκετε σε φάση ελέγχου από elpedison και δεν έχει δωθεί ακόμα εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ… 😞

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είναι Ελίν και αύριο θα στείλω για 1' φορά στο email τους φωτογραφία της μέτρησης.

Μου έχουν γράψει ότι θέλουν να φαίνεται στην φωτογραφία και ο αριθμός παροχής αλλά αυτό δεν γίνεται στην ΙΔΙΑ φωτογραφία.

Δηλαδή, αν επιχειρήσω να βγάλω και αριθμό παροχής και ένδειξη μέτρητη, η ένδειξη του μετρητή ΔΕΝ φαίνεται.

Θα σκοντάψω ?

Δε πρόκειται να λάβουν υπόψιν την ένδειξη αν δε στείλεις τη φωτό όπως τη ζητανε. Επίσης προσοχή αν έχεις φουσκωμένη κατανάλωση το τελευταίο μήνα, ίσως να μη σε συμφέρει να μη  βγει μηνιαίος εκκαθαριστικός αλλά καλύτερα να περιμένεις την εκκαθαριση 4μηνου και να παίρνεις έναντι ως τότε.

13 ώρες πριν, iliata2410 είπε

βηθηήστε λιγάκι άν θέλετε.Μπαίνω στο my ΗΡΩΝ για να καταχωρήσω την ένδειξη ,και μου βγαινει μυνημα πρεπει να καταχωρησετε 6 ψηφια.ποιο ειναι το 6ο ψηφιο;και κατα δευτερον εχει επιλογη ενεργοποιηστε παγια εντολη.εγω εκανα παγια εντολη απο τραπεζα με ibanking σε τραπεζικο λογαριασμο.η επιλογη που εχει στην εφαρμογη του Ηρωνα ειναι να υποθεσω,για περιπτωση που θελω ο λογαριασμος να εξοφλειτε μεσω καρτας;

Βάζεις μπροστά 0. Το έχω δοκιμάσει.

Το 2ο, νομίζω είναι όπως τα λες... 

42 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Πήρα τηλ στην elpedison για την αίτηση σε  κατάστημα από 21/02 και μου είπαν ότι ακόμη βρίσκετε σε φάση ελέγχου από elpedison και δεν έχει δωθεί ακόμα εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ… 😞

Ξαναπάρε τηλέφωνο και ζήτα να συμπληρώσουν την ένδειξη σου στην αίτηση. 10 δευτερόλεπτα υπόθεση είναι.

Κι άμα σου πούνε το γνωστό τροπάριο για τον δεδδηε.... να επιμείνεις να συμπληρώσουν την ένδειξη σου, και το τι θα κάνει ο δεδδηε είναι δικό τους θέμα.

42 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Έχει νοήμα να στείλω στην elpedison το εδάφιο του ΚΠΗΕ περί αλλαγής προμηθευτή ή θα περιμένουν το ΔΕΔΔΗΕ αυτοί όπως και να 'χει?

Όχι δεν έχει νόημα. Απλά επιμείνετε να συμπληρώσουν την ένδειξη στην αίτηση. Αν η αίτηση έχει ήδη φύγει προς ΔΕΔΔΗΕ ζητήστε τον κωδικό αναφοράς της αίτησης... και μετά επικοινωνήστε με δεδδηε μήπως γίνεται να δώσετε ένδειξη σε εκείνους (δυσκολάκι)

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2023 στις 1:05 ΠΜ, HERTHAN είπε

Ακομη εκει εισαι ρε θηριο?

Σε βλεπω να μπαινεις μετοχος στο τελος.

Δεν μου πάει  η καρδιά να φύγω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...