Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, S90 είπε

Ε ναι, εννοείται αυτό....γι αυτό ειμαστε ολοι εδώ για να το υπενθυμίσει ο ενας στον αλλο.

ελπίζω να το λες με καλή προαίρεση κι όχι ειρωνικά

διότι υπάρχει αρκετός κοσμος ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ όπως άλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, geiannis είπε

ΕΜΕΝΑ?

Sorry σε μπέρδεψα με άλλο συμφορουμήτη...

Δε χρησιμοποιώ αυτοκίνητο εκτός πόλης λόγω παλαιότητας, δε το εμπιστεύομαι. (και η συζήτηση είναι εντελώς off topic γι'αυτό δεν απάντησα τη 1η φορά)

Ο ΔΕΔΔΗατζής που κυκλοφορεί μέσα στο forum είναι ο takoulou, ρωτάει τους πάντες σε ποια περιοχή μένουν και τους λέει ότι θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση (στην αλλαγή παρόχου) εννοώ ο ΚΠΗΕ λέει πως η αλλαγή γίνεται με ένδειξη του καταναλωτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Δεν έχει ρήτρα αποχώρησης το πρόγραμμα.

image.png.2a50093f87755ae920aa81ed7b035133.png

ειπα εγώ οτι έχει???;;;

αν φύγει ο ΝΟΜΟΣ αναστολής ρητρας την 1/7 κι εγω ή εσύ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

θα ισχυσει το 24μηνο δεσμευσης κατά 99%

με τοσα που έχουν κάνει οι παροχοι ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι θα χαριστούν & δεν θα σε υποχρεώσουν ΜΕΤΑ ΤΗ 1/7 στη 24μηνη παραμονη???;;

εχουν δείξει καλή καρδιά & τυπικότητα?;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geiannis είπε

ελπίζω να το λες με καλή προαίρεση κι όχι ειρωνικά

διότι υπάρχει αρκετός κοσμος ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ όπως άλλοι

Μόνο με καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geiannis είπε

ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι θα χαριστούν & δεν θα σε υποχρεώσουν ΜΕΤΑ ΤΗ 1/7 στη 24μηνη παραμονη???;;

Αν η σύμβαση δεν έχει πέναλτυ αποχώρησης ή πέναλτυ επιστροφής εκπτώσεων, πώς θα σε υποχρεώσουν σε 24μηνη παραμονή; Είπαμε... το πρόβλημα το έχουν μόνο όσοι κάνουν double που θα πρέπει να επιστρέψουν τα δώρα αν σπάσουν τη σύμβαση στο ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geiannis είπε

ειπα εγώ οτι έχει???;;;

αν φύγει ο ΝΟΜΟΣ αναστολής ρητρας την 1/7 κι εγω ή εσύ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

θα ισχυσει το 24μηνο δεσμευσης κατά 99%

με τοσα που έχουν κάνει οι παροχοι ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι θα χαριστούν & δεν θα σε υποχρεώσουν ΜΕΤΑ ΤΗ 1/7 στη 24μηνη παραμονη???;;

εχουν δείξει καλή καρδιά & τυπικότητα?;

Αφού δεν έχει ρήτρα αποχώρησης απλά φεύγεις. Δεν έχει 24μηνη δέσμευση, έχει 24μηνη διάρκεια. Το θέμα είναι να φύγεις γιατί η ρήτρα αναπροσαρμογής της elpedison είναι πανάκριβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Αν σου απαντήσουν πόσταρέ το και εδώ γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ.Έστειλα και εγω παρόμοιο αν μου απαντήσουν θα το βάλω και εδώ.

 

5 ώρες πριν, mdendrin είπε

έστειλα email στο customer care με τις παρακάτω ερωτήσεις και περιμένω απάντηση:

1. Τα 90€ που λέτε ότι πιστώνονται επιμερίζονται τους πρώτους 3 μήνες ή θα εμφανιστούν στον 1ο εκκαθαριστικό;

2. Επίσης αν αποχωρήσω εκτός από τα 90€ που θα πρέπει να επιστρέψω, θα υπάρξουν άλλες επιβαρύνσεις ή επιστροφή της έκτπωσης συνέπειας;

3. Θα πρέπει να καταβάλλω κάποιο κεφάλαιο όπως στο Ηρων ΕΝΑ;

4. Υπάρχει δέσμευση υποχρεωτικής παραμονής μετά τη λήξη του μηχανισμού στήριξης της κυβέρνησης;

 

Επίσης μου έστειλαν την αίτηση για το elpe economy και θα ήθελα να του ρίξεις μία ματιά μήπως υπάρχει κάτι περίεργο όπως αυτό που αναγράφει "ΝΑΙ" διπλα στη Ρήτρα αναπροσαρμογής:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.b8c9290de8db8dce81cf78f58bdebf3f.pngimage.png.6adff5099a298f9effdcc14f68576e93.png

 

παιδιά δώστε τα φώτα σας, ενδιαφέρομαι και εγώ.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, for4 είπε

αυτό τον μήνα τι έχει συμβεί με elpedison? δεν στείλανε κανέναν λογαριασμό στο μειλ που έχω ebill για καμία παροχή μου.

επίσης με τις επαγγελματικές παροχές τι γίνεται;  γιατί σε αυτούς τους εκκαθαριστικούς έγινε σφαγή; 4χ πάνω σε σχέση με τους ήδη αυξημένους του καλοκαιριού.

καλησπερα εγω ξερω οτι το οικιακο μου στην elpedison βγαινει απο 15-18/2/2023 και τελικα σημερα ανεβηκε στο my elpedison., αργησαν  παρα πολυ. 

εκκαθαριστικος 101,18 ευρω για 123 κιλοβατωρες. 

Ενα χαος και παλι τωρα δεν εχει πιστωση ταμειου ενεργειακης μεταβασης  οπως παλαιοτερα δηλαδη εχει και τριτη σελιδα οπως τοτε με το loyality pass :-(. Πως μπορει για 1200 κιλοβατωρες να εχω 358,28 ευρω κρατικη επιδοτηση και να πληρωσω 101,18 ευρω; δηλαδη ποσα θα πληρωνα 459 ευρω;;; πανε καλα; . 

Επισης δεν μπορω να καταλαβω στον προηγουμενο εκκαθαριστικο ειχε κιλοβατωρες σπασμενες αναλογικα για καθε μηνα του 4μηνου και το ιδιο για το νυκτερινο .Τωρα γιατι εχει ολες τις κιλοβατωρες για ημερα με 0,434 ευρω; και στο νυκτερινο *0,4249; . 

Προσπαθω πανω απο 1,5 εβδομαδα να κανω αιτηση για το elpedison economy αλλα τιποτα . Ολα θα σας καλεσουνε αλλα τιποτα . Μετα παιρνω εγω και εχει τρελη αναμονη . Εχει καταφερει κανενας να κανει αιτηση στο elpedison economy ; .

Εχω θεμα με το ηλεκτρολογικο σχεδιο και δεν μπορει ο ηλεκτρολογος μου να ερθει λογω ενχειρησης στο ποδι αλλιως θα χαιρετουσα οριστηκα στην elpedison πολλα μας πηρε. 

Οσο για το επαγγελματικο γ22 55kva , εκανα τελικα αιτηση στην δεη , περιμενα να βγουνε οι τιμες του μαρτιου και ειναι ιδιες με του φεβρουαριου. Πιο ακριβη κιλοβατωρας η nrg , μιλησα και με την solar energy soumpasis και μου εδωσε τιμη κιλοβατωρας για το επαγγελματικο καπου κοντα στην δεη αλλα ειχε και χαμηλοτερη ισχυ 1 ευρω απο 2,20 ευρω της δεη . Δυσταζα να κανω αιτηση λεω για να δω την δεη τι παιζει που την εχω αφησει εδω παρα πολλα χρονια . Μου ζητησα ενα καρv χαρτια στην solar energy soympasis  εκτος απο κλασικα, μου ζητησαν και ενοικιαστηριο και print screen απο το taxis net . 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Ελίν και αύριο θα στείλω για 1' φορά στο email τους φωτογραφία της μέτρησης.

Μου έχουν γράψει ότι θέλουν να φαίνεται στην φωτογραφία και ο αριθμός παροχής αλλά αυτό δεν γίνεται στην ΙΔΙΑ φωτογραφία.

Δηλαδή, αν επιχειρήσω να βγάλω και αριθμό παροχής και ένδειξη μέτρητη, η ένδειξη του μετρητή ΔΕΝ φαίνεται.

Θα σκοντάψω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Τωρα γιατι εχει ολες τις κιλοβατωρες για ημερα με 0,434 ευρω; και στο νυκτερινο *0,4249; . 

Αυτό τον τρόπο αναγραφής της χρέωσης έχει και η protergia. Υπολογίζουν κάθε μήνα ξεχώριστα, προσθέτουν τις χρεώσεις προμήθειας και διαιρούν με το σύνολο των kwh. Μετά βγαίνει ο μέσος όρος χρέωσης που γράφει ο λογαριασμός.

22 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Ενα χαος και παλι τωρα δεν εχει πιστωση ταμειου ενεργειακης μεταβασης  οπως παλαιοτερα δηλαδη εχει και τριτη σελιδα οπως τοτε με το loyality pass :-(.

Εννοείς δεν έχει ΤΕΜ ή γράφουν την πίστωση του ΤΕΜ αναλυτικά για τον κάθε μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, chocorellos είπε

παιδιά δώστε τα φώτα σας, ενδιαφέρομαι και εγώ.  

στείλε και εσύ τότε email

42 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Οσο για το επαγγελματικο γ22 55kva , εκανα τελικα αιτηση στην δεη , περιμενα να βγουνε οι τιμες του μαρτιου και ειναι ιδιες με του φεβρουαριου. Πιο ακριβη κιλοβατωρας η nrg , μιλησα και με την solar energy soumpasis και μου εδωσε τιμη κιλοβατωρας για το επαγγελματικο καπου κοντα στην δεη αλλα ειχε και χαμηλοτερη ισχυ 1 ευρω απο 2,20 ευρω της δεη . Δυσταζα να κανω αιτηση λεω για να δω την δεη τι παιζει που την εχω αφησει εδω παρα πολλα χρονια . Μου ζητησα ενα καρv χαρτια στην solar energy soympasis  εκτος απο κλασικα, μου ζητησαν και ενοικιαστηριο και print screen απο το taxis net . 

πως και δεν πήγες στη we ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αυτό τον τρόπο αναγραφής της χρέωσης έχει και η protergia. Υπολογίζουν κάθε μήνα ξεχώριστα, προσθέτουν τις χρεώσεις προμήθειας και διαιρούν με το σύνολο των kwh. Μετά βγαίνει ο μέσος όρος χρέωσης που γράφει ο λογαριασμός.

Εννοείς δεν έχει ΤΕΜ ή γράφουν την πίστωση του ΤΕΜ αναλυτικά για τον κάθε μήνα;

καλησπερα επισυναπτω τον λογαριασμο 

επισης αλλαξε στην elpedison και οι λογαριασμοι εχουνε πια RF μπροστα. Επισης οσοι εχουνε παγια εντολη οπως εγω ενημερωνεται αυτοματα και δεν χρειαζεται να κανουμε κατι.  

Spoiler

631.png 

δες την αναλυση του λογαριασμου των κιλοβατωρων 

 

Spoiler

632.png

οσο για την τριτη σελιδα δες εδω ( εχει ξεχωριστη πιστωση για το καθε μηνα )  

Spoiler

633.png

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βηθηήστε λιγάκι άν θέλετε.Μπαίνω στο my ΗΡΩΝ για να καταχωρήσω την ένδειξη ,και μου βγαινει μυνημα πρεπει να καταχωρησετε 6 ψηφια.ποιο ειναι το 6ο ψηφιο;και κατα δευτερον εχει επιλογη ενεργοποιηστε παγια εντολη.εγω εκανα παγια εντολη απο τραπεζα με ibanking σε τραπεζικο λογαριασμο.η επιλογη που εχει στην εφαρμογη του Ηρωνα ειναι να υποθεσω,για περιπτωση που θελω ο λογαριασμος να εξοφλειτε μεσω καρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliata2410 είπε

βηθηήστε λιγάκι άν θέλετε.Μπαίνω στο my ΗΡΩΝ για να καταχωρήσω την ένδειξη ,και μου βγαινει μήνυμα πρεπει να καταχωρησετε 6 ψηφια.ποιο ειναι το 6ο ψηφιο;

υποθέτω μηδέν μπροστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα επισυναπτω τον λογαριασμο 

επισης αλλαξε στην elpedison και οι λογαριασμοι εχουνε πια RF μπροστα. Επισης οσοι εχουνε παγια εντολη οπως εγω ενημερωνεται αυτοματα και δεν χρειαζεται να κανουμε κατι.  

  Απόκρυψη περιεχομένων

631.png 

δες την αναλυση του λογαριασμου των κιλοβατωρων 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

632.png

οσο για την τριτη σελιδα δες εδω 

  Απόκρυψη περιεχομένων

633.png

 

Πλέον βάζουν και αυτή μέσο όρο χρέωσης όπως και η protergia. Τα ΤΕΜ απλά πλέον τα κάνουν αναλυτικά το πως βγαίνουν.

3 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

βηθηήστε λιγάκι άν θέλετε.Μπαίνω στο my ΗΡΩΝ για να καταχωρήσω την ένδειξη ,και μου βγαινει μυνημα πρεπει να καταχωρησετε 6 ψηφια.ποιο ειναι το 6ο ψηφιο;και κατα δευτερον εχει επιλογη ενεργοποιηστε παγια εντολη.εγω εκανα παγια εντολη απο τραπεζα με ibanking σε τραπεζικο λογαριασμο.η επιλογη που εχει στην εφαρμογη του Ηρωνα ειναι να υποθεσω,για περιπτωση που θελω ο λογαριασμος να εξοφλειτε μεσω καρτας;

Εγώ βάζω μηδέν μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...