Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως είχατε κλείσει σε άλλες ημερομηνίες , αλλά 0,14 (και 50% έκπτωση) δε νομίζω να είχε ποτέ

  Απόκρυψη περιεχομένων

που να δεις στο αέριο πόσους έκαψε βάζοντας παράνομα ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς ειδοποίηση 60 ημερών με άμεση εφαρμογή

Αυτό για ανάλυσε το μου κιγο γιατί και αεριο έχω στην προτεργια. Έχει και μένα μέσα ένα χρέωση αναπροσαρμογής . Τι εννοείς είναι παράνομο; 

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler
1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

Αυτό για ανάλυσε το μου κιγο γιατί και αεριο έχω στην προτεργια 

στο άλλο θέμα για αέριο αν έχεις απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση της ELPEDISON πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν σε περίπτωση αποχώρησης η εταιρεία ζητήσει το "Loyalty Pass" πίσω? Με τα τωρινά δεδομένα με συμφέρει να μείνω και τον Σεπτέμβριο αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά ολοκληρωμένους όρους σύμβασης για τα νέα τιμολόγια (για να τσεκάρω τα ψιλά γράμματα) ούτε έχω λάβει καμία ειδοποίηση απο αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, georgekokkinidis είπε

Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση της ELPEDISON πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν σε περίπτωση αποχώρησης η εταιρεία ζητήσει το "Loyalty Pass" πίσω? Με τα τωρινά δεδομένα με συμφέρει να μείνω και τον Σεπτέμβριο αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά ολοκληρωμένους όρους σύμβασης για τα νέα τιμολόγια (για να τσεκάρω τα ψιλά γράμματα) ούτε έχω λάβει καμία ειδοποίηση απο αυτούς.

δε βρίσκω λόγο παραμονής ακόμα και τώρα (υπόψιν προ 1/8 είχε τα ακριβότερα προγράμματα με διαφορά)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, georgekokkinidis είπε

Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση της ELPEDISON πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν σε περίπτωση αποχώρησης η εταιρεία ζητήσει το "Loyalty Pass" πίσω? Με τα τωρινά δεδομένα με συμφέρει να μείνω και τον Σεπτέμβριο αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά ολοκληρωμένους όρους σύμβασης για τα νέα τιμολόγια (για να τσεκάρω τα ψιλά γράμματα) ούτε έχω λάβει καμία ειδοποίηση απο αυτούς.

11.jpg.527b9ccbdf88c088daf7b392ec403647.jpg

Σίγουρα θα το ζητήσουν πίσω, γιατί είναι προκαταβολή για τον επόμενο μήνα. Δηλαδή αν φύγεις τώρα θα πληρώσεις 1 ευρώ τον Αύγουστο χωρίς έκπτωση.

edit: Bέβαια αυτό σηκώνει καταγγελία στη ΡΑΕ γιατί όταν ανακοίνωσαν το Loyalty Pass αρχές Αυγούστου, δε διευκρίνισαν ότι οι εκπτώσεις που θα ανακοινωθούν στις 20/8 θα αφορούν το Σεπτέμβρη και όχι τον Αύγουστο!

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

δε βρίσκω λόγο παραμονής ακόμα και τώρα (υπόψιν προ 1/8 είχε τα ακριβότερα προγράμματα με διαφορά)

Στον τιμοκατάλογο αναφέρεται ότι το -0.40/Kwh ισχύει και για την κατανάλωση του αυγούστο. Στο πρόγραμμα μου με την αφαίρεση αυτού του ποσού και την κρατική επιδότηση για τον αύγουστο είμαι στο 0.20/Kwh και όπως φένεται αφού η επιδότηση θα είναι κοντά στα 0.60/Κwh τον Σεπτέμβρη θα χρεωθώ 0.08-0.10/Κwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

11.jpg.527b9ccbdf88c088daf7b392ec403647.jpg

Σίγουρα θα το ζητήσουν πίσω, γιατί είναι προκαταβολή για τον επόμενο μήνα. Δηλαδή αν φύγεις τώρα θα πληρώσεις 1 ευρώ τον Αύγουστο χωρίς έκπτωση.

δε νομίζω , το πολύ να τους πρήξει μέσω ΡΑΕ, περίπου ίδια φάση με έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό

Μόλις τώρα, georgekokkinidis είπε

Στον τιμοκατάλογο αναφέρεται ότι το -0.40/Kwh ισχύει και για την κατανάλωση του αυγούστο. Στο πρόγραμμα μου με την αφαίρεση αυτού του ποσού και την κρατική επιδότηση για τον αύγουστο είμαι στο 0.20/Kwh και όπως φένεται αφού η επιδότηση θα είναι κοντά στα 0.60/Κwh τον Σεπτέμβρη θα χρεωθώ 0.08-0.10/Κwh

δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα ακριβώς είσαι , πάντως 0,20 τελική ήταν απο τις ακριβότερες για Αύγουστο

απο που βγαίνει το 0,60 επιδότησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgekokkinidis είπε

Στον τιμοκατάλογο αναφέρεται ότι το -0.40/Kwh ισχύει και για την κατανάλωση του αυγούστο.

Εγώ δε βλέπω να γράφει κάτι τέτοιο... αν θες κάνε παράθεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ δε βλέπω να γράφει κάτι τέτοιο... αν θες κάνε παράθεση.

 

* Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου ’22 θα προκαταβληθεί σε όλους τους πελάτες στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Αυγούστου ‘22

εδώ: https://www.elpedison.gr/files/1/Terms Sept '22/Τιμοκατάλογοι_Σεπτεμβριος_2022_20220820 v.2 FINAL.pdf

8 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω , το πολύ να τους πρήξει μέσω ΡΑΕ, περίπου ίδια φάση με έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό

δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα ακριβώς είσαι , πάντως 0,20 τελική ήταν απο τις ακριβότερες για Αύγουστο

απο που βγαίνει το 0,60 επιδότησης ?

Στο υπουργείο Οικονομικών λένε ότι υποτίθεται θένε με την επιδότηση του Σεπτεμβρίου να κρατήσουν την τιμή του ρεύματος στα επίπεδα το Αυγούστου (Και πιθανότατα ότι έχουν ως αντιπροσωπευτική τιμή της αγοράς την ΔΕΗ). Για να γίνει αυτό πρέπει η επιδότηση να είναι περίπου 0.60 (και λίγο παραπάνω) και επίσης έχουν δεσμευθεί 2δις για τον Σεπτέμβριο για την στήριξη στο ρεύμα απο 1.1δις νομίζω τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως είχατε κλείσει σε άλλες ημερομηνίες , αλλά 0,14 (και 50% έκπτωση) δε νομίζω να είχε ποτέ

  Απόκρυψη περιεχομένων

που να δεις στο αέριο πόσους έκαψε βάζοντας παράνομα ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς ειδοποίηση 60 ημερών με άμεση εφαρμογή

Δεν μιλαω για πριν αλλα για τωρα,τον περασμενο μηνα ειχαμε διαφορα στης χρεωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, georgekokkinidis είπε

* Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου ’22 θα προκαταβληθεί σε όλους τους πελάτες στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Αυγούστου ‘22

εδώ: https://www.elpedison.gr/files/1/Terms Sept '22/Τιμοκατάλογοι_Σεπτεμβριος_2022_20220820 v.2 FINAL.pdf

 

Nαι, το ίδιο έγραψα πάνω.

"Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου θα προκαταβληθεί"

Η έκπτωση αυτή δηλαδή, αφορά την αρχική τιμή του Σεπτεμβρίου... όχι του Αυγούστου.

Και μετά λέει ότι στον επόμενο λογαριασμό (που θα εκδοθεί τον Οκτώβρη) θα γίνει εκκαθάριση ανάλογα με τη πραγματική κατανάλωση του Σεπτεμβρίου.

Άρα το Loyalty Pass ξεκινά για τις καταναλώσεις Σεπτεμβρίου, γι'αυτό απεικονίζεται έτσι στο πινακάκι. Ο Αύγουστος θα βγει 1 ευρώ flat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η έκπτωση αυτή δηλαδή, αφορά την αρχική τιμή του Σεπτεμβρίου... όχι του Αυγούστου.

Και μετά λέει ότι στον επόμενο λογαριασμό (που θα εκδοθεί τον Οκτώβρη) θα γίνει εκκαθάριση ανάλογα με τη πραγματική κατανάλωση του Σεπτεμβρίου.

Άρα το Loyalty Pass ξεκινά για τις καταναλώσεις Σεπτεμβρίου, γι'αυτό απεικονίζεται έτσι στο πινακάκι. Ο Αύγουστος θα βγει 1 ευρώ flat.

όχι , αφορά κατανάλωση Αυγούστου το 0,40 (με τιμές Αυγούστου) και θα δοθεί στο λογαριασμό Σεπτεμβρίου που θα έχει την κατανάλωση Αυγούστου

  

43 λεπτά πριν, georgekokkinidis είπε

Στο υπουργείο Οικονομικών λένε ότι υποτίθεται θένε με την επιδότηση του Σεπτεμβρίου να κρατήσουν την τιμή του ρεύματος στα επίπεδα το Αυγούστου (Και πιθανότατα ότι έχουν ως αντιπροσωπευτική τιμή της αγοράς την ΔΕΗ). Για να γίνει αυτό πρέπει η επιδότηση να είναι περίπου 0.60 (και λίγο παραπάνω) και επίσης έχουν δεσμευθεί 2δις για τον Σεπτέμβριο για την στήριξη στο ρεύμα απο 1.1δις νομίζω τον Αύγουστο.

όλα αυτά δεν έχουν σχέση με την ακριβή τιμή κιλοβατώρας που πλήρωσες για Αύγουστο και λογικά το ίδιο θα ισχύει για Σεπτέμβριο (θα δεις όταν βγει η έκπτωση Σεπτεμβρίου τον Οκτώβριο, αν και προσωπικά θα έφευγα)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , αφορά κατανάλωση Αυγούστου το 0,40 (με τιμές Αυγούστου) και θα δοθεί στο λογαριασμό Σεπτεμβρίου που θα έχει την κατανάλωση Αυγούστου

Αν δινόταν στο λογαριασμό του Σεπτεμβρίου για τη κατανάλωση Αυγούστου, δε θα έγραφε στο PDF ότι η έκπτωση "προκαταβάλεται". Θα φανεί μέχρι τον Οκτώβριο που θα γίνουν οι εκκαθαρίσεις ότι έχουν φάει την έκπτωση για τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αν δινόταν στο λογαριασμό του Σεπτεμβρίου για τη κατανάλωση Αυγούστου, δε θα έγραφε στο PDF ότι η έκπτωση "προκαταβάλεται". Θα φανεί μέχρι τον Οκτώβριο που θα γίνουν οι εκκαθαρίσεις ότι έχουν φάει την έκπτωση για τον Αύγουστο.

δεν ξέρω γιατί κολλάς με το "προκαταβάλλεται" 😛

είναι ξεκάθαρο (για μένα) οτι

* Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου ’22 θα προκαταβληθεί σε όλους τους πελάτες στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Αυγούστου ‘22

θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

έχουν ήδη ανακοινώσει τιμές

Συγγνώμη εννοούσα αν η επιδότηση που θα ανακοινωθεί για το Σεπτέμβρη θα αφορά και τις επαγγελματικές παροχές χωρίς προϋποθέσεις (ΚΑΔ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...