Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Είμαι στο generous και λόγω της εξωφρενικής τιμής του Μαρτιου σκέφτομαι να πάω σε elpedison economy ή να το μετατρέψω σε solar generous. Εσεις τι μου προτείνετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Καλησπέρα παίδες. Είμαι στο generous και λόγω της εξωφρενικής τιμής του Μαρτιου σκέφτομαι να πάω σε elpedison economy ή να το μετατρέψω σε solar generous. Εσεις τι μου προτείνετε;

πάρε γραπτώς απο Ηρών αν αποχωρήσεις απο το SolarGenerous , εκτός των 90€ που δίνουν και το επιστρέφεις , αν θα έχεις άλλη επιβάρυνση πχ επιστροφή άλων εκπτώσεων

Αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις και αν πάρεις γραπτή απάντηση πόσταρε να το βάλω στο excel

Όσο για την ελπέδισον έχει αναφερθεί το ιστορικό της και το οτι πρέπει να φύγεις λίγο πριν λήξει ο μηχανισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μου πήρανε από την Zenith ότι και καλά δίνουν ρεύμα με 5 ευρώ πάγιο με 0.14 την κιλοβατώρα που με την  επιδόση και και και πάει 0.105 και ότι η ΔΕΗ τον Μάρτιο μαζί με την επιδότηση θα το πουλάει 0.33.

κλασικά λένε παπάτζες; γίνεται η ΔΕΗ να είναι 300% πιο ακριβή αυτή την στιγμή; 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-now/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε γραπτώς απο Ηρών αν αποχωρήσεις απο το SolarGenerous , εκτός των 90€ που δίνουν και το επιστρέφεις , αν θα έχεις άλλη επιβάρυνση πχ επιστροφή άλων εκπτώσεων

Αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις και αν πάρεις γραπτή απάντηση πόσταρε να το βάλω στο excel

Όσο για την ελπέδισον έχει αναφερθεί το ιστορικό της και το οτι πρέπει να φύγεις λίγο πριν λήξει ο μηχανισμός

έστειλα email στο customer care με τις παρακάτω ερωτήσεις και περιμένω απάντηση:

1. Τα 90€ που λέτε ότι πιστώνονται επιμερίζονται τους πρώτους 3 μήνες ή θα εμφανιστούν στον 1ο εκκαθαριστικό;

2. Επίσης αν αποχωρήσω εκτός από τα 90€ που θα πρέπει να επιστρέψω, θα υπάρξουν άλλες επιβαρύνσεις ή επιστροφή της έκτπωσης συνέπειας;

3. Θα πρέπει να καταβάλλω κάποιο κεφάλαιο όπως στο Ηρων ΕΝΑ;

4. Υπάρχει δέσμευση υποχρεωτικής παραμονής μετά τη λήξη του μηχανισμού στήριξης της κυβέρνησης;

 

Επίσης μου έστειλαν την αίτηση για το elpe economy και θα ήθελα να του ρίξεις μία ματιά μήπως υπάρχει κάτι περίεργο όπως αυτό που αναγράφει "ΝΑΙ" διπλα στη Ρήτρα αναπροσαρμογής:

Spoiler

image.png.b8c9290de8db8dce81cf78f58bdebf3f.pngimage.png.6adff5099a298f9effdcc14f68576e93.png

 

Επεξ/σία από mdendrin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ημουν σε We Yellow μεχρι τωρα σταθερο στα 0,21 αλλα με πηραν τηλ οτι θα μου το διακοψουν και θα με πανε στα 0,45.

Εκανα μια μικρη αναζητηση στα λεγομενα σας,επαιξα λιγο με το excell του Κορακιος αλλα θα ηθελα και τη συμβουλη σας....η καταναλωση μου ειναι γυρω στα στις 1500 κιλοβατορες το 4μηνο.Βλεπω οτι αυτη τη στιγμη τις καλυτερες τιμες ειχε η ΗΡΩΝ και η ELPEDISON αλλα βλεπω οτι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστες.

Που θα μου προτεινατε να παω;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Επίσης μου έστειλαν την αίτηση για το elpe economy και θα ήθελα να του ρίξεις μία ματιά μήπως υπάρχει κάτι περίεργο όπως αυτό που αναγράφει "ΝΑΙ" διπλα στη Ρήτρα αναπροσαρμογής:

όλα τα προγράμματα έχουν ρήτρα , όμως ενσωματώνεται στις δημοσιευμένες τιμές , αυτό είναι ο μηχανισμός που έγραψα . Αν ανακοινώσουν οτι θα λήξει την κάνεις με γρήγορα βήματα μιας και η ρήτρα στην ελπε είναι βαρβάτη

12 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Παιδες ημουν σε We Yellow μεχρι τωρα σταθερο στα 0,21 αλλα με πηραν τηλ οτι θα μου το διακοψουν και θα με πανε στα 0,45.

Εκανα μια μικρη αναζητηση στα λεγομενα σας,επαιξα λιγο με το excell του Κορακιος αλλα θα ηθελα και τη συμβουλη σας....η καταναλωση μου ειναι γυρω στα στις 1500 κιλοβατορες το 4μηνο.Βλεπω οτι αυτη τη στιγμη τις καλυτερες τιμες ειχε η ΗΡΩΝ και η ELPEDISON αλλα βλεπω οτι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστες.

Που θα μου προτεινατε να παω;

καμία εταιρία δεν είναι 100% αξιόπιστη , πχ η we που είσαι θεωρείται καλή

Δες προς Ελίν/Solar πλευρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όλα τα προγράμματα έχουν ρήτρα , όμως ενσωματώνεται στις δημοσιευμένες τιμές , αυτό είναι ο μηχανισμός που έγραψα . Αν ανακοινώσουν οτι θα λήξει την κάνεις με γρήγορα βήματα μιας και η ρήτρα στην ελπε είναι βαρβάτη

Άρα δεν είδες κάτι περίεργο οπότε είναι safe να το προχωρήσω με την επιφύλαξη πάντα να φύγω πριν λήξη του μηχανισμού. πληροφοριακά μου είπε ότι η εγγύηση είναι 50€ και θα επιμεριστεί στους πρώτους 2 λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

όλα τα προγράμματα έχουν ρήτρα , όμως ενσωματώνεται στις δημοσιευμένες τιμές , αυτό είναι ο μηχανισμός που έγραψα . Αν ανακοινώσουν οτι θα λήξει την κάνεις με γρήγορα βήματα μιας και η ρήτρα στην ελπε είναι βαρβάτη

καμία εταιρία δεν είναι 100% αξιόπιστη , πχ η we που είσαι θεωρείται καλή

Δες προς Ελίν/Solar πλευρά

Ευχαριστω για το χρονο σου....ναι καλη ειναι δεν μπορω να πω αλλα τωρα που θα μπω στο χορο των κυμαινομενων οι τιμες τους ειναι αρκετα πιο πανω.

Solar κοιταγα να σου πω την αληθεια και συγκεκριμενα το S1N,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mdendrin είπε

Άρα δεν είδες κάτι περίεργο οπότε είναι safe να το προχωρήσω με την επιφύλαξη πάντα να φύγω πριν λήξη του μηχανισμού. πληροφοριακά μου είπε ότι η εγγύηση είναι 50€ και θα επιμεριστεί στους πρώτους 2 λογαριασμούς.

δεν μπορώ να σου εγγυηθώ οτι η εταιρία δε θα κάνει νέα κόλπα , προχωράς όπως νομίζεις , αλλά την κάνεις άμεσα λίγο πριν λήξει ο μηχανισμός και όχι μετά

Μόλις τώρα, Mordred34 είπε

Ευχαριστω για το χρονο σου....ναι καλη ειναι δεν μπορω να πω αλλα τωρα που θα μπω στο χορο των κυμαινομενων οι τιμες τους ειναι αρκετα πιο πανω.

Solar κοιταγα να σου πω την αληθεια και συγκεκριμενα το S1N,,,,

απο Solar είχα απάντηση για εγγύηση οτι είναι 50% της προηγούμενης και τουλάχιστον 25€ , εκεί είναι ο @Kzaxas αλλά δεν απάντησε αν γίνεται να πληρώνεις με κάρτα . Βλέπω στο site έχει φόρμα για να δίνεις και ένδειξη μετρήσεων

τελικά την έκανα Ελίν γιατί βαριόμουν ξανά διαδικασία χαρτιών , πάντως τα 130€ εγγύησης για όποιον δε βάζει πάγια είναι υπερβολικά πολλά

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

τελικά την έκανα Ελίν γιατί βαριόμουν ξανά διαδικασία χαρτιών , πάντως τα 130€ εγγύησης για όποιον δε βάζει πάγια είναι υπερβολικά πολλά

Σε ποιο πρόγραμμα της ΕΛΙΝ πήγες; Σε αυτό με το 1€ πάγιο ή σε αυτό με τα 4,90€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mdendrin είπε

Σε ποιο πρόγραμμα της ΕΛΙΝ πήγες; Σε αυτό με το 1€ πάγιο ή σε αυτό με τα 4,90€;

με 1€ , δεν έχω μεγάλη κατανάλωση ωστε να συμφέρουν τα 4,90

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Strategos είπε

μόλις μου πήρανε από την Zenith ότι και καλά δίνουν ρεύμα με 5 ευρώ πάγιο με 0.14 την κιλοβατώρα που με την  επιδόση και και και πάει 0.105 και ότι η ΔΕΗ τον Μάρτιο μαζί με την επιδότηση θα το πουλάει 0.33.

κλασικά λένε παπάτζες; γίνεται η ΔΕΗ να είναι 300% πιο ακριβή αυτή την στιγμή; 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-now/

ΙΣΧΥΕΙ παιδιά

με πήρε χτες μια κοπέλα βγαίνει όσο το ELPEγδυσον αλλά δυστυχώς με 5€ πάγιο που με κανένα τρόπο ή κπ άλλη προϋπόθεση δεν πέφτει το πάγιο.

δυστυχώς γιατί δείχνουν ότι & τώρα που έπεσαν οι τιμές ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

υποτίθεται ότι ήταν ένας εκ των λόγων που μπήκαν στη ζωή μας οι ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ (υποτιθεται) πάροχοι (ξανά μετα το παλιότερο σκάνδαλο HellasPower & Energa κτλ βλ. ΧΑΡΑΤΣΙ σπιτιων ΕΛΒΕΤΙΕΣ κλπ) 

χτες που με κάλεσαν εμένα μπαίνω μετά στη ΖΕΝΙΤέλος αλλά δεν είχε πουθενα στη σελίδα τους το πρόγραμμα που έβαλε ο φίλος άνωθεν...μπράβο μας έχουμε γερά ανακλαστικά 1οι τα μαθαίνουμε όλα 😃

καλά μερικοί πωλητές & όπως τους δασκαλεύουν από τις ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ λένε όποιο παραμύθι τους κατέβει & ύστερα αυτό αποκαλείται ΠΕΙΘΩ!

πάντως συμπολίτη εμένα η κοπέλα ήταν σωστή & της εξήγησα ότι έχω την ιδια τιμη αλλά χωρίς πάγιο.....βάλτο κι εσύ της είπα τι να λέμε? στην αρχή οι περισσότεροι σου λενε ότι θα σου δώσουν τη καλύτερη τιμή καλά ναι...

η ΔΕΗ σίγουρα δεν αξίζε παλιότερα λόγω ΦουΑ & πονΗΡΩΝ

τώρα η ΔΕΗ δεν αξίζει λογω ELPEγδυσον, ΖΕΝΙΤέλος & τρΕΛΙΝ

από Απρίλιο βλέπουμε με τελικό στόχο τον Ιούνιο...

 

η ΖΕΝΙΤελος & όσες έχουν παρόμοιο σκεπτικό το βασίζουν ότι σου δίνω καλή τιμή χωρίς ΣΥΝΕΠΕΙΑ (στην ουσία χάνεις το 1ο μήνα & τελευταίο όπως εγινε η κατάσταση) κι αν μπορείς να πληρώνεις λόγω εργασίας ή αποθεματικού σου πετάνε γνώση από ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΣ...κι αν κάτι σου συμβεί & δεν μπορείς να το αποπληρώσεις στην ώρα του?;

😃

εκτιμώ όλα τα παλικαράκια (ΛΙΓΑ) που με έχουν καλέσει με ειλικρίνεια & κάνουν τη δουλειά τους με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ....οι υπολοιποι έχουν φάει ειρωνεία, προσβολές & κράξιμο που τους αξίζει διότι ΕΜΑΣ μπορεί να μην γίνεται να μας εξαπατήσουν αλλά υπάρχουν & συνάνθρωποι που θα γίνει αυτό... δεν δέχομαι ότι για να επιβιώσουν το κάνουν... όποιος έχει μείνει έστω λίγο καιρό άνεργος αλλά δεν πήγε σε παραμυθοδουλειές ΚΑΤΑΝΟΕΙ 

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, walex είπε

Για να ενεργοποιήσεις την πάγια σου χρεώνουν €0,50 😜

Τα γλύτωσα λόγω business account, αλλιώς θα είχε γίνει χαμός. 😄

3 ώρες πριν, Mordred34 είπε

Παιδες ημουν σε We Yellow μεχρι τωρα σταθερο στα 0,21 αλλα με πηραν τηλ οτι θα μου το διακοψουν και θα με πανε στα 0,45.

 

Γιατί έκατσες σε σταθερό τόσο καιρό; Υπήρξαν μήνες ακόμα και στη WE που το κυμαινόμενο είχε μηδενική χρέωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...