Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Ναι το γνωρίζω αλλά εάν στο τέλος 120 ημερών έχω 1600 (π.χ γιατί δεν θα κατοικω το επόμενο τριμηνο) γιατί δεν θα είμαι στην κλίμακα

 

Η κλίμακα λέει 0-1600το τετράμηνο δεν αναφέρει πουθενα για ομοιόμορφη κατανομή της δλδ 400kwh μηνιαίως

 

Έχεις γράψει ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΌΣ 

26 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Δεν ρώτησα αυτό..ήμουν σαφης νομίζω

Εάν στο τέλος τετραμήνου 120 ημερών έχω κατανάλωση 1600 kwh(δεν είναι κατ ανάγκη μαγείρεμα που επικαλείσαι.. 1) Απουσία από το σπίτι... 2) Έκτακτη κατανάλωση λόγου ψυχους  τον φορτωμένο μήνα κλπ) Ωφειλει να μου κόψει πιστωτικο ο παροχος να η όχι;

 

 

Όταν ξέρεις ότι θα λείπεις τον επόμενο μήνα, δεν επιλέγεις ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΌ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

εξαρτάται αν κάνει εκκαθάριση ή αν το υπολογίζει ανα μήνα ,εκεί κολλά το μαγείρεμα ,

άγνωστο το τι κάνει , ανα μήνα κάνει η ΦΑ , δες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/474/#comment-59681147

στείλε ερώτημα μέσω ραε

Επικοινώνησα ήδη με ΡΑΕ και περιμενω απάντηση. Μαλιστα αναφέρω και συγκεκριμένο παραδειγμα

Πελάτης Α 4 μήνες με 400 kwh/μην =1600

400*0.0069=2, 76  δλδ  11,04Ε ΥΚΩ

Πελάτης Β 4 μήνες με 1000Kwh τον πρωτο μήνα και από 200 τους τρείς επόμενους Συνολικα δλδ 1600 KWH πληρώνει με την καταχρηστική τους τιμολόγηση 66Ε ΥΚΩ

Υπάρχει λογική για τις ίδιες kwh στο ίδιο ακριβές χρονικό διάστημα να πληρωνεις περιπου 6 φορές επάνω ΥΚΩ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

ξέρω , ποτέ δεν είχα θέμα με εγγύηση αφού ξέρω οτι επιστρέφεται , αλλά αν ήταν 50€ οκ , 130€ κάτι δεν μου κολλά ,θα το σκεφτώ με την τσίμπλα στο μάτι αύριο 😁

και αυτή η άτιμη volterra , δε μπορουσε να έχει απλά μια καλούτσικη τιμή να καθόμουν .....

Κακώς προβληματίζεσαι. Κι εγώ δεν θέλω να δίνω εγγυήσεις, αφού μπορεί να αλλάξω πάροχο σύντομα. Αν όμως πληρώσεις τον πρώτο λογαριασμό μέσω πάγιας εντολής, δεν θα δώσεις εγγύηση. Η πάγια εντολή σε κάθε περίπτωση ενεργοποιείται και απενεργοποιείται μέσω internet banking σε ένα λεπτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, motoboots είπε

Κακώς προβληματίζεσαι. Κι εγώ δεν θέλω να δίνω εγγυήσεις, αφού μπορεί να αλλάξω πάροχο σύντομα. Αν όμως πληρώσεις τον πρώτο λογαριασμό μέσω πάγιας εντολής, δεν θα δώσεις εγγύηση. Η πάγια εντολή σε κάθε περίπτωση ενεργοποιείται και απενεργοποιείται μέσω internet banking σε ένα λεπτό. 

ποτέ δεν έβαλα πάγια ,ούτε πρόκειται, το ανέφερα πριν  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Επικοινώνησα ήδη με ΡΑΕ και περιμενω απάντηση. Μαλιστα αναφέρω και συγκεκριμένο παραδειγμα

Πελάτης Α 4 μήνες με 400 kwh/μην =1600

400*0.0069=2, 76  δλδ  11,04Ε ΥΚΩ

Πελάτης Β 4 μήνες με 1000Kwh τον πρωτο μήνα και από 200 τους τρείς επόμενους Συνολικα δλδ 1600 KWH πληρώνει με την καταχρηστική τους τιμολόγηση 66Ε ΥΚΩ

Υπάρχει λογική για τις ίδιες kwh στο ίδιο ακριβές χρονικό διάστημα να πληρωνεις περιπου 6 φορές επάνω ΥΚΩ;

Αν έδωσες ενδείξεις, εγκληματισες!!!

Αυτό με τους μήνες είν' λογοπαίγνιο.

Λες: ο 1' 1000

Ο 2' 200

Ο 3' 200

Ο 4' 200.

Και λοιπόν?

Η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ ποτέ πέφτει?

Αν πέσει τον 4' μήνα, όλα καλά. 1600 κιλοβατώρες πάνε με την 1' κλίμακα.

ΑΝ όμως η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ γίνει τον μήνα που εκαψες τα 1000, τι γίνεται?????

Παίρνεις τηλέφωνο και λες::: παιδιά ΜΗΝ με χρεώνετε γιατί τους άλλους μήνες θα κάψω 200 !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αν έδωσες ενδείξεις, εγκληματισες!!!

Αυτό με τους μήνες είν' λογοπαίγνιο.

Λες: ο 1' 1000

Ο 2' 200

Ο 3' 200

Ο 4' 200.

Και λοιπόν?

Η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ ποτέ πέφτει?

Αν πέσει τον 4' μήνα, όλα καλά. 1600 κιλοβατώρες πάνε με την 1' κλίμακα.

ΑΝ όμως η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ γίνει τον μήνα που εκαψες τα 1000, τι γίνεται?????

Παίρνεις τηλέφωνο και λες::: παιδιά ΜΗΝ με χρεώνετε γιατί τους άλλους μήνες θα κάψω 200 !!!!

συγκεντρώσου , διάβασε και αυτό να καταλάβεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

συγκεντρώσου , διάβασε και αυτό να καταλάβεις τι παίζει

Έχει να κάνει με τον πάροχο.

Σε ποιον πάροχο είναι?

Έχει γράψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ΦΑ

Εκεί, δίνοντας εκκαθαριστικό, κλειδώνει. Έτσι δεν είναι?

Άρα, καλά δεν λέω ότι εγκλήματησε που έδωσε ένδειξη και βγήκε εκκαθαριστικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Εκεί, δίνοντας εκκαθαριστικό, κλειδώνει. Έτσι δεν είναι?

Άρα, καλά δεν λέω ότι εγκλήματησε που έδωσε ένδειξη και βγήκε εκκαθαριστικός?

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

συγκεντρώσου , διάβασε και αυτό να καταλάβεις τι παίζει

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν έδωσες ενδείξεις, εγκληματισες!!!

Αυτό με τους μήνες είν' λογοπαίγνιο.

Λες: ο 1' 1000

Ο 2' 200

Ο 3' 200

Ο 4' 200.

Και λοιπόν?

Η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ ποτέ πέφτει?

Αν πέσει τον 4' μήνα, όλα καλά. 1600 κιλοβατώρες πάνε με την 1' κλίμακα.

ΑΝ όμως η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ γίνει τον μήνα που εκαψες τα 1000, τι γίνεται?????

Παίρνεις τηλέφωνο και λες::: παιδιά ΜΗΝ με χρεώνετε γιατί τους άλλους μήνες θα κάψω 200 !!!!

1) Δεν πεφτει τον πρωτο μήνα . 

2) Αλλά και εάν έπεφτε τον πρωτο μηνα θα επρεπε με το σκεπτικο σου να πουν  ότι τον 1 μηνα  έκαψε 1000 kwh οπότε αναλογικά θα πρέπει το υπόλοιπο διάστημα του τετραμήνου να κάψει 4000

3) επί της ουσίας του παραδειγματος που έδωσα δεν τοποθετείται και πετας την μπάλα στην εξέδρα περι λογοπαιχνιων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

1) Δεν πεφτει τον πρωτο μήνα . 

2) Αλλά και εάν έπεφτε τον πρωτο μηνα θα επρεπε με το σκεπτικο σου να πουν  ότι τον 1 μηνα  έκαψε 1000 kwh οπότε αναλογικά θα πρέπει το υπόλοιπο διάστημα του τετραμήνου να κάψει 4000

3) επί της ουσίας του παραδειγματος που έδωσα δεν τοποθετείται και πετας την μπάλα στην εξέδρα περι λογοπαιχνιων κλπ

Δεν λέει κανείς τίποτα.

Διαίρεση γίνεται.

Υπάρχει και άλλη περίπτωση:

Καις πχ 1000 κιλοβατώρες και αλλάζεις πάροχο. Τι γίνεται εκεί?

Δεν βγαίνει ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμό?

Ναι, αλλά ΑΝ αθροιστουν οι 2 διαφορετικοι πάροχοι και βγει ΚΑΤΩ από 1600, τι γίνεται?

10 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

1) Δεν πεφτει τον πρωτο μήνα . 

2) Αλλά και εάν έπεφτε τον πρωτο μηνα θα επρεπε με το σκεπτικο σου να πουν  ότι τον 1 μηνα  έκαψε 1000 kwh οπότε αναλογικά θα πρέπει το υπόλοιπο διάστημα του τετραμήνου να κάψει 4000

3) επί της ουσίας του παραδειγματος που έδωσα δεν τοποθετείται και πετας την μπάλα στην εξέδρα περι λογοπαιχνιων κλπ

Η ουσία του νομοθέτη είναι (πέρα από την τωρινή ενεργειακή κρίση) ότι όποιος καίει πολύ θα πληρώνει παραπάνω για ΥΚΩ.

Αυτός ακριβώς έκανες ΕΣΥ.

Σε 1 μήνα καταναλώσες 1000 κιλοβατώρες. Τα περί 4μηνου είναι όχι μόνο λογοπαίγνιο αλλά στην πραγματικότητα ΑΠΑΤΗ.

ΥΓ. ΑΥΤΑ θα λες όταν με το καλό μπουν οι ηλεκτρονικοι μετρητές?

Ναι, έκαψαν τον 1 μήνα τόσο αλλά τον άλλο θα κάψω λίγο !!!!!!

18 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Βαριέμαι να διαβάσω την παραπομπή αλλά τι να καταλάβω !!!!

Το γράμμα του νόμου δεν είναι όποιος καεί πολύ να πληρώσει παραπάνω ΥΚΩ?

Άλλο αν κάποιος μπορεί με κόλπο να την γλιτώσει !!!

48 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Επικοινώνησα ήδη με ΡΑΕ και περιμενω απάντηση. Μαλιστα αναφέρω και συγκεκριμένο παραδειγμα

Πελάτης Α 4 μήνες με 400 kwh/μην =1600

400*0.0069=2, 76  δλδ  11,04Ε ΥΚΩ

Πελάτης Β 4 μήνες με 1000Kwh τον πρωτο μήνα και από 200 τους τρείς επόμενους Συνολικα δλδ 1600 KWH πληρώνει με την καταχρηστική τους τιμολόγηση 66Ε ΥΚΩ

Υπάρχει λογική για τις ίδιες kwh στο ίδιο ακριβές χρονικό διάστημα να πληρωνεις περιπου 6 φορές επάνω ΥΚΩ;

Αυτό περιορίζει ΜΟΝΟ σε 1 τετράμηνο?

Αν εγώ το τετράμηνο του χειμώνα κάψω 2000 κιλοβατώρες και το επόμενο που είναι άνοιξη κάψω 1200, γιατί να μην μπορω με την δικιά ΣΟΥ λογική να συμψηφισω ? Η μπορώ?

Πιο δίκαιο θα ήταν να πηγαίνει σε ετήσια βάση. 2000 πχ το 1'

2000 το 2' και 800 το 3'.

ΥΓ. Να μην σου πω και για 2ετη βάση.

Το 2022 μένω μόνος μου και τον 2023 συζω. Τα ίδια θα κάψω ?

Να συμψηφιστει 2022 και 2023 . Μέσος όρος. Δίκαιο δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν λέει κανείς τίποτα.

Διαίρεση γίνεται.

Υπάρχει και άλλη περίπτωση:

Καις πχ 1000 κιλοβατώρες και αλλάζεις πάροχο. Τι γίνεται εκεί?

Δεν βγαίνει ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμό?

Ναι, αλλά ΑΝ αθροιστουν οι 2 διαφορετικοι πάροχοι και βγει ΚΑΤΩ από 1600, τι γίνεται?

Η ουσία του νομοθέτη είναι (πέρα από την τωρινή ενεργειακή κρίση) ότι όποιος καίει πολύ θα πληρώνει παραπάνω για ΥΚΩ.

Αυτός ακριβώς έκανες ΕΣΥ.

Σε 1 μήνα καταναλώσες 1000 κιλοβατώρες. Τα περί 4μηνου είναι όχι μόνο λογοπαίγνιο αλλά στην πραγματικότητα ΑΠΑΤΗ.

ΥΓ. ΑΥΤΑ θα λες όταν με το καλό μπουν οι ηλεκτρονικοι μετρητές?

Ναι, έκαψαν τον 1 μήνα τόσο αλλά τον άλλο θα κάψω λίγο !!!!!!

Θα σε παρακαλουσα να χαλαρώσεις λίγο  Σε βλεπω φανερά εκνευρισμενο σε σημείο που μου φαίνεσαι (βάλτος από εταιρεία) 

Πρώτη φόρο έχω δει στο φόρουμ να κόπτεται κάποιος ιδιώτης για τα συμφέροντα των εταιρειών.. Απορίας αξιο

Συνεχίζεις και δεν απαντάς στο παραδειγμα μου(αδυναμία επιχειρημάτων) και πετας την μπάλα στην εξέδρα. 

Αυτό που εσυ αποκαλείς απάτη είναι δυο Θερμοπομποι 3000kwh  και 1500kwh σε φοιτητική κατοικία στην ΞΑΝΘΗ με μέσο όρο θερμοκρασίας τον προηγουμενο μήνα -2 έως -6 το βράδυ σε περιοδο εξεταστικής (όλη την ημέρα σπίτι διάβασμα

Και επειδή δεν εισαι καλα ενημερωμένος η κλίμακα άλλαξε από τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ για να μην τιμωρείται η χρήση με τον μεγάλο σε συντελεστη

Και για να τελειώνουμε μη με αποκαλέσεις ξανά ΑΠΑΤΕΩΝΑ.. Το ζητάω όμορφα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NIKELPE είπε

Θα σε παρακαλουσα να χαλαρώσεις λίγο  Σε βλεπω φανερά εκνευρισμενο σε σημείο που μου φαίνεσαι (βάλτος από εταιρεία) 

Πρώτη φόρο έχω δει στο φόρουμ να κόπτεται κάποιος ιδιώτης για τα συμφέροντα των εταιρειών.. Απορίας αξιο

Συνεχίζεις και δεν απαντάς στο παραδειγμα μου(αδυναμία επιχειρημάτων) και πετας την μπάλα στην εξέδρα. 

Αυτό που εσυ αποκαλείς απάτη είναι δυο Θερμοπομποι 3000kwh  και 1500kwh σε φοιτητική κατοικία στην ΞΑΝΘΗ με μέσο όρο θερμοκρασίας τον προηγουμενο μήνα -2 έως -6 το βράδυ σε περιοδο εξεταστικής (όλη την ημέρα σπίτι διάβασμα

Και επειδή δεν εισαι καλα ενημερωμένος η κλίμακα άλλαξε από τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ για να μην τιμωρείται η χρήση με τον μεγάλο σε συντελεστη

Και για να τελειώνουμε μη με αποκαλέσεις ξανά ΑΠΑΤΕΩΝΑ.. Το ζητάω όμορφα.. 

Δεν σε είπα απατεώνα !!!!!

Αλίμονο!!!

Και συγνώμη, αν το εξελαβες έτσι.

Να τονίσω ήθελα ότι δεν έχεις δίκιο.

Εννοείται αν μπορείς να πετύχεις κάτι , πέτυχε το .

Και ΕΓΩ αν ήμουν στην θέση σου, το ίδιο θα προσπαθουσα. 

Δεν σου κάνω τον Άγιο!!!!

5 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

 

Και επειδή δεν εισαι καλα ενημερωμένος η κλίμακα άλλαξε από τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ για να μην τιμωρείται η χρήση με τον μεγάλο σε συντελεστη

 

Αν ισχύει ΑΥΤΟ, τότε ζητάς το ΠΡΟΦΑΝΕΣ και σου ξαναζητω συγνώμη.

ΑΝ. Μου θύμισες και την Ξάνθη που υπηρέτησα φαντάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν σε είπα απατεώνα !!!!!

Αλίμονο!!!

Και συγνώμη, αν το εξελαβες έτσι.

Να τονίσω ήθελα ότι δεν έχεις δίκιο.

Εννοείται αν μπορείς να πετύχεις κάτι , πέτυχε το .

Και ΕΓΩ αν ήμουν στην θέση σου, το ίδιο θα προσπαθουσα. 

Δεν σου κάνω τον Άγιο!!!!

Οκ το λυσαμε.Ο νομοθέτης απλά δεν λέει ότι θα πληρωσει κάποιος περισσοτερο επειδή ένα μήνα είχε μεγάλη κατανάλωση(αλλιώς θα όριζε μηνιαα κλιμακα) αλλά την ορίζει σε βάθος 120 ημερών. 

Σε περιπτωση όπως η δικιά μου(ρευμα=θερμανση)προφανως και κάποιον μήνα η κατανάλωση σε σχέση με κάποιον άλλο θα εκτοξευτεί. 

Το άλλο που είπες για την αλλαγή παροχου και τρόπου υπολογισμους με προβληματισε. Απλά η δικιά τους ανικανότητα να υπολογίσουν την πραγματικη κατανάλωση ΥΚΩ δεν πρεπει να αποτελεί δικαιολογία για άδικη αναλογική τιμολόγηση. Τεσπα το κλείνω εδώ και ζητώ συγνώμη αν το παρατραβηξα. 

Εχω στείλει ήδη ΡΑΕ και Στο.. Περιμένω και θα ενημερώσω για οποία εξέλιξη. 

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν σε είπα απατεώνα !!!!!

Αλίμονο!!!

Και συγνώμη, αν το εξελαβες έτσι.

Να τονίσω ήθελα ότι δεν έχεις δίκιο.

Εννοείται αν μπορείς να πετύχεις κάτι , πέτυχε το .

Και ΕΓΩ αν ήμουν στην θέση σου, το ίδιο θα προσπαθουσα. 

Δεν σου κάνω τον Άγιο!!!!

Αν ισχύει ΑΥΤΟ, τότε ζητάς το ΠΡΟΦΑΝΕΣ και σου ξαναζητω συγνώμη.

ΑΝ. Μου θύμισες και την Ξάνθη που υπηρέτησα φαντάρος.

Ο γιος μου είναι εκεί φοιτητής Π. Μηχανικός. Τετοιος μήνας όσο είναι εκεί δεν ξαναπερασε από πλευρας κρυου. . Αέριο δεν υπαρχει. Πετρέλαιο διαφωνουν στην οικοδομή.. Όποτε δυο Θερμοπομποι 4,5kwh συνολικά. Ευτυχώς έχουν καλο ηλεκτρονικό θερμοστάτη και ανοιγοκλείνουν αλλιώς... Αποτέλεσμα σε 36 ημερες 1000kwh

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...